Krit - ko je bio?

bixter:
Galini koliko bi me izneo skroman mestaj u Hanji oko 25. jula za 3 osobe. Iskrsao mi je odmor a finansijski smo dosta ograniceni. Ostali bi 12ak dana. Kako se krecu jeftinije sobe i da li gazde cekaju dolazak ferija kao na ostalim ostrvima. Sto preciznije informacije bi mi mnogo pomogle da odlucim da li da se uputim tamo ili ne. Unapred hvala


Po prirodi NISAM negativac, ali smatram da naši ljudi treba da jednom shvate da Krit NIJE Crna Gora i da ne mogu S V I letovati od 25-tog Jula - 25-tog Avgusta.

Iz MNOGO razloga :

- Prvi, po meni NAJVAŽNIJI razlog je što je CELA sezona ista. To znači: UVEK toplo i čisto more. UVEK toplo vreme, BEZ kiše. N I K A D A kiša do sredine Oktobra.
ZAŠTO 80 posto ljudi želi da letuje baš TADA ( od 25Jul-25AUG) ???

- Drugi : Plaćate BAREM duplo u tom periodu nego u bilo kojem drugom ....
Objasniću ukratko : CELA Grčka i Italija u tom periodu imaju kolektivni godišnji odmor, zatvaraju se fabrike itd...

- Treći : NEOPISIVA gužva....u tom periodu

- Četvrti : Tradicionalni Meltemi D O L A Z I ( ne mogu više da ponavljam )

Ovo što ste smislili, je NEMOGUĆE u ovom periodu. Ja, koji živim ovde i SVE poznajem, sam spavao u Avgustu na plaži 7 dana kad me je devojka isterala iz stana, dok nisam našao drugi...

MOLIM VAS NEMOJTE doći u ovom periodu BEZ prethodne rezervacije i uplate, jer ćemo se možda sresti noću na plaži ako mi se to ponovo desi. Pojedini apartmani se izdaju SAMO u ovom periodu, jer gazde mrzi da se bakću oko izdavanja cele sezone....

Ako me i ne poslušate, spremite 100 eur D N E V N O za privatan smeštaj...

Ne kažem, preko naših agencija se možda može naći jeftinije, ali to je već SASVIM druga priča. Ali oni su to uplatili u januaru, i vezano za CELU sezonu, pa dobijaju znatno povoljnije.

I Na kraju, moram da vas debelo razočaram. N I K A D A nećete videti Krićana da Vas čeka na feriju...Oni su SUVIŠE PONOSNI za tako nešto, a o tome sam već pisao. ZABORAVITE tu varijantu. Izvinite, ali baš sam se dobro nasmejao na ovo pitanje....
 
Ja sam dozivela samo na Mikonosu da gazde cekaju brodove u 2 ujutru i to su cifre da ti otpadnu usi (ne znam sad ali tako je bilo pre jedno 10 godina.)

A da li su Kricani previse ponosni ili mozda lenji za to? Nisam videla da neko tako uziva kao kricani.
 
Hvala diabolo na savetima ali mi smo resili da dodjemo na Krit pa kako nam bude. Nema veze za vrucinu. Imam gomilu, za nekoga glupih pitanja, ali malo drugacije razmisljamo nego prethodnih godina.
Da li ima komaraca? Prosle godine smo bili na Krfu i poludeli prvo vece jer smo bili nespremni.
U kom gradu ima plaza sa drvecem? Uzeli bi rent-a-car pa bi obisli ako stignemo celo ostrvo ili barem veci deo.
Nasli smo preko Kalodukasa Dimitros apartmane u Platanias-u pored Chania-e pa me interesuje kako je tamo. Da li ima neki nocni klub u blizini? Ne bi nam odgovarao buran nocni zivot pored smestaja.
Odusevljeni smo Grckim ostrvima i grcima tako da definitivno vise NIKADA necemo otici u Crnu Goru.
Kakve su cene? Cula sam da je to najskuplje ostrvo.
 
PileMileCile:
Hvala diabolo na savetima ali mi smo resili da dodjemo na Krit pa kako nam bude. Nema veze za vrucinu. Imam gomilu, za nekoga glupih pitanja, ali malo drugacije razmisljamo nego prethodnih godina.
Da li ima komaraca? Prosle godine smo bili na Krfu i poludeli prvo vece jer smo bili nespremni.
U kom gradu ima plaza sa drvecem? Uzeli bi rent-a-car pa bi obisli ako stignemo celo ostrvo ili barem veci deo.
Nasli smo preko Kalodukasa Dimitros apartmane u Platanias-u pored Chania-e pa me interesuje kako je tamo. Da li ima neki nocni klub u blizini? Ne bi nam odgovarao buran nocni zivot pored smestaja.
Odusevljeni smo Grckim ostrvima i grcima tako da definitivno vise NIKADA necemo otici u Crnu Goru.
Kakve su cene? Cula sam da je to najskuplje ostrvo.

- Komaraca IMA u celoj Grčkoj. Razlog je što pčelari imaju jedan od najjačih granskih sindikata, i izdejstvovali su da je zabranjeno zaprašivanje. Ja držim 24 časa uključen onaj aparat za komarce i nemam problema.
- Plažu sa drvećem ima samo Vai, ali ne vidim razlog da se pravi panika oko toga. Ipak, drveće ne uspeva baš dobro u pesku...
EVO REŠENJA : Na svakoj plaži postoji ozbiljan restoran sa bazenom. Taj restoran ima dakako i svoje zelenilo. Udjete u restoran prvi dan, popijete dva pića, i koristite njihove ležaljke i hladovinu, bez da vas IKO popreko pogleda. Plaža je na najviše 50 metara, okupate se u moru i vratite se na svoju ležaljku, koju niko neće u medjuvremenu da vam zauzme, niti da vam ukrade vaše peškire ( apropo CG) i tako SVAKI dan. U istom tom restoranu, kad ogladnite, pojedete nešto po istoj ceni kao i bilo gde drugde. Znači, pizza 4-5 eur, bečka šnicla 5-7 eur, pivo 2-3 sokovi 1 - 1,5.
- Kalodoukas je često prezime, postoji i firma koja se tako zove, jedna od najvećih...Oni imaju MNOGO apartmana.
Kažite mi preciznije gde je taj smeštaj, pa ću poslati nekoga da to obidje i daću vam izveštaj. Platanias je dobro rešenje. Pitajte da li je bliže Geraniju ili Agia Marini, ili još bolje, tražite odrednicu po tome kojem velikom hotelu je blizu.
Onda vam mogu reći i kakva je plaža, i gde je supermarket i gde najbliže dobro da jedete...
I da li ima noćni klub... Znam SVE o Plataniasu !

'Ajde da to rešimo na vreme....
 
emma05:
Ja sam dozivela samo na Mikonosu da gazde cekaju brodove u 2 ujutru i to su cifre da ti otpadnu usi (ne znam sad ali tako je bilo pre jedno 10 godina.)

A da li su Kricani previse ponosni ili mozda lenji za to? Nisam videla da neko tako uziva kao kricani.

Da su lenji, kao i svi mediteranci, JESU, o tome sam već naširoko pisao, pa čak dobio i kritike. IPAK mislim da je glavniji u ovom slučaju njihov ponos. Kojekude sam putovao, i nigde nisam sreo tako ponosne ljude kao na Kritu. O tome svedoči i njihova istorija....

Grb - zastava sa Krita, datira iz cca 1650-te

Creta.jpg
 
darija25:
ja bih isla na krit u sopstvenom aranzmanu, jer ovde agencije nude samo deset dana.
od 20-og jula krkljanac? Da li neko zna gde da kupim avionsku kartu, a da nije paprena cena?
Mozda ti Galini? Ti sve znas :)

Hvala na ovom, NIKO ne zna sve, ja samo pokušavam. Volim ljude, a izgleda da sam malo i dokon. Iako radim 15 sati dnevno, nije mi dosta...

Elem, vidi sa Odeonom, Maticom, Perlom...da ti prodaju SAMO avionsku kartu na njihovom čarteru, ali da ti povratak bude malo kasnije. Napominjem da se ne nadaš mnogo, jer oni to nerado čine. Prvo, cilj im je da prodaju svoj smeštaj, a drugo, komplikovano je to oko čartera, zaista znam jer sam to radio, pa ih mrzi da se bakću oko toga.

Probaj malo sa treptanjem i ispričaj priču kako imaš tamo momka, sestru itd, pa ti ne treba smeštaj....
 
Evo malo i slika, dugo nisam imao vremena....

All-Saints1.jpg


Svi Sveti

holytrinity.jpg


Sveto trojstvo

Grci nemaju slave kao mi, Srbi.
Oni poštuju SVE svete ljude. Gotovo podjednako. Ne znam, možda ima nekih koji su malo više poštovani, kao npr.

Sveti Nikolaos,
nicholas.jpg

Sveti Panteleimonos,
pandeleimon.jpg

Sveta Paraskevi,
agparaskevi.jpg

i naravno Sveta Panagia ( devica Maria)
virginmary.jpg
,jedinstvena ikona sa gotovo odraslim Isusom Hristom.



Ali uglavnom koriste ove prve dve ikone koje praktično obuhvataju sve najvažnije...

Moram da napomenem da se Gospod N I K A D A ne psuje, a devica Maria se samo pominje laički i priziva u pomoć.

Eto malo...
 
Galini, svaka cast... Samo, primetila sam da si najmanje pisao o Hersonisosu, pa ako te ne mrzi napisi koju rec i o njemu... Pre svega, kakve su plaze - da li ima velikih PESKOVITIH plaza, i koju preporucujes... Za nocni zivot svi kazu da je odlican, ali sta to konkretno znaci? Ako si bio, molim izvestaj o provodu iz prve ruke :wink:
I kakva je struktura turista, kojih nacija ima, da li ima mladjeg sveta i da li je "zivo"? (ja preferiram takva mesta). Puno pozdrava!
 
Evo malo slikica :

Xania - Zgrade u koje su se sklanjali čamci da se zimi zaštite od talasa

168798183_06da59ecc8.jpg


Xania - Džamija Janisaris - nije više u verskoj funkciji. Naravno, pošto su isterali Turke, ogorčeni Krićani su srušili minaret. Uostalom, na Kritu i nema Muslimana, pa ne bi imala kome da služi.

168786306_534b935620.jpg


Xania - Kuće na obali mora su morale biti gradjene od veoma čvrstog materijala da bi se oduprela i talasima, a i Turskim topovima...

168139200_f1220fe72f.jpg



Xania - Topanas - tipične uske ulice u celom kvartu

168781270_6272e3fcd6.jpg


Xania - Večera u restoranu u starom delu grada. Ovde nije potreban erkonišn. Zidovi su debeli ceo metar

168779933_a23a7c3a54.jpg


Xania - ovo nije restoran, već ulaz u dvorište jedne kuće. I sto za druženje, omiljen hobi svih stanovnika Krita.

168783011_4bae1b38b3.jpg






Nastavlja se....
 
Honeylady:
Galini, svaka cast... Samo, primetila sam da si najmanje pisao o Hersonisosu, pa ako te ne mrzi napisi koju rec i o njemu... Pre svega, kakve su plaze - da li ima velikih PESKOVITIH plaza, i koju preporucujes... Za nocni zivot svi kazu da je odlican, ali sta to konkretno znaci? Ako si bio, molim izvestaj o provodu iz prve ruke :wink:
I kakva je struktura turista, kojih nacija ima, da li ima mladjeg sveta i da li je "zivo"? (ja preferiram takva mesta). Puno pozdrava!


Moram unapred reći da ću biti subjektivan. Prva ljubav zaborava nema ! Iako mislim da ću ostati do kraja života u Xanji, uvek ću VIŠE voleti Agios Nikolaos. Isto tako će za mene Xania biti ISPRED svih ostalih mesta.

Hersonissos je sasvim u redu, ali nije ono što ja volim....

Definitivno je turistički najrazvijenija opština na celom Kritu, što ima svoje prednosti, ali i mane. U regiji je preko 200 velkih hotela. Kao npr.ova dva iz lanca Belvedere. Dobra strana je što se u skoro sve hotele može ući bez problema i besplatno koristiti svi sadržaji, od bazena, do ležaljki i suncobrana. Niko vas neće mrko pogledati zbog toga. Postoje i hoteli - klubovi zatvorenog tipa, ali ja sam i tamo ulazio. Jedino me nisu pustili u jedan francusko-kanadski, ne sećam se imena...

home.jpg


Gosti su uglavom Skandinavc, Nemci i Englezi. Ima i naših, najviše na celom ostrvu, ali je to vrlo malo, zanemarujuće spram ovih.
Plaže su odlične, bolje nego u regionu Xanje. Ima i po neka stena, kod nas je samo glupi pesak.

Nalazi se blizu (cca 25 km ) od Iraklia, pa samim tim i od aerodroma. Dosta je bučno i živo mesto. Ima lepše plaže od Xanie, i gosti su PRETEŽNO mladje osobe, pa je samim tim i zabava na nivou. Mesto ZAISTA živi 24 sata na dan.

45i1.jpg



U blizini je i SJAJAN vodeni park '' Star Beach '', po meni bolji i od izvikanog Limnopuolisa.
Ima čak i Bungy Jumping...Pored je i predivna peščana plaža, po meni najlepša.

waterpark-starbeach.jpg


U okolini ima zanimljivih mesta, tradiconalnih sela kao što je Krasi ( na grčkom ta reč znači vino ) , sa ogromnim drvetom platan starim više od 1000 godina.
Iza tog sela je i čuveni Lasiti Plato, sa pećinom Diktion, gde je po legendi rodjen vrhovni bog Zeus ( Zevs )

lasithi%20Plateau%203.jpg
 
lavica80:
Interesuje me koliko bi me kostalo da rentiram auto na 10 dana (pocev od 28.07.)?
I da li mi treba medjunarodna dozvola, obzirom da je ostrvo ili je dovoljan pasos i nasa vozacka dozvola?


Avgust je '' MESEC LUDILA '' , kao što sam već naširoko pisao, i to BEZ preterivanja.

Krit ima oko 1 milion stanovnika, a u avgustu dodje još 1 MILION Atinjana. NE POSTOJI porodica na Kritu, koja nema bliske rodjake u Atini - i obrnuto. Plus, u avgustu dodje EXTRA 500.000 Italijana, a svi zajedno zbog kolektivnog godišnjeg odmora ( i Grci i Italijani ) , plus već standardni Skandinavci, Englezi, za koje nema promene u broju dolazaka od početka Aprila, do kraja Oktobra. Jedino se menja, od perioda, do perioda struktura, odnosno starost gostiju.
I izuzetak su Nemci, koji dolaze samo u DVA TALASA, a ostalo sporadično....

Elem, u ovom periodu, NE POSTOJI cena, nego DAJ ŠTA IMA, ako uopšte išta ima.....

Prošle godine, sam zabeležio rekord, do sada, da od 117 automobila u firmi, 12 dana u tom periodu nisam imao N I J E D A N da izdam. NEMA

Znači, kao što sam već ranije pisao, NIJE Grčka Amerika, niti će ikada biti, jer oni sami to neće. A POSEBNO Krićani.

NEĆETE naći u ovom periodu auto, a ako i nadjete, platićete ga BAREM DUPLO, nego nedelju dana ranije. Cenim, grubo....oko 50 eur dnevno za npr. Fiat Tipo, a do 25-tog Jula sam ga davao i po 15.

Od 25-tog Jula pa do 20-tog Avgusta je NEMOGUĆE naći jeftin apartman i auto.

Barem su zaista fer, i cene u restoranima i prodavnicama ostaju iste...

Što se tiče medjunarodne dozvole, nama u Rent-A Caru je svejedno, možemo i da zažmurimo, ali policija NEĆE. Možda se izvučete kao Srbi, što se nebrojeno puta dešava, ali se ne isplati rizikovati. Bolje uzeti medjunarodnu kod nas u Auto-moto savezu za 2000 dinara, i koja važi TRI GODINE, nego naići na policajca koji je izuzetak i platiti kaznu od najmanje 50 EUR.
Poseban su problem propisi koji ne dozvoljavaju da se vozi grčki auto osobama koje imaju grčku dozvolu boravka. Time vas teraju da polažete kod njih po evropskim propisima, tog trenutka kada dobijete papire. E sad, nemaju oni vremena da svakog stranca proveravaju da li ima papire ili ne. Nego kazna, na licu mesta, pa čak i privodjenje kod dežurnog sudije. Istina, to uglavnom ne važi za Srbe, ali UVEK se nadje neki izuzetak...

Uostalom... EVO kazni : - mobilni u toku vožnje - 60 eur
- prekoračenje brzine do 20 km - 35 eur , pa na više....
- alkohol ( dozvoljeno je 0,8- najviše u EU ) - 135 eur- 420 eur ( zavisi od količine)
- parkiranje - eur 35 ( ako ne odnese pauk, onda je ....)
- PROLAZAK KROZ CRVENO - eur 620 ( nije greška ! ) Takva kazna je odredjena prošle godine zato što S V I to rade, a imaju najveću smrtnost u EU po pitanju saobraćaja...
 
Imam ponudu da letujem u mestu Stalida (Stalis) na Kritu, pa bih molila sve one koji znaju da mi napisu nesto vise o tom mestu, nigde ne mogu da nadjem nista o njemu :) Najvise me zanima kakve su plaze, da li su veliki talasi tj. da li je cesto zabranjeno kupanje i koliko je dobro snadbeveno prodavnicama, i sve ostalo sto znate o tom mestu. Hvala :)
 
Talasi.........u kom periodu.... K A D A ????

U Xanji se desila nesreća tako što je veliki talas odneo turistu zajedno sa kolima u more. A išao je redovnim putem pored mora...
A pretprošle godine su se dva Engleza udavila NA ULICI tokom nevremena. Bio je početak Novembra. I padala je velika kiša, prvi put, posle 6 meseci. Sjurila se reka od kiše sa brda, nosila je i kola.... Naravno da su bili pijani...Imam skeniran izveštaj iz novina, ako mi ne verujete, doduše na Grčkom. U Plataniasu se svake godine udavi desetak ljudi, UVEK u Avgustu. Obalska straža zabranjuje kupanje po nekoliko dana, a ko se ogluši, može da bude i uhapšen.

Talasa ima 9 meseci takvih da se dave i kitovi, a tri meseca bebe mogu da uče da plivaju bezbedno....Najbolji meseci su SEPTEMBAR, pa onda Juni

Zaista NIJE SVEJEDNO...zavisi u kom periodu. Najgori su Avgust i Novembar. Ponekad i Mart....

Moj najveći blam je bio kada sam u društvu tvrdio da su oni veliki brodovi koji saobraćaju izmedju Pireasa i Krita neverovatno udobni, da se more UOPŠTE ne oseća...Ja sam barem imao takvo iskustvo. Imao sam sreću da uvek putujem u aprilu i oktobru. .Na moju nesreću, zatekle se u društvu i dve Grkinje, koje treniraju vaterpolo, pa putuju cele godine za Atinu, i leti i zimi, najmanje dva puta mesečno. Ispričale su da zimi uvek kada krenu, P R V O što pakuju u torbu su kese za povraćanje...Čak i leti, to sam te kasnije čuo, moj prijatelj je čekao DVA DANA u Atini, jer nijedan brod nije mogao da isplovi prema Kritu.
NARAVNO, bilo je to u Avgustu.

Evo Stalide :
stalida.jpg



Uostalom, od samog početka sam odgovarao ljude na forumu od ideje da idu u region Malje ( Malia) .
Tamo se NE MOŽE živeti i preživeti od ludih i pijanih Engleza. Malia i Sisi su pandan Liverpula i Manchestera. Vode ljubav na ulici kao psi, pred svima, a doneta je i uredba da smećari što kasnije ( oko 10 ) odnose smeće, jer se napiju pa udju u kontejner da spavaju. Pretpošle godine je kamion za odnošenje smeća samleo dvoje Engleza.

Tipičan prizor, odmor pre ručka, jadna ne može više, umorila se...Možete pogadjati odakle je. Ali samo jedan pokušaj....A i obukla se, možda misli da je u pozorištu...

drunk_naked_girl400.jpg


Stalida, je, uslovno rečeno, malo bolja...Ali ipak SUVIŠE blizu skotovima.

U ovoj regiji NIJEDAN Grk N I K A D A neće letovati, jer ne mogu da ih podnesu.

Jedina prednost, u blizini je predivni Agios Nikolaos, biser ne samo Krita, nego i cele Grčke. Kada budete išli u Agios, obavezno posetite selo Neapoli. Obožavam ga. Uvek odem na sat vremena u prolazu, a ostanem ceo dan. Usput je, ne možete ga promašiti.

neapoli1.jpg



I onda dodjete u Agios i ne poželite da se IKADA više vratite, ne samo u Stalidu, nego ni bilo gde drugde...



14.jpg






P.S. Ove bele tufne što vidite, nije zamrljana fotografija, nego PATKE, koje se kupaju u slatkovodnom jezeru, po legendi, jezeru BEZ DNA.
 
AH , prelepi Retimno.....

Uvek se naljutim, kada neko objašnjavajući gde je Retimno, kaže, pa to ti je ono mesto pored Xanie.

Retimno zaslužuje MNOGO VIŠE pažnje, nego da bude samo NEKO mesto na pola puta od Xanie prema Irakliu.

Za početak....
rethymno.jpg



Retimno, pre svega ima DUŠU....

Kao prednosti, mogu da izdvojim da je ipak malo zaklonjen od zapadnih vetrova, zahvaljujući Soudi, poluostrvu kod Xanie. Druga, vrlo važna stvar, je blizina planine Psoloritis, sa vrhom Idi na cca 2500 m nadmorske visine, koja daje svežinu u žestokim toplim danima, a pogotovo noćima. Kada padne mrak, ovde zna da bude za duge rukave, što nije slučaj na ostalim delovima ostrva.

Ljudi su ovde nekako najpitomiji. Turci su se samo ovde usudili da podignu svoju školu, bez straha, da će se njihovoj deci nešto loše desiti.

Iako su trpeli užasan zulum od Turaka, Krićanima u njihovom bezrezervnom i beskonačnom verovanju u Gospoda, nikada nije pala na pamet osveta. To je jednostavno potpuno strano grčkom biću.

Ponosni, ko što su uvek bili, a i danas su, skoro pred oslobodjenje,1866-te godine, buntovnici protiv Turskog ugnjetavanja su se zatvorili u manastir Arkadi, i opkoljeni od turskih osvajača, tamo bili živi spaljeni, ali se nisu predali.

vlastojeangeorge.jpg
Borci za slobodu

crete7.jpg
Arkadi manastir

Ta karakterna crta je ostala i danas kao glavna osobina svakog stanovnika Krita. Sve se može izgubiti, ali čast NIKADA !

Toliko za danas....nastaviću.....
 
Idemo dalje...Malo sam zapostavio južni deo ostrva, ali ko će se svega setiti......
Bez da mislim ništa loše, moram da navedem da Krit ima trostruko dužu obalu od Crne Gore.
1004 km naspram 294 . Treba to i obići.....

Daklem.... idemo od jugozapada prema jugoistoku...

Počinjemo od Elafonissi, ako ne najlepše, onda sigurno najpoznatije plaže na ostrvu. To je ustvari malo ostrvo, do koga se može doći po peščanom sprudu, ako nema talasa. Uostalom, more je ovde duboko oko 1m. Toplo, čisto do neverice. Idealno za decu.

img441f20d1283e71.39541269.jpg


Paleochora, predivno ribarsko mesto, neopravdano zapostavljeno, ali nije se lako izboriti za primat, pored ovih dragulja prirode u okolini.

paleochora.jpg



Sougia, uvek pomalo divlja, ali sa puno šarma

paleochora%202.jpg


EH, uz uzdah....ostrvo Gavdos. Ovde neću ništa komentarisati, trebalo bi mi mnogo prostora.

gavdos3.jpg


Potamos, jedna od plaza na Gavdosu

POTAMOS.jpg



Sfakia, Xora Sfakion....NESTVARNO


SFAKIA.jpg



Nastavak sledi...
 

Back
Top