Krit - ko je bio?

Evo par slika sa plaze Elafonisi

krit088hk6.jpg
 
Evo jedne interaktivne mape Krita. Možda je malo teža za snalaženje, ali ima SVE !

Čak i moje milo selo sa 1000 stanovnika. Nadam se da ću u njemu dočekati penziju....

http://www.ellada.net/creta-maps/


A evo i malo privatnih sličica iz mog seoceta :

about.big.jpg
Villa BelleHelene


400-03.jpg
Hotel Aegean Palace


400-12.jpg
Isti hotel snimljen iz vazduha, a u onoj kući najbližoj obali stanujem.


gerani01.jpg
Isto to, iz drugog ugla


1012-10.jpg
Taverna Kostas u kojoj sam dobio prvi posao. Uf, davno je to bilo...


115.jpg
Ovo NIJE glavna ulica, ima JEDNA malo veća...


449.jpg
I ovom selu pripada ni manje, ni više nego DESET KILOMETARA ove plaže. Može se desiti da kilometar levo i desno od vas nema NIKOGA. Ovo je snimljeno USRED sezone, 15-tog jula. Uporedite ovo sa gužvom u Budvi....


Evo i snimak plaže kamerom. Samo, morate imati instalranu Javu da bi mogli gledati. http://www.travel-to-crete.com/360.php?viewid=25

Kao što vidite, predeo je potpuno divlji i skoro nenastanjen. Ali meni baš TO prija. Kada se vratim iz grada umoran od posla i jurenja Skandinavki, uvučem se u moje selo, gde me ni CIA ne može pronaći, samo se izvalim na prvi ligenštul na plaži i odmaram dušu. Osećam kako iz mene isijava sva napetost,,,,, ( Ležajke i suncobrani tu stoje stalno, i danju i noću i NIKO ne naplaćuje upotrebu ) Imate samo moralnu obavezu da sklopite suncobran kada odlazite, da ga noću vetar ne pokida. Peškiri, lopte, dušeci, papuče se ostavljaju na plaži, može ih samo vetar odneti...Nestvarna idila....
 
ΓΑΛΙΝΙ:
Evo jedne interaktivne mape Krita. Možda je malo teža za snalaženje, ali ima SVE !

Kao što vidite, predeo je potpuno divlji i skoro nenastanjen. Ali meni baš TO prija. Kada se vratim iz grada umoran od posla i jurenja Skandinavki, uvučem se u moje selo, gde me ni CIA ne može pronaći, samo se izvalim na prvi ligenštul na plaži i odmaram dušu. Osećam kako iz mene isijava sva napetost,,,,, ( Ležajke i suncobrani tu stoje stalno, i danju i noću i NIKO ne naplaćuje upotrebu ) Imate samo moralnu obavezu da sklopite suncobran kada odlazite, da ga noću vetar ne pokida. Peškiri, lopte, dušeci, papuče se ostavljaju na plaži, može ih samo vetar odneti...Nestvarna idila....

Daj da se i mi malo poseljacimo u tom "seocetu". :)

A kakvo je to jurenje Skandinavki, zar nisi pre par dana bio sentimentalan zbog neke devojke kojoj je bio rodjendan? :lol: :lol:
 
Galini,

imamo jedno pitanje. Veoma nam je bitno da na plazi ima tuseva. Puno prelepih slika si postavio koje govore o divnom moru, pesku, plazama, ... ali da li na tim plazama ima tuseva. Ako nema da li mozes da nam kazes gde ih ima. Zakljucili smo da ih na dugackoj u Retimnu (gde smo odseli pocetkom avgusta) ima, ali sta je sa drugim manjim i mnogo lepsim mestima za brckanje. Imamo iznajmljen auto i greh je ne obici sto vise kako mesta, odnosno samo ostrvo, tako i palza...
Hvala unapred.
 
SVE plaže imaju tuševe ! To mogu da garantujem !
Duž svake plaže se nalazi gomila taverni. SVAKI restoran postavi na plaži ispred svog ulaza po jedan tuš, da bi gosti mogli da speru pesak pre ulaska. Tako da na primer na potezu od 100 metara možete neći i po 20 tuševa. Čak ga i ja imam ispred svoje kuće, iako je najbliži restoran cca 200 m, a to je jedina kuća u okolini. Ima i kanta za djubre koja se SVAKO veče prazni. Jednostavno sam u prolazu sreo gradonačelnika, i požalio se da na taj deo plaže, noću često dolaze ljubavni parovi kolima, ( pošto je malo skriveno, a u Grčkoj pre veridbe nije baš uobičajeno ljubakanje na javnom mestu ) i onda ostave smeće. SUTRADAN je već bila postavljena kanta, a tuš kroz tri dana, iako ga nisam ni tražio. Oni kada postavljaju vodovod, ostave izvode na svakih stotinak metara, i onda je jednostavno samo dodati cev. Ovi naši bi morali da kopaju, pa bi urnisali celu plažu.

Naravno da nema tuševa u nekim skrivenim uvalama, gde se stiže peške preko stena ili čamcem...
 
Ako bi se regija Hanje okarakterisala, verovatno bi najprikladniji naziv bio “oblast klisura”, s obzirom da se desetine klisura prostiru duž planinskih regija Hanje. Neosporivo, klisura Samaria je klisura nenadmašne lepote i isto tako čuvena. Prostire se do 16 kilometara u dužini, a u širini od 3,5 do 150 metara, sa vertikalnim liticama, koje mogu biti strme i do 500 metara. Da bi ste je prešli, potrebno je 5 do 6 sati, i klisura je otvorena od maja do oktobra. To je nacionalni park, unutar koga se mogu pronaći neobični tipovi kritskih flora od čempresa i borovog drveta do divljih biljaka, a takođe je i prebivalište divljih koza “kri kri”.

KriKri.jpg
KRI KRI


samaria.jpg
Samaria, najduža klisura Evrope ( cca 16 km )



Takođe su impresivne tektonske formacije krečnjaka koje su primetne u svojim spuštanjima. Klisura Agia Irini u Selinu, duga je 7,5 kilometara, a najmanja širina joj je 10 metara, dok je visina vertikalnih zidova 500 metara. Odlikuje se svojom bujnom vegetacijom.

Klisura Imbru u Sfakiji, jedna je od najvažnijih uskih i dubokih klisura na Kritu. Duga je 7 kilometara, široka je i samo do 2 metra na nekim mestima, a visina vertikalnih zidova doseže i do 300 metara. Njene strane koje su visoke 30 do 40 metara, na nekim mestima sužavaju se tako da ostavljaju uske otvore od 2 do 3 metra, odavajući utisak tunela.

Klisura Topolija je veličanstvena i divlja, jedinstvena po fantastičnom ehu. Duga je 1500 metara, sa vertikalnim zidovima koji su visoki do 300 metara.


Postoje i mnoge druge manje i manje poznate klisure, čija se lepota poredi sa lepotom velikih klisura, kao što su klisura Tripiti, Klados, Eligia okolo Samarie, Aradena, Katre, Asfendu, Agios Nektarios i Kalikriti u Sfakiji, Teriso koja je blizu Hanje (jedina koja se može preći vozilom), Roka i Polirinija u Kisamosu, Borijana u Karanu i Diktamos u Keramija, jedina koja se proteže od zapada ka istoku.
Ako se naziv “oblast klisura” ne smatra odgovarajućim, onda je možda prikladniji naziv “oblast pećina”, jer postoje preko 1500 kopnenih i morskih pećina. Veoma je istaknuta pećina Elefantos, blizu Plake u Apokoronasu, koja ima podvodni ulaz i samo je delimično istražena do danas.

Pored belih i crvenih stalaktita, širom sveta su čuvena i 4 fosilna primerka jedinstvenih slonova (Elephas Chaniensis) i mnogo fosila od patuljastih jelena, koji su živeli pre nekoliko desetina hiljada godina u ovoj oblast. Pećina Sfakia, u blizini sela Asfendu je od velikog istorijskog značaja, od kako skriva kamene slike iz neolitske epohe.
Zatim, tu je pećina - litica “Tzani” na visoravni Omalosu, dužine od 2500 metara i grupa jama u planinskom vencu Belih planina, a najvažnija , duboka 1208 metara, je jama Gorgutakas, najveća na Balkanu, sa izvorima, vodopadima i rekama.

Medveđa pećina ili pećina Device Marije Arkudiotise, u blizini manastira Guverneto na Akrotiriu, sa stalagmitima, koji predstavljaju medveda, izvorima sa “svetom vodom” ( rezultat kapanja tečnosti ) sa malom crkvom koja je posvećena Ipapadi, veoma je vredna poseta.Takođe, pećina Agios Joanis- pustinjak u manastiru Guverneto.

Ne sme se izostaviti ni pećina Agia Sofia u Topolia, sa istoimenom crkvom, 20 metara visokom kupolom i prečnikom od 70 metara, čija je površina, većinom, pokrivena stalagmitima. Zatim, Agios Joanis - pustinjak u pećini Kisamos, sa istoimenom crkvom velikih dimenzija, stalaktitima i stalagmitima, zatim Demonospilios u nagibu klisure Samaria u Gigilosu i mnoge druge manje, kao recimo pećina Skurahlada u Keremija, pećina Samonasa, pećina Kurnasa i pećina Melidoni..

Ovi kraški oblici su samo jedna strana novčića. Mora u regiji Hanje nude beskrajne plaže sa obalama dugim do 350 kilometara, da zasite čak i najzahtevniji ukus: od izolovanih i netaknutih plaža do organizovanih kosmopolitanskih.

Plaže Nea Hora, Hrisi Akti, Agios Apostoli, Agia Marina, Platanjas, Gerani, Meleme, Kolimbari, Kisamos , Paleohora, Fragokastelo, Almirida, Kalives, Georgiupolis i Kavros su organizovane i u mogućnosti su da ponude posetiocima široku raznolikost službi, veština i ugodnosti.

Prostrane plaže sa malo posetilaca, čistim peskom i kristalno plavom vodom, mogu pronaći ljubitelji prirode, ako se udalje od turističkih centara.

U Falasarni, peščana plaža koja je 2002godine proglašena najboljom u Evropi, proteže se 3 kilometra i može se prepešačiti do drevne luke.

Falasarna_beach.jpg
Falasarna

Elafonisi, malo, nisko ostrvo, (visine 20 metara), povezano je sa obalom plitkim zemljouzima, dubine 0,60 do 0,90 metar i dužine od oko 800 metara, takozvana Perasma. To je mesto gde stoje zajednički grobovi austrijske posade “Imperetrice”, koja je potonula 1907g.

459.jpg
Elafonissi, ostrvo slonova,....I dalje mi je teško da poverujem da su na Kritu nekada živeli slonovi.....MADA sam video žirafu....



freddy2.jpg



U susedstvu je Kedrodasosos gde se može uživati u kombinaciji peščanih plaža sa bujnim šumama kedrovine.

Veličanstvena šljunkovita obala, obalne pećine i kristalna voda Suje u potpunosti će Vas opčiniti.

Balo nudi egzotičnu lagunu, peskovitu belu plažu i plitku vodu.

Kupanje u Tigani, malo ostrvo-akrotiri, može se ukombinovati posetom Venecijanskoj tvrđavi ostrva Imeri Gramvousa.

Mala, šljunkovita plaža u Meniesu, nadomah arheološkog gradilišta drevnog hrama Diktina, idealna je za pešačenje i ujedno je i raj mira.

Najzad, mestom jedinstvene lepote smatra se Madara i beskonačni oskudni vrhovi Belih planina. Sa visinom više od 2000 metara predstavlja apsolutni izazov za izletnike.

Poseduje kameno zemljište sa veoma malom, niskom, žbunastom vegetacijom i mnoštvo divljeg cveća sa pogledom koji ce Vas ostaviti bez daha.

Takodje jedinstveno za ostrvo je i jezero Kurnas, pored istoimenog sela, u blizini granice regije Retimna. Na nadmorskoj visini 20 metara iznad površine mora i obima 3.5 kilometara, sa najdubljom tačkom do 23 metra. Jezero obavijaju drveća vrbe i mirte, a nagnute planine koje ga okružuju, ogledaju se u mirnoj vodi tog jezera, kreirajući iluziju da je dublje nego što jeste. To je fenomen koji je odgovoran za legendu o “bezdanu” (bez dna).


395.jpg
Jezero Kournas
 
Pročitao sam ovo u dahu, i na kraju ostao bez daha. Hvala za ove prelepe opise i slike. Gde si ovo sve izvukao i sabrao?
Glasam za najlepši post ovog i svih foruma koje sam čitao dosad.
Ne znam čime se konkretno baviš, ali bih voleo da ne traćiš svoj talenat na neke sporedne stvari. Može od turizma lepo da se živi, gledaš to i sam 6 meseci godišnje.
 
ΓΑΛΙΝΙ:
U susedstvu je Kedrodasosos gde se može uživati u kombinaciji peščanih plaža sa bujnim šumama kedrovine.

Veličanstvena šljunkovita obala, obalne pećine i kristalna voda Suje u potpunosti će Vas opčiniti.

Balo nudi egzotičnu lagunu, peskovitu belu plažu i plitku vodu.

Kupanje u Tigani, malo ostrvo-akrotiri, može se ukombinovati posetom Venecijanskoj tvrđavi ostrva Imeri Gramvousa.


[

Galini, imas li neke veze sa ovim sajtom? :)

http://www.chaniacrete.gr/yu/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=70
 
emma05:


Nešto smo malo kontaktirali, počeli, ali oni nemaju komercijalne ambicije, nego samo dobru volju. Sajt im je VEOMA koristan, ali moja ideja je da se to napravi atraktivno sa puno flesha i da prodajemo prostor za banere. Želim da postavim vremensku prognozu, koja je na Kritu STRAŠNO važna stvar, jer se dešava da je na severo-zapadu smak sveta, a samo sto kilometara dole, na jugu more kao zejtin. Onda Grci pogledaju veb sajt, i sjure se dole....

Želim da dodam još mnogo dnevnih vesti, o dešavanjima u klubovima, koncertima, sportske rezultate. Malo trača...tipa... vidjena Despina Vandi na plaži...

Upravo dovršavam jedan takav sajt. Ne želim da im se mešam u posao, čak ću im i ubuduće pomagati besplatno, ali nismo na istoj talasnoj dužini.
 
kastelece:
Pročitao sam ovo u dahu, i na kraju ostao bez daha. Hvala za ove prelepe opise i slike. Gde si ovo sve izvukao i sabrao?
Glasam za najlepši post ovog i svih foruma koje sam čitao dosad.
Ne znam čime se konkretno baviš, ali bih voleo da ne traćiš svoj talenat na neke sporedne stvari. Može od turizma lepo da se živi, gledaš to i sam 6 meseci godišnje.

Hvala !
Nešto je mojih fotografija, više skinem sa neta..Tekstovi su malo iz glave, kada sam raspoložen, a kad nisam onda prepisujem-prevodim...
Trenutno radim kao urednik internet novina, malo mi je dosadio turizam, a i takve sam prirode. Volim promene s vremena na vreme.

Ipak, mislim da ću naći rešenje, tako što ću radiri oba posla istovremeno. Ne znam još kako, ali imam ideju da radim turizam 8 sati, ali da se pogodim da me zaborave na prekovremene aktivnosti...i da radim novine 4 sata ( to može da se postigne za to vreme ). Ostaje mi još celih 6 za spavanje ( nikada ne spavam duže ) i CELIH 6 za provod.

Nije loše, ako uspem to da izvedem....Videćemo

Pozdrav
 
Pireas-Chania.png



Ide svako veče u 21 i 22. Put traje 8 sati.

Znači :
- najeftinija varijanta - eur 86 ( za kola do 4,25 m dužine ) + 30 + 30 ( Smeštaj u foteljama ) = eur 146
- skuplja varijanta - eur 104 ( duža kola ) + 73 + 73 ( dvokrevetna kabina ) = eur 250

Naravno, sve to za jedan pravac.
 
E nadam se da ce Nenadu sad biti jasno koliko to kosta, posto sam ga par puta upucivala na isti sajt i cak mu slala poruku na pp ali eto....

dobar im je sajt. ides na on line booking i izbaci ti sve. ja racunala od atine do retimna i nazad (kola, za dvoje) izadje 270,20 eura.

Galini, placa li se jos neka taksa na licu mesta? Koliko sam shvatila dete ne placa?
 

Back
Top