Atipicni simptomi infekcije hlamidijom

dilinkuca

Zainteresovan član
Poruka
182
Cetiri meseca nakon porodjaja (carskim rezom) dobila sam iznenada visoku temperaturu i nepodnosljiv bol u kolenu koje je zatim pocelo da otice. Narednih dana temperatura se javljala nepravilno u toku dana, iznenada, i isto tako i nestajala. Koleno je oteklo do te mere da sam se jedva kretala. Da skratim pricu, nakon odlaska (privatno, jer se za drzavno ceka mesecima) kod raznih lekara ortopeda, reumatologa, vaskularnog hirurga, ginekologa... utvrdjeno je da imam artritis. Zasto i kako se to dogodilo meni koja imam 25 godina i nikakve predispozicije, to se ne zna. Krvna slika je bila uglavnom ok, sedimentacija 35 fibrinogen 5,7. Posle dve punkcije kolena i blokade i cinjenice da sam dosta oslabila, izgubila mleko ja se ne osecam nista bolje. Metodom 'rekla-kazala' saznala sam od devojke koja je imala slicne simptome da ne bi bilo lose uraditi test na hlamidiju. Naravno bio je pozitivan, ali se niko od doktora toga nije setio, cak ni moj ginekolog kome sam se pozalila na iregularna krvarenja. Sada sam dobila terapiju hemamicinom i cekam naredno testiranje. Moram da napomenem da sam imala planiranu trudnocu tako da sam neposredno pre sto cu zatrudneti i u toku trudnoce radila test na hlamidiju. Posle porodjaja sam imala odnose iskljucivo sa suprugom i koristili smo zastitu svaki put, takodje sam isla i na redovne kontrole kod ginekologa. Interesuje me da li je jos neko imao ovakve ili slicne probleme i njihova iskustva. Sta znaci rezultat Reuma Faktor SERUM REAKTIVAN?
 
Meni je stvarno zao,vidim da ti je ovo prvi post ali ...vidis li temu ginekologija na samom vrhu strane?
Ta tema tu stoji sa razlogom, da bi sve teme sa slicnim sadrzajem stajale na istom mestu.
Ako si vec testirana u trudnoci na hlamidiju,rezultat je bio ok,udata si, zasto bi neko smatrao da opet mora da te testira na hlamidiju?
Artritis je upala zgloba i mnogi mikroorganizmi ga mogu izazvati.Infekcija je nasla svoje mesto ulaska i udarila na zglob, ne kazem da nije ali ne bih decidirano povezivala to sa hlamidijom.
 
Ok. Izvini sto sam temu zapocela ovde, nisam bila sigurna gde da je smestim. Nego, prvi put sam analizu krvi na reuma faktor radila u privatnoj laboratoriji i dobila neke granicne vrednosti (od toliko do toliko je normalno) pa sam uspela i sama da se snadjem, ali sad sam ponovila rezultate u drzavnoj laboratoriji i dobila rezultat da mi je serum reaktivan. S obzirom da nisam iz Beograda, a koleno sam lecila na Institutu za reumatologiju u Bg gde treba da odem opet za mesec dana (ako uspem ponovo da izmolim za uput ove ego doktore iz grada gde zivim) da li mozes da mi kazes sta ovaj rezultat znaci.
 
Da li mozete da mi kazete nesto o Reiterovom sindromu, odnosno kako se dijagnostikuje i gde i kako se leci (ovde u Srbiji)? Nasla sam neke clanke na netu, ali mi nije bas najjasnije koje se analize rade kada se posumnja na ovo obolenje, a i nemam pojma sta je to kinezi terapija i da li i gde se to ovde radi.
 
Kinezi terapija je naziv za vezbe koje se koriste u fizikalnoj terapiji.
Mogu li da pitam odakle sad Reiterov sindrom, da li je to diferencijalna dijagnoza pod kojom se vodi tvoje ispitivanje ili si cula za njega pa se raspitujes.
Nemoj da se ljutis ali google je cudo,uopstene stvari o oboljenjima se mogu naci na netu.Ako budes imala neko konretno pitanje i koleginica i ja smo vise nego voljne da pomognemo pojasnjenjima, savetima ali da ispisujemo strane i strane o samom etiopatogenezi bolesti, bez ljutnje ali za to stvarno nemamo vremena.
 
U pravu si, googl je cudo. Posto ste koleginica i ti voljne da pomognete unapred vam se izvinjavam sto cu da vas ugnjavim. Citajuci razne teme i vase odgovore dosla sam do zakljucka da se i vi slazete da je jako bitno da postoji dobra relacija doktor-pacijent.
E,tu je moj problem. Nakon pojave simptoma koje sam vam vec navela, od lekara opste prakse dobila sam uput za ortopeda. Posto se kod njega zakazuje na mesec dana odlucila sam da odem privatno kod tog istog ortopeda (pregled sam imala vec sutradan). Rekao mi je da uradim krvnu sliku i urin, uradili smo UZ i rengen kolena, i sve je osim sedimentacije i fibrinogena (i naravno tecnosti u kolenu) bilo ok. Dobila sam terapiju eritromicinom (alergija na penicilin i dojenje) i brufen protiv bolova. Posle terapije mi nije bilo nista bolje (cak stavise osecala sam se sve losije ), oslabila sam 6 kg za dve nedelje. Ortoped mi je savetovao da pokusam da odem na pregled kod reumatologa interniste (imamo samo jednog kod nas u bolnici), ali je izrazio sumnju da bi to moglo da se oduzi pa mi je rekao da bi mozda ipak najbolje bilo da odem na institut za reumatologiju i to sto pre. Naravno gradski reumatolog nije hteo ni da me pogleda kad sam pokusala da mu objasnim situaciju (iako sam sve vreme imala temperaturu) i dobila sam savet da zakazem pregled (opet je u pitanju bio period od mesec dana). Na institut su me primili kao hitan slucaj (naravno platila sam pregled). Doktor je na osnovu rezultata koje sam vam navela zakljucio da imam artritis, te mi je nakon punkcije kolena i diprofasa datog u isto, zakazao kontrolu za mesec dana, sa savetom da pokusam da nabavim uput.Posle toga sam bila mirna cak dva dana, da bi se temperatura i otok opet javili. Uspela sam da jurnjavom po bolnici skupim potpise pet razlicitih "uvazenih doktora" i da dobijem j....i uput. O tom moljakanju i gubljenju zivaca, vremena i dostojanstva bolje da vam ne pisem. U medjuvremenu sam na svoju ruku uradila test na hlamidiju, i bio je pozitivan. Moj ginekolog je na godisnjem tako da sam terapiju hemamicinom dobila od drugog ginekologa kojem je sestrica odnela moj nalaz, jer je bila guzva u dispanzeru.Uzas. Kontrola na institutu po isteku tih mesec dana gde je i nalaz punktata gotov. Tecnost je sterilna sa znacima upalnog procesa. Opet punkcija i ovog puta kenalog. NA moja pitanja, da li hlamidija ima veze sa tim, da li temperatura ima veze sa hlamidijom ili artritisom, da li osecam slabost i nesvesticu zbog temperature, hlamidije ili artritisa, koliko to moze da traje, sta ja mogu da uradim povodom svega, da li to moze da predje u hronicno obolenje, ne dobijam nijedan konkretan odgovor. I, sto vise vreme prolazi ja sam sve zbunjenija i uplasenija. Odgovori su, eto tako to se desi, da, temperatura moze da bude od artritisa, a moze i zbog hlamidije...ako artritis potraje moze da predje i u hronicno. I onda kao slag na tortu dobijam informaciju da on, eto nece biti tu narednih par meseci, pa da ja potrazim nekog drugog doktora kad budem dolazila za mesec dana opet na kontrolu. I opet uputi... Eto da se pohvalim da vec dve nedelje nemam temperaturu, da se otok nije vratio (jos uvek) ali da koleno povremeno boli, jos uvek se zadisem dok se tusiram, sedimentacija je malo niza (nego sto je bila), fibrinogen normalan, reuma faktor serum reaktivan, a ja i dalje ne znam sta me snaslo pa se igram doktora. Da li imate neki predlog, savet..?
 
Ajmo ovako.
Da krenem od ginekologije.Pod broj jedan terapija hemomycinom nije dovoljna za unistavanje hlamidije, potreban je jos jedan antibiotik ali je sad stvar u tome sto ti dojis.da li je suprug dobio terapiju,uvek se lece oba partnera.
Ako se tvoj ginekolog vratio sa godisnjeg lepo mu se javi i bar jednu stvar zavrsi kako treba.
Sto se tice kolena, svaka bolest,infekcija,stres izaziva gubitak kilograma tako da i upala zgloba i naravno da se lose osecas.
Jedna stvar je vrlo bitna, upala zgloba moze da se desi sad i nikad vise. To niko ne zna.
Probaj da ne razmisljas kad ce se javiti otok kolena i da ga svakodnevno ocekujes.
Znam da nije prijatno juriti po bolnicama ,traziti upute i sl ali ako ti je uteha i na zapadu na koji se mi toliko pozivamo se pregledi cekaju mesecima, ako hoces da budes pregledan istog dana to kosta.
Dakle radi na imunitetu,sto manje stresa ,odmaraj to koleno, javi se svom ginekologu i docekaj pregled kod reumatologa u svom mestu i nemoj da se igras doktora, samo sebi nabijas stres jer zapravo ne znas sta trazis od informacija a ono sto iscitavas priznajem moze delovati strasno.
 
Na zalost moj ginekolog i dalje ne radi.Sto se tice terapije hemamicinom, i suprug ga je pio. Devojka koju sam vec pominjala,od koje sam dobila sugestiju da uradim bris na hlamidiju, je pre dve godine zbog istih simptoma pocela da se leci kod reumatologa u nasem gradu. Kada su nakon par meseci poceli da joj oticu i drugi zglobovi i stanje se pogorsalo do te mere da su joj prepisani citostatici, dokopala se br telefona doktora kod koga sam ja juce na njenu preporuku otisla. On joj je za dva dana napokon postavio dijagnozu i krenla je sa pravim lecenjem. Ne zelim da kazem da lokalni reumatolog nije dobar doktor, ali se srece uglavnom sa uobicajenim stvarima, i ono sto je evidentno, uzasno je sujetan. To sam imala prilike na svojoj kozi i da osetim. Jednostavno, ne bih imala miran san kada bih svoje zdravlje stavila u njegove ruke.
Dakle juce sam dozivela pregled koji je trajao 40 minuta, i olaksanje sto me je covek napokon saslusao od pocetka do kraja. Zakljucak (naravno, doktorov) : Verovatno reaktivni artritis, malo je verovatan Reiter, ali nije iskljucen. Potrebno je da uradim jos neke RTG sakroilijacnih zglobova po Beniju. Dobila sam terapiju :
Tab Dovycin 2x1 dnevno 7 dana, posle toga
Tab Ciprocinal 500 mg 2x1 dnevno, 7 dana, posle toga
Tab Hemomycin 2x1 dnevno 7 dana
naravno i suprug isto tako, i da prestanem sa dojenjem.
Ono sto mene interesuje je da li zbog jake antibiotske terapije da stavljam i neke vaginalete (tu nije znao da me posavetuje)? Moram da napomenem sledece:
Pre no sto cu ustanoviti hlamidiju (artritis je vec poceo) na redovnom ginekoloskom pregledu je na osnovu vag. sekreta ustanovljena VI grupa, te mi je data terapija canesten3.
Ne zadugo, posto smo utvrdili infekciju hlamidijom uz hemamicin sam dobila i polyginax vaginalete (12 komada), sa kojima sam zavrsila pre nedelju dana.
 

Back
Top