Živeo 8.mart

Vaskoliki

Početnik
Poruka
34
"...Аутор: Снежана Стојковић,
Живео Осми март!-био је наслов задате теме из српског језика, на коју је требало написати некакав срцепарајући састав о мами или баки, а за оне који воле да се истакну и о учитељици. Било је то трауматично искуство, јер се сећам да смо последњи динар скромног нам џепарца дали благајнику одељења да се наставници купи поклон и каранфил, како бисмо је обрадовали и уједно умолили да нас бар тај дан не испитује.

Али авај! Марфијев закон је био као никад до тада на снази и пола разреда је добило јединицу због неурађених домаћих задатака. Од тада сам игнорисала Осми март и редовно лишавала поклона не само наставнице него и рођену мајку!Наравно, ово је само лично искуство из детињства о доживљају квазипразника Осмог марта. Ни тада, а данас још мање, није ми било јасно чему он служи и зашто је толико важан?!Међународни дан жена уведен је 1977. године од стране Генералне скупштине Уједињених нација, док сама идеја има корен још са почетка 20. века.Први женски клубови настали су још револуционарне 1848. године, а у Америци женске активисткиње стварају синдикалну организацију под слоганом "За једнаки рад, једнака награда". Жене демонстрирају далеке 1908. године за краће радно време, бољу плату, право гласа и забрану дечијег рада.Клара Цеткин, блиска сарадница Енгелса и Лењина, главни је вођа женског пролетерског покрета на размеђи 19. и 20. века. На њену иницијативу, на Другој међународној конференцији жена социјалисткиња одржаној у Копенхагену 1910. године одлучено је да се 8. март обележава као Дан жена. Празник је први пут прослављен 1911. у Немачкој, Аустрији, Данској, Швајцарској. Од тада је точак женске еманципације покренут муњевитом брзином, а као резултат "револуционарних" напора модерно друштво добија еманциповану, самосвесну, самосвојну и надасве - себичну и самодовољну жену. Жене су издејствовале све оно што их удаљава од њихове природе! Задобијена права ни изблиза не личе на она за која су се, тобоже, залагале у самим почецима. Данас ни у најразвијенијим земљама света, плата за исти рад када су мушкарци и жене у питању није иста. Уместо скраћеног радног времена, савремена жена је добила радно време од пола девет до пола пет и на тај начин посвећеност кући и породици уступила послу. Самостална и независна жена је модел жене новог века. А да будете независни, потребна је на првом месту економска самосталност која се стиче јаким друштвеним позицијама и добро плаћеним пословима. Позицију и добар посао добијате ако имате добро образовање, које иначе стичете у најбољем и најрепродуктивнијем животном добу. Жена као циљ нема остварење кроз породицу, већ кроз развијање личних способности. Модерно друштво јој у остварењу тих циљева свесрдно помаже. Поштено говорећи, од еманципације више штете него користи! Оно што већина крије и прећуткује јесте податак да је модерна жена све више сама, без ослонца, отуђена од своје суштине и природе, агресивна, себична и материјално оријентисана... Царство духовног мира безуспешно надомешћује царством новца и професионалног успеха, које код куће, у четири зида нема са ким да подели. Ту долазимо до питања суштине празника Осмог марта. Зашто се женама света посветио дан? У прихватању резолуције Скупштине Уједињених Нација наводи се потреба одавања почасти доприносу жена у јачању међународног мира и сигурности. "Тај датум је згодна прилика да жене преиспитају своју борбу за равноправност као и да се активира њихова снага за значајне друштвене промене," наводи се у Резолуцији.
....
 
Можда је њихов допринос светском миру (или немиру) значајан, али шта је са њиховим сопственим миром и сигурношћу?! Све већи број жена постаје моћан у друштву заузимајући важне политичке и друштвене позиције. Неке су добиле престижне награде за мир и борбу против насиља. Пракса је, на жалост показала, да нема суровијих и немилосреднијих жена од оних које имају политичку моћ. У својим активностима, да би доказале незаостајање за мушкарцима, прелазе у своју супротност и владају суровошћу каква се код мушкараца ретко среће. Уосталом, древни народи су увек говорили да ниједан мушкарац никада не може бити сујетан као жена.Интересантно, никада се не расправља о равноправности жена у смислу да једнако буду плаћене жене које гаје децу и брину о породици као оне жене које раде и немају породицу. Да не говоримо о заштити права жена које су несрећним околностима остале без мужева (услед рата, болести, смрти, или напуштањем од стране мужа). Свака жена која је свој живот посветила деци, мужу или Христу на листи је приоритета у вези са заштитом њених права! Много је доказа да је Хришћанство жени дало најбољи и најприкладнији положај. Онај који је не потцењује и не прецењује. Тако је слобода жене остварена управо у Хришћанству и оно јој је вратило достојанство.О смислу празника налазимо неколико виђења. Једни сматрају да је променом друштвеног система и Дан жена нестао у роју дугих проблема. Влада мишљење да је тај датум измишљотина бивше социјалистичке државе и да, заједно са њеним умирањем, у заборав треба отпремити и празник. Противници наводе да је то један измишљени и у основи антиженски празник, који се свео на комерцијални и малограђански кич. Борба за равноправност се свела на организацију ждрања, теревенки и куповину усамљених каранфила. Трговци се не буне - важно је да су касе пуне! Оно што посебно ириртира јесте невероватна замисао да се празник, тобоже, посвети мајкама, док идеја женских покрета нема никакве везе са поштовањем истинске улоге жене као мајке у друштву.Социјалистичке и либералне политичке струје, посебно њихове активисткиње, жестоко се залажу за прославу Осмог марта, сматрајући га цивилизацијским достигнућем и потребом савременог друштва. Они додају да је празник у корпусу остварених женских права и да га треба славити као никада до сада. Понекога од њих чак и вређа негативан став према читавој ствари, јер старије, посебно југоносталгичне генерације воле да се подсете "срећних времена", када су у име тог празника славили и друговали у кафанама или слободно и јефтино путовали по белом свету...Млађе генерације у потпуности игноришу читаву ситуацију. Оптерећенима својим личним проблемима и тешком материјалном ситуацијом, није им до славља, а посебно не до борбе за женска права.Правој жени је у таквим околностима најтеже. Разапета и немноћна стоји збуњено између жена мушкарача и феминизираних мушкараца. Тражи своје место и свој идентитет, који тешко може да дефинише. А ни мушкарци у читавој причи нису без кривице. Осми март јој не помаже много. Јер, права жена се пита: где је она у свему томе?!
Снежана Стојковић ..."

E pa srećan 8-mi mart posle ovoga!
 
pazi kad na poslu ima nas dvojica i 9 zhena...jutros...

eee shta tjesh da nam qpish?
svakoj po dildo...
a shta je to dildo?
neka nova vrsta oklagije...
e ajd bash i to davidimo.
 
Jutros sam podivljala kada mi je moja šestogodišnja ćerka rekla da su vaspitačice najavile kako će danas dečaci da postavljaju stolove! Pitala sam je da li ona svog tatu vidi, gotovo svakodnevno, da pere sudove, kuva ili pegla...E kad mi je na to odgovorila potvrdno onda sam joj rekla da ne sluša vaspitačice jer lupetaraju. Čuj ti, kako se regrutuju debili! ? A u vrtiću, gomila izveštačeno iskeženih roditelja sa šarenim paketićima...? Bože, kako se deca uče da budu ljigavci i uvlake!!!!!
 
И мени се повраћа!

Треба те васпитачице шутнути у дупе, а не поклањати цвеће сваке године за 8. март! Па ваљда су плаћене за то да проведу 8 сати дневно са мојим дететом,
да га чувају и сачувају, да га уче, васпитавају, да му чисте ранице на коленима када се огребе, да га теше када плаче, да буду забавне, креативне, да му бришу гузу ако не зна само, да га облаче, везују му пертле, да му буду узор...

Мислим, баш је љигаво и увлакачки, не би ми ни новчаник ни образ поднео да некоме, коме сам поверила своје дете, једном годишње поклоним цвет....или неку кинеску џиџа-биџу у шареном папиру, довољно је што оставим добар бакшиш фризерки кад ме добро ошиша, што оставим бакшиш конобару чак и кад је нељубазан али ред је, што лекару после операције однесем виски, бомбоњеру и штагод још....што медицинској сестри тутнем коју иљадарку ако мало више пази на неког мог у болници, што пословне партнере после обављеног договора изводим на вечеру....ако бих још и васпитачицама носила цвеће за Осми март....било би то таква љигавштина!
 
А и још:
Те исте васпитачице праве дебиле од наше деце! Замислите како лупају глупости: организовале су да један дан у години дечаци поставе сто!
Татиним мушкарчинама ће пасти круна са главе због тога!
А онима, чије тате и сами постављају сто, не треба ни говорити о томе, нити их учити од малих ногу да су и дечаци способни да раде ''женске послове''.... Довољно је што виде у кући, не треба ваљда и у пракси, и то још у вртићу, да то још пробају?!

Мислим да би требало да те васпитачице прво анкетирају родитеље, па тек онда да о равноправности у кућним пословима уче само ону децу чији очеви не учествују у истим, да маме оних других не би, оправдано, подивљале!
 
Koliko sam primetila u ovom textu navodi se da je zenin polozaj u Hriscanstvu mnogo bolji nego u danasnjem modernom svetu?? Izvinte ali nikako se ne slazem sa time, i nikad se ni necu sloziti.
 
Meni je 8. mart toliko bez veze i toliko ponižavajući za žene, da mi uopšte nije jasno zašto se neko oduševljava da dobije neki buđavi karanfil jednog dana u godini.

Žene moje drage, 8. mart bi trebalo da bude svaki dan u godini, a pravi kavaljer zna kako da obraduje svoju dragu bilo kog dana. Najlepša su ona iznenađenja i oni pokloni koji nemaju nikakav poseban povod. Najveći povod je ljubav prema nekoj osobi i nikakav 8. mart mi nije potreban da bih obradovao svoju dragu.

PS: Srećan vam 9. mart! ;)
 
Ovakvo prosipanje ideologije bi eventualno zvučalo ok kad bi dolazilo od osobe koja sedi kod kuće i igra sve uloge dobre hrišćanke za koje se zalaže, a ne od strane nekog ko se više nego okoristio onim što je emancipacija donela ženama. Govorim o autorki citiranog teksta, sticajem okolnosti je poznajem. Ovo je definitivno za Pena i Telera. Dakle, Vaskoliki, nađi nekog sa malo više kredibiliteta ako bi da pljuješ po dotičnom prazniku.

Inače, ne mislim da je 8. mart sam po sebi nešto loše, naprotiv. Problem je to što su ideološki aktivisti od njega napravili najobičniju travestiju.
 
Hm, izgleda da je stvarno IN, kako je neko već rekao ovde, pljuvati po osmom martu.
Kad se na to nadoveže još činjenica da je IN odjednom biti veliki kapitalista i bogoljub, kao da nam je Patrijarh svima iznenada zamenio Tita, pa kad se na sve to doda "osmi mart je komunistički praznik", a sve to napiše žena na kompjuteru koji ne bi umela ni da koristi da nije datuma koji simboliše njenu ličnu slobodu po kojoj pljuje, ali je ipak koristi... I meni se štošta gadi.
 
mitingzabogoljubaks7.jpg

:D
 
Hellen:
А тко је ауторица?

Neko ko je završio školu, fakultet, ko gradi karijeru. Radila je na jednoj televiziji, na drugoj je bila glavni i odgovorni urednik (ili direktor, nisam sasvim sigurna), a onda je otišla u Ministarstvo vera (ali ne da kuva kafe). Nemam ništa protiv bilo čijih ideala, ali mi je užasno licemerno kad neko tako govori o ženskoj emancipaciji, a uživa sve njene blagodeti.
 
''Јер, права жена се пита: где је она у свему томе?!''

Снежана Стојковић
'

Права жена нема шта да се пита где је.... У кухињи, или за колевком, где би била...
Права жена нема шта ни да се пита...
Правој жени није ваљда циљ ''развијање личних способности'' него искључиво породица!

Ова Снежа није права жена! :roll:
 
havalius:
Inače, ne mislim da je 8. mart sam po sebi nešto loše, naprotiv. Problem je to što su ideološki aktivisti od njega napravili najobičniju travestiju.
i vrlo rado odnesem vaspitačicama kafu i slatkiše.
mada..ja to radim i u septembru kada decu dovedem, prvi put posle letnjeg raspusta,
takođe i za novu godinu...
uvek kada dođem sa puta donesem neku zvrčku..
setim se njihovih rođendana...
naravno primetila sam da svi roditelji donose samo vaspitačicama...i glavnim sestrama:)
a na kuvarice i pomoćno osoblje niko ne misli!
a oni rade sve one dirty jobs, za našu decu...brišu gooze, peru prosute sokove,
hrane ih, uspavljuju....
zato ja njima posebno donesem kilo kafe i veeeeliku bajaderu:)
šta je loše u davanju?
zar mora samo za 8.mart?
mrzim uiljenost. loše se osećam.
jel, jel ovo ona glupa sneža?
 
Ok, Pajamaco, baš me niste razumeli... Da pojasnim: ne mislim da je 8. mart bezvezan, jer simbolizuje davanje određenih ljudskih prava ženama. U komunističkim zemljama je, iz ideoloških razloga, stavljen ogroman akcenat na taj praznik, jer je trebalo pokazati da su žene voljene, cenjene i ravnopravne u tim društvima, pa se počelo sa crvenim karanfilima, zakuskama, sitnim poklonima... I na kraju dođosmo dotle da čak deca u vrtićima i školama kupuju učiteljicama poklone, i to pod obavezno, jer je to postala glupa norma. I, da, usiljeno je i ružno.
 
Hellen:
''Јер, права жена се пита: где је она у свему томе?!''

Снежана Стојковић
'

Права жена нема шта да се пита где је.... У кухињи, или за колевком, где би била...
Права жена нема шта ни да се пита...
Правој жени није ваљда циљ ''развијање личних способности'' него искључиво породица!

Ова Снежа није права жена! :roll:

Tako je! Reci ti njoj! Zamisli ona bi tu da pravi karijeru, bozemesacuvaj!
;) :D
 

Back
Top