Kako do bezpovratnih kredita...

IOM (International Organization for Migration) su davali bespovratna sredstva. Trebalo je da se uradi biznis plan, gde ukljucujes i druge ljude u posao (nije neophodno) i na osnovu biz. plana su odobravana sredstva. Znam da su radili na Kosmetu i mislim da imaju i kancelariju u Kragujevcu. Probaj preko google da nadjes web site njihov, moguce da jos uvek rade taj program.
 
biro za nezaposlene deje bespovratne kredite,od 70.000,00 do 150.000,00din.svake god imas konkurs(koji je radi fore tu,da bi to izgledalo poslovnije..)-ti se raspitaj na svom birou kad je to,ja mislim u ovo vreme.traze da sastavis biznis plan,opises sta ces,kako ces raditi,koliko imas,i koliko ti fali para(al sve je bezveze,veruj mi).sve to ispises,predas i cekas da oni odluce dal ce ti dati ili ne...a dace ti.
elem,pre dve god.sam pisala takav zahtev za ugostiteljski objekat,odobrili mi,ali...posto sam to htela sa bratom da radim uslov je bio da radimo kao ortacka radnja(sto se nikako neisplati jer su sve dazbine duple)..pa sam odustala.
prosle god.su ponovo raspisali konkurs,ja opet konkurisala..ali je bio uslov da otvorim zanatsku radnju.prvo su me odbili,a nakon 3meseca zvali da kazu "kako su prosirili listu".
dakle,lazu..otvorila sam cvecaru(jer se u to razumem).i jedino sam to,u sta se ja razumem mogla da spakujem pod zan.radnja.
inace,svakom daju kredit-"bespovratni",uslov je-da radis najmanje 2 god(primera radi dali su ti 150.000.00 ,posto je uslov da radis 2god to je to,ali ako radis 1god-ti njima vracas pola od tog novca tj.75.000.00...tako da i nije bas bespovratni),drugo-uslov je da prijavis sam sebe i uplacujes redovno doprinose(a njima nosis na uvid priznanice da stvarno to radis),taj kes koji dobijes moras da trosis za ono sto je navedeno(a njima nosis kopije svakog racuna da se vidi nasta si trosio pare(od tog novca nesme da se placa porez,doprinosi ili kirija za lokal).
ako od njih trazis pare dobices ih sigurno,jer im se isplati da te skinu sa liste za posao tj.nezaposlene.
ima jos tu fora,kasnije kao poslodavac mozes da zaposlis nekog sa biroa da radi kod tebe,pa i za to da uzmes jos 150.000.00din,uslov je da radi kod tebe 2god..itd.
sve u svemu,ja sam uzela pare tako,pozajmila sam jos mnogo,posao ide i ne ide..neznam.nisam sigurna jos uvek..
moj savet.sedi i dooobrooo razmisli da li ti to mozes,zelis i hoces.2god izgledaju male,ali nisu jer svakog meseca imas gomilu troskova,a s obzirom da si svez u poslu imas male pazare i puno nervoze..stres je ogroman.i nikako nemoj da pocinjes bilo kakav posao sam,moras imati neku pomoc porodicu,druga,brata,sestru..da ti pomaze recimo,u radnji dok ti ides u nabavku..jer nema sanse da odmah priustis radnika.drugo,obavezno radi nesto u sta se razumes,nikako nesto sto si "uvek hteo a o tom pojma nemas" jer ces tesko doci do dobavljaca,informacija,saveta ili slicno(..nemas pojma koliko su ljudi zavidni i koliko sujetni..)
nadam se da sam ti bar malo pomogla.
i skupi hrabrost
i srecno
 
Ja sam ga uzela pre vise godina. Tacno je da moras da radis dve godine, a tacno je i da svu papirologiju moras da fotokopiras jer su kod mene, posle cetiri godine zaturili papire pa su trazili ponovo neke potvrde o izmirenim porezima. Sve u svemu, snasla sam se, ali da nisam, naplatili bi oni meni taj kredit ali sa debelom kamatom. I nije istina da ga vracas pola ako zatvoris firmu za godinu dana, vracas ga celog i to sa kamatama.
 

Back
Top