Emocionalna inteligencija - na poslu

Betty

Elita
Poruka
21.481
citiram


Kako se, prema Danielu Golemanu, nedostatak emocionalne inteligencije odražava na inače darovite, bistre ljude?
"Oni u karijeri dosegnu izvesni nivo i dalje ne napreduju. Ili počnu nazadovati. Dobro je što se ipak sve može naučiti. Za razliku od koeficijenta inteligencije, koji je više-manje zadan, emocionalna inteligencija teži tome da se starenjem poboljšava. Ukoliko neko nije naučio prave sposobnosti temeljene na emocionalnoj inteligenciji a koje su mu potrebne na radnom mestu, uz kvalitetnu podršku, to može da se nauči."
Neke kompanije, piše Daniel Goleman, izuzetno pomažu svojim zaposlenima kako bi naučili umeće emocionalne inteligencije. Jedan od modela programa je program kompanije American Express. Njihovo savetničko odeljenje vodi programe obuke u emocionalnoj kompetenciji. Ono što je počelo kao eksperiment, uskoro je pokazalo ogroman uspeh - prošavši obuku, zastupnici kompanije uveliko su poboljšali opseg prodaje usluga i poslovanje kompanije.



ehm:) Koristite li svoj emotivni kapacitet i kako?

Mene jedino brine sto su SVE te knjige kako ovo i ono napisane za one koji su vec napisali „kako sam yaradio svoj prvi milion”..
OndaK dodju na red emocije, spiritualno, biti fer i tako taj ...default, bem mu sve :P

Dakle, pitam vas, non-top-management, KAKO KORISTITE SVOJ EQ na poslu i kako vam to pomaze / odmaze?
 
evo dodatak (slobodno i vi :) (sa www.ogledalce.co.yu)


Savremeni psiholozi tvrde da bez EQ faktora (emocionalne inteligencije) ne vredi ni onaj opštepoznati IQ (opšta inteligencija). Istraživanje EQ - emocionalne inteligencije je hit u svetu, a trenutno naučnici pokušavaju da shvate kako se IQ i EQ (opšta i emocionalna inteligencija) uzajamno dopunjuju. Kada je reč o elementima uspeha u životu, tvrde da IQ (opšta inteligencija) čini oko 20 odsto uspeha.
Ostalo zavisi od drugih faktora, kao što su pripadnost određenoj klasi, sreća, neurološki procesi u mozgu i, naravno, EQ – emocionalna inteligencija. Samosvest je od ključnog značaja za emocionalnu inteligenciju.

To je sposobnost da budemo srećni zbog onoga što osećamo. Samosvest je najvažnija, jer nam omogućava samokontrolu, koja nije važna zato da bismo ugušili osećanja, već zato da bismo sproveli ono što hoćemo.
 
pa ja mislim da to svi znaju by now :)


aj ajde ukratko, to ej svew ono sto nije suvi racio i logika tj. leva hemsifera
ono osecajno i kreativno u nama

wiki

Емоционална интелигенција је склоп црта који сачињава емоционалну интелигенцију чини способност саморазумевања, способност самоконтроле самоувереност и способност емпатије. Емоционална интелигенција није супротна, већ само различита, комплементарна способност у односу на рационалну интелигенцију.
 
Betty:
...
Емоционална интелигенција је склоп црта који сачињава емоционалну интелигенцију чини способност саморазумевања, способност самоконтроле самоувереност и способност емпатије. Емоционална интелигенција није супротна, већ само различита, комплементарна способност у односу на рационалну интелигенцију.
Koja je ovo definicija?! Definicija po sistemu: zašto - zato. Sreća da okolo ima "mesa" pa će valjda svi razumeti o čemu je reč.
 
Betty:
способност саморазумевања, способност самоконтроле самоувереност и способност емпатије. .[/B]
Po mom ovo su samo karakteristike zrele ličnosti.Nema tu nikakve filozofije.Ko to nema-nezreo je bez obzira koliko godina ima.Može li se to učiti?Kako biti zreo?"Raditi ne sebi"?
Ne znam zašto ali izraz "raditi na sebi" se u mojoj glavi odmah povezuje sa motikom i okopavanjem bašte. :p Mislim da kroz stalno učenje i rad sve dođe prirodno na svoje mesto.
Amerikanci su skloni da i od naj jednostavnijih stvari prave ne znam kakvu filozofiju(dakle vole da preteruju).Ono što drugi nauče normalno kroz život oni uče na tečajevima.Počev od toga kako se zagrliti,iskazati osećanja do toga da za svaku stvar u životu prvo pitaju svog šrinka.O odvikavanju od seksa da ne govorimo.Sory ako je ovo off topic.
 
Betty:
evo dodatak (slobodno i vi :) (sa www.ogledalce.co.yu)


Savremeni psiholozi tvrde da bez EQ faktora (emocionalne inteligencije) ne vredi ni onaj opštepoznati IQ (opšta inteligencija). Istraživanje EQ - emocionalne inteligencije je hit u svetu, a trenutno naučnici pokušavaju da shvate kako se IQ i EQ (opšta i emocionalna inteligencija) uzajamno dopunjuju. Kada je reč o elementima uspeha u životu, tvrde da IQ (opšta inteligencija) čini oko 20 odsto uspeha.
Ostalo zavisi od drugih faktora, kao što su pripadnost određenoj klasi, sreća, neurološki procesi u mozgu i, naravno, EQ – emocionalna inteligencija. Samosvest je od ključnog značaja za emocionalnu inteligenciju.

To je sposobnost da budemo srećni zbog onoga što osećamo. Samosvest je najvažnija, jer nam omogućava samokontrolu, koja nije važna zato da bismo ugušili osećanja, već zato da bismo sproveli ono što hoćemo.
Malko i ja da se umesam!
V.Jerotic pise o EQ.
Takodje mozete naci zanimljivih prica na tu temu u knjigama o Ocu Tadeju! itd.
ZURIM cao!!!!
 
jao mojne fanatizma ereligioznog, pls...


Dudo, ubeđena sam da se može raditi na tome da poboljšamo svoju empatiju. Danas menadžer ne može da uspe ako ne ume da sasluša i pročita signale koje mu šalje i njegov tim i poslovno o kruženje.
Ovo je u stvari abeceda dobre komunikacije - moć slušanja i saživljavanja. ;)


OKOPAVAJ SVOJ VRT, reko Volter u "Kandidu" :P
 
Ja sam mislila da se čovek sa empatijom rađa.Može se naučiti govor tela recimo. To znam .Na osnovu specifičnih izraza lica mogu se doneti razni zaključci.Na osnovu izgleda kože,beonjača,usana,,tela,ruku,mogu se dati razne diagnoze.Ali kakvom tehnikom naučiti empatiju?Jel postoji neka tehnika?
 
a kakav je sistem u pitanju, čokoladice? Nadam se da se emocionalna inteligencija ne sastoji u pukoj lojalnosti?
Emocionalna inteligencija bi trebalo da znači da umeš da daš ispravan odgovor na stimulus okoline, da budeš deo tima, lider ili katalist, svejedno. Da možeš da odložiš svoju reakciju kad je potrebno i da reaguješ momentalno kad to situacija zahteva. To je, takođe, i način na koji se suočovaš sa rokovima / stresom / teškoćama ili autoritetom. Svi je mi imamo, neko veći neko manji EQ. A najbolje je raditi sa EQ kompatibilnim ljudima.

Emocije su sofisticirano vođstvo, i od toga koliko smo ih svesni, zavisi naš odgovor na stimulus okoline.
Što smo svesniji, to smo bolji, što manje poričemo negativna osećanja, što bolje identifikujemo svoje emotivne potrebe, to ćemo ih bolje ispuniti!
Zašto je važno ovo?
Važno je nazvati stvari pravim imenima: svaki put kada nešto osetimo, dobro je da tu attachujemo jedan label, jedan tag, jer to je ono što mozak pamti - emociju, okolnost pod kojom je nastala, i naziv.

Vrlo često je oslobađajuće upravo to - dodavanje naziva, izricanje onoga što osećamo! Uvek je lakše menadžovati nešto što ZNAMO šta je (ime, ime dajte osećanju!), manji strah osećamo pred, normalno, poznatim stvarima.


ehm...Niko nije savršen, pa ni ja. Ja recimo imam tendenciju (tendenciju!) da gurnem pozitivne emocije pod tepih, da prosuđujem da li je to ok, zaključim da nije, i pokušavam da deleteujem :) (programirana tako, ybg, u nekim slučejavima! )

Time što počinjemo da MISLIMO O ONOME ŠTO OSEĆAMO napravili smo prvi korak ka rešenju problema.

There are several benefits to fully accepting our feelings.

First, our feelings are a major part of us. Accepting our feelings is therefore a major part of self-acceptance. This does not mean we wish to stay as we are, but I agree with those who say it is easier to make positive changes in our lives if we first accept that we are how we are at the present moment.

Second, accepting our feelings takes less energy than trying to deny or suppress them.

Third, accepting our feelings sometimes helps prevent them from recurring over and over.
Finally, when we have fully accepted our feelings we can shift our energy to productive thoughts or actions.
 
tapetarduda:
Ja sam mislila da se čovek sa empatijom rađa.Može se naučiti govor tela recimo. To znam .Na osnovu specifičnih izraza lica mogu se doneti razni zaključci.Na osnovu izgleda kože,beonjača,usana,,tela,ruku,mogu se dati razne diagnoze.Ali kakvom tehnikom naučiti empatiju?Jel postoji neka tehnika?


pa...rađa se, ali se i uči! Empatija se može naučiti - to je umeće slušanja i saživljavanja sa drugim! To je ono - probaj se osetiš kako je u njegovim / njenim cipelama :)
Ovo je mnogo dobro ako se recimo baviš prodajom / marketingom ....

EQ se poboljšava samosvešću.
Inače, ne znam to za dijagnoze....govor tela znam ali ne koristim (mrzi me, sva sam plain i shvatam ljude ozbiljno kao i sebe - sve mislim da misle to što govore i ende :lol: )
 
Ja imam urođenu i stečenu iskustvom.Profesija mi se zasniva na empatiji .Automatski ću registrovati kod sagovornika sve što sam navela.Jasno mi je ono sve što si navela. Pretpostavljam da bi se učenje sastojalo u čitanju knjiga iz komunikacije,psihologije i ostalih srodnih tema.Znam da je govor tela jako važan pri pregovorima i sklapanju posla.
 
Misliš pomoću govora tela da manipuliše?Samo ko se specijalizovao za takvu vrstu prevare. Kockari recimo.Oni to izučavaju.U poslovnom svetu se uči govor tela u okviru učenja kako voditi pregovore.Pa ko je bolji majstor bolje prođe.Neka vrsta nadmudrivanja.A bogme ima i prevare. :)
I naravno koriste ga još psiholozi i psihijatri ali to je druga tema.
 
EQ je bitan ako radite posao koji podrazumeva nekakav odnos sa ljudima - klijentima, strankama, clanovima tima etc. Jedan nuklearni fizicar verovatno nikada nije ni cuo za EQ.
Secam se moje sestre od pre nekih dve tri godine - kruta i bez takta. Danas sa lakocom resava probleme na koje nailazi svakodnevno- pravnik je po struci.
Mada mislim da su neki prirodno talentovani, rodjeni elasticni...
 
Betty:
a kakav je sistem u pitanju, čokoladice? Nadam se da se emocionalna inteligencija ne sastoji u pukoj lojalnosti?
Emocionalna inteligencija bi trebalo da znači da umeš da daš ispravan odgovor na stimulus okoline, da budeš deo tima, lider ili katalist, svejedno. Da možeš da odložiš svoju reakciju kad je potrebno i da reaguješ momentalno kad to situacija zahteva. To je, takođe, i način na koji se suočovaš sa rokovima / stresom / teškoćama ili autoritetom. Svi je mi imamo, neko veći neko manji EQ. A najbolje je raditi sa EQ kompatibilnim ljudima.

Lojalnost nismo nikad ni pominjali. U praksu prenosimo sve o cemu ti pises. Imamo zaposlene ili unajmljene ljude, koji rade sa zaposlenima bas na temu EQ i jos cega.

Ja licno smatram da samo osobe sa visokim EQ mogu biti zadovoljne osobe.
 

Back
Top