pitanjce:sta mislite o pilulama za abotrus?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hellen:
Ако мислиш на Постинор, колико знам то нису пилуле за абортус, него за спречавање трудноће после ризичног односа....

Где си читала о њима? Шта пише?
Mislim da su nevidjena glupost! Ako neka zena treba da abortira, bolje je da to dobar lekar uradi, nego da se igra sa zdravljem i zivotom. A pilule za sprecavanje trudnoce su mi ok, ali ne bi smele da se koriste kao kontracepcija. Svasta devojke dozvole sebi, a posle se cude sta ih je snaslo. :roll: pilule
 
imam 19 ali zavrsila sam srednju medicinsku i nije mi jasno na koji nacin su smislili nesto tako posto je i sam abortus izrazito rizican za zenu...a ovo se kao koristi kuci!Ainace volim da citam sta ima novo na polju medicine!JBG ali ipak mi nekako ostala zelja da uvek saznam vise posto sam htela da budem ginekolog ranije :oops: ali sam ipak upisala psihologiju ;-)
 
ljubimice, s obzirom da si tako obavestena volela bih da nam malo argumentujes svoj stav i potkrepis ga svojim saznanjima sa polja medicine.
pilule "za dan posle" ne sluze za abortus nego stvaraju takve hormonalne promene u telu koje onemogucuju da se oplodjena jajna celija ugnezdi u zid materice. postoje posebne pilulice napravljene u tu svrhu (postinor) a koriste se i obicne kontraceptivne pilule samo veca doza od uobicajene dva puta na 12 casova. svakako da nije dobro bombardovati telo hormonima, ali licno smatram da nisu ni toliko opasne koliko kruzi fama-mislim (nek me neko ispravi ako gresim) da se uzima recimo 2 puta po 2 stedirila, sto je doza duplo veca od dnevne doze kontracepcije. dakle, mislim da ih je u situaciji u kojima je sticajem okolnosti doslo do neplanirane ejakulacije u vreme plodnih dana treba uzeti. ali samo u tim slucajevima. i da treba paziti, naravno. :) jmeni se recimo ipak desilo 2-3 puta, prvo su mi davali neki lergatan (ili tako nesto) koji nisam nikako podnosila, muka ziva. sledeci put sam presla na postinor, nisam imala nikakve neprijatne pratece pojave, pa cak ni promene u ciklusu (iako bi valjda trebalo).
 
A za one koji misle da je ovo simpaticna pilula.....




Pobačaj plaćen glavom
B. RADIVOJEVIĆ, 27. mart 2006
BEOGRAD - Pilula "mifepriston" koju su za izazivanje abortusa koristile u međuvremenu još dve preminule žene u SAD, prisutan je i na našem tržištu. Iako kod nas zvanično nije registrovana, pa ne bi smela ni da bude u prometu, ova pilula se kao "komforan" način za prekid male trudnoće primenjuje u Ginekološko-akušerskoj klinici u Višegradskoj!
Kod dve žene preminule u SAD, koje su koristile ovu pilulu , još nije utvrđen uzrok smrti, saopštila je Američka uprava za hranu i lekova (FDA). U prethodna četiri smrtna slučaja za smrt je okrivljena bakterijska infekcija koja se razvila po uzimanju pilule RU-486, poznat kao "mifepriston". Još, međutim, ništa nije zvanično dokazano i ne zna se da li je pilula, na američkom tržištu odobrena za prekid trudnoće u prvih 49 dana, direktno odgovorna za smrt šest žena. Ali, već i sam nagoveštaj da je "mifepriston", možda u nekim slučajevima, "pilula ubica", kod žena koje su je koristile izaziva, u najmanju ruku, nelagodnost.
Iako se na našem tržištu "švercuje" bez registracije, dobro je što bar ne može da se nabavi bez lekarskog naloga. Obezbeđuju je pojedine privatne apoteke po ceni od 1.810 dinara, a pilula je kod nas prisutna pod nazivom "mifežin". U apoteci vam, u stvari, ne daju, nego samo naplaćuju pilulu, koja je već na klinici kod vašeg lekara!?
U okviru studije Svetske zdravstvene organizacije, kada su ispitivane dve različite doze leka za pobačaj, "mifepriston" je primenjivan i u Ginekološko-akušerskoj klinici u Novom Sadu. Ova Klinika je za to imala odobrenje Ministrstva zdravlja. Pilula je u okviru ovog istraživanja primenjena kod 163 žene. Komplikacija nije bilo.
Pilulu u SAD prodaje privana firma "Danko laboratriz", a kod nas je uvozi i distribuira beogradska firma, čiji su agenti ovih dana obilazili ginekološko akušerske klinike u Srbiji, i nudili pilulu.

KOMPLIKACIJE
PACIJENTKINJA pilulu "mifepriston" dobija na klinici i odlazi kući. Po uputstvu lekara na kliniku se vraća za 24 ili 48 sati, kada se vaginalno ubrizgava postaglandin, derivat nezasićene masne kiseline. Posle tri sata dolazi do pobačaja. Prekid trudnoće pilulom lekari preporučuju uglavnom mladim devojkama koje nisu rađale. U pet odsto slučajeva abortus lekovima je neuspešan.
Pilula dovodi do kontrakcija materice i pri tom se plod izbacuje, a sve to, ipak, nije bez tegoba za pacijentkinju. Posle upotrebe ove pilule moguće su komplikacije kao što je produženo krvarenje, u nekim slučajevima čak i do 15-30 dana.


AMERIČKA AGENCIJA ZA LjEKOVE UPOZORILA NA OPASNOST “MIFEPREKSA”
Žene umiru od tableta za pobačaj

Američka agencija za ljekove i hranu (FDA) upozorila je na opasnost uzimanja “mifepreksa”, poznatijeg kao “RU-486”, ili tablete za pobačaj. Upozorenje je uslijedilo nakon što su u posljednjih nekoliko dana u Sjedinjenim Američkim Državama umrle dvije žene zbog infekcija nastalih uzimanjem kontroverzne “RU-486”, što ukupan broj žrtava ovog lijeka podiže na sedam (za četiri godine).
Kako prenosi hrvatski portal “Indeks”, FDA je 2000. godine dopustila upotrebu tablete, uprkos protestima udruženja za zaštitu života da se zabrani “mifepreks” (”mifepriston”). Medicinski stručnjaci u Americi, Velikoj Britaniji i još 30 zemalja su je proglasili sigurnom.
Na zvaničnom tržištu Crne Gore “mifepreksa” nema, tvrde u farmaceutskom sektoru. Takođe, ovaj preparat nije registrovan ni u zvaničnom registru ljekova. Ali, to ne isključuje mogućnost da lijeka nema na crnom tržištu ili se, pak, može kupiti putem Interneta.
Dr Ranko Medan, podgorički ginekolog, kaže da mu nije poznato da se “mifepreks” prodaje u Crnoj Gori. On u izjavi “Danu” ističe da lično i kao ginekolog nema takvu informaciju, ali ne može da tvrdi da tableta nije prisutna na crnom, ili dostupna na elektronskom tržištu.
Medan kaže da se u Crnoj Gori, ali striktno prema ginekološkim uputstvima, koristi pilula “postinor”, ili “postinor 2”, poznatija kao kontraceptivno postkoitalno sredstvo za “jutro poslije”. Ovaj ginekolog tvrdi da te pilule u slobodnoj prodaji nema. Objašnjenje da se “postinor” koristi isključivo na recept dali su nam i u privatnim apotekama u Podgorici.
“RU-486” proizvodi njujorška kompanija “Danko laboratori”. Na njihovom zvaničnom sajtu, uz mejl kontakt, mogu se dobiti sva uputstva za korišćenje ovih tableta, uključujući i upozorenje da se ne kupuju putem Interneta.
Povodom najnovijih slučajeva umiranja žena nakon korišćenja njihove tablete, ovaj proizvođač se pravda da su na kutiji pilula jasno upozorili na mogućnost teških infekcija.
I FDA naglašava da je rizik od infekcija minimalan (jedan naprema 1.000), što je broj gotovo identičan infekcijama koje se događaju pri hirurškom pobačaju, ili rođenju djeteta.
Smrt pet žena u periodu od 2003. do 2005. godine FDA objašnjava nepridržavanjem savjeta da se tablete koriste peroralno, kako je odobrila vlada, već vaginalno, po savjetu američke organizacije “Planirano roditeljstvo”. Ova organizacija je, nakon nova dva letalna slučaja, povukla savjet.


Pilule za pobačaj smrtonosne?
Objavljeno: 17.6.2006


Američka udruga za kontrolu namirnica i lijekova "US Food and Drug Administration - FDA" izvijestila od dvije dodatne smrti korisnica pilula za medikamentozni pobačaj koje sadrže mifepriston (RU-386, Mifeprex 200 mg tablete), objavljeno je na web stranici US FDA organizacije.


Nakon usmene obavijesti o smrti dvije korisnice od strane proizvođača pilula, FDA je započela istragu o okolnostima smrti. Iako je ranije izviješćeno o četiri smrtna slučaja nakon uporabe mifepristona čiji je uzrok bila sepsa izazvana bakterijom Clostridium sordelli, uzrok novih smrti za sada ostaje nepoznat.
Liječnici i klinike u kojima se vrši medikamentozni pobačaj, kao i pacijentice se upozoravaju na pažljivu uporabu lijeka i praćenje svih uputa o korištenju mifepristona prije početka terapije. Pacijentice moraju biti upućene u moguće neželjene pojave kao što je sepsa, te upozorene na rane signale i simptome koji mogu zahtijevati hitnu medicinsku intervenciju kao što su povišena temperatura, bolovi u trbuhu ili pojačano krvarenje nakon prekida trudnoće.
FDA navodi da osobito povišena temperatura, snažni bolovi u trbuhu i osjetljivost u maloj zdjelici u danima nakon medicinskog prekida trudnoće predstavljaju znake koji ukazuju na infekciju, ali infekcija u nekim slučajevima može proticati i atipično, bez povišene temperature, bakteriemije ili znakovitog nalaza pri vaginalnom pregledu.
Osobitu pozornost treba posvetiti svim afebrilnim pacijenticama s općim simptomima infekcija (mučnina, povraćanje, proljev, slabost), bez obzira na bolove u trbuhu, a koji se javljaju 24 sata i više nakon primjene mifepristona. Kako bi se otkrila skrivena infekcija preporučuje se načiniti krvne pretrage.
Kod pacijentica sumnjivih na infekciju potrebno je razmotriti liječenje s antibioticima koji su učinkoviti kod infekcija s anaerobnim bakterijama kao što je Clostridium sordellii.
FDA ne preporučuje profilaktičku antibiotsku terapiju zbog vrlo male učestalosti sepse (oko 1 / 100.000) kao i rizika koji se javljaju pri uzimanju antibiotske terapije kao što su teška ili fatalna alergijska reakcija, te razvitak antimikrobne rezistencije. K tomu, u ovom trenutku nije poznato niti koji antibiotik bi u ovom slučaju bio najučinkovitiji.
Mifepriston se koristi za prekid intrauterine trudnoće trajanja do 49 dana ili manje, izračunano od prvog dana zadnje menstruacija. Nije predviđena uporaba lijeka za prekid izvanmaterične trudnoće.
Ukoliko nakon prve doze ne uslijedi kompletni pobačaj, potrebno je ordinirati dodatnih 400 µg omisoprostola treći dan nakon oralne primjene 600 mg mifepristona. Ukoliko nije došlo do kompletnog pobačaja niti 2 tjedna, nakon primjene lijeka trudnoća se prekida kirurškim putem. FDA napominje da sigurnost i učinkovitost intravaginalne primjene oralnih tableta nije potvrđena.
Više o neželjenim učincima, kao i obavijestima FDA o neželjenim učincima mifepristona možete naći online na slijedećoj adresi: http://www.fda.gov/cder/drug/infopage/mifepristone/default.htm .
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top