Dobar ili dobar meni?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Vidim većina ovde misli da je dovoljno da čovek bude dobar, pa da oni budu dobri sa njim.
Medjutim itina je potpuno drugačija....

Najviše se ceni onaj od koga može biti neke pomoći ili koristi, a ne onaj koji je dobar.
Zatim se ceni zabavan, jer on poboljšava karmu i duh onoga koji ocenjuje.
Biti dobar i od kodeksa je značajno tek na poslednjem mestu , tj. kad nama treba da neko učini, jer su takve osobe predvidive, ide se na njihovu dobrotu, nekad i demagoški se ubedjuju da budu "dosledni".

Ovo ima veze sa pokretom za poštovanje pravih vrednosti....jer je to tek prvi od testova koje treba proći.....
 
Tuzni_patak: Biti dobar i od kodeksa je značajno tek na poslednjem mestu.

meni je to na prvom mestu - kodeks i postenje nekog coveka.
uopste ne mogu da trazim (niti da prihvatim!!) pomoc nekom koga ne cenim, nekome za koga mislim da je neposten.
nekoliko puta mi se desilo u zivotu da odbijem pomoc (i ne pricam o sitnicama, nego resavanju nekih zivotnih pitanja - u pitanju je bio stan i zdravlje) od osobe koju ne cenim i koju ne volim.

mada, sasvim je moguce da sam ja samo budala, pogresno napravljena.

i ozbiljno mislim da bi mi zivot bio jednostavniji da mislim drugacije.
 
Tuzni_patak:
Vidim većina ovde misli da je dovoljno da čovek bude dobar, pa da oni budu dobri sa njim.
Medjutim itina je potpuno drugačija....

Najviše se ceni onaj od koga može biti neke pomoći ili koristi, a ne onaj koji je dobar.
Zatim se ceni zabavan, jer on poboljšava karmu i duh onoga koji ocenjuje.
Biti dobar i od kodeksa je značajno tek na poslednjem mestu , tj. kad nama treba da neko učini, jer su takve osobe predvidive, ide se na njihovu dobrotu, nekad i demagoški se ubedjuju da budu "dosledni".

Ovo ima veze sa pokretom za poštovanje pravih vrednosti....jer je to tek prvi od testova koje treba proći.....
??? Je li ti pričaš o iskorišćavanju, koristoljublju...?
Ko ocjenjuje?
Kakav je to pokret za poštovanje pravih vrednosti, koje su to prave vrednosti i koji su to kodeksi?
 
Zaboravi o pokretu....
Ovde je tema o tome da ljudi imaju mišljenje on je dobar , cool, strava , koje je uglavnom zavisno od lične perspektive budućeg odnosa sa tom osobom , a ne kvaliteta same osobe.

Sa stanovišta psihologike to jeste prilično normalno , jer koja vajda od nekoga ko je svima dobar?
I ženama i "koristoljubljenicima" trebaju oni koji su isključivo samo njima dobri , a za ostale uspešni.
 
patak slazem se...u prvom redu svi mi gledamo da je netko dobar prema nama i rijetko se pitamo da li je zbilja dobar..to je sve subjektivno gledanje svijeta i ljudi oko nas...dobar ili dobar meni ? sve se to na kraju svede samo na jedno pitanje da li je dobar meni.?..

Mozda se nekada upitamo da li je ta osoba ucinila nesto dobro za drustvo u kojem zivim ili za citavo covjecanstvo a na kraju krajeva nam je to vazno samo zato sto smo i sami dio toga drustva i covjecanstva...prema tome ako netko cini drugima dobro cini dobro i meni samome znaci na kraju krajeva je dobar meni...

Ako je netko los (sa naseg subjektivnog gledista naravno) znaci li to da je u biti los ili je samo los za mene kao individuu...da li cini nesto dobro za zajednicu u kojoj zivi a istovremeno cini lose meni kao pojedincu...da li je onda dobar ili los? Automatski je u nasim ocima los jer cini lose nama bez obzira sto je mozda izumio parnu lokomotivu ....hehe...znas kako mi zene reagiramo..imam muza ...veliki cjenjeni um...nasao nacin da promijeni svijet i rijesi problem gladi u svijetu...a kod kuce me terorizira, tuce me mozda ili tuce djecu...sta kazem ja kao zena...ma brisi natrag mami svojoj pa joj budi dobar...mjenjajte svijet zajedno..al se skini meni s vrata....ili sjednem i razmisljam kako je on mozda veliki um kao sto je Ajnstajn bio pa cu za ljubav covjecanstva i dalje dopustiti da mi nanosi zlo....
Teska je to diskusija...ti uvjek ides u krajnosti...to su sve cinjenice koje imaju malo veze sa stvarnoscu ....mozemo o njima diskutirati ...ali diskusija je jedno a stvarnost nesto sasvim drugo....i nikada ne postoji samo crno i bijelo...ti mi to sigurno mozes puno bolje da objasnis..
nestrpljivo cekam tvoj odgovor....ali ne moj da me teroriziras..hehe...imaj na umu da umno nisam toliko daleko poput tebe u zelji da razumijem svijet oko mene...ali imam zelju...imam ogromnu zelju da mentalno preskocim samu sebe...
 
@ slavonka

ali moze li neko biti dobar (prema) meni/tebi/ma kom pojedincu, a da inace nije dobar covek?
kada kazem dobar prema, ne mislim na "koristan za"...
npr. covek koji mulja, manipulise i laze cini to uvek... samo je pitanje toga da li mu se interesi trenutno mozda poklapaju sa tim da ne mulja tebe.
 
moje srce:
@ slavonka

ali moze li neko biti dobar (prema) meni/tebi/ma kom pojedincu, a da inace nije dobar covek?
kada kazem dobar prema, ne mislim na "koristan za"...
npr. covek koji mulja, manipulise i laze cini to uvek... samo je pitanje toga da li mu se interesi trenutno mozda poklapaju sa tim da ne mulja tebe.

Pa naravno da moze sve je samo stvar tumacenja..(subjektivnog tumacenja naravno)..
Svi se slazemo da je Hitler bio los covjek a da je njegov rezim opstao da li bi i onda mislili da je los....naravno da bi uvjek bilo pojedinaca koji bi ga kritikovali..mozda cak i revolucionera koji bi potvrdivali sebe u borbi protiv njega...ali za vecinu bi bio dobar...par primjera: rijesio problem nezaposlenosti...izgradio ceste...podigao zemlju na noge...promijenio jednostavno ...u ocima vecine....drustvo njemacke na bolje..i danas jos diskutiram sa puno njemaca koji su rat prezivili i digne mi se kosa na glavi kada kazu pa nije bas bilo kod hitlera sve lose...ok malo je pretjerao sa zidovima...ali bilo je i dobrih stvari..ne kao danas...nije bilo kriminaliteta..osjecali smo se sigurno...nije bilo pedofilizma i silovanja po ulicama....to kaze naravno jedan njemac ( i ne samo jedan naravno) nakon 40 god.zivota u jednom od najbolje izgradenih socijalnih uredenja u evropi ...ljudi su cudne biljke srce moje...svi sve gledaju kako njima pase...i opet smo na pocetku dobar si samo onoliko koliko te ja dobrim vidim....a malo ljudi gleda istom dioptrijom...
 
Ovde je tema o tome da ljudi imaju mišljenje on je dobar , cool, strava , koje je uglavnom zavisno od lične perspektive budućeg odnosa sa tom osobom , a ne kvaliteta same osobe.

Нико није ''квалитетна особа'' сам по себи, него у односу према другима.
Да ли можемо рећи за неког Робизона Крусоа који живи сам на пустом острву да је добар човек? По чему би се мерила његова доброта?
И мислим да нико није универзално добар, добар у свему и за свакога. То је немогуће!

Најближи идеалу ''доброг човека'' су они људи чија врста ''доброте'' одговара највећем броју људи, али то још увек не значи да је објективно добар (не знам ни шта би то уопште значило), него прилагодљив!
 
Hellen:
Нико није ''квалитетна особа'' сам по себи, него у односу према другима.
Да ли можемо рећи за неког Робизона Крусоа који живи сам на пустом острву да је добар човек? По чему би се мерила његова доброта?
И мислим да нико није универзално добар, добар у свему и за свакога. То је немогуће!

Најближи идеалу ''доброг човека'' су они људи чија врста ''доброте'' одговара највећем броју људи, али то још увек не значи да је објективно добар (не знам ни шта би то уопште значило), него прилагодљив!


Sto se tice robinzona i mjerenja dobrote...jako interesantno...moram da razmislim o tome malo....to ti je kao ono ako drvo u sumi padne a nema nikoga da ga cuje...da li je njegov pad zbilja proizveo zvuk...ili tako slicno..mozemo o tome do sutra...patak je zbilja majstor u biranju tema..hehe
 
Не знам, реци ми како се може знати да ли је неко, ко живи сам на пустом острву ''добар човек''? И како он сам то може знати?
 
da li to znaci da coveka odredjuju samo njegova dela a ne njegova razmisljanja?

Odnosno "dobar" znaci koristan drugim ljudima?
И да, верујем да човека више одређују његова дела него његова размишљања. Шта вреди ако неко има добар и пеменит мотив и зарад испуњења те племените мисли он побије хиљаде људи?
И обрнуто, чак и ако је нечији мотив личан и себичан (на пример, помогне некоме само да би се показао пред другима), да ли је његово добро дело мање добро од онога које је учињено из племенитих и несебичних побуда?
 
da, nema repera ako merimo svoju dobrotu prema sebi - ja sam dobar, ja veliki sam velikodušan... učinio sam dobro delo...sve to ne važi ako se posmatra u ogledalu. meri se prema drugim ljudima i koliko smo prema njima dobri...ali ne samo to..nego da li stvaramo dobrotu.........
ali postavlja se pitanje........ako dobar čovek....onaj koji ne čini zlo, pređe tu granicu moralnog kodeksa, a na to je primoran...da li smo mi bili u zabludi, možda je on oduvek bio loš...ili ga neizdržive životne okolnosti primoravaju da učini zlo u konkretnom slučaju..spašavajući nečiji život i osudjujući samog sebe na smrt... ..........to je odlično prikazano u filmu klopka.....više za njega niko neće reći da je dobar čovek...oduzeo je nekome ko mu ništa nije uradio život, a pre toga je dobrota bila njegova dogma po kojoj je živeo..............a ako sudimo čoveku...ko smo onda mi........
i ko je sam čovek da prosudjuje o dobroti drugih..........

svako ima kodeks po kojem živi....pitanje je da li će dobar naneti zlo nevinome... ako bude bio primoran.... gde je onda dobrota?

lično..klaviltet koji cenim je poštenje... biti pošten danas i ovde je vrlnina koja mi ukazuje na čoveka! ...živeti po zakonima dobrote je lako ako nema izazova , koji mogu da dovedu čoveka u situaciju da učini zlo. zbog toga ne sudim o tudjoj dobroti, o svojoj ponajmanje..............dobar mi je onaj ko je pošten.
 
Hellen:
Не знам, реци ми како се може знати да ли је неко, ко живи сам на пустом острву ''добар човек''? И како он сам то може знати?


a kako ti za sebe znas da li si dobra ili ne ...ili je mjerilo tvoje dobrote kako te vide drugi i da li te dobrom smatraju...bez obzira sto misle drugi o tebi ti mozes da dodes do zakljucka da si dobar covjek ako o tome razmisljaj...tako isto to i on moze znati...samo mi to u tom slucaju ne mozemo znati posto ga ne poznajemo...jasna stvar...
 
Хм...а шта значи бити добар сам по себи? Како се то зна? По чему се мери?

Наравно да је мерило моје доброте мој однос према другима... Или мислиш да је довољно само да мислимо о себи да смо добри....?
Постоји ли ико ко за себе мисли да је лош човек?
 
“Umesto izraza kojim procenjujemo (kao sto su dobar ili los) kako bismo sebe svesno izdvojili od drugog, najjednostavnije I najkorisnije moralno vrednovanje je da odredimo stepen razdvojenosti ili jedinstva. Smatrajte da su misli I dela koja vas radvajaju na nizem stepenu moralne lestvice. Misli I dela koja vas spajaju su na visem stepenu.

Umesto etiketiranja kao “dobar” ili “los”,jednostavno koristite svoje saznanje koje odredjuje do kog stepena vas vase misli I dela razjedinjuju ili sjedinjuju u vasim osecanjima prema drugima. Misli I dela koje cine da se osecate razlicitim od drugih ne dozvoljavaju da zivite punim zivotom,a ona koja omogucavaju da VI dozivite ljubav I jedinstvo harmonizuju vasu energiju sa energijom sveta oko vas.

Kada se dvoumite da li da nesto uradite ili ne,samo se zapitajte da li vam to stvara osecaj posebnosti u odnosu na druge ljude ili vas blagonaklono upucuje na njih.”

Ken Keyes jr.
 
Biti sretan by Hermann Hesse

U životu ne postoji nikakva dužnost
osim dužnosti: biti sretan.
Samo smo zato na svijetu,
a sa svim dužnostima,
svim moralom
i svim zapovijedima
rijetko činimo jedno drugoga sretnim,
jer i sebe time ne činimo sretnima.
Ako čovjek može biti dobar,
može to samo onda
kada je sretan,
kada u sebi ima sklada
dakle kada voli.
To je bilo učenje,
jedino učenje na svijetu.
To je rekao Isus,
To je rekao Buda,
To je rekao Hegel.
Za svakoga je na ovome svijetu
jedino važno
njegovo vlastito najunutarnjije,
njegova duša,
njegova sposobnost da voli.
Ako je ona u redu,
onda je svejedno
jede li se proso ili kolači,
nose li se dragulji ili rite;
onda svijet zvuči zajedno s dušom,
onda je dobro.
 
Tuzni_patak:
Vidim većina ovde misli da je dovoljno da čovek bude dobar, pa da oni budu dobri sa njim.
Medjutim itina je potpuno drugačija....

Najviše se ceni onaj od koga može biti neke pomoći ili koristi, a ne onaj koji je dobar.
Zatim se ceni zabavan, jer on poboljšava karmu i duh onoga koji ocenjuje.
Biti dobar i od kodeksa je značajno tek na poslednjem mestu , tj. kad nama treba da neko učini, jer su takve osobe predvidive, ide se na njihovu dobrotu, nekad i demagoški se ubedjuju da budu "dosledni".

Ovo ima veze sa pokretom za poštovanje pravih vrednosti....jer je to tek prvi od testova koje treba proći.....

Znaci poshtovanje je proizvod koristi koja se moze izvuci iz nekoga.
Onda kada koristoljubivost ne bude imala materijala tj, kada koristan postane beskoristan onda ce i poshtovanje istog da splasne.
Kod zabavnog se ceni prevashodno zabavnost dok su drugi elementi licnosti manje ili vise zapostavljeni sto poshtovanje koje nastaje kao proizvod cini izuzetno subjektivnim...
Icicu tako radikalno i reci da je dobar onaj koji ne zna da postoji zlo...
Ali to uglavnom i jeste tako. Kako ne znamo sta znaci biti dobar i kako dobrota kakvom je mi shvatamo i uzimamo nije potpuno dostignuta dobrotu mozda mozemo prepoznati po kolicini zla koju prepoznajemo u nasem okruzenju.
Nemojte samo da pomislite da dobrotu poistovecujem sa naivnoscu...
 
Jao žene (koristoljublje) protiv naivnih ali suštinskih - muškaraca (ljudi) kako Patkovito :mrgreen:
Nego, da se uozbiljim...
Tema je malo nakrivo postavljena. Ne vidim ljude oko sebe koji se pronalaze u društvu onih koje koriste iako, relano, uvek ima onih koji su skloni tome da pomažu (u tom smislu, lako ih je iskoristiti).

Ali naslov govori drugo. Ljudi koje biramo nisu tu zato što ih je lako iskoristiti, niti zato što su bogati, a pogotovo nisu oko nas jer imaju superiorne moralne principe ili kodekse.
Tu su jer su nam slični.
Zbog toga uvek bljujem vatru na rečenicu "suprotnosti se privlače". Možda se privlače, ali to ne može opstati, osim na silu.
Dakle, da. Dobar meni. Po mojim merilima, principima, shvatanjima, mogu poštovati i ljude koji potpuno različito tumače stvari koje su meni od suštinske važnosti, mogu ali se, svakako, neću družiti sa njima van jedne oblasti koja nas je, eventualno, povezala, naročito ako je osoba dovoljno jaka da iza svojih ubeđenja stoji (bar neko vreme, jer ljudi se menjaju...)
Tako dolazim u situacije (kao i svi vi, verujem) da od različitih ljudi slušam različita tumačenja različitih ljudi, i to toliko različita da me zapanjuje to! Prosto mi bude neprijatno do koje mere su otvoreni u ocenjivanju, jer se ja uglavnom suzdržavam, upravo iz opisanih razloga.
To vam je kao kada se nađete (slučajno) u društvu gomile demokrata, a vi ste na prethodnim izborima glasali za SPS, recimo... Pa kada počne pljuvanje po vašem izboru, šta radite? Povlačite se, naravno...
Dobri su oni, samo nisu dobri svima.
 

Back
Top