OTVARANJE FIRME..............

shaddow

Iskusan
Poruka
5.155
Ovih dana razmišljam da otvorim sopstvenu firmu. Nekako mi se čini super da zarada i uspeh u poslu zavise od mojih sposobnosti.
Zanima me šta je sve potrebno da bih registrovao i otvorio firmu?
Da li je mnogo komplikovana procedura?
Da li mogu da dobijem neku finansijsku pomoć sa biroa za zapošljavanje?

Ako ima nekoga ko je prošao kroz sve ovo, molio bih ga da mi pomogne sa par saveta. :)

Hvala. :)
 
Kakvu firmu hoćeš da otvoriš: ortačko društvo, komanditno društvo, društvo sa ograničenom odgovornošću, akcionarsko društvo? Potrebna dokumentacija zavisi od toga kakva je firma u pitanju i procedura u većini slučajeva nije preterano komplikovana, ma da to zavisi i od osnovne delatanosti firme.
 
Eh, prema mojim saznanjima....
Treba ti 200 e i advokat da ti zavrsi posao.
Ako ces da zasititis ideju/patent, jos toliko. I ja ovih dana..RAZMISLJAM (to mi je hobi) ;)
Procedura je u majcinu....
Biro ako si nezaposlen pa nja nja nja...
ja ne znam kako sad s investicionim fondovima ide?
 
bojan p:
Društvo sa ograničenom odgovornošću ili agencija.


Nedavno sam prisustvovala kratkom kursu za pravljenje biznis plana.

D.O.O. je skuplji u startu i plaća se veća taksa na firmu, plus porez, i sve drugo, ali u slučaju "ne-daj-bože-nečega" firma ide pod stečaj i vlasnik ne odgovara svojom imovinom.

Agencija - puno jeftnija u startu, mesečni troškovi manji, ali fizičko lice koje je vlasnik odgovara svom svojom imovinom (ako je ima, a ako je nema - ne znam šta se dešava)

Ovo je izvučeno iz konteksta, verujem da će se pojaviti neko ko to ume bolje da objasni, ali čini mi se da je to jedna od bitnih razlika.

Mislim da svakako treba napraviti što detaljniji biznis plan pre početka bilo čega, pa čak i konsultovati savetnika za finansije i ulaganja, jer mi se čini jeftinije platiti takvu uslugu nego praviti loše investicije... po principu "skuplja tara nego maslo".

Usluge su uvek super, uglavnom ne zahtevaju mnogo novčanih sredstava u početku, ali i to treba uraditi planski.

Bolje puziti po planu, nego skakati bez plana!
 
Nznam kakva je procedura sto se tice otvaranje firme, mislim da treba da se raspitas kod ljudi koji su ih vec otvorili jer u drzavnim institucijama ces dobiti polovicne informacije ima tu vise caka.
Tako su mene savetovali jer i j sam u fazi otvaranja.
Sto se tice sredstava od biroa tu se neces ofajditi ali resenja ima a to je pri republici postoji fond gde ako uradis dobar biznis projekat mozes dobiti bespovratna sredstva u verdnosti i do 10 miliona.
Ucestvovao sam u jednom takvom projektu i znam da to moze.
 
shaddow:
Gde se održavao taj kurs? Da li će ponovo biti organizovan?

To je bilo pod pokroviteljstvom jedne NVO i namenjeno ženama preduzetnicima. Krajnji cilj tog kursa je bio pravljenje biznis plana u svrhu ostvarivanja kredita pod izuzetno povoljnim uslovima, praktično bez kamate, kako bi pomogli ženama preduzetnicima. U pitanju su bila prilično mala sredstva, i prolazili su oni koji su imali dobar biznis plan i ideju.
Ja sam više to pohađala da naučim nešto o biznis planu, kontroli toka novca, itd.... medjutim, to je bilo sekundarno, tako da nisam dobila od toga ono što sam očekivala u potpunosti, ali sam dobila dobre informacije.
Predavač na kursu je zapravo stručnjak u toj oblasti, ima svoju agenciju za konsalting, i sasvim dovoljno sam na tom kratkom kursu videla, da sam odlučila da kada rešim da počnem svoj biznis svakako angažujem nekoga ko će mi pomoći da na pravi način u startu krenem sa planom.
Uvidela sam da je platiti takvu uslugu velika ušteda na dugoročnom planu.
Ako te još zanima, mogu da ti ostavim kontakt te agencije na pp.
 
MegiS
tulips.gif
 
moonja:
haha....postoji jedna ozbiljna ag.za koju sam radio, bavi se hr-om...... najjači su u gradu...imaju sve sertifikate ..ne ulazi se u slične poslove tek tako i amaterski..
I tvrdiš da su ostale neozbiljne i amaterske?To nije tačno. I ja sam pohađala jedan kurs pre otvaranja posla i puno toga naučila.Mislim da je jako pametno da to urade svi koji misle da krenu u samostalan posao.
 
tapetarduda:
I tvrdiš da su ostale neozbiljne i amaterske?To nije tačno. I ja sam pohađala jedan kurs pre otvaranja posla i puno toga naučila.Mislim da je jako pametno da to urade svi koji misle da krenu u samostalan posao.

cilj kursa je da stekneš znanja i da ih koristiš u praksi.....ako pre toga nisi znala, napisala si gore : tokove novca, kako se pravi biznis plan.......to je deo onoga što zapravo govori da tek planiraš da vodiš posao i te sve pripreme u vidu kursa su korisne, tako stičeš samo predstavu....kako stvari rade- vidi se u praksi....
ozbiljne konsalting firme ne rade sa pojedincima i ne predstavljaju se u vidu nvo kurseva .....
ja sam radio sa firmom koja samo radi h.r. obuku kadrova koji su zaposleni u velikim domaćim kompanijama i ozbiljnim poslovnim firmama............. svi oni su posvećeni dugoročnom planiranju i unapredjenju intelektualnog resursa, upravljanja znanjem, medjuljudskim odnosima zaposlenih i formulisanju strategije organizacionog unapredjenja... to je posao budućnosti .........veliki igrači moraju da budu obučeni i negovani jer predstavljaju int. kapacitet firme...to je veliki za velike...


ako ćeš da otvoriš malu firmu sa nekoliko zaposlenih, agenciju za promet nekretnina ili tako nešto......... ne treba kurs....
 
moonja:
ozbiljne konsalting firme ne rade sa pojedincima i ne predstavljaju se u vidu nvo kurseva .....

ako ćeš da otvoriš malu firmu sa nekoliko zaposlenih, agenciju za promet nekretnina ili tako nešto......... ne treba kurs....


Ili ja nisam dobro objasnila, ili nisi pažljivo čitao.
Taj kurs je bio pod pokroviteljstvom NVO, humanitarnog karaktera, a u svrhu pomaganja nezaposlenim ženama da dodju do jednog veoma jeftinog kredita!
Agencija nam je davala smernice za pravljenje biznis plana, koji je bio obavezan kao sastavni deo prijave za kredit. Visina kredita je bila skromna, za poslove skromnijih okvira, i uglavnom su najbolje prolazile one žene koje se bave nekom vrstom zanata....
U svakom slučaju za mene poučno iskustvo. Dobila sam besplatne informacije i svakako nešto naučila. :)
 
moonja-nema znanja koje može da ti škodi .......
U ovom je poenta. :p Kada krećeš u boj naoružaj se najbolje što možeš.
moonja-ako ćeš da otvoriš malu firmu sa nekoliko zaposlenih, agenciju za promet nekretnina ili tako nešto......... ne treba kurs....
Ja mislim da treba. Bio bi manji procenat onih koji propadaju prve dve godine.(po statistici 50%)
 
u PKS je otvorena sekcija za žene preduzetnice...prosleđivaću i nfo do kojih budem dolazila....:)


btw. ja imam ono budi svoj čovek, onaj lepi šareni set, sa podsetnicama, knjigom i cdom, i čini mi se sasvim ok....ma šta'š više od toga, sve lepo piše? I uzmeš još neki adižes..i Fanki Biznis OBAVEZNO i eto...
 

Back
Top