Orkanski visovi

Da li vam se svidja roman Orkanski Visovi?

  • da

    glasova: 15 78,9%
  • ne

    glasova: 4 21,1%

  • Ukupno glasova
    19
  • Anketa je zatvorena .
Potpuno prezirem i Ketrin i Hitklifa, i Ketrininog muza i brata (ne secam se sad kako su se zvali, citala sam knjigu... uf, davno... valjda Edgar i jos neko... a mozda i ne) i uglavnom sve likove iz romana, ali roman mi se jako svidja. Secam se da mi je trebalo tri dana da ga procitam, i kad sam zavrsila, morala sam da ga procitam ponovo. I sad planiram da ga opet procitam.
 
Moj omiljeni roman. :heart::worth: Iznenađujuće moderan pripovedački postupak, uz vrlo neobične i snažne likove, i kombinaciju realističkog (nepouzdanog) pripovedača, gotske atmosfere, i Blejkovsko-Bajronovskih ideja.



A odkad je to Emily Bronte "lakša literatura"? :eek: :think:


A po čemu su to slične, po tome što su sve iz Engleske i što su žene? :roll:

Charlotte Bronte i Jane Austen su veoma različite, a tek Emily Bronte je vrlo različita od obe... i od svoje sestre, ali tek od Jane Austen je dijametralno suprotna.


Inače nisam sitgla da glasam, pošto je anketa završena.

I po vremenu u kom su pisane, i sto su sve o ljubavi? :) Naravno da su razlicite, ali meni su dovoljno slicne da ih spomenem zajedno, sto da ne? Ako mogu Kucija i Kafku da strpam u isti kosh (a mogu :cool: ) sto ne bih njih tri (cetiri?) da spomenem u istom dahu...
 
Meni se u sećanje najviše urezala Hitklifova surovost prema Ketrininoj ćerci - nekako potpuno neopravdana mržnja i bes prema devojci čija je jedina krivica to što je ćerka žene koju je on voleo/mrzeo.
 
Odlican roman, procitacu ga ponovo...

Muskarci (pre svega) ne vole ovaj roman, neka se zapitaju zasto:)

Hitklif je u romanu prikazan kao divljak, covekomrzac, ustvari je samo tragicar...On je izludjujuce voleo Ketrin, ali nije umeo da joj to pokaze na pravi nacin. Ponasajuci se lose prema svima, on ni do kraja nije shvatio svoju gresku...Gorcina mu je bila hrana...
U sustini Hitklif je imao dobru dusu ali je zakopao duboko, kao da ju je pokrio kamenjem, a onda kad je trebalo - nije imao snage da je digne..Ni Ketrin mu u tome nije pomogla (ili joj on nije dao) iako je i sama izgarala od ljubavi prema njemu. Ali je napravila izbor kakav je napravila.

Je li Ketrinina krivica veca?
Na pitanje zasto se udaje za Lintona, odgovara:
"Bice bogat, a meni se dopada da budem najuglednija zena u okolini, i ponosicu se sto imam takvog muza", misleci na gospodina Lintona!

-Cim vi postanete gospodja Linton , on (Hitklif) ce izgubiti prijatelja, ljubav i sve!
.....
- Ko ce nas razdvojiti, molim? Dok sam ziva to se nece dogoditi, ni zbog kog smrtnika. Svaki Linton na licu zemljinom mogao bi se pretvoriti u nista pre nego sto bih pristala da napustim Hitklifa. To ne nameravam - to mi ne pada napamet! On ce za mene biti ono sto je bio celog zivota............Moja ljubav prema Lintonu je kao lisce u sumi- vreme ce je izmeniti, svesna sam toga, kao sto zima menja drvece. Moja ljubav prema Hitklifu lici na vecite stene ispod povrsine...Neli, ja sam Hitklif. Uvek, uvek mislim na njega, ne kao na neko zadovoljstvo, jer nija nisam uvek zadovoljstvo sama sebi, vec kao na svoje sopstveno bice......."

Eto, pa prosudite sami, a nadam se da sam neke koji knjigu unapred ne vole, navela da je ipak procitaju:)
 
Poslednja izmena:
I po vremenu u kom su pisane, i sto su sve o ljubavi? :) Naravno da su razlicite, ali meni su dovoljno slicne da ih spomenem zajedno, sto da ne? Ako mogu Kucija i Kafku da strpam u isti kosh (a mogu :cool: ) sto ne bih njih tri (cetiri?) da spomenem u istom dahu...

Uh, po vremenu u kome su pisane? Proveri na Wikipediji... NISU pisane u isto vreme. :roll: Razdvaja ih nekoliko decenija. Zasto ne uporedis umesto toga sa Dikensom, recimo? I kod njega ima ljubavi u svakoj knjizi... kao i pitanja klasnih razlika i siromasnih autsajdera, a on JESTE ziveo i pisao otprilike u isto vreme kao Bronteove. Kao i Tekeri. Zasto ne i Hardi? I on je pisao o ljubavi (retka tema, zar ne :roll:) i o socijalnim razlikama i siromasnim autsajderima koji se bore za svoje mesto u svetu. A od Bronteovih da razdvaja nekoliko decenija, ali isto vazi i za Ostinovu (samo u suprotnom smeru - ona je zivela i objavljivala pocetkom XIX veka, Hardi krajem, a Bronteove, Dikens i Tekeri sredinom XIX veka), pa ti to ne smeta da je svrstas u isti kos?

Jedan zanimljiv podatak koji sam procitala u jednoj knjizi eseja o knjizevnosti i kritici: kada je roman "Orkanski visovi" prvi put objavljen - i kada je cela javnost jos uvek verovala da je pisac muskarac, po imenu Elis Bel - sve kritike su se fokusirale na pricu o mrznji i osveti, i isticale izuzetnu brutalnost romana. Cak su njedan kriticar pretpostavio da je pisac romana "neki grubi mornar", i da njegov roman "nije za nezne dame".

Kada je roman ponovo objavljivan, decenijama kasnije, pod zenskim imenom, Emili Bronte, sve kritike su u romanu pre svega isticale ljubavnu pricu.

Interesantno, zar ne? Sto bi rekla ona glupa reklama: "Mislite o tome".
 
Uh, po vremenu u kome su pisane? Proveri na Wikipediji... NISU pisane u isto vreme. :roll: Razdvaja ih nekoliko decenija. Zasto ne uporedis umesto toga sa Dikensom, recimo? I kod njega ima ljubavi u svakoj knjizi... kao i pitanja klasnih razlika i siromasnih autsajdera, a on JESTE ziveo i pisao otprilike u isto vreme kao Bronteove. Kao i Tekeri. Zasto ne i Hardi? I on je pisao o ljubavi (retka tema, zar ne :roll:) i o socijalnim razlikama i siromasnim autsajderima koji se bore za svoje mesto u svetu. A od Bronteovih da razdvaja nekoliko decenija, ali isto vazi i za Ostinovu (samo u suprotnom smeru - ona je zivela i objavljivala pocetkom XIX veka, Hardi krajem, a Bronteove, Dikens i Tekeri sredinom XIX veka), pa ti to ne smeta da je svrstas u isti kos?

Jedan zanimljiv podatak koji sam procitala u jednoj knjizi eseja o knjizevnosti i kritici: kada je roman "Orkanski visovi" prvi put objavljen - i kada je cela javnost jos uvek verovala da je pisac muskarac, po imenu Elis Bel - sve kritike su se fokusirale na pricu o mrznji i osveti, i isticale izuzetnu brutalnost romana. Cak su njedan kriticar pretpostavio da je pisac romana "neki grubi mornar", i da njegov roman "nije za nezne dame".

Kada je roman ponovo objavljivan, decenijama kasnije, pod zenskim imenom, Emili Bronte, sve kritike su u romanu pre svega isticale ljubavnu pricu.

Interesantno, zar ne? Sto bi rekla ona glupa reklama: "Mislite o tome".

Ne znam zasto bih poredila sa Dikensom... niti mislim da je decenija gore-dole bas bitna za ovo o cemu pricamo ... o Hardiju i Tekeriju nije bilo govora, a oni su usput i muskarci... mislim, lepo je sto si ispisala sve ovo :) ali ja nisam uradila nista neobicno kada sam ove tri autorke spomenula djuture, barem je meni to logicno: knjige ne citam i ne pamtim po datumu izdavanja (iako sam uglavnom svesna perioda u kom su nastale) vec po prici: Orkanski visovi, Dzejn Ejr i Gordost i predrasuda su nedvosmisleno ljubavne price koje su napisale zene autori, a Vasar tastine bogami nije, i nece ni postati (iako ima fenomenalnu junakinju), kao sto ni Dikens nije poznat kao autor omiljenih devojackih romana :)

I 19 vek je 19 vek, nisam ih poredila sa Virdzinijom Vulf ...
 
Poslednja izmena:
Ne znam zasto bih poredila sa Dikensom... niti mislim da je decenija gore-dole bas bitna za ovo o cemu pricamo ...
A o cemu to pricamo? Teza je bila da je slicnost kao u tome sto su zene :dash: iz "istog doba". E pa, nisu cak ni zivele u isto doba. Da ne pominjem potpuno razlicite stilove, svetonazore, ideje, racionalizam naspram romantizma. Sto ne poredis recimo Tekerija i Hakslija kao slicne pisce? I jedan i drugi su bili muskarci.

o Hardiju i Tekeriju nije bilo govora, a oni su usput i muskarci...
Ajde?!

mislim, lepo je sto si ispisala sve ovo :) ali ja nisam uradila nista neobicno kada sam ove tri autorke spomenula djuture, barem je meni to logicno: knjige ne citam i ne pamtim po datumu izdavanja (iako sam uglavnom svesna perioda u kom su nastale) vec po prici: Orkanski visovi, Dzejn Ejr i Gordost i predrasuda su nedvosmisleno ljubavne price koje su napisale zene autori, a Vasar tastine bogami nije, i nece ni postati (iako ima fenomenalnu junakinju),
Tess of D'Urbervilles ili Jude the Obscure bogami jesu ljubavne price, i to tragicne i pune emocija, sto nikako nije slucaj sa Jane Austen, a definitino jeste sa Orkanskim visovima.

Po prici, Orkanski visovi i romani Jane Austen su toliko razliciti da je poredjenje zaista smesno, ako to tebi nije jasno, onda stvarno ne znam sta si citala...


kao sto ni Dikens nije poznat kao autor omiljenih devojackih romana :)

Sta su to "omiljeni devojacki romani"??? :confused: :roll:

U Great Expectations je recimo ljubavna prica vrlo vazna... da ne pominjem Our Mutual Friend, gde se sve vrti oko dve ljubavne price... i sto to onda nisu "ljubavni romani" po tebi? Zato sto ih je pisao muskarac?

Kod tebe sve na istu vodenicu? Zene su, znaci ajde da ih strpamo u isti kos. :dash:


Jedino sto je tacno je da to sto radis nije nista neobicno... na zalost... Ko je rekao da je neobicno?

Jedan zanimljiv podatak koji sam procitala u jednoj knjizi eseja o knjizevnosti i kritici: kada je roman "Orkanski visovi" prvi put objavljen - i kada je cela javnost jos uvek verovala da je pisac muskarac, po imenu Elis Bel - sve kritike su se fokusirale na pricu o mrznji i osveti, i isticale izuzetnu brutalnost romana. Cak su njedan kriticar pretpostavio da je pisac romana "neki grubi mornar", i da njegov roman "nije za nezne dame".

Kada je roman ponovo objavljivan, decenijama kasnije, pod zenskim imenom, Emili Bronte, sve kritike su u romanu pre svega isticale ljubavnu pricu.

Interesantno, zar ne? Sto bi rekla ona glupa reklama: "Mislite o tome".
 
Upravo sam zavrsila 'Orkanse Visove' , i ja sam prosto toliko odusevljena knjigom da nemam reci. Ne znam, citam knjigu i desi mi se da ostavi jak utisak na mene, ali u ovu knjigu sam se toliko i sama uzivela da mi je ono sto sam citala postalo tako stvarno ... ne umem to da opisem. :)
I retko pustim suzu, bilo da je u pitanju knjiga ili film, ponavljajuci sebi da je sve to fikcija, ako me izuzetno dirne. A ovaj put, na onom delu kada Ketrin umire i Neli odlazi da to to saopsti Hitklifu koji ceka ispred, nisam uspela i zaplakala sam.
Knjiga je tako divna, prelepa je.
 
Ja sam student engleskog jezika i knjizevnosti i imao sam da procitam ovaj roman za ispit. Svi hvale ovu knjigu, ali meni se i nije nesto dopala. Nekako mi je odvratna. Samo neki gnev, divljacko ponasanje, razuzdanost. Verovatno najodvratnija knjiga koju sam ikad procitao.

Ja sam vec komentarisala da mi je odvratna knjiga, ali mi nema komentara. Sva mi je izopacena i mracna. Kako ti se svidja Dikens?
 
Meni se mnogo, mnogo sviđa ovaj roman. Nisam mogla da prestanem da ga čitam, čak sam ga ponela sa sobom u Francusku i u autobusu sam čitala.
I čak nisam ni znala da nekome ova knjiga može biti odvratna ili grozna. Sve je to stvar ukusa, ali stvarno knjiga je odlična. Ja volim i pesmu od Kate Bush - Wuthering heights. I kako mi je žao Hitklifa, toliko je voleo Keti da je izgladnjavio sebe samo da bi mu se priviđao njen duh. :heart::heart::heart:
 
Poslednja izmena:

Back
Top