PROGRAM ZA SHAROVANJE

ookkii:
Da li neko zna neki proigram za sharovanje protoka i ako ima link????
Opisi malo konfiguraciju izlaska na internet.
( Npr. imas dva kompjutera u kuci a sestri ne das da mnogo svrlja po netu pa bi da joj ogranicis protok, odnosno kolicinu u MB koliko sme da potrosi u odredjenom vremenu )

Nisam jos video program koji moze to da ti odradi.

Ako si mislio na primer da ti i ortak (sestra, brat, strina, baba, ujak ili komsija) delite protok prema onome koliko ko od vas surfuje ili koristi internet, mislim da nece moci.
Zakupis 10GB na primer pa na primer na kraju meseca ti potrosio 6 a ortak 4 GB pa svao toliko i plati? To si mislio?


Ako imas sa jedne lokacije vise racunara i zakupio si na primer 10GB protoka, tesko da ce ti ISP naci nacina da pojedini racunari posebno beleze protok. Teoretski bi moglo ako ISP kontrolise MAC adrese racunara i razdvojeno belezi protok. Samo, sumnjam da to iko radi.
Ti sam ne mozes to regulisati nikakvim programom od tvoje strane, koliko znam.

Upravo zavrsavam program za jednog ISP koji koristi radius server, pa sam pokupio nesto znanja i saznanja o tome. Oni teoretski mogu da kontrolisu MAC adrese tvojih racunara. Samo ovaj Radius na primer, jednostavno ne moze da posebno obracunava protok po racunaraima razlicith MAC adresa. Ja iz lokalnog programa (koji pre svega administrira korisnike - novi korisnici, psotojeci izmene itd a i obradjuje placanja ISP), preko IP adrese, pristupam MySQL bazi i korigujem i kontrolisem tabele sa podacima. Posto obradjujem skoro sve tabele, sem onih koje Radius sam puni, znam kako ide logika, barem za Radius.

Teoretski bi moglo da se napisu rutine (php kod) da posebno obracunava prema MAC adresama, ali je problem sto Radius server identifikuje svakog korisnika po username i ti si od tvoje lokacije (kuce) za njega JEDAN user. Tako da, sta god dodje kao zahtev sa tvoje lokacije, je zahtev jednog odredjenoglogovanog usera.

Ja na primer imam dva racnara na wireless i njih Radius viid kao jednog usera i obracunava mi protok kao jednom useru, mada protok koriste dva racunara. Ta dva racunara su na fiksnim brzinama. Protok placam kad potrosim.
Da bih smanjio troskove, ostala 3 racunara sam stavio na Flat rezim ali su oni DRUGI user i nemaju veze sa prva dva racunara. Njih placam posebno na mesecnom nivou.
 

Back
Top