Horizont buducnosti

Vintage

Iskusan
Banovan
Poruka
5.196
02.03.2007, VARŠAVA
Izvor: Beta
Istoričar: Kosovo da bude 33. a Srbija 34. članica EU
Jedini način da se sprovede plan specijalnog izaslanika UN za Kosovo je da Kosovo i Srbija ne grade nacionalne države, već da zajedno, 2014. godine, uđu u EU, smatra britanski istoričar Timoti Garton Eš.
"Kosovo treba da postane 33, a Srbija 34. članica EU. I to na svečanom samitu u Sarajevu, na 100. godišnjicu izbijanja Prvog svetskog rata", naveo je istoričar u tekstu za poljski list "Gazeta viborča".

Garton Eš piše i da bi Hrvatska i Makedonija tada već bile u EU, dok bi zajedno sa Kosovom i Srbijom bile primljene Crna Gora, Bosna i Albanija.
Britanski istoričar danas u Internet-izdanju poljskog dnevnika apeluje na EU da jasno kaže da je plan Martija Ahtisarija najbolje moguće rešenje iako, dodaje, ono očigledno nije pravedno.

"Nije pravedno da starica Srpkinja čije jedino nasilje se očitovalo u tome što potera prutom kravu, sada mora da se boji za svoj život", konstatuje Garton Eš ali upozorava da "Srbima Kosovo nije izgubila EU, već Slobodan Milošević".

"(Ahtisarijev) kompromis je konfuzan i nije elegantan, ali je najbolji na koji možemo da računamo, imajući u vidu sve okolnosti", naglašava istoričar i upozorava da EU mora u pitanju statusa Kosova da nastupa jedinstveno jer samo tako može da za Ahtisarijev plan pridobije Rusiju.

Garton Eš konstatuje da je Kosovo tema koja spaja evropske vrednosti i evropske interese kao nijedna druga, a istovremeno ne ugrožava interese Rusije, te da je velika šansa da se Rusija prikloni takvom rešenju letnji samit "Grupe osam" (G8), dok je predsedavajući EU Nemačka.

"Jedini način da se sprovede Ahtisarijev plan je da Kosovo, Srbija i njihovi balkanski susedi uđu u EU u kojoj su norme zasnovane na razumevanju i ograničenom suverenitetu. Za Kosovo nije rešenje da gradi narod ni državu, već da gradi zemlju članicu EU. Isto važi i za Srbiju", zaključuje Timoti Garton Eš u on-lajn izdanju "Gazete viborče".

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2014 nije i toliko daleko.Samo kako i sta do tada ?
Mislim svako na svome pa kad nam dosadi jopet zajedno :lol: :lol: Pa EU je kopirala ex YU trebalo je da stavimo copy rigt ...ko nas bre zavadi...
 
SEDAM gladnih godina

--------------------------------------------------------------------------------

Në vitin 2014, Kosova dhe Serbia do t'i bashkohen BE-së si vende anëtare me numrin rendor 33 dhe 34
Londër, 16 shkurt - "Aktualisht askush nga politika evropiane nuk e ka guximin ta thotë, por do ta them unë se në vitin 2014, Kosova dhe Serbia do t'i bashkohen bllokut evropian si vende anëtare me numrin rendor 33 dhe 34 ose me rradhitjen e kundërt sipas serbëve", thotë Tomoti Garton Esh në një koment në gazetën "Gardian". Sipas tij në të njëjtin vit, anëtarësimi do të jetë i mundshëm edhe për Malin e Zi, Bosnjën dhe Shqipërinë. "Në ditëlindjen e saj të 50 të në muajin mars, komuniteti ekonomik evropian që u shndërrua në një union, do të ketë një rrëfim të jashtëzakonshëm për promovimin e paqes, lirisë dhe sundimit të ligjit. Por, rrëfimi do të jetë po aq i mirë se edhe kapitulli i tij i ardhshëm dhe Kosova duhet të pjesë e tij", konstaton Esh në numrin e djeshëm të kësaj gazete.

da ne prevodim ceo tekst... godine 2014 kosovo i srbija u EU. i to pod rednim brojem 33 kosovo i 34 srbija, ili obratno po srpskim izvorima,kasnije postoji mogucnost prijema, CG. bosne i albanije. to mu dodje za 50- ti rodjendan ... pa ko izdrzi.
valjda je "neodgovarajuca" tema???
 
Kosovo 33 a Srbija 34 clanica a BH,AL,CG i koji su br. da nas ne zahebu pa da predju na zacelje ili ih ubace izmedju hmmm nisu tu bas cista posla.
Sad bi trebalo da Srbija na vreme uputi protesnu notu : na zacelje ili nista !!!
 
Vintage:
Kosovo 33 a Srbija 34 clanica a BH,AL,CG i koji su br. da nas ne zahebu pa da predju na zacelje ili ih ubace izmedju hmmm nisu tu bas cista posla.
Sad bi trebalo da Srbija na vreme uputi protesnu notu : na zacelje ili nista !!!

ma i meni ovo bilo smesno, mi 33 vi iza nas, zato sam i postavio ovu temu tada.hahahahha :lol: :lol: :-) :-)
 
Gluposti!!!
n025.gif
 

Back
Top