METRO Cash & Carry PDV

ProdajemSve

Početnik
Poruka
17
Cuo sam da sve sto je kupljeno u Metro-u moram da proknjizim. Ali zbog cega to kad vec placam 20% PDV, sto znaci da nije za dalju prodaju... Valjda ako kupujem za dalju prodaju, onda treba da platim bez poreza... I da li ja to treba da knjizim ako sam paushalac i da li mogu krivicno da odgovaram zbog toga?
 
Ne znam za paušalce, ali mora da se knjiži. Za poslovanje Metro-a doneta je neka posebna uredba, a inače kartice metro-a dobijaju samo radnje i preduzeća, a ne gradjani, te se podrazumeva da je roba namenjena daljoj prodaji, oni su ti nešto kao veleprodaja, a plaćaš u kešu. Naravno, ako kupuješ, na primer, sredstva za održavanje čistoće, njih ćeš knjižiti kao troškove, a sve ostalo treba prikazati.
puno ljudi je već imalo problema, ne zaboravi da tamo mogu da se kupuju i cigarete, viski , akcizna roba i slično.
Ili kad , naprimer, mesara kupi 200 kg kobasica, 200 kg slanine i slično, hoće nekog ubetidi sutra da to nije da zalju prodaju, već za kućnu upotrebu?:roll: :lol:
 
Oggy:
Evo ja cu! Pa ako je tako zasto se placa PDV na kasi? Znaci roba nije za dalju prodaju.To sto oni kartice ne daju raji nema veze sa PDVom, zar ne?
To što se plaća PDV, ne znači da roba nije za dalju prodaju, jer se PDV plaća prilikom svake kupovine za razliku od sistema poreza koji je važio pre PDV-a i gde je kompletan porez plaćan tek na kraju.
 
Dakle pitanje-Ne bavim se trgovinom i ne snabdevam se kod njih. Niti mi za posao trebaju njihovi artikli. Ali mi je rečeno da mogu da pazarim do iznosa koji dižem sa računa kao platu ,za svoje lične potrebe. Dakle na taj iznos su plaćene dažbine i regularno su proknjiženi. Da li je to tačno?Ne podležem PDV-u i sve plaćam sa PDV-om.
 
tapetarduda:
Dakle pitanje-Ne bavim se trgovinom i ne snabdevam se kod njih. Niti mi za posao trebaju njihovi artikli. Ali mi je rečeno da mogu da pazarim do iznosa koji dižem sa računa kao platu ,za svoje lične potrebe. Dakle na taj iznos su plaćene dažbine i regularno su proknjiženi. Da li je to tačno?Ne podležem PDV-u i sve plaćam sa PDV-om.

Interesantno pitanje. Mislio sam da te zanima neka informacija vezana konkretno za rad Metro-a, ali ovo je nešto drugo. Proveriću pa ću ti odgovoriti
 
Malo mi to ne drzi vodu. Metro prodaje za kes i placa se PDV. Sta ce neko sa tom robom da radi ne tice se finansijske ustanove( sem ako ne prodaju dalje). To sto metro daje kartice samo firmama ne znaci da moras robu dalje da prodajes tj. mozes za licnu upotrebu,ipak nisi platio preko firme zasto bi to pravdao. BOJAN, DELLBOY?
 
Mozda sam pomesao, ali nisi razumeo moje pitanje. U metrou placas kesom, ne preko racuna firme. Ne kupuje tamo zvanicno STR ili preduzece i sl. vec je na njih kartica za ulazak.Shvatas?
To je da udjes, ali ne znaci da roba zavrsava u firmi.Sta bi bilo kad bi metro dao fizickom licu karticu?
Znam da nema zavere, ali me detaljno interesuje!
 
mislim da je problem ako kupiš za godinu dana robu u vrednosti većoj od prijavljenih primanja za tu godinu.
Na primer za prošlu godinu je limit za paušal bio 2 milona a ti si na primer potrošio samo u Metrou 3 pa se poreskoj upravi to učini nelogičnim.
Inače ceo sistem sa tim karticama je čudan i po meni nema neku jasnu svrhu.
 
Oggy:
Mozda sam pomesao, ali nisi razumeo moje pitanje. U metrou placas kesom, ne preko racuna firme. Ne kupuje tamo zvanicno STR ili preduzece i sl. vec je na njih kartica za ulazak.Shvatas?
To je da udjes, ali ne znaci da roba zavrsava u firmi.Sta bi bilo kad bi metro dao fizickom licu karticu?
Znam da nema zavere, ali me detaljno interesuje!
Ne plaćaš sa računa, ali plaćaš parama firme, jer samo firme imaju pravo da tamo kupuju. Pošto kupuje firma, roba pripada firmi a ne tebi lično tako da mora da postoji evidencija na šta su pare firme potrošene. Da li se plaća preko računa, kešom, karticom, ovde je potpuno nebtino.
 
E vidis, mislim da je tu problem. Pare nisu izasle iz firme(jer su moje), znaci nisu firmine, znaci nije firmina roba. A to sto samo firme mogu da pazare je vise stvar Metroa nego nekih nadleznih ustanova.

Dodatak i to proveren. Metro karticu moze da dobije i lice koje nije zaposleno u firmi preko koje je uzima, cak moze i da je maloletno!!!
Gde je tu onda smisao, dodje dete i uzima robu za dalju prodaju?! A u metrou imaju posebne kase "ZA VELIKE KUPCE" gde se placa preko racuna, ostale su samo KES.I sve te kupovine ne terete racun firme, cak neke firme salju zaposlene da privatno pazare na karticu.
 
Ako pomenuti Metro prodaje isključivo firmama, onda pare mora da su firmine. U slučaju da nisu to je prekrišaj koji je napraio onaj ko je tako kupovao. Ako je registrovan samo za poslovanje s pravnim licima, onda je to i tvoj problem što kupuješ tamo kao fizičko lice.

Koliko znam, niko ne može da dobije karticu ukoliko firma ne popuni neki formular. Kome firma daje ovalašćenje da kupuje u njeno ime, naravno da nije problem Metroa.
 
Pa kad tako postavis...;) Ja sam ubedjen da Metro daje kartice firmama da ne bi sabani dolazili za 1l mleka i kilo hleba( kao u Rodicu)- i ta informacija me interesuje. Oni su odlucili da firme kod njih kupuju jer im je takva politika, ali to ne znaci tacnost tvoje izjave,pravdanje robe i ostalo navedeno.
 
tapetarduda:
Dakle pitanje-Ne bavim se trgovinom i ne snabdevam se kod njih. Niti mi za posao trebaju njihovi artikli. Ali mi je rečeno da mogu da pazarim do iznosa koji dižem sa računa kao platu ,za svoje lične potrebe. Dakle na taj iznos su plaćene dažbine i regularno su proknjiženi. Da li je to tačno?Ne podležem PDV-u i sve plaćam sa PDV-om.

Provereno - i tačno je.
Primer, ukoliko su ti lična primanja 400-500 hiljada možeš bez problema da kupuješ do tog iznosa, a inače, poreskim organima nisu preterano zanimljivi kupci koji kupuju u metro-u do 2 miliona godišnje.
Ipak , kada bi se i zaputili u kontrolu kod tebe, a ti si ostvario kupovinu za npr 1 milion dinara prošle godine, obračunali bi ti porez na lična primanja za razliku izmedju isplaćenih primanja i iznosa do 1 milion.
 
Meni nista tu nije jasno. Ja recimo drzim frizerski salon,pausalac sam.Imamo cetiri kartice u okviru firme, pritom jedino ja ponekad kupim nesto za salon. Koja je svrha pravnih lica i davanja kartica,kad se vrsi prodaja svih proizvoda za bilo koje preduzece.Takodje dajem karticu kad je nekom potrebna nesto da kupi , sto ce reci da se u tom metrou kupuje sve drugo osim onoga sto je najpotrebnije za firmu, na osnovu koje smo i dobili kartice. Po tome, bi trebalo da daju kartice samo onima koji kupuju za dalju prodaju...Ili sam ja nesto prorustila :roll:
 
Neki su se opekli prošle godine sa tim davanjem kartica.
Metro posluje samo sa preduzećima, str, szr, stur i sličnima, ne sa fizičkim licima.
To što nekom daš karticu tebe sutra, eventualno,ne oslobadja plaćanja poreza na lična primanja.
Kažem: eventualno tj ne daj bože da se neka kontrola uhvati baš za tebe.
Obračunavanje je prosto: tvoja lična primanja su npr: 300 hiljada, tvojih par zaposlenih još toliko. Znači da ste imali 600 hiljada dinara. Ako ste kupovali za još 400 hiljada smatraće da su to lična primanja na koja niste platili obaveze i oporezovaće vas.
Već sam napisao, nisu im puno interesantni oni koji kupuju godišnje za manje od 2 miliona dinara.
 
Pa ne verujem da toliko potrosimo za godinu dana...ali opet kazem, kakva je meni korist onda kartica kad ja u metrou uzimam sve za privatne potrebe, retko za firmu...ionako nisam oslobodjena poreza niti mi se to kasnije refundira.Uostalom,nije ni vazno...bitno je da se kupuje :lol:
 
ProdajemSve:
Cuo sam da sve sto je kupljeno u Metro-u moram da proknjizim. Ali zbog cega to kad vec placam 20% PDV, sto znaci da nije za dalju prodaju... Valjda ako kupujem za dalju prodaju, onda treba da platim bez poreza... I da li ja to treba da knjizim ako sam paushalac i da li mogu krivicno da odgovaram zbog toga?
prosto....sve sto si kupio u metro,moze finansiska policija da proveri...znaci sve sto kupis na svoje ime,a imas firmu,bilo bi potrebno da knjizis...jer moze neko da te pita nekad....ali zato nabavis drugu karticu...hehe..
 
DellBoy-011:
Provereno - i tačno je.
Primer, ukoliko su ti lična primanja 400-500 hiljada možeš bez problema da kupuješ do tog iznosa, a inače, poreskim organima nisu preterano zanimljivi kupci koji kupuju u metro-u do 2 miliona godišnje.
Ipak , kada bi se i zaputili u kontrolu kod tebe, a ti si ostvario kupovinu za npr 1 milion dinara prošle godine, obračunali bi ti porez na lična primanja za razliku izmedju isplaćenih primanja i iznosa do 1 milion.
Hvala ti.Moj izvor informacija je prilično pouzdan ali nije na odmet proveriti. :) Bez obzira što neću biti interesantna poreskim organima jer nemam para da pazarim 2 miliona godišnje ipak neću da prelazim granicu svojih primanja. Tako bolje spavam.
 
Ja sam preduzetnik, pausalac. Po mom knjigovodji mogu da dizem neogranicena sredstva sa racuna bez pravdanja pod naznakom "Isplata troskova". (uz ogranicenje banke od 100 000 dnevno, valjda)

Elem, podignem 40.000din, kupim u metrou nesto za cash za svoje licne potrebe. Zasto bih to knjizio i kako uopste? Promene na racunu su samo isplata, Metro se nigde ne spominje.
Od kniga vodim samo Knjigu o ostvarenom prometu pausalno oporezovanih obveznika.
 
Ja sam preduzetnik, pausalac. Po mom knjigovodji mogu da dizem neogranicena sredstva sa racuna bez pravdanja pod naznakom "Isplata troskova". (uz ogranicenje banke od 100 000 dnevno, valjda)

Elem, podignem 40.000din, kupim u metrou nesto za cash za svoje licne potrebe. Zasto bih to knjizio i kako uopste? Promene na racunu su samo isplata, Metro se nigde ne spominje.
Od kniga vodim samo Knjigu o ostvarenom prometu pausalno oporezovanih obveznika.

Hehe ajde da dignemo ovu temu iz mrtvih :hahaha:

Zna li neko POUZDAN odgovor na ovo pitanje?
 

Back
Top