zapad vs. srbija

drackula

Početnik
Poruka
28
Pravio sam jedno malo porednje. Proveo sam godinu dana u kanadi. I evo mog malog poredjenja.

Tamo vam dete od 6 godina pridje i predstavi se, gleda vas u oci, kao totalno zreo mali covek. U skolu ujutru jedva cekaju da odu, a vracaju se srecni. Svami vade sta imaju za domaci i jedva cekaju da ga urade. Kada im nesto smeta, ovako i kod vas, docice i reci ce vam to direkto, bez stida i ustrucavanja, gledajuci vas u oci. Kasnije odrastu, upisu se na fakultete i zavrse ih u roku 95%.

Kod nas dete od 6 godina pitate kako se zove, ili se ono samo predstavi jedva, onako stidljivo , smuseno, ponizeno. Deca mrze da idu u skolu. U skoli prave sranja. Mrze da uce. Kada im nesto smeta do ce da iskazu ali kroz pravljenje sranja, gluposti i na slicne nacine. Nece doci i reci da im to i to smeta. O fakultetu da ne govorimo.

Pa me zanima, da li su to deca genetski losa, ili mi Srbi negde pravimo sranje.
 
Ma kod njih cim predjes granicu oni krenu da te zasipaju cvecem, odmah ti poklone stan, nadju ti idealan posao, i ti prirodno na kraju rodis idealno dete, koje poraste u idealnu osobu, nadje idealan posao i naravno i ono na kraju ima idealnu decu. Za razliku od toga onog trenutka kad predjes granice Srbije pocne gadjanje kamenjem, svi te sprecavaju da nadjes posao time sto ti govore kako si go.vno koje nema pojma, od stana naravno nista nema makar rintao 50 godina, a na kraju ipak rodis dete koje izraste u debila i onda ono dalje nastavlja tvojim nesrecnim koracima. Logicno. Kako niste to znali.
 
Ko sto vidite nesto me i nema na forumu u poslednje vreme. Od 9 do 16:30 ucim pa odna od 17-20(20:30) radim, pa onda opet od 23-02(03,04) ucim. Tako da sta da se radi. Malo ce vam biti dosadno.

Bio Aca ili ne. Mene je zapanjilo kada me se klinac od 6 godina predstavio, gledajuci me u oci...recima "I am......" ,,,,"6 years old" potpuno u oci ko skroz zrela osoba. I nesto mu zasmeta on dodje i to kaza. Ali skroz bez i trunke srama , stida ustrucavanja i takva su im sva deca. Odvedete ih u skolu, i gladate u dvoristu, niko ne treba da im kaze da stanu u red, oni to sami urade. Skroz ali skroz ko da gledate odrasle ljude u malom. Svaka skolska klupa je cela , nema zvrljotina po zidovima, nema semenki na stolu i podu.

Ovde sada radim, ima dosta dece, pridjete i ptatate za ima i godine, ono da se malo zezate sa klincima odma nesto beze , kriju se, stide se, sramote se. Zaista ne znam u cemu je fazon. O skoli da na pricam. Izrazbarene klupe, papiricki, semenke , grickalice po podu. Pricanje na casu. Totalni haos.
 
Da, jer uzasno je rintati za 300 eura, ako nemas 2000 jura bar onda cemu truda, lakse je izigravati truta i studirati jedno 10 godina uz beskrajna natezanja sa roditeljima koji su ti naravno skotovi i jedini odgovorni sto ti je zivot pravo smece...uh sto je tesko biti Aca.... ?! :shock:
 
WithdrawnWater:
Da, jer uzasno je rintati za 300 eura, ako nemas 2000 jura bar onda cemu truda, lakse je izigravati truta i studirati jedno 10 godina uz beskrajna natezanja sa roditeljima koji su ti naravno skotovi i jedini odgovorni sto ti je zivot pravo smece...uh sto je tesko biti Aca.... ?! :shock:

Izvini ali ova tema nema veze samnom. Ima veze sa nekim mojim zapazanjima. Zapravo na jednom drugom forumu je neko otvorio temu o tome kako je razredna zakazala roditeljski sastanak da kaze da ne moze da izadje na kraj sa decom koja prave sranja konkretno stalno bacaju semenke po podu. Pa ja pocinjem da se pitam , kako to da ja na tom zapadu tako nesto nisam video. Kako to da su tako deca tako zlatna, zrela kao mali ljudi. Kako to da kod nas i samo kod nas razbare klupe, bacaju grickalice po podu i prave sranja.
Tamo deca ustaju u prevozu starijima, i to ne kad vide invalida bez obe noge pa se onda tak sazale, ustaju bez femkanja. Kod nas je pre neki dan zena od 50 godina ustala nekom dekici od nekih 80, dok je klinac do nje ladno iskulirao celu situaciju. Ja gledam i ne verujem.
 
Ti si ocigledno bio u poseti nekoj privatnoj skoli. Zaredjaj malo po drzavnim pa ces da se iznenadis koliko slicnosti imaju sa nama. Pogotovo americke skole, a bogami ni drugi ne zaostaju.
A kad bi skola kod nas bila zanimljivija mozda se deca ne bi ponasala tako kako se ponasaju. Usput nastavnici su ti koji prvi pocinju sa pokazivanjem netrpeljivosti ka deci, drugim recima 90% nastavnika i profesora u srednjim i osnovnim skolama mrze decu, a na kraju dana mrze i sebe sto moraju da rade taj posao. To deca naravno osecaju i vracaju istom merom. Kod mene u srednjoj svi redom profesori su nam svaki dan govorili kako nista ne znamo, ne umemo, ne radimo, i sad ja treba posle takvih recenica da se ponasam pristojno prema njima. Oni bi da deca dolaze u skolu sa vec stvorenim znanjem u glavama a oni samo da pisu ocene i ne rade nista. Znas kako bi to mogli da rade u privatnim skolama. Tamo je dovoljno da se jedan djak pozali na nastavnika ili profesora i vec njegova karijera dolazi u pitanje.
 
Cek cek cek

"mrze i sebe sto moraju da rade taj posao" kad se zavrsava radno vreme nastavnima. Svaki nastavnik moze da odrzi 3-4 privatna casa na dan. A to je 30 - 40 eura dnevno ekstra prihoda. Sto mu dodje na 900 - 1200 eura mesecno. Samo nema ko da se seti.
I onda im deca kriva. Rade od 8 do 13:10 , imaju najkrace radno vreme u srbiji. I oce da budu placeni ko da rade ne znam ja sta.
 
Pa to ti i kazem. Vecina njih su obicne lencuge koje dolaze na posao u pet popodne, ostaju na poslu dva sata, istresu se na deci i odu kuci. Kako neki od njih rade nisu zasluzili ni pola plate koju dobijaju. Secam se da je jedna profesorka koja mi je predavala fiziku, svaki put, ali bas svaki, dolazila na cas nadrndana, besna na ceo svet i samu sebe, treskala dnevnikom kad god stigne i drala se tako da je cela skola zvonila. Sad mi je zao sto je nisam napusila kad je bilo vremena. E bre ona treba prema nama da se odnosi sa postovanjem, ako ocekuje da ga i sama dobije, a ona se ponasa kao da smo mi krivi sto ona mora tu da sedi i predaje. Pa da nema dece ne bi profesori ni postojali. Sve se na kraju svodi na to da su deca kriva sto nastavnici moraju da se muce, i onda jos hoce da se ta ista deca koju su do malopre vredjali obracaju sa strahopostovanjem. Ocigledno u danasnje vreme na mesto nastavnika moze da dodje bukvalno svako.
 
Bio Aca ili ne. Mene je zapanjilo kada me se klinac od 6 godina predstavio, gledajuci me u oci...recima "I am......" ,,,,"6 years old" potpuno u oci ko skroz zrela osoba

Немогуће! Откуд би толицно дете могло да зна колико има година и још то и да каже?

Салгали су те, то мора да је био неки матурант, само мало заостао у физичком развоју!
 
Zapravo na jednom drugom forumu je neko otvorio temu o tome kako je razredna zakazala roditeljski sastanak da kaze da ne moze da izadje na kraj sa decom koja prave sranja konkretno stalno bacaju semenke po podu. Pa ja pocinjem da se pitam , kako to da ja na tom zapadu tako nesto nisam video.

И, шта кажеш? Деца бацала семенке по поду (ужас!), па разредна није знала шта ће с њима и заказала родитељски? Ваљда да родитељи покупе семенке???
 
drackula:
Cek cek cek

"mrze i sebe sto moraju da rade taj posao" kad se zavrsava radno vreme nastavnima. Svaki nastavnik moze da odrzi 3-4 privatna casa na dan. A to je 30 - 40 eura dnevno ekstra prihoda. Sto mu dodje na 900 - 1200 eura mesecno. Samo nema ko da se seti.
I onda im deca kriva. Rade od 8 do 13:10 , imaju najkrace radno vreme u srbiji. I oce da budu placeni ko da rade ne znam ja sta.

aco, ebote, gde si ti ziveo, sta si radio, sta si jeo pa si tako padnut s marsa??
na profesore KOG predmeta mislis? matematike, srpskog ili engleskog? ne, ti sigurno mislis na one sto predaju biologiju, geografiju i tehnicko...
 
kada sam procitala naslov ove tema, rekoh, 'alde da vidim sta je... a kad tamo, opet ono "zapad napredan, Srblje zaostalo" Ali, ko je slabo vaspitan, ne treba mu nacionalna odrednica, da bi se postavila dijagnoza - sto bi mi, Srbi je l' te, rekli - nema domace vaspitanje.
Ne volim kada se deca stide (znaci da ih tata i mama nisu dovoljno "uvodili u drustvo", nisu sa decom razgovarali, ohrabrivali ih itd...), ali stidljivo nije nevaspitano.
 
Pa i ja bi vaspitavao svoju decu da se predstavljaju i sa 2 godine ako mi zatreba para za školarinu! Pa to ti se ona ulizuju ne bi li im dao nešto ili im treba nešto!
Zato u ovoj "posranoj" Srbiji je to "fuj, fuj, fuj" besplatno i stoga je i izopačeno, zar ne? Jer, zaboga samo plaćena škola je prava škola - MA DAJ !!! Nema ovde ni normalnih profesora ni OK škola, ni znanja.
Moja deca ne moraju da se predstavljaju nikome jer im je dovoljno da izađu na ulicu i da odmah ulete u gomilu klinaca svoje generacije ( a ne da balave sa matorcima) a da ni meni, a kamoli njima ne padne na pamet da će ih iza ćoška kidnapovati neki bolesnik ili u školi izrešetati neki narokani tinejdžer. Ona su DECA i takva će da ostanu do odrastanja jer detinjstvo kratko traje!
I ja sam imao probleme sa učiteljicom koja je očekivala da deca znaju da čitaju i pišu u prvom osnovne ali je to prevaziđeno posle mesec dana. U svakom slučaju ne oblačim decu u kravate i ne teram ih da se ulizuju mojim poznanicima i sličnim nebitnim ljudima ali zato osete ko je prijatelj moje i njihove kuće
 

Back
Top