kako da povezem kompjutere?

gost 8170

Veoma poznat
Poruka
10.963
imam 2 kompjutera [ jedan je athlonxp1700 drugi je p4 na 2400 ako ima ikakve veze]
u sobama jednu do druge, i ocu da ih povezem da mogu recimo da picim Call of Duty 2 u multiplejeru ili vec slicno.
imam ovde u sobi negde switch sa 8 portova (10/100M fast ethernet sw).
dobro kontam da mi trebaju lan kablovi, ali jel postoji vise vrsta da znam sta treba da kupim i kada kupim sta dalje?
 
Ako ti oba kompa imaju (a vjerovatno imaju) mrežne konektore, sve od hardvera što ti treba su dva mrežna kabla (pošto svič već imaš - a može i bez sviča kad se povezuju samo dva kompjutera). Svaki od kompjutera treba spojiti na svič, a svič u struju i to je to, što se tiče mehanike. Još treba podesiti mrežne parametre ali to nije problem za tako malo kompjutera.
A sad kablovi. Da bi sve radilo na 100M potpuno sigurno, kabl treba da bude napravljen na poseban način. Ako si nekad vidio UTP kabl, znaš da on ima četiri upredene parice označene bojama. Pošto boje nisu standardizovane, uzmimo da su to zelena, plava, crvena i smeđa (ovo je česta kombinacija). Uz svaku od obojenih žica ide s njom upredena njena bijela i treba dobro razlikovati (ne smiju se pomiješati) te bijele.
Ovo je sasvim proizvoljna upotreba boja: recimo da je par zelena-bijela prva parica, par plava-bijela druga parica, par crvena-bijela treća a par smeđa-bijela četvrta parica. Ako odgovarajuće žice označimo slovima Z-ZB-P-PB-C-CB-S-SB tada kabl koji pouzdano radi na 100M treba na oba kraja imati raspored žica Z-ZB-P-C-CB-PB-S-SB ako se koristi svič.
Ako se ne koristi svič već se direktno povezuju dva kompjutera tada se pravi tzv kros-over kabl. Kod ovog kabla na jednom kraju je, recimo, gornji raspored, tj: Z-ZB-P-C-CB-PB-S-SB dok se na drugom kraju zamjenjuju mjesta plavih i crvenih pa je raspored Z-ZB-C-P-PB-CB-S-SB
(ustvari, radi se o ukrštanju send i receive kanala)
 
Samo da napomenem - ovo je raspored kad posmatraš konektor s glatke strane (tamo gdje nema onu zakačku-osigurač). Najbolje je da ti odgovarajući kabl (ili kablove) složi neko ko zna kako se to radi ili ih kupi gotove. Samo, pritom pazi da ne dobiješ obične peč kablove kod kojih je raspored redni tj, prema gornjoj šemi Z-ZB-P-PB-C-CB-S-SB jer takav kabl najčešće neće htjeti raditi na 100M zbog interferencije signala u kablu. Ako su jako kratki, i peč kablovi rade na 100M, ali već kod par metara pojavljuju se problemi.
 
To je dobar link. Nisam ga prije vidio (nažalost).

Samo da napomenem autoru teme: Ako povezuješ smao ta dva kompjutera tada ti svič nije potreban. Kupi samo krosover kabl (obavezno Cat5e) potrebne dužine i poveži kompove. Ovo je posebno dobro ako ti mrežne kartice dozvoljavaju konekciju na 1G jer će te u tom slučaju svič usporavati.
 
Ako su ti kartice 1G, kako reče MasterYoda, ne treba ti krosover kabl, može i 1na1, probao sam radi bez ikakvih problema, što je i prednost, ne moraš da menjaš ožičenje ako budeš dodavao svi i još neki računar u mrežu.
 

Back
Top