suochavanje sa buducnoshcu - kolaps

serb_pagan

Domaćin
Banovan
Poruka
4.442
text sa bloga b92 prikazuje sumornu sliku bliske buducnosti...

Budućnost: ima li nade?

Ono što sledi je centralni post serijala, u kome ću pokušati da opišem moguće ekonomske i političke posledice globalne krize koja nam predstoji. Kriza nije prava reč, jer kriza dođe i prođe, a ovo što nas očekuje je nevesela budućnost.

Da budem jasan, ništa što uradimo u narednih nekoliko godina neće nam omogućiti da nastavimo dosadašnji rast. Naš izbor je lagano prizemljenje ili kolaps.

Nadam se da ste drmnuli tu rakijicu. Ovo što sledi je crni scenario odnosno kolaps.

Najpre da sumiram probleme sa kojima ćemo se suočiti. O nekima sam već pisao. Kao prvo, eksploatacija nafte će uskoro dostići vrhunac i početi da opada. Ovo će donekle biti ublaženo povećanom eksploatacijom drugih fosilnih goriva (pre svega uglja koji mnogo više zagađuje okolinu od nafte), ali će svejedno doći do povećanja cene energenata. Veće cene goriva povećaće isplativost proizvodnje biogoriva, zbog čega će deo poljoprivredne proizvodnje preći u energetski sektor, što će uticati na povećanje cena hrane. Na povećanje cena će uticati i sam rast cena nafte, a poljoprivredna proizvodnja će dodatno biti ugrožena zbog klimatskih promena, promena u režimu padavina, kao i zbog preteranog navodnjavanja, koje već prouzrokuje probleme u nekim zemljama.

Dodajmo na ovo još neke probleme o kojima nisam pisao, ali koji će učiniti stvari još gorim. Pre svega tu je demografski rast u zemljama u razvoju, seča šuma, erozija tla, širenje pustinja i polupustinja, smanjenje biljnog i životinjskog sveta, kolaps ribljeg fonda u okeanima, glad, zaraze, ratovi, povećanje broja neuspelih država (failed states)...

Da vidimo kako će izgledati XXI vek. Smanjena ponuda i skok cena nafte već je u poslednjih pola veka proizveo desetak energetskih kriza od kojih su najpoznatiji naftni šokovi iz 1973. i 1979. Ekonomske posledice koje su ovi šokovi izazvali mogu nam pomoći da pretpostavimo kako će izgledati sledeći naftni šok, ali imajmo u vidu da ovaj koji nam predstoji neće biti izazvan političkim već geološkim razlozima.

Rast cena nafte smanjiće ukupan privredni rast u svetu, a najpogubniji uticaj imaće na zemlje uvoznice nafte, jer što se više troši na naftu, manje ima za ostalo. Ovo će uticati na povećanje inflacije, nezaposlenosti i smanjenje potražnje. Državni prihodi od poreza će se smanjiti i prouzrokovati budžetski deficit. Ako države, suočene s inflacijom, pribegnu restriktivnoj monetarnoj politici, nezaposlenost će dodatno porasti, potražnja opasti, a recesija će se pogoršati. Ako se odluče da deficit pokrivaju štampanjem novca doći će do hiperinflacije i drastičnog pada proizvodnje.

Ako ovo suviše liči na ekonomsku analizu probajte da se setite početka devedesetih. Kada nam je uveden embargo, cena benzina je skočila na 5 maraka po litru, uskoro je došlo do pada proizvodnje, hiperinflacije i opšteg osiromašenja. Ono što smo preživeli početkom devedesetih je dobrodošlo iskustvo, ali sa jednom razlikom - sledeći put nećemo moći da sednemo na voz i odemo do Mađarske ili Bugarske u nabavku.

Rad: i to ručni radSvi protivnici globalizacije će moći da slave - skuplja nafta znači pre svega veće troškove transporta, a jeftin transport je u osnovi globalizacije (zato Kinezi mogu da prave sve one pinkle u Kini, a prodaju ih u Bloku 70). Potrošači će biti mnogo više upućeni na lokalne proizvođače, što znači da će kafa, čokolada i banane ponovo postati luksuzna roba. Hrana će takođe biti skuplja i mahom lokalna i sezonska, a njen udeo u ukupnoj potrošnji prosečnog domaćinstva će biti veći nego danas. Veliki trgovinski lanci ustupiće mesto malim prodavnicama sa malom ponudom robe.

Značajan deo dohotka trošiće se na prevoz i na grejanje. Blage zime usled klimatskih promena umanjiće deo tih troškova, ali će štete uzrokovane olujama, poplavama i klizištima biti sve teže nadoknađivati. Automobili će postati luksuz, većina ljudi će koristiti javni prevoz, bicikle i konačno železnicu. Opterećenje električne mreže biće povećano, zbog čega može doći i do restrikcija.

Na globalnom planu nestašica nafte dovešće do tenzija između velikih uvoznika i izvoznika nafte. Bliski istok će biti još nestabliniji nego što je danas. I drugi regioni biće u haosu, pre svega podsaharska Afrika. Klimatske promene, erozija tla, širenje sušnih oblasti, a kasnije i rast nivoa mora dovešće do migracija stotina miliona ljudi.

Rad: i to ručni radSvi protivnici globalizacije će moći da slave - skuplja nafta znači pre svega veće troškove transporta, a jeftin transport je u osnovi globalizacije (zato Kinezi mogu da prave sve one pinkle u Kini, a prodaju ih u Bloku 70). Potrošači će biti mnogo više upućeni na lokalne proizvođače, što znači da će kafa, čokolada i banane ponovo postati luksuzna roba. Hrana će takođe biti skuplja i mahom lokalna i sezonska, a njen udeo u ukupnoj potrošnji prosečnog domaćinstva će biti veći nego danas. Veliki trgovinski lanci ustupiće mesto malim prodavnicama sa malom ponudom robe.

Značajan deo dohotka trošiće se na prevoz i na grejanje. Blage zime usled klimatskih promena umanjiće deo tih troškova, ali će štete uzrokovane olujama, poplavama i klizištima biti sve teže nadoknađivati. Automobili će postati luksuz, većina ljudi će koristiti javni prevoz, bicikle i konačno železnicu. Opterećenje električne mreže biće povećano, zbog čega može doći i do restrikcija.

Na globalnom planu nestašica nafte dovešće do tenzija između velikih uvoznika i izvoznika nafte. Bliski istok će biti još nestabliniji nego što je danas. I drugi regioni biće u haosu, pre svega podsaharska Afrika. Klimatske promene, erozija tla, širenje sušnih oblasti, a kasnije i rast nivoa mora dovešće do migracija stotina miliona ljudi.

Rad: i to ručni radSvi protivnici globalizacije će moći da slave - skuplja nafta znači pre svega veće troškove transporta, a jeftin transport je u osnovi globalizacije (zato Kinezi mogu da prave sve one pinkle u Kini, a prodaju ih u Bloku 70). Potrošači će biti mnogo više upućeni na lokalne proizvođače, što znači da će kafa, čokolada i banane ponovo postati luksuzna roba. Hrana će takođe biti skuplja i mahom lokalna i sezonska, a njen udeo u ukupnoj potrošnji prosečnog domaćinstva će biti veći nego danas. Veliki trgovinski lanci ustupiće mesto malim prodavnicama sa malom ponudom robe.

Značajan deo dohotka trošiće se na prevoz i na grejanje. Blage zime usled klimatskih promena umanjiće deo tih troškova, ali će štete uzrokovane olujama, poplavama i klizištima biti sve teže nadoknađivati. Automobili će postati luksuz, većina ljudi će koristiti javni prevoz, bicikle i konačno železnicu. Opterećenje električne mreže biće povećano, zbog čega može doći i do restrikcija.

Na globalnom planu nestašica nafte dovešće do tenzija između velikih uvoznika i izvoznika nafte. Bliski istok će biti još nestabliniji nego što je danas. I drugi regioni biće u haosu, pre svega podsaharska Afrika. Klimatske promene, erozija tla, širenje sušnih oblasti, a kasnije i rast nivoa mora dovešće do migracija stotina miliona ljudi.
 
Disciplina: odrastanje u novom svetuZemlje sa stabilnim ili negativnim prirodnim priraštajem će usvojiti izrazito ksenofobičnu imigracionu politiku u strahu od pridošlica iz područja gde je došlo do demografske eksplozije (tad će Srbija posthumno dodeliti orden Ahtisariju). Porast ksenofobije u kombinaciji sa visokom nezaposlenošću, uzdrmanim penzionim i zdravstvenim sistemom i starom (a samim tim i konzervativnom) populacijom dovešće do porasta desničarskih političkih pokreta. Zemlje u razvoju u kojima je došlo do populacione eksplozije preživeće pravu maltuzijansku katastrofu, rast siromaštva, gladi i zaraza, ratove i raspad čitavih država.

Na kraju krajeva, svet će se nakon stotinjak ili više godina stabilizovati sa stanovništvom koje broji milijardu ili dve milijarde stanovnika, sa razorenim ekosistemima, uništenom ekonomijom i zagađenom planetom. Demokratija, ljudska prava i slobode, kapitalizam, socijalizam, ništa neće imati smisla. Postoji i mogućnost da u tom haosu eksplodira i poneka nuklearna bomba, ili da temperatura usled globalnog zagrevanja poraste dovoljno da ugrozi najveći deo života na Zemlji (ovo se već desilo krajem Perma, kada je 90% živih vrsta izumrlo).

Ali i da se veći deo ovoga ne desi, dovoljno je loše. U pitanju je klasičan scenario overshoot and collapse, kroz koji su prošle mnoge civilizacije, ali nikada do sada na globalnom nivou. Dobra vest je da kolaps nije neminovan. Tehnologija koja će nam omogućiti lagano prizemljenje postoji, potrebna je samo politička volja da se primeni.

Evropska Unija već preduzima neke korake da svoje prizmeljenje učini što laganijim, a na svu sreću mi smo u komšiluku. Čak iako SAD, Kina, Rusija i druge velike zemlje ne budu činile ništa, mi možemo da učinimo nešto i da time povećamo svoje šanse za opstanak


Ivan Marović ,b92 blog
 
Не знам на шта се тачно из тренутног система жалиш, Фосилвасо, и за какав се залажеш.

Сад имамо неку основну демократију, док је раније портрет диктатора стајао на зиду
 
Jaguar b. p.:
Не знам на шта се тачно из тренутног система жалиш, Фосилвасо, и за какав се залажеш.

Сад имамо неку основну демократију, док је раније портрет диктатора стајао на зиду

JA SAM ROYALISTA, dosta mi je ovih debilnih političara koji se samo rotiraju iz fotelje u fotelju......
 
hektorius:
Naravno, zbog cega drugog?

Prvo. Da ga je Hitler smatrao opasnim, već bi ga ulovio za 4 godine rata
Zatim, on je dobio državu od one trojice u Teheranu, a na kraju neću uopšte raspravljati o moralnom liku komunjare koji malo trči kod Staljina, malo kod Amera.......
To je tada prolazilo, i smatrao se lukavim, a to što zbog toga mi i danas plaćamo račune...ko nas hebe
 
fosilvaso:
Prvo. Da ga je Hitler smatrao opasnim, već bi ga ulovio za 4 godine rata
Zatim, on je dobio državu od one trojice u Teheranu, a na kraju neću uopšte raspravljati o moralnom liku komunjare koji malo trči kod Staljina, malo kod Amera.......
To je tada prolazilo, i smatrao se lukavim, a to što zbog toga mi i danas plaćamo račune...ko nas hebe
Da je on ziveo jo 20 godina i dalje bi mi lepo ziveli, a Adolf je njega celo vreme pokusavao da uhvati, samo sto je Tito uvek bio 2 koraka ispred njega i cerio mu se iza ledja.
 
Tito je bio **** na biciklu. Kao sto je rekao Vaske, sreca mu je bilo da ni US ni USSR-u nije bilo u interesu da SFRJ bude u istocnom/zapadnom bloku, vec kao neka tampon zona. Kredita i donacija u izobilju bilo, a narod imao manje prohteve....normalno da se dobro zivelo, a bile su i radne akcije, ne vidim ih danas, mada bi se i Srbija bolje izgradjivala da ih ima.

Znaci keva i cale (tj. baka i deda) vam nisu imali prohteve kao mi danas, bili su svuda po radnim akcijama za DZ (tj. leb i krov nad glavom), kredita i donacija u izobilju sa obe strane i onda kao Tito genijalac....ma daj...tu pricu ni maloj deci ne mozes da pricas....
 
ХЕРЦ:
Tito je bio **** na biciklu. Kao sto je rekao Vaske, sreca mu je bilo da ni US ni USSR-u nije bilo u interesu da SFRJ bude u istocnom/zapadnom bloku, vec kao neka tampon zona. Kredita i donacija u izobilju bilo, a narod imao manje prohteve....normalno da se dobro zivelo, a bile su i radne akcije, ne vidim ih danas, mada bi se i Srbija bolje izgradjivala da ih ima.

Znaci keva i cale (tj. baka i deda) vam nisu imali prohteve kao mi danas, bili su svuda po radnim akcijama za DZ (tj. leb i krov nad glavom), kredita i donacija u izobilju sa obe strane i onda kao Tito genijalac....ma daj...tu pricu ni maloj deci ne mozes da pricas....

Ma to oni koji su navikli da 50 godina pričaju o svojim 'junačkim' revolucijama i na račun toga žive kao bubreg u loju i dalje idu Titovim putem, šta će ako im se to više ne prizna? Vraćaj stančinu, ostani bez debele penzije i ostalih privilegija....stvarno velika frka....
 
Pa nije on za SVE kriv, ali je za vise stvari kriv nego sto je zasluzan.

Znaci, napravio je takvu situaciju u zemlji kad on odapne da se sve razyebe, a najvise preko srpskih ledja, a zasluzan je za ****, ono sto smo imali pod titom, imali bi ako ne i vise da je bilo ko bio predsednik u to vreme.
 
ХЕРЦ:
Slazem se sa tim. Srbe je vise zayebo kralj, nego Tito. Kralj je stvorio kraljevinu Srba Hrvata i Slovenaca kad je mogao da zacrta granice Kraljevine Srbije kako je hteo, ali zato je kasnije platio glavom, prvo on pa onda milioni srba.
Nikad nije kasno da se Srbi konacno okrenu samo sebi i da se ne petljamo vise ni s kim, na greskama se uci, a njih je bilo dovoljno.
 
hektorius:
Najlakse je Tita za sve kriviti, a niko ne spominje ni nato, ni sankcije,ni vlastite gluposti,hocete i narednih 25 godina govoriti kako je za sve on kriv?

Sve zemlje Varšavskog pakta koje su imale i žešći komunizam od tiletovog, tj. bile su pod Staljinom su već u EU. Jedino mi, koji smo imali toga debila i navodni komunizam sa ljudskim likom smo tu gde smo...

Da je 45-e obnovljena Monarhija, ili da Tile nije izvodio gluposti, ne bi bilo ni NATO-bombi, ni sankcija, bilo bi mnogo manje vlastite gluposti itd...

Dok sam živ, smatraću ga najodgovornijim od svih Balkanaca...
 
ХЕРЦ:
Slazem se sa tim. Srbe je vise zayebo kralj, nego Tito. Kralj je stvorio kraljevinu Srba Hrvata i Slovenaca kad je mogao da zacrta granice Kraljevine Srbije kako je hteo, ali zato je kasnije platio glavom, prvo on pa onda milioni srba.

KRIVO: Kralj je recimo pogrešio jer nije znao sa kakvim plemenski organizovanim licemernim Hrvatima ima posla.....
Međutim, Tile je sve što je radio, RADIO JE SVESNO I NAMERNO, pogotovo sve ono što je išlo na štetu Srba....
 
fosilvaso:
Sve zemlje Varšavskog pakta koje su imale i žešći komunizam od tiletovog, tj. bile su pod Staljinom su već u EU. Jedino mi, koji smo imali toga debila i navodni komunizam sa ljudskim likom smo tu gde smo...

Da je 45-e obnovljena Monarhija, ili da Tile nije izvodio gluposti, ne bi bilo ni NATO-bombi, ni sankcija, bilo bi mnogo manje vlastite gluposti itd...

Dok sam živ, smatraću ga najodgovornijim od svih Balkanaca...
Nismo mi imali debila vec je on imao debilE, koje je nekim cudom uspevao tih 45 god. da zadrzi da se pre vremena ne pokolju.
 
fosilvaso:
KRIVO: Kralj je recimo pogrešio jer nije znao sa kakvim plemenski organizovanim licemernim Hrvatima ima posla.....
Međutim, Tile je sve što je radio, RADIO JE SVESNO I NAMERNO, pogotovo sve ono što je išlo na štetu Srba....
Poznat je moj stav GLEDE hrvata,da o tome sad ne kenjam, a pod ovim da je stetio Srbima, mislis verovatno na pobijene ustase u Blajburgu? Daaa...
 
hektorius:
Poznat je moj stav GLEDE hrvata,da o tome sad ne kenjam, a pod ovim da je stetio Srbima, mislis verovatno na pobijene ustase u Blajburgu? Daaa...

To je posebna tema....Zašto Hrvati još imaju Trg Maršala Tita u Zagrebu, a imali su Bleiburg?

Zašto je Tile još u Kući smeća? Ne bi, da se pitaju ovakvi kao ja.....Znači, Srbija još nije prošla Dekomunizaciju.....
 

Back
Top