Americki buldog

:klap::klap::klap: Pozdravljam Tiu i sve u kuci gospodje Zle macehe,dajte jos koju slicicu,bas ste skrti :besna: :D

Stalac je potpuno u pravu i takav savet mogu i ja da dam to je jedino ispravno sto jedan kupac AB moze da uradi jer rodovnik kao rodovnik ne moze da promeni cenu steneta ne znam ni ja koliko znacajno :super:

Pele Romul je pre par meseci imao 49 kg sada mozda ima nesto malo vise,ali uopste nije prozdrljivac kao sto se tebi cini;),pojede negde oko 1kg hrane sve zajedno meso i granule.Koliko ja znam nema ni jedna odgaivacnica AB u Crnoj Gori,ustvari ubedjen sam u to ali zato ima u Srbiji ;):D http://www.mijatovickennel.page.tl
 
:klap::klap::klap: Pozdravljam Tiu i sve u kuci gospodje Zle macehe,dajte jos koju slicicu,bas ste skrti :besna: :D

Stalac je potpuno u pravu i takav savet mogu i ja da dam to je jedino ispravno sto jedan kupac AB moze da uradi jer rodovnik kao rodovnik ne moze da promeni cenu steneta ne znam ni ja koliko znacajno :super:

Pele Romul je pre par meseci imao 49 kg sada mozda ima nesto malo vise,ali uopste nije prozdrljivac kao sto se tebi cini;),pojede negde oko 1kg hrane sve zajedno meso i granule.Koliko ja znam nema ni jedna odgaivacnica AB u Crnoj Gori,ustvari ubedjen sam u to ali zato ima u Srbiji ;):D http://www.mijatovickennel.page.tl

videces kad Romul pocne da jede po 2 kila mesa :) treba nahraniti to cudoviste:worth:
 
Hvala Zorane na pozdravima i mi puno pozdravljamo tebe i tvoju porodicu i naravno sve pse.

Sto se tice kilaze, merila sam Tiu pre neki dan kod veterinara (opet smo isli zbog usiju) i ima 29 kila. Ona bi trebalo da jos dobija na kilazi pa cemo za nekih godinu dana imati pravo stanje:)

Slika nemam novijih, nikako da se slikamo malo postavljam jednu od meni omiljenih od proletos i jednu sa Romulom.
 
evo slika
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    56,6 KB · Pregleda: 47
  • 2.jpg
    2.jpg
    61,7 KB · Pregleda: 41
Bully tip (Johnson, classic, old ili regency tip)
Impresivan, robustan pas široke lobanje, kratkog nosnog dela, dubokog i širokog grudnog koša, izražene muskulature, može biti blago nadgrađen u predelu sapi.

**Ovaj tip mnogi nazivaju i Johnson-ov tip po prezimenu istoimenog odgajivača, interesantna je činjenica da nisu svi psi iz odgoja ovog odgajivača pripadali ovom tipu.

Standard tip (Scot ili performans tip)
Snažan pas, nešto lakše građe u odnosu na Bully tip. Četvrtaste lobanje, nešto dužeg nosnog dela u poređenju sa Bully tipom. Nabori na glavi su slabije izraženi, leđna linija je ravna ili u vrlo blagom padu ka sapima. Kada je temperament u pitanju nemožemo isti dovoditi u vezu sa tipom, ali sa sigurnošću možemo reći da je standard tip nešto agilniji.

Oblik glave kod Bully tipa
Široka lobanja ravnog lobanjskog svoda, kratak nosni deo (1:3), izraženi nabori-crte lica takozvani smash face, zubi donje vilice su istureniji bar 2-3 mm u odnosu na zube sekutiće gornje vilice takozvano podgrizajuće zubalo.


Oblik glave kod Standard tipa

Četvrtasta lobanja, takozvana shoes box head nešto dužeg nosnog dela (1,5:2.5) u poređenju sa Bully tipom. Nabori na glavi su slabije izraženi nego kod Bully-a, zubalo može biti tesno podgrizajuće, obrnuto makazasto i makazasto.

Atipična "Bull" glava
Težnjom odgajivača da stvore komercijalnog psa jednostranom selekcijom nastao je ovakav oblik lobanje. Ekstremno kratak nosni deo u odnosu na lobanjski deo i donju vilicu-takozvana brahicefalnost, stop sa uglom od preko 90 stepeni-takozvani pigg face, veoma izražen medijalni-čeoni rascep, okruglo oko-osobina svojstvena patuljastim rasama, slabo razvijeno i nekompletno zubalo. Usled ekstremnog podgriza pojedini zubi donje vilice su vidljivi i kada su čeljusti zatvorene, izražena je hipersalivacija pljuvačnih žlezda. Ovakve jedinke najčešće imaju disajne probleme kao i posebne potrebe pri ishrani, upotrebna vrednost pasa sa ovakvom vilicom nije dokazana.

Atipična "lupoidna" glava
Diskutabilno je da pas sa ovakvom građom lobanje može da pripada grupi molosa?
Suva-lupoidna glava sa disproporcijom u odnosu nosnog i lobanjskog dela (1:1), apsolutno je neprihvatljiva kada su odgoj i selekcija u pitanju. Atipičan vrlo blago izražen čeoni prelaz, zaobljen lobanjski svod, uzan nosni deo.

Kondicija i konstitucija
Konstitucija se nasleđuje genetski od predaka, a kondicija je rezultat više faktora paragenetske prirode. Uslovi držanja, ishrana, posledice povreda i obolenja kao i fizička aktivnost jedinke su osnovni faktori koji utiču na skup fizičkih stanja koji su objedinjeni nazivom kondicija. Kod pasa razlikujemo izložbenu, reproduktivnu i radnu kondiciju(postoji i izgladnela kondicija ali njome nebi trebalo da se zanimaju oni koji vole svog psa).
Promene kod pasa u zavisnosti od kondicije su ogromne ili minimalne?
Ogromne su promene kod fizičkih predispozicija a minimalne su promene morfološke i eksterijerne prirode. Kvalitetnim uslovima odgoja nemožete napraviti šampiona od psa koji genetskim nasleđem nije predisponiran za to, isto tako lošim uslovima života možete da upropastite psa izuzetnog genetskog potencijala.
Američki Buldog je svestrano upotrebljiv pas i spada medju rase sa najsnažnijom konstitucijom, ovim se podrazumeva da poseduju i izuzetne fizičke performanse. Snažan kostur je oslonac izraženoj muskulaturi, grudni koš je prostran i omogućuje da se u njega smeste snažna pluća i srce. Fizičke performanse su najviše izražene kod pasa koji su u radnoj kondiciji, bilo da treniraju za takmičenja u vuči tereta ili su lovni psi.
Psi koji su u radnoj kondiciji imaju izraženiju muskulaturu vrata i ekstremiteta, nesto šire stavove nogu, usukanog abdominalnog dela i vidljivog zadnjeg rebarnog luka, jednom rečju atletski su građeni.
Izložbena kondicija se ne razlikuje drastično od radne ukoliko je pas dovoljno fizički aktivan, na izložbenu kondiciju se više odnosi stanje u kojem pas nije debeo i u kom je eksterijerno besprekoran tj. da se nalazi u dobrim uslovima nege.
Reproduktivna (priplodna) kondicija podrazumeva da su jedinke dobrog zdravstvenog stanja, za mužijake je bitno da su fizički aktivni i da nemaju višak kilograma , kod ženki je situacija kompleksnija jer od stanja u kakvom se nalaze zavisi dali ce ući u estrus, ostati skotne i sa uspehom doneti potomstvo na svet i podići ga.
Skučen prostor držanja, vlaga, deficitarna i neizbalansirana ishrana, nedostatak kretanja, obolenja i paraziti su najveći neprijatelji vašeg psa a rešenje svakog problema potražite u profilaksi.

Atipična konstitucija
Previše teška konstitucija
Prenaglašene širine koje su uzrokovane lošom građom tj. disproporcijom pojedinih delova skeleta. Kod teške konstitucije javljaju se najčešće greške kao što su izbačeni laktovi, došaplje okrenuto ka spolja, plitke grudi i ekstremna nadgrađenost-takozvani Tom & Jerry bulldog. Ovakav pas ima hendikep koji se ogleda u smanjenju fizičkih predispozicija-spor pas slabe agilnosti, izraženih disajnih problema usled smanjenja kapaciteta pluća u plitkom grudnom košu.

Previše laka konstitucija
Prefinjena konstitucija, slabo izraženih širina i dubina grudnog koša, prefinjenog skeleta sa upadljivim nedostatkom mišićne mase.

autor Aleksandar Lakić
publikovano u časopisu MOJ PAS br.79/2008.
SVAKA SLIČNOST PASA NA SLIKAMA JE SLUČAJNA
objavljeno dana 26.07.2009
 
Gledao sam po USA sajtovima i Jutjubu mnostvo videa i komentara za ovu rasu,

pa me interesuje koje to strukture i lobiji u Svetskoj kinoloskoj organizaciji,

sprečavaju zvanično priznavanje i standardizaciju rase?
 

Back
Top