Noonconformist!!!

Jedi Master

Ističe se
Poruka
2.288
"I don't believe, I don't agree,
I'm the one you fear forever - Nonconformist!!!"


Sa razvojem civilizacije, u opshtoj trci za profitom, stalne promene predstavljaju neminovnost. Dosta tih promena ima loshe posledice po planetu i choveka. Ljudi menjaju sebe, planetu, uslove zhivota i zhivi svet u njoj. Moral je mrtav. Etika je postala prazna rech za ispiranje usta onih koji drzhe konce. A bar na 4-umu mozhemo te konce nakratko da im pomrsimo! Forumashka inicijativa je chudo...
U skladu s' tim, pitanje je koje promene (od nastanka sveta, pa do danas) vam najvishe smetaju i zbog chega?
 
Sva kola imaju kompjutere pa smo osudjeni na ovlascene servise!
Kompjuteri su poceli da igraju sah bolje od coveka i tako najavili novu vrstu kojoj ce covek sluziti.
Vise ne mozes da kupis hleb bez susama. :D
 
Mnogo toga mi smeta, ali kad vidim na forumu temu otvorenu na potpuno pogrešnom mjestu, prosto popizdim. Forum i jeste podijeljen na različite oblasti da bi oni koji žele da se bave određenom vrstom tema imali te teme na okupu. Sad mi lijepo objasni kakve veze ova tema ima s naučnom fantastikom?
Pošto je subota, nadam se da će Oxi već danas ovo da reguliše.
 
Ima Oxi svoju senu ovde...da ne citiram naslov tvoje omiljene sf autorke, malo cu da prepravim, pa Ursula i ti da mi oprostite:)

Ja sam "Tamna ruka levata" na forumu sf-a...:):):)

E sad, sta ti smeta kod teme? Clovek hoce da filozofira, de facto brine za buducnost cloveciju..
Mozda misli da ga nece kontati u drugim temama, pa nasao crkvu ovde, a nezna ni da se prekrsti.....:)

Ja volim ta filozofska razglabanja, ako doticu malo i metafizicki aspekt, znaci pogled "odozgo", ma sta to u mega-hiper-dimenzijama svemira i inteligencije znacilo.:)

Ali nikako nevolim da se neko predstavlja kao moj sf-timovac. Zna se ko je ovde Master.Zna se ko vodi Y-savet.
Nije uradio domaci.
Steta....:).
 
Морал и етика зависе од човека до човека, човек може бити моралан и у неморалном друштву, а од кад је човека није било идеално моралног друштва, тако да је на неки начин морал одувек био и мртав и жив......

Тј. свако одговара за својe ''стање морала'', да ли је жив, мртав или у коми:)
 
Pa dodao si (prilikom editovanja) upravo deo na koji sam i sama htela da skrenem pažnju da je pogrešno postavljen, a to pošto si ga sam u prethodnoj rečenici opovrgao... :shock:

Šta mi smeta, danas... Koje promene? Smeta mi brzina i posledice koje nosi preterana otvorenost. A ja bih bila rad član takve stranke - "otvorenost", samo negde se mora povući granična linija.
I neizvesnost koju nosi ova vrsta anarhije.
Šaka ljudi upravlja oblastima koje su u njihovom interesu, naš interes (sitnice) je u rukama nas samih, a nikada nije bilo tako. Tako da me brine i to naše bezvlašće.
 
Искрено не разумем те јасно, то преправљено, под ''својим моралом'' мислео сам на морал једног човека,појединца, ако на то желиш да ми укажеш......дакле стојим иза обе реченице, само ''свој'' у овом додатку не посматрам као друштвени већ као појединачни....ако на то мислиш....
 
Pa da, pretpostavila sam da na to misliš.
Jedino mi u svemu tome nije jasno da li smatraš (i ti i ostali) pojedinačni, grupni i sveukupni moral za nešto što, ako zamre ili "padne u komu" zapravo pričinjava iz nekog razloga veliki gubitak čovečanstvu :shock:

Postaje mi jasno zašto je postavio ovu temu na "Naučnoj Fantastici", hehehe...
 
Pravi moral je autonoman
Svako drustvo ima neki sistem morala , dakle covecanstvo bez morala
ne moze, pitanje je koliko je moral prepusten pojedincu a koliko
je nametnut on strane drustva. Gde je ljudska interakcija postoji i moral,
bio on dobar ili los.
 
А мени, опет, највише смета то што су људи на ивици да забораве да слобода подразумева одговорност и не може без ње. Слобода без одговорности раније или касније завршиће се у анархији, а то ће бити прилична фрка, бојим се. Не бих волела да то доживим (мислим на друштвеном нивоу; ја сама, приватно, строго водим рачуна о томе).
 
Lexa:
Pa da, pretpostavila sam da na to misliš.
Jedino mi u svemu tome nije jasno da li smatraš (i ti i ostali) pojedinačni, grupni i sveukupni moral za nešto što, ako zamre ili "padne u komu" zapravo pričinjava iz nekog razloga veliki gubitak čovečanstvu :shock:

Postaje mi jasno zašto je postavio ovu temu na "Naučnoj Fantastici", hehehe...
Видиш , нешто ми је пало на памет, у вези са моралом, етиком и ''модерним потрошачким друштвом''....тј. са оним што је Једи мастер(постављач теме) вероватно желео да каже...

Видиш, чудно звучи али чак и у економији висок животни стандард није синоним за ''висок квалитет живота''. Та два(стандард и квалитет живота) се чак потпуно одвојено посматрају у задње време.Сад што ћу рећи је нешто преписано из књиге(а) за економију, а нешто је моје запажање...
''У савременој литератури упозорава се на озбиљне последице ''пацовске трке''(rat race), у суровој и непоштеној борби актера на тржишној сцени да се буде бољи од другог, да се стално буде напред и испред, да таква пословна клима штетно делује на здравље људи, да код њих изазива психички стрес, те да их у све већем броју води у болнице за ментално здравље. Таква пословна клима угрожава економски раст и развој и стабилност економског система.''
То је Putnam D.R., Bowlin Alone:The Collapse and Revival of American Community, 1992. неки чланак....

Супротно томе, спремност на сарадњу која се заснива на низу етичких конвенција и узајамних обавеза, које су прихватили сви чланови друштва ради подстицања општег добра, поуздана је формула за стварање (изградњу) социјалне кохезије која води економском и друштвеном просперитету.....
Значи раније је ова ''пацовска трка'' била знатно мања(услед другачијих система, нижег стандарда исл.), и мислим да Једи мастер жели да укаже на то, а да би људи имали прави ''висок квалитет живота'' треба да ипак постоје одређена етичка неформална правила(поред оних ''формалних'' закона) ради боље сарадње...а та ''боља сарадња'' , тј.супродстављање кооперативности и духа сарадње са егоизмом и похлепом у борби за стицање богатства и моћи, одређује ''прави'' квалитет живота....

Надам се да си ме разумела.....
 
marko717:
''У савременој литератури упозорава се на озбиљне последице ''пацовске трке''(rat race), у суровој и непоштеној борби актера на тржишној сцени да се буде бољи од другог, да се стално буде напред и испред, да таква пословна клима штетно делује на здравље људи, да код њих изазива психички стрес, те да их у све већем броју води у болнице за ментално здравље. Таква пословна клима угрожава економски раст и развој и стабилност економског система.''

И ја се надам да те је Lexa разумела, али ја сам те сигурно разумела, нарочито ово цитирано. Са своје стране, ја знам да је на Западу тренутно врло актуелна тзв. борба за капитализам са "људским ликом". То, другим речима, значи да је капитализам у међувремену изгубио "људски лик". Ова нова верзија капитализма, "либерални капитализам" (а неки га цинично зову "дивљи") почиње да смета свима, јер се у њему губи хумана димензија живљења и вођења послова, а о етици да и не говоримо.
 
MasterYoda:
Mnogo toga mi smeta, ali kad vidim na forumu temu otvorenu na potpuno pogrešnom mjestu, prosto popizdim. Forum i jeste podijeljen na različite oblasti da bi oni koji žele da se bave određenom vrstom tema imali te teme na okupu. Sad mi lijepo objasni kakve veze ova tema ima s naučnom fantastikom?
Pošto je subota, nadam se da će Oxi već danas ovo da reguliše.

Ja sam ovu temu postavio na Svastaru, neznam koji **** je prebacishe na SF, a tek na filozofiju!!!
 
Najvise me nervira to sto mnogi ljudi prilagodjavaju svoj "karakter" situaciji. Menjaju maske shodno okolnostima u cilju ostvarivanja svog interesa.
Jos jedna stvar: pi'dim kada neko kritiku ili savet shvata kao uvredu.
 
Jedi Master:
"I don't believe, I don't agree,
I'm the one you fear forever - Nonconformist!!!"


Sa razvojem civilizacije, u opshtoj trci za profitom, stalne promene predstavljaju neminovnost. Dosta tih promena ima loshe posledice po planetu i choveka. Ljudi menjaju sebe, planetu, uslove zhivota i zhivi svet u njoj. Moral je mrtav. Etika je postala prazna rech za ispiranje usta onih koji drzhe konce. A bar na 4-umu mozhemo te konce nakratko da im pomrsimo! Forumashka inicijativa je chudo...
U skladu s' tim, pitanje je koje promene (od nastanka sveta, pa do danas) vam najvishe smetaju i zbog chega?
Najvishe mi smeta shto se te promene odigravaju vrlo sporo.
Josh uvek smo vishe u sferi animalnog nego slovesnog.
To shto kompjuter vozi kola i igra shah bolje od choveka i nisu neke promene. Sve je to opet imanentno choveku.
Ipak se neshto promenilo; pojachan je chovekov strah od smaka, apokalipse, nestanka...
Pravo pitanje je - kad ce zapravo da pochnu prave promene.
 
Modruna:
А мени, опет, највише смета то што су људи на ивици да забораве да слобода подразумева одговорност и не може без ње. Слобода без одговорности раније или касније завршиће се у анархији, а то ће бити прилична фрка, бојим се. Не бих волела да то доживим (мислим на друштвеном нивоу; ја сама, приватно, строго водим рачуна о томе).

Lako je okusiti slobodu u individualnoj ili opshtoj anarhiji, malo njih zbilja ume biti slobodan ako se to vec chini posredstvom neke odgovornosti koja u tom sluchaju ne bi trebala predstavljati pritisak za choveka, a bash kao takva se i najteze moze podneti!
Digresija ...... Moral je samo josh jedna izmishljotina primitivizovanog choveka zarad uspostavljanja nekog mira i reda koji bi se neminovno trebao nalaziti medju bicima od razuma, ali tu se pricha vec produbljuje javljanjem novog pitanja.. pitanja zla i ljudske prirode ...
 
Прави морал је унутрашња, лична свест о томе шта је добро а шта зло, и човек се сам придржава тих правила, без обзира на присуство или одсуство неког ауторитета, и преузима сву одговорност за своје поступке. Али све је то "редак звер". Многи људи, нажалост, немају унутрашњи морал, него се управљају према спољашњем ауторитету, а мотив им је просто-напросто страх од казне. Ако постоји шанса да се неки неморалан поступак сакрије од ауторитета, или да се ауторитет поткупи, онда им сав морал пада у воду.
 
Jedna od stvari koje mi smetaju je ovo totalno gazhenje svega zhivog, u trci za profitom, t.j. gledanje kratkorochne dobiti...

"Kada poseces poslednje drvo, zatrujes poslednju ribu i reku,
shvatices, da ipak nemozes, da ubijes ovu planetu!!!"


Atheist Rap
 

Back
Top