Antibiotici i dijareja

Zvezdica

Iskusan
Poruka
6.474
Moja sestra je dobila diajreju nakon duzeg koriscenja antibiotika. Lekar je preporucio Flonivin, ali na samom leku pise da ga ne treba davati zajedno sa penicilinom i streprtomicinom. Posto je to sestra primala (vise ne prima) da li je ipak sigurno da joj se da Flonivin i da li on mzoe da pomgone, ili da uzmemo nesto drugo?
 
Lekar je rekao da je proliv nastao zbog antibiotika, jer ih je dugo koristila. Preporucio je Flonivin.
Nas je uplasilo to sto na Flonivinu pise da "ne ide" uz penicilin. Da li ipak moze da pomogne, a ako ne, mozete li da preporucite nesto drugo sto moze da leci poremecenu crevnu floru nakon koriscenja penicilina?
 
I ja sam imala isti problem koji je u mom slucaju jako dugo trajao tacnije 3 meseca konstantne dijareje,a nakon toga povremeno.Koristila sam razlicite probiotike Liobif 3 x 2 tablete,Probiotik,Smectu koja nije probiotik ali pomaze kod zaustavljanja dijareje.
E sad preporucila bih tvojoj sestri da uradi koprokulturu 2 ili jos bolje 3 dana uzastopno da proveri da joj se Candida u crevima nije namnozila u nekom prekomernom broju.
Mislim da ne postoje neke negativne interreakcije izmedju Flonivina ili nekog drugog probiotika i antibiotika cak naprotiv se i savetuje se da se pri duzoj upotrebi antibiotika koriste probiotici kako bi sprecili narusavanje crevne flore.
Meni je i dan danas crevna flora osetljiva na antibiotike i desi mi se da posle 3,4 dana terapije antibioticima dobijem dijareju koja prestaje kad zavrsim terapiju, a nemam kandidu.
Morate da znate da to stanje moze i da potraje,a ne mora i jako je bitno da vasa sestra bude i psihicki jaka i da preterano ne pridaje vaznosti formi njene stolice, jer iz sopstvenog iskustva znam da to itekako moze prolongirati oporavak.
Puno srece.
 
Hvala Ivanana - to je to.

Jos da dodam, ima neki ti probiotici Ivanovic&sinovi, ma kako se ono zove.....mozda bas to sto su ti preporucili. ali u svakomslucaju obzirom da vise ne pije antibiotike, moze da uzima probiotike. I ne bi bilo lose onaj jogurt bifidus, ili kako se vec zove, reklamiraju ga za regeneraciju crevne flore. Odlicna ideja za kandidu u stolici. POzz!
 
WithdrawnWater:
Hvala Ivanana - to je to.

Jos da dodam, ima neki ti probiotici Ivanovic&sinovi, ma kako se ono zove.....mozda bas to sto su ti preporucili. ali u svakomslucaju obzirom da vise ne pije antibiotike, moze da uzima probiotike. I ne bi bilo lose onaj jogurt bifidus, ili kako se vec zove, reklamiraju ga za regeneraciju crevne flore. Odlicna ideja za kandidu u stolici. POzz!
Ne znam zasto se reklamiraju firme....inace ja preporucujem Linex,provereno najefikasiniji u kombinaciji sa jogurtima koji imaju mlecne bacile tipa Bifidusa,Bulgaricusa,itd....Srecno :lol:
 
WithdrawnWater:
Ne reklamiraju se firme, navodi se proizvodjac lekova; isto kao sto bi i za Brufen rekli 'Galenikin', ili za Kafetin 'Alkaloidov'. Ne znam sta ti nije jasno i zasto imas neopisivu potrebu da se stalno kacis za mene?
Nemoj da si paranoicna....ne kacim se na tebe uopste....jel ne moze ovde da se pita ili nesto prokomentarise?Nisam siguran da Ivancic i sinovi placaju reklamu Krstarici,ovo drugo su drzavne opste poznate firme,kazem,da ne bi se doslo u zabludu da moderatori reklamiraju odredjene firme....tako da shvati da sam to govorio za tvoje dobro
 
Probiotik koji proizvodi Ivancic i sinovi se tako i zove "Probiotik" i njega sam i najvise koristila, a po preporuci gastroenterologa iz KBC"B.kosa" koji taj probiotik daju i pacijentima na odelenju u kombinaciji sa Smectom.
A sto se tice imenovanja proizvodjaca, pa iskreno ja i vise volim kada mi neki doktor direktno kaze uzmi taj i taj lek od tog i tog proizvodjaca jer je najbolji.
Npr. ako je potrebno da koristite Canesten ili aspirin vecina doktora vam iskljucivo savetuje Bayera kao proizvodjaca, a za to verovatno i postoji razlog.
Za crevnu floru su dobri i jogurti koji u sebi sadrze kulture acidophilusa i bifidusa,a da neko ko dosad nije koristio takav jogurt ne bi stajao sat vremena ispred rafa sa mlecnim proizvodima i citao njihov sastav direktno cu preporuciti Somboledov Bioaktiv LGG i Viva plus bifidus (bez zamerki ali za ovaj drugi ne znam ko je proizvodjac ;) ).
 

Back
Top