KOSOVO

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

THE_GLAWAT

Obećava
Poruka
84
Ova ideja za topic mi je pala na pamet dok sam razgovarao sa tečom o Kosovu.On je čvrstog stava da Kosovo treba da ostane u sastavu Srbije.Ja sam imao argumente zašto bi Srbija trebalo da se odrekne Kosova:
1.Na Kosovu živi 2 miliona Albanaca (svakim danom se množe) i čine 90%stanovništva.
2.Srbija nikad nebi imala stvarnu vlast nad Kosovom a morala bi potrošiti ogromna srestva za Kosovske institucije (paralelne sa Srbijanskim koje u npr Vojvodini nisu potrebne mada bi te institucije mogla finansirati Međunarodna zajednica).
3.U parlamentu Srbije i ministarsvima Albance bi (po pravilu jer čine 20 % stanovništva) sljedovalo 20% udjela.(zamislite da vam ministar odbrane bude Albanac :mad: )
4.Lako bi se moglo dogoditi da u skorijoj budućnosti Albanac postane predsjednik Srbije)
5.Imali bi ste stalne terorističke napade od pojedinih Albanskih elemenata koji se ne slažu sa zajednicom sa Srbijom)
A jedini argument protiv toga je to da je Kosovo kolijevka Srpstva.
Ja mislim da bi tebalo dati Albancima nezavisnost uz sledeće uslove:
1.Pripajanje velikih srpskih opština i svih enklava Srbiji.
2.Zaštita crkava i manastira Srpske Pravoslavne Crkve.
3.Od međunarodne zajednice naplatiti gubitak Kosova (koje je Milošević svom poilitikom već prodao Albancima oca mu očinskog) u nafti struji otpisu dugova itd.
4.Takođe od USA zatražio podršku radi pripajanja Republike Srpske Srbiji.
 
1.nije tacno da zive 2 miliona albanaca i da cine 90%,mnogo njih je doslo iz albanije, a dosta nema dokumente,vrlo lako bi se napravio odnos 60-40! i to koristeci se samo pravnim mehanizmima!
2.sve te pare se mogu kompenzovati samo jednom posecenom sumom na kosovu, o ostalim bogadstvima da nepricam!
3.nije tacno,ne cine 20%,vec sam rekao zasto,a koliko kurda ima u turskoj i dali cine ikakvu vlast? doslo bi do ukrupnjavanja stranaka, i albanci bi bili vecita opozicija bez i jedne poluge vlasti!
4.ovo je smesno,pa da ne komentarisem
5.98 pred bombardovanje nisi imao ni jedan napad,policija i vojska su unistili teroristicke grupe,drzava je uvek jaca od teroristickih badni i lako se sa njima obracuna
6.nemoj da mislis, jer si pokazao u ovih 5 tacaka da nemas cime! Milosevic je prodao kosovo isto u onolikoj meri u kojoj je to uradio knez lazar! Grci se tuku 300 godina za svoja ostrva, engleska je poslala kompletnu flotu 12 000 nautickih milja zbog ostrva od 3 km2 i 5o ljudi koji su ziveli tamo! ljudske zrtve da ne racunam, ali su izracunali da ih je svaki m2 kosta 1 milion dolara, i niko nije rekao da je to glupo i nepotrebno! Ako pustis kosovo, spremi se da to ucinis i sa severnim delom vojvodine, raskom, i presevskom dolinom! nemas vise drzavu, neka otmu, ali proglasi okupaciju, vratices kad tada, a tad ces ti imati pravo da kazes ko tu sme da zivi , a ko ne, isto kao jevreji! I daj nesto sto je tvoje, daj ocevu kucu, dedinu, nemoj da dajes nesto sto je MOJE!!! i nije ovo prvi put da srbija bude okupirana, ali bi bilo prvi put da je okupaciju priznala...
 
THE_GLAWAT:
Ova ideja za topic mi je pala na pamet dok sam razgovarao sa tečom o Kosovu.On je čvrstog stava da Kosovo treba da ostane u sastavu Srbije.Ja sam imao argumente zašto bi Srbija trebalo da se odrekne Kosova:
1.Na Kosovu živi 2 miliona Albanaca (svakim danom se množe) i čine 90%stanovništva.
2.Srbija nikad nebi imala stvarnu vlast nad Kosovom a morala bi potrošiti ogromna srestva za Kosovske institucije (paralelne sa Srbijanskim koje u npr Vojvodini nisu potrebne mada bi te institucije mogla finansirati Međunarodna zajednica).
3.U parlamentu Srbije i ministarsvima Albance bi (po pravilu jer čine 20 % stanovništva) sljedovalo 20% udjela.(zamislite da vam ministar odbrane bude Albanac :mad: )
4.Lako bi se moglo dogoditi da u skorijoj budućnosti Albanac postane predsjednik Srbije)
5.Imali bi ste stalne terorističke napade od pojedinih Albanskih elemenata koji se ne slažu sa zajednicom sa Srbijom)
A jedini argument protiv toga je to da je Kosovo kolijevka Srpstva.
Ja mislim da bi tebalo dati Albancima nezavisnost uz sledeće uslove:
1.Pripajanje velikih srpskih opština i svih enklava Srbiji.
2.Zaštita crkava i manastira Srpske Pravoslavne Crkve.
3.Od međunarodne zajednice naplatiti gubitak Kosova (koje je Milošević svom poilitikom već prodao Albancima oca mu očinskog) u nafti struji otpisu dugova itd.
4.Takođe od USA zatražio podršku radi pripajanja Republike Srpske Srbiji.

Ово је за подфорум ПОЛИТИКА, али ипак не могу да одолим али да не кажем:
Браво момче! Кад би све само тако било чисто и читко и једноставно! Ово је само доказ колико се не упућени и не информисани људи баве политиком!
Пре свега желим да коментаришем твој аргумент наведен под бројм 4.!

Милошевићева политика је била стварно ужас, али Космет није почео да тоне од 89-те, већ много много раније, а за то је крив нико други него ми сами! Продавали смо Космет годинама и годинама, нашим великим непријатељима, дошавши сада до тога да нам се обије о главу све то наравно, наравно по старо српском принципу, чије овце, тог и планина, али и није баш све тако! ЕМ што Срби, посебно у Метохији имају огромне површине земљишта у својини, што би могло врло лако да се докаже, ем што према проценама, око 800 000 Албанаца је досељено на Космет после 99-те! Према томе, још ништа није изгубљено! А што се тиче те срамотне компензације за одрицање Космета, то је највећа заврзлама и мазање очију покондиреном народу коме је више стало до туђе него ли до своје отаџбине, а на крају би испушили за обоје, исто као и када би дали Младића, одмах би нам отворили врата у ЕУ! Важи!!!
Синак оно што ја могу да ти кажем је: ћути и трпи, јер се никад не зна шта доноси дан, а шта ноћ, коме ће данас да сване, а коме да смркне!
 
zorane,
ja ne znam otkud ti ideja da je na kosovu odnos albanci : srbi 60:40...
odnos je jasan, 90:8 ostalih 2 % su ostali...
to sto su dosli iz albanije ili ne znam odakle uospte ne menja stvari, oni su tamo, i oni uticu na celokupan zivot kosova....
takodje poredjenje sa vojvodinom i raskom nestoji
takodje ne stoji proglasavanje okupacije, da li si svestan sta bi to znacilo za srbiju u ovom trenutku?
 
Обер, фора је у томе што Албанци који су се доселили после 99-те немају легитимитет да се уопште укључују у демографију Космета, јер то исто значило и да би то могли да учине и Муслимани у Рашкој и Мађари који би се населили у Војводину, јер су они практично емигранти!
 
znam sta je u pitanju, i to stoji, ali ti ljudi su tamo, i sto se mene tice, pitanje je dana kada ce postati legitimni gradjani kosova...
 
Moje misljenje je da nam je Kosovo kao Tamni vilajet, ko uzme kajace se, ko ne uzme kajace se, s jedne strane stoji ovo sto postavljac topika kaze tj. da bi za svaku drzavu bilo veoma tesko da funkcionise sa 20% neprijateljski raspolozenog stanovnistva skoncetrisanog na jednoj teritoriji koje ne zeli da se integrise, a narociti za siromasnu zemlju kakva je Srbija. Sa druge stoji ovo sto Zoran kaze nijedna se drzava ne odrice lako svoje teritorije (Foklandska ostrva su mislim najbolji primer), naracito dela koji je istorijski tako bitan. Ali stvar je u tome da mi nismo Engleska koja iza sebe Ameriku, jer da jesmo problem Kosova i neitegrisanih Albanaca ne bismo imali, verujte bili bi oni manji od makovog zrna, ovo kazem jer ih dobro pozanjem.
Mislim da je najbolje da prihvatimo da ce nam resenje biti nametnuto, ne potpisemo nista, ni u kom slucaju ne smemo da proglasimo okupaciju i jbg cekamo bolju poziciju Srbije. Jedini problem je u tome da takvo resenje ne moze doneti dugorocno stabilnost na Balkanu, uvek ce se Srbija osecati ostecenom i imati osecaj da nesto treba da povrati.
 
Ovo je jos jedna tema koja je u sustini politicka i o kojoj mozemo argumentovano da raspravljamo do besvesti!
Evo vam tekst jedne pesme,toliko od mene na ovoj temi,necu da ucestvujem u beskrajnim raspravama

Selo je pusto, Kosovo cuti
na vetru se njise slomljena kapija
moj stari otac nesrecu sluti
drhtavom rukom duvan zavija

Refren
Kuda to idu, zasto se sele
zar preko noci sve da se srusi
od reci i pesme vekovima zive
a sada tuguju u svojoj koloni

Tamo kraj reke bila je kuca
dobrog coveka, komsije mog
goreo je ambar od hrastovog pruca
sta se to desi, nezna ni Bog
 
Као што напоменух да је проблем на Космету првенствено наша грешка, јер смо тај проблем могли давно да решимо и то док дланом о длан! Али сад шта је ту је, а опет ситуација може врло лако да се преокрене и у нашу корист, као што до скоро готово све ишло на руку Албанцима!
 
Obersturmfuehrer:
zorane,
ja ne znam otkud ti ideja da je na kosovu odnos albanci : srbi 60:40...
odnos je jasan, 90:8 ostalih 2 % su ostali...
to sto su dosli iz albanije ili ne znam odakle uospte ne menja stvari, oni su tamo, i oni uticu na celokupan zivot kosova....
takodje poredjenje sa vojvodinom i raskom nestoji
takodje ne stoji proglasavanje okupacije, da li si svestan sta bi to znacilo za srbiju u ovom trenutku?
odnos je 75 prema 25! stim sto bar 500 000 albanaca nema dokumente i moglo bi samo da napusti kosovu u roku od 24sata! sta znaci proglasenje nokupacije,. znaci to da bi tu teritoriju mi mogli vratiti vojnim putem kada god se ukaze prilika za to! nista drugo to neznaci, a nama bilo ko iz tzv evropske unije iz koje beze svi , niko nebi pravio nezavisno kosovo da nam imalo zeli srecu!
 
zapamti, ako si ikada igrao monopol kao mali onda znas, ako bude postojala velika albanija, onda nece postojati srbija, i obratno... biti ili ne biti, to je kosovo. A moje cvrsto uverenje je , da ako mi pokazemo zube, nikom nece pasti na pamet to da uzima, vec oni racunaju na nasu neslogu, na obera, cedomira jovanovica, canka, i ostale antisrbe i antihriste... sledeci rat izgleda treba da bude izmedju srba samih, pa onda da vidimo sta i kako...
 
Ukupan broj stanovnika na Kosovu i Metohiji pre oruzanih sukoba je bio oko1600000
Siptari nikad nisu dozvoljavali da se napravi pravi popis stanovnistva ili su ga sabotirali.
Ova brojka je dobijena na osnovu uporedjivanja naselja na KiM sa slicnim u ostatku zemlje (utrosena struja, potrosnja hleba i sl.)
Ostali narodi su se popisivali uredno
Srbi ( i Crnogorci) 250000
Goranci i Sredcani 30000
Turci 12000
Cigani (Romi) i Askalije
Ostali
Ukupno 350000

Broj Siptara nikada nije presao 1200000-1300000
A veliki broj njih i nije imao ispravno drzavljanstvo.
Pocetkom devedesetih bilo je predloga da se donese zakon o drzavljanstvu ( po ugledu na zapadne) i sprovede precizan popis.
Nedrzavljani bi dobili radne vize i morali bi da ih produzavaju svake godine, a ako ih ne dobiju lete napolje - sve u skladu sa pozitivnim evropskim propisima i praksom. To onda niko ne bi nazivao "etnicko ciscenje".
 
ZORANNS83:
odnos je 75 prema 25! stim sto bar 500 000 albanaca nema dokumente i moglo bi samo da napusti kosovu u roku od 24sata! sta znaci proglasenje nokupacije,.

prvo, ko ce da ih otera? nasa policija?
drugo, ponavljam pitanje, da li znas sta bi znacilo proglasenje okupacije za srbiju u ovim trenucima?

ZORANNS83:
znaci to da bi tu teritoriju mi mogli vratiti vojnim putem kada god se ukaze prilika za to! nista drugo to neznaci, a nama bilo ko iz tzv evropske unije iz koje beze svi , niko nebi pravio nezavisno kosovo da nam imalo zeli srecu!

e jes, osvojoili bi kosovo, italiju, severnu afriku, a kuvari bi usput osvojili rumuniju, madjarsku i bugarsku...
 
Опет још једна наша грешка! Имамо толико проблема у сопственој земљи, а војска нам се из године у годину енормно ојађује!!!
 
Obersturmfuehrer:
prvo, ko ce da ih otera? nasa policija?
drugo, ponavljam pitanje, da li znas sta bi znacilo proglasenje okupacije za srbiju u ovim trenucima?



e jes, osvojoili bi kosovo, italiju, severnu afriku, a kuvari bi usput osvojili rumuniju, madjarsku i bugarsku...
evo reci mi ti sta bi znacilo? pa grci su proglasili okupaciju kipra i sta? nikog ja nediram, ali nepriznajem kosovo, vec ga smatram okupiranimi to je to! sta sad lupetas, kakva italija severna afrika, daj pricaj realno! pa i vojvodina je bila okupirana, pa je srpska vojska posle 1 svetskog rata usla u nju i zauzela je, a ko ce da otera siptare? a ko je posle 2 svetskog rata oterao 150 000 nemaca, odnosno svaba iz vojvodine ? ko pitam ja tebe? i dali se neko bunio? dali se neko buni dan danas? a idi u bilo koje vojvodjansko selo, i videes svapske kuce, na kojima cak pise na kapiji i ime porodice koja je tu zivela, ni jedno nije na ic! sve se moze, samo kada se stvore uslovi za to!
 
Bullitt13:
Опет још једна наша грешка! Имамо толико проблема у сопственој земљи, а војска нам се из године у годину енормно ојађује!!!
nerade oni to slucajno! najsposobnije generale su penzionisali, najbolje oficire sklonili u stranu, tuga gledati...
 
ZORANNS83:
evo reci mi ti sta bi znacilo? pa grci su proglasili okupaciju kipra i sta? nikog ja nediram, ali nepriznajem kosovo, vec ga smatram okupiranimi to je to! sta sad lupetas, kakva italija severna afrika, daj pricaj realno! pa i vojvodina je bila okupirana, pa je srpska vojska posle 1 svetskog rata usla u nju i zauzela je, a ko ce da otera siptare? a ko je posle 2 svetskog rata oterao 150 000 nemaca, odnosno svaba iz vojvodine ? ko pitam ja tebe? i dali se neko bunio? dali se neko buni dan danas? a idi u bilo koje vojvodjansko selo, i videes svapske kuce, na kojima cak pise na kapiji i ime porodice koja je tu zivela, ni jedno nije na ic! sve se moze, samo kada se stvore uslovi za to!

ne mesaj kipar u ovo...situacija nije ni slicna...
kada proglasis okupaciju, to znaci da mora da postoji i okupaciona sila...a ta sila je u tvom slucaju neprijatelj, i ne zelis ista da imas sa njom. a da li nama treba novi prekid odnosa sa polovinom sveta?

takodje, nije ista situacija u teranju svaba iz vojvodine posle drugog svetskog rata...stalno poredis stvari koje se ne porede...
svejedno, u tom slucaju, ako mislis na ruse, da ce oni da dodju da ratuju sa nama...pa zorane, mislio sam da si stariji i ozbiljniji...
 
Obersturmfuehrer:
ne mesaj kipar u ovo...situacija nije ni slicna...
kada proglasis okupaciju, to znaci da mora da postoji i okupaciona sila...a ta sila je u tvom slucaju neprijatelj, i ne zelis ista da imas sa njom. a da li nama treba novi prekid odnosa sa polovinom sveta?

takodje, nije ista situacija u teranju svaba iz vojvodine posle drugog svetskog rata...stalno poredis stvari koje se ne porede...
svejedno, u tom slucaju, ako mislis na ruse, da ce oni da dodju da ratuju sa nama...pa zorane, mislio sam da si stariji i ozbiljniji...
U pravu si Ober, jedina vojna sila na Kosovu je Nato, ako proglasimo okupaciju ne mozemo Siptare kao naciju da proglasimo za okupatore, a niti Albaniju kao drzavu, vec jedino UN kao civilnu upravu (tj. od uskoru EU) i NATO kao vojnu silu i sta posle u rat sa njima, a zelimo u EU i Nato.
 
Obersturmfuehrer:
ne mesaj kipar u ovo...situacija nije ni slicna...
kada proglasis okupaciju, to znaci da mora da postoji i okupaciona sila...a ta sila je u tvom slucaju neprijatelj, i ne zelis ista da imas sa njom. a da li nama treba novi prekid odnosa sa polovinom sveta?

takodje, nije ista situacija u teranju svaba iz vojvodine posle drugog svetskog rata...stalno poredis stvari koje se ne porede...
svejedno, u tom slucaju, ako mislis na ruse, da ce oni da dodju da ratuju sa nama...pa zorane, mislio sam da si stariji i ozbiljniji...
ko je za tebe polovina sveta? i kakav mi to imamo odnos sa njima pa sada kao da ga nekvarimo ? kakve veze imaju rusi sa svabama u vojvodini? bili su okupatori, izgubili su rat, stvorili su se takvi uslovi, i dobili su 24 casa da napuste zemlju... bukvalno je tako bilo...
 
puzzled:
U pravu si Ober, jedina vojna sila na Kosovu je Nato, ako proglasimo okupaciju ne mozemo Siptare kao naciju da proglasimo za okupatore, a niti Albaniju kao drzavu, vec jedino UN kao civilnu upravu (tj. od uskoru EU) i NATO kao vojnu silu i sta posle u rat sa njima, a zelimo u EU i Nato.
okupator nije bitan, bitno je nepriznavanje faktickog stanja, i proglasenja okupacije na delu svoje teritorije, i koja crna evropska unija, pa oni da nas oce, nebi nam ovo radili... isti ti koji su 98 bombardovali srbiju zbog kosova, isti ti ce da zasmure kada srbija bude vracala svoju teritoriju , samo da se stvore uslovi za to... a to treba cekati, i dotle biti uporan da je to nase i tacka!
 
Ne propustam priliku kada je Kosovo u pitanju:
Sagledajmo racionalno situaciju ( kako ste vec gore uradili u par redova ) i stavimo se u ulogu ravnopravnu sda ostalim narodima na svetu gde postoje zakoni i paragrafi kao i nacionalni ponos i dostojanstvo.
Kosovo nije dala Srbija nego SFRJ odnosno komunisti ciji dolazak na vlast je nelegitiman pa se i njihove odluke u vezi Srpske teritorije i njenih delova moraju smatrati nelegitimnim;
Komunisti su zabranili povratak izgnanih Srba u 2. sv. ratu sto dokazuje da je plansko naseljavanje siptara na Srpsku zemlju deo programa koji sada gledamo;
Na Kosovu je deo pohlepnih Srba prodavao siptarima zemlju sto opet nije znak da je i prodata infrastruktura, kulturni spomenici, crkve, manastiri, rudnici odnosno - sama drzava pa se previse, cini mi se trpa u ruke prodavcima ocevine ono na sta nema niko pravo da polaze.
Mnogi nisu prodali zemlju nego su proterani - znaci terorizam u sluzbi secesije.
Ogroman deo siptara nikada nije imao dokument o boravku ili drzavljanstvu Srpskom sto podrazumeva proterivanje kao legalan cin ( 1999 su u kolonama odlazili jer nisu imali licne karte )
Ogroman deo siptara nema tapije na zemlju ( oteta )
Novac koji je ulozen sezdesetih i sedamdesetih za razvoj nerazvijenog Kosova kao i toplane, rudnici i fabrike su oteti;
Sad ja treba da izigravam advokata i pominjem stvari koje nasi pregovaraci i vlada treba jasno da iznesu jer za svaki koji sam pomenuo stav postoji i zakonski paragraf u svetu dok nase navlace na rudu nekakvim pritiscima i manipulacijama. Razumem da je teska situacija i da Svetska zajednica a posebno Evropa zele da skinu siptare sa krasnog i da ih udome u rezervat ali cu citirati vladiku Artemija koji je preneo ono sto su mu u Americkom kongresu rekli pre par nedelja: BORITE SE !
 
Druga stvar koja me iritira: pasivnost kod Srba pa cak i otvorena izdaja - poziv na otcepljenje sopstvene teritorije ( koja je krivicno delo izdaje ). Sada vlada letargija " razuma ": neka ode, ja hocu samo da zivim normalno: hocu kredite, hocu na more, servo, elektro podizace, klimu. Znaci nasledje govori ( kako sam na drugom podforumu pomenuo ) iz onih koji su u vreme crtanja iracionalnih granica stvarno isli na more i uzivali sitna uzivanja " realnog socijalizma ". Znaci, ako ode Kosovo - opet cemo uzivati iako nam to niko nije obecao ovaj put.
Nacionalno dostojanstvo nalaze borbu jer nacionalno svestan covek koji voli svoju zemlju i narod nece posustajati cak i kada je najteze a nemoguce za prave borce ne postoji. SIptar se krvavo bori za ono sto nikada nije bilo njegovo, stegao Kosovo k'o majmun bananu, preti, laze a Srbin - hoce kredit i na more.
Ne budimo slepci: Ako Kosovo ode onda ode sve, najpre Vojvodina. Jevrejin je hiljadu godina sanjao Izrael i Jerusalim znajuci kako je to biti bez drzave. Bez kuce i nekako ali bez svoje zemlje nikako.
Ugledajmo se na narode kojima neki misle da ce u drustvo ( EU ) uci na " guzicu " i pogledajmo sta misli jedan Francuz ili Nemac o slivnom problemu u svojoj zemlji.
 
Vec smo pali na testu: martovske demonstracije su bile proba po kojoj bi se dalje krojila situacija: horde siptara su slozno i spremno u svom elementu demolirale sve a Srba nigde, kao da nije njihovo. Da li je Srbin u ovim vremenima najgori od kako postoji? Mali, sitan, sebican, potkupljiv, izdajica? Vredi li takav ijednog Kosovskog junaka kako 1389 tako i zadnjih godina ili ijednog koji je dole ostao okruzen hordama pasa siptarskih napusten i zaboravljen od Srbije i Srba a koji nije hteo da da zemlju i kucu ni za koje pare?
 
Da nastavim: Da li smo svesni koliko je rudno bogatstvo dole, kolike su obradive povrsine, koliko kosta iznajmljivanje jedne samo fabrike i saberimo sve ove dane kao i struju koju smo im placali dugo godina posto siptar nema osecaj za drzavu i obaveze prema drzavi. Ispada da su nam duzni toliko da kada bi ih prodavali u rudnike na rad ne bi mogli da uzmemo novac koji na duguju.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top