BERZA

mislim da moras biti dobro obucen za ulaganje na berzi, ili da imas nekog ko jeste. To je jako stresan "posao" i bez velikih para koje bi ulozio, uopste se ne isplati pocinjati.
 
Idi na sajt beogradske berze i neko vreme prati sta miruje,pada raste,procitaj ko su vlasnici firmi,da li su stranci ili domaci.

Obicno se osluskuje da li ce neka firma biti privatizovana i da li ce se u nju uloziti dobar kapital,po mogucstvu strani.
Postoje i primeri propalih firmi u dugovi ma koje su se digle iz pepela.
Sa akcijam se ne treba zaletati.
 
Secam se jednog dobrog sistema prevare pa ako zelis mogu i tebi da ga objasnim za par hiljada. :)
Prvo se nasumicno izabere veliki broj adresa. Pre su to bile postanske, a sad mogu i da se koriste e mail adrese. Izabere se neki sport u kome se izbor pobednika svodi na dve opcije, tipa tenis, americki fudbal, kosarka (postoji i nereseno, ali je malo verovatno) i praa utakmica (dobre kvote na obe strane) i zatim se na polovinu adresa posalje da ce da bude 1, a na drugu polovinu da ce da bude 2. Posle utakmice uradi se isto, samo onoj polovini koja je dobila tacan tip. I tako ce posle par kola ostati par onih koji su svo vreme dobijali tacne tipove. Njima se posalje pismo u kome se kaze da za sledeci tip moraju da uplate na taj i taj racun po 1000e. Sa polovinom kojoj se da tacan tip moze da se ponovi isto, ali nije neophodno.
 
_guru_:
Secam se jednog dobrog sistema prevare pa ako zelis mogu i tebi da ga objasnim za par hiljada. :)
Prvo se nasumicno izabere veliki broj adresa. Pre su to bile postanske, a sad mogu i da se koriste e mail adrese. Izabere se neki sport u kome se izbor pobednika svodi na dve opcije, tipa tenis, americki fudbal, kosarka (postoji i nereseno, ali je malo verovatno) i praa utakmica (dobre kvote na obe strane) i zatim se na polovinu adresa posalje da ce da bude 1, a na drugu polovinu da ce da bude 2. Posle utakmice uradi se isto, samo onoj polovini koja je dobila tacan tip. I tako ce posle par kola ostati par onih koji su svo vreme dobijali tacne tipove. Njima se posalje pismo u kome se kaze da za sledeci tip moraju da uplate na taj i taj racun po 1000e. Sa polovinom kojoj se da tacan tip moze da se ponovi isto, ali nije neophodno.

:lol: :lol: :lol:
da,to nikad ne zastareva

...a ima i da zakupis pola strane u novinama(kosta te $300) i stavis tip kao, LA je siguran pobednik..''ja sam stavio $100.000,a ti?''...bla,bla...telefon 1800-......
ako LA dobije..sutra imas 1000 ljudi spremno da ti uplati $100 za sledeci tip...

....ako promasis zakupis pola strane u drugom gradu....i opet isto :D
 
Da zanemarimo prevarante i da se malo okrenemo berzi.
Od početka godine odredjeni broj AD uključen je na kontinuirano trgovanje na beogradskoj berzi, početkom marta 8 banaka i 2 firme (Energoprojekt i Soja protein) izašlo je i na bečku berzu, tokom aprila očekuje se izlazak još stotine i stotine firmi na berzu.... Medju njima: Politika, Ikarbus, Lasta, Planinka....
Trenutni hit na berzi su: Energoprojekt, Fidelinka, Sojaprotein, AIK banka, Vital, Dijamant....
Trgujete li na berzi?:razz:

www.belex.co.yu
 
Mene interesuju kolike su naknade za usluge trgovanja na berzi. Da li ima neko uclanjenje i kako se naplacuje provizija za prodaju\kupovinu nekih akcija? Drugim recima koliko to kosta?!?
 
Upis u registar te košta 200-300 dinara, zaboravio sam tačno koliko je. Kad kupuješ na iznos transakcije plaćaš, otprilike 1,5% do 1,7%, kad prodaješ plaćaš oko 1,89-2%, zavisi od brokerske provizije. Ona se kreće od 1% pa na više, ali uglavnom je oko 1%. Ostalo ti je provizija banke, centralnog registra i porez na prenos apsolutnih prava.

Kad prodaješ akcije na ostvarenu razliku u ceni plaćaš porez od 20%.
 
Pa sta ostane meni???:evil:

Ili mi se samo isplati da kupim akcije koje ce skociti 100-200%?!?:evil: :evil:

Pa posle idi na berzu da zaradis.Tu samo brokeri zaradjuju u svakom slucaju.
 
Ostane ti sve preko tih 3.5%, što ako vrednost akcije između kupovine i prodaje poraste za više od 13.5% imaš bar 10% zarade na uloženi novac.

Pomenuti porez od 20% je porez na kapitalnu dobit i plaća se samo ako si ostvario neku dobit trgovinom akcija.
 
Pa sigurno ne razmisljam o trgovini bez dobiti;)

Znaci ulaz 1,5% do 1,7%,
izlaz 1,89-2%
Na dobit 20%

Kad podvuces za akciju od 100din koja ce skociti 10%(na primer znas:))- na 110din placas:
kupovinu 1,5din, prodaju 2,2din i 2din porez na razliku.Tebi(meni) od 10din razlike\zarade ostane 4,3din
 
Pa tako gledano DA, ali i banke daju kamatu(oroceno 1g 5-7%, -20%porez:evil: )
A ova varijanta je kad akcije skoce, a kad padnu imas samo gubitak+5,3% troskova(za-10%= 15,3%gubitka ali ne placas 20%poreza:razz: ).
Svejedno koliko akcija kupis na skok akcija od 10% zarada je 4,3%.Bez obzira na kolicinu i vrednost akcija.A i nije tako lako pogoditi koje ce da skoce i sto je jos gore koje ce da padnu.

I na kraju zivci, vreme, novac....da li se isplati.Bez onog zaradio sam za 3dana 1000eur(a ulozio 250.000;))
 
Oggy, postoje analize, pratiš neku akciju, ne ulaziš u "problematične" vlasničke odnose, posmatraš trendove, obime trgovine....
I ulažeš u firme koje imaju budućnost, koje protekle bar tri godine posluju pozitivno i svake godine uvećavaju promet, ali i profit.....firme koje imaju jasan plan razvoja i ostvaruju ga...
I ne možeš da praviš računice na 100 dinara, pa da odbijaš troškove provizija. Za trgovanje na berzi, iako tiniko ne brani da učestvuješ i sa kapitalom od 100 dinara, nemaš neke računice bez, minimum, par hiljada eura, pa na više.

Evo kako to izgleda u praksi:
1- Fidelinka 19.02.2007. kom 100 cena 1850
29.03.2007 kom 100 cena 2985

ukupne provizije kupovine: 2812
ukupne provizije prodaje: 5269
porez 20900

netto dobit: 75519

Ovo mi nije najbolja akcija, samo da znaš;-)
 
Da li ti pratis firme i stalno ubadas ovakve akcije ili ti je ovo uspelo jednom-dvaput?
Jer u ovom slucaju, pored znatno ulozenog, akcije su skocile 62% sto je po meni znatan skok, i normalno da je i dobit znatna.

I da gde si predsednik, gde,gde?;)

A sta sa Deltinim Investicionim fondom,ako se ne varam obecavaju od 10-30% godisnje dobiti?
 
Pratim berzu svakodnevno, nisam slučajno pogodio, malo sam prethodno analizirao. Od 6 različitih akcija 4 su mi u plusu 40-80%, jedna je u plusu cca 7-8%, a na jednoj sam trenutno u gubitku 10%. Period je mesec i po dana.
Što se tiče delte (a ima i još fondova) lepo je to što oni najavljuju, ali za godinu dana mogu se okrenuti stotine akcija i na svakoj od njih uzeti bar po 20% mesečno, pa tako dvanaset meseci, po bar 20%, a ako ti se posreći i više. Inače, iz principa, tamo gde je Mišković ja ne zalazim:lol:
Investicioni fondovi mogu da budu dobri za godinu-dve, do tada je berza puno atraktivnija.
Naravno, ko ne želi "da se igra" - tu su fondovi.
Mislim daće uprvoj godini poslovanja davati nešto preko 20%, a kasnije i manje.
Ne zaboravi da se i kod fondova plaća porez od 20% na ostvarenu razliku u ceni, kao i da ti je 5% provizija od novca koji ulažeš i 1% na bruto iznos koji podižeš.

A predsednik se može biti: kućnog saveta, mesne zajednice, školskog odbora.... neka te to ne opterećuje:wink:
 

Back
Top