pravni problem......HITNO

bassone

Početnik
Poruka
8
Imam jedan problem tj. krivicnu prijavu.Naime trebao bih da idem na sud zbog posedovanja oko 2g marihuane :-( koju ranije nisam probao a ni posle jer su me ubrzo startovali panduri i to mi onako netaknuto pronasli.Mene sada zanima da li je neko imao slicnih negativnih iskustava tj. kakvu bih kaznu mogao da dobijem?Nikada do sada nisam bio niti privodjen niti osudjivan a zanima me jos i kako to moze da mi utice dalje na zivot oko zaposlenja i viza s obzirom da sam student.Unapred hvala i molio bih ozbiljne odgovore.
HVALA!
 
E bas ti i nije lako. Moja sestra je imala slican ali cini mi se blazi problem. Njoj su na Exit-u nasli tablu Bensedina u torbici (to inace uvek nosi sa sobom kao i neke druge lekove i druge zenske gluposti) i pred Novu Godinu joj je stigla krivicna prijava od Okruznog suda u Novom Sadu zbog posedovanja opijata. Cini mi se da je to i tvoj slucaj. Ali posto je ona dobila potvrdu od doktorke da joj je ova prepisala nekoliko puta ove lekove i posto je uzela advokata, oslobodjena je optuzbe. Ono sto znam prema recima advokata je da je za to mogla da dobije 90000 dinara kaznu ?! Sad ne znam kako bi ti mogao da uzmes potvrdu od lekara za marihuanu, ali svakako bi ti bilo bolje da uzmes advokata.
 
2 јebena grama... :roll:
Verovatno nase pravosudje misli da je uradilo veliko delo za drustvo :roll:
Kad imas tako sitnis u dzepu, sa najvecim brojem pandura mozes da se izvuces, na "kumeee", "druzeee", ovo ono... Kad bas ne ide, kao krajnju meru, probas i da ih napadnes na konto ovoga sto sam gore napisao, da se bave skupljanjem dva po dva grama, a zmure na mnogo ozbiljnije radnje.
Inace ne mozes za ovo dobiti nista ozbiljno, ali ti ostaje otezavajuca okolnost za ubuduce.
 
Evo, ovo dole ti je iz najnovijeg krivičnog zakonika...Ja bih rekla da se na tebe odnosi tačka 3. ali ako otkriješ od koga si nabavio drogu, možeš biti i oslobođen kazne. Ako ne, verovatno ćeš dobiti novčanu kaznu, opomenu ili slično, jer ti je ipak prvi put. Ako budeš kažnjen to se upisuje u kaznenu evidenciju i može da ti utiče negativno to je sigurno...na mnogim poslovima traže ti i potvrdu da nisi osuđivan, mada ne traže svuda. Za vizu ne znam da li se to traži. Pa, srećno...

Neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga
Član 246.
(1) Ko neovlašćeno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju ili ko radi prodaje kupuje, drži ili prenosi ili ko posreduje u prodaji ili kupovini ili na drugi način neovlašćeno stavlja u promet supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge,
kazniće se zatvorom od dve do dvanaest godina.
(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana izvršeno od strane više lica koja su se udružila za vršenje tih dela, ili je učinilac ovog dela organizovao mrežu preprodavaca ili posrednika,
učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina.
(3) Ko neovlašćeno drži supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.
(4) Učinilac dela iz stava 3. ovog člana koji opojnu drogu drži radi sopstvene upotrebe može se osloboditi od kazne.
(5) Učinilac dela iz st. 1. do 3. ovog člana koji otkrije od koga nabavlja opojnu drogu može se osloboditi od kazne.
(6) Ko neovlašćeno pravi, nabavlja, poseduje ili daje na upotrebu opremu, materijal ili supstance za koje zna da su namenjene za proizvodnju opojnih droga,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
(7) Opojne droge i sredstva za njihovu proizvodnju i preradu oduzeće se.
 
Inace, postoji mogućnost da ti se osuda izbriše iz evidencije, kao da nije ni postojala. To se zove rehabilitacija. Evo nešto, o tome:
Zakonska rehabilitacija
Član 98.
(1) Zakonska rehabilitacija se daje samo licima koja pre osude na koju se odnosi rehabilitacija nisu bila osuđivana ili koja su se po zakonu smatrala neosuđivanim.
(2) Zakonska rehabilitacija nastaje, ako:
1) lice koje je oglašeno krivim, a oslobođeno od kazne ili kojem je izrečena sudska opomena, u roku od godinu dana od pravnosnažnosti presude, odnosno rešenja ne učini novo krivično delo;
2) lice kojem je izrečena uslovna osuda, u vreme proveravanja i u roku od godinu dana po isteku roka proveravanja, ne učini novo krivično delo;
3) lice koje je osuđeno na novčanu kaznu, kaznu rada u javnom interesu, oduzimanja vozačke dozvole ili kaznu zatvora do šest meseci, u roku od tri godine od dana kad je ta kazna izvršena, zastarela ili oproštena, ne učini novo krivično delo;
4) lice koje je osuđeno na kaznu zatvora preko šest meseci do jedne godine, u roku od pet godina od dana kad je ta kazna izvršena, zastarela ili oproštena, ne učini novo krivično delo.
5) lice koje je osuđeno na kaznu zatvora preko jedne do tri godine, u roku od deset godina od dana kad je ta kazna izvršena, zastarela ili oproštena, ne učini novo krivično delo.
(3) Zakonska rehabilitacija ne nastaje ako sporedna kazna još nije izvršena ili ako još traju mere bezbednosti.

Inače, pročitaj u Krivičnom zakoniku o uslovnoj osudi, i o sudskoj opomeni, kao i odmeravanju kazne, pa ćeš moći da pretpostaviš otprilike šta će ti zapasti. Ja bih rekla sudska opomena....mada, sve je moguće, što zavisi i od tvog prethodnog i naknadnog ponašanja i držanja i drugih okolnosti....uglavnom, pročitaj o tome u zakoniku...da ti ja sad ne prepričavam sve to...Pozdrav
 
ginjasvinja:
Njoj su na Exit-u nasli tablu Bensedina u torbici (to inace uvek nosi sa sobom kao i neke druge lekove i druge zenske gluposti).
Super...ovo bi manje-vise znacilo da svako od nas moze da padne u bilo kom trenutku, samo kad se njima, da prostite, digne. Jao, sta sam ja sve nosila preko granica i slicno, naravno uvek bez recepta, pojma nisam imala da je kaznjivo..
 
I po mom mišljenju, advokat ti nije prekopotreban, samo će ti uzeti pare, a reći će sve što i ti...Samo pokaži kajanje obavezno, objasni celu situaciju, ako sudija bude normalan lik proći ćeš sa opomenom. Po meni, ovo nije delo za koje ti je branilac neophodan, jer to suđenje će više biti u formi razgovora između tebe i sudije....naravno, biće ti lakše ako ga imaš, jer je on ipak stručniji i iskusniji u odnosima sa sudom, pa ako imaš love onda ga uzmi, da ti olakša stvar.
 
bassone:
@Ines1864

hvala na informacijama,pojasnila si mi neke stvari....puno ti hvala ;) !
Molim, i drugi put. Još samo da ti kažem kad odeš kod sudije, najbolje će ti biti da budeš iskren i da priznaš šta imaš, a uz to budi ponizan (koliko god da si ponosan i misliš da je nepravedno što ti eto sude za tako ''lako'' krivično delo), odnosno, obavezno pokaži da se kaješ i budi fin....tada ti gotovo sigurno sleduje sudska opomena, bićeš opomenut od strane sudije i direktno, a sudska opomena će ti se brisati iz kaznene evidencije nakon godinu dana, i u njoj neće više biti nikakvog ''traga'' o tvojoj istoriji....Sledeći put pazi šta radiš i budi dobar! :D
 
Kažeš ovako:

Dobar dan ajde da vas ne zadržavam ima većih nesrećnika u hodniku a i pauza vam je za 3 minuta. Tog pandura poznajem i on mi je namestio u muriji jer nikad nisam imao problem sa zakonom. Jedino je ljubomoran što ja i njegov sin hoćemo da barimo istu ribu ali njegov ćale je policajac a moj intelektualac. I još nešto, pričaju babe po kraju da im je mnogo lepo kod one pandurske gimnazije u Zemunu. Hoće da polete dok dišu vazduh u njihovom dvorištu. U mladost se vraćaju. Pročulo se za lekovitost te ustanove pa su stigle babe iz Obrenovca, Niša, Novog Pazara na podmladjivanje kao prva tura. A mogu vam reći da sam tu travu imao samo da bi me primili u društvo u kraju. Mnogi od njih su pandurska deca pa ih niko ne fata. A i pored one gimnazije ne prolazim mada me zvale babe. Ptice peške idu...
 
Velika je verovatnoca da ces dobiti uslovnu kaznu, a takodje nije tacno da ti nije vazno za vizu, jer ako budes evidentiran zbog te trave, svaka zapadna zemlja za koju popunjavas obrazac za vizu ima u svom obrascu pitanje da li si koristio, distribuirao, prodavao ilikupovao drogu kao i da li si krivicno gonjen i osudjivan. Mozda nema bas svaka, ali ima USA, ima Kanada, ima UK, ima i NEmacka (pretpostavljam sve zemlje EU). Naravno, mozes i da slazes, ali automatska je provera svakog podnosiocxa zahteva kroz komp i videce ti se da si evidentiran i osudjivan. Kako u svim tim obrascima pise: to te ne diskvalifikuje automatski za dobijanje vize, ali drugim recima - neces mrdnuti iz Srbije narednih 10 godina (bar). Pa ti vidi je l' bas tako naivno, sve i da ne dobijes zatvorsku kaznu (a neces najverovatnije, jer nisi ranije osudjivan i ovo ti je prvo delo).
 

Back
Top