Nasledstvo...Pomoć

akas

Početnik
Poruka
21
Pretpostavljam da na ovom forumu postoje ljudi upućeni u pravno ostavinske rasprave te vam stoga iznosim
jedan zaplet kojeg bi želeo da uz vašu pomoć rastumačim.
Posle razvoda roditelja pripao sam majci na staranje kako je bila nemarna sa mnom sa godinu dana starosti prihvatio me je njen otac a moj deda te sam snjime odrastao.Nakon njegove smrti nastavio sam život i dalje u njegovoj kući sa bakom.Sada sam oženjen ,imam četvoro dece kaja su se rodila u dedinoj kući školuju se i živimo u strepnji šta nakon njene smrti.Pravo na nasledstvo polažu moja tetka i majka.Pitam ovaj forum:
Kakva prava imam (osim da je deda govorio da je kuća moja nakon njegove smrti našta mogu da posvedoče dosta ljudi ) čemu da se nadam kada dodje dan za deobu kuće.Sa majkom sam u veoma lošim odnosima.
Tetka želi novac u iznosu polovine kuće.Pre dve godine u istom dvorištu digao sam novu zgradu na mestu
stare.Dosta sam ulagao posle dedine smrti u samu kuću i oko nje.Molio bih vas pomoć sa pitanjem gde sam ja tu u očima suda.
akas
 
akas:
Pretpostavljam da na ovom forumu postoje ljudi upućeni u pravno ostavinske rasprave te vam stoga iznosim
jedan zaplet kojeg bi želeo da uz vašu pomoć rastumačim.
Posle razvoda roditelja pripao sam majci na staranje kako je bila nemarna sa mnom sa godinu dana starosti prihvatio me je njen otac a moj deda te sam snjime odrastao.Nakon njegove smrti nastavio sam život i dalje u njegovoj kući sa bakom.Sada sam oženjen ,imam četvoro dece kaja su se rodila u dedinoj kući školuju se i živimo u strepnji šta nakon njene smrti.Pravo na nasledstvo polažu moja tetka i majka.Pitam ovaj forum:
Kakva prava imam (osim da je deda govorio da je kuća moja nakon njegove smrti našta mogu da posvedoče dosta ljudi ) čemu da se nadam kada dodje dan za deobu kuće.Sa majkom sam u veoma lošim odnosima.
Tetka želi novac u iznosu polovine kuće.Pre dve godine u istom dvorištu digao sam novu zgradu na mestu
stare.Dosta sam ulagao posle dedine smrti u samu kuću i oko nje.Molio bih vas pomoć sa pitanjem gde sam ja tu u očima suda.
akas


Ovo je ozbiljna stvar i definitivno ti treba prof. pomoć ili ti ozbiljan advokat, da bi dobio naknadu za ono koliko si uložio, itd. Idi na net npr. na googl i ukucaj advokati . Otvoriće ti se par sajtova, izaberi neki, oni inace daju savete, napiši isto ovo, samo malo detaljnije, i oni će ti odgovoriti, šta možeš da očekuješ.
 
1/2 tetki i majci...da nema majke ti bi nasledio njen deo, dakle tu polovinu.......ovako nisi naslednik

svako može da koristi polovinu kuće, a ako se ne dogovorite koji je čiji deo...kuća se prodaje i tetka i majka dobijalu 1/2 imovine (novca)... deda jeste možda pričao da te smatra naslednikom, ali nije rekao to u sudu pred svedocima i potpisao...a nije ni testament ostavio....tebe u očima suda nema..osim što možeš da tražiš kada se i ako kuća proda ..od suda svoj deo koji si uložo, tu novćanu vrednost...npr. sayidao si garažu koja vredi 3.000 e.................
 
moonja:
1/2 tetki i majci...da nema majke ti bi nasledio njen deo, dakle tu polovinu.......ovako nisi naslednik

svako može da koristi polovinu kuće, a ako se ne dogovorite koji je čiji deo...kuća se prodaje i tetka i majka dobijalu 1/2 imovine (novca)... deda jeste možda pričao da te smatra naslednikom, ali nije rekao to u sudu pred svedocima i potpisao...a nije ni testament ostavio....tebe u očima suda nema..osim što možeš da tražiš kada se i ako kuća proda ..od suda svoj deo koji si uložo, tu novćanu vrednost...npr. sayidao si garažu koja vredi 3.000 e.................

Postoji mogućnost i da se kuća podeli fizički ako keva pristane i ako je kuća deljiva. U svakom slučaju dobar advokat će to da reši najbolje moguće.
 
ne, greška............ dovoljno je da jedna strana bude nezadovoljna takvim predlogom za fizičkom deobom kuće....bez obzira šta o tome misli ona druga strana...kuća ide na prodaju...... stvari su ovde sasvim jasne... tetka traži prodaju i tu majka ne može ništa.....

tetka im je, jer zakon to predvidja..pošto je njena sestra stanuje u istoj kući...to se zove pravo preče kupovine i mora da prvo njima ponudi da otkupe deo kuće...ako nemaju novac ili ne žele...kuća ide na doboš...
 
ima varijanta da se kuća ne proda, a to je da majka isplati sumu novca koji traži tetka... mislim da je i to jasno ...vidim da se tetka već konsultovala ... akasova jedina šansa da zadrži deo kuće je isplati tetki novac...onda postaje vlasnik na delu kuće na koji tetka sada polaže pravo..polovina .... a od majke zavisi da li će naslediti celu kuću ili ne...eto, to bi bilo sve
 
da se nadovezem na moonju...
to sto je deda pricao da ce vama ostaviti kucu ne znaci apsolutno nista sem u slucaju da je na jasan i nedvosmislen nacin odredio svog naslednika pred 3 istovremena svedoka u okolnositma u kojima zbog izuzetnih prilika nije mogao da sacini pismeni testament...ali "izuzetne prilike zbog kojih nije mogao da sacini testament" je standard koji se ceni vrlo strogo...
na koga se ta zgrada koju si izgradio vodi? jel uknjizeno, na koga, imas li dozvole, na koga glase?
za sva ostala ulaganja mozes da trazis jedino lovu...i sve to moras da dokazes...sasvim sigurno iskljucivo uz dobrog advokata kome ces da pokazes svu dokumentaciju kojom raspolazes i nekoliko godina parnicenja protiv majke i tetke...po mom misljenju to se ne isplati...
tetki ne verujem da ce iko hteti da kupi idealni deo, pogotovo ako je kuca u provinciji... a kada je u pitanju prodaja sudskim putem, ukoliko nema kupaca ide se i znatno ispod cene sto se ponekad ispostavi kao prava stvar za suvlasnika koji otkupi drugi deo za male pare... sad, naravno da je logicno da ona pokusava da proda svoj deo...i ja bih na njenom mestu...
 
sve gore navedeno je OK,ali...ostaje mi nejasno godine mog zivljenja u toj kuci nisu male skoro punih cetrdeset(Stanarsko Pravo?)godina,druga stvar koja mi je nejasna je da sud uposte nije pozvao nakon smrti za ostavinsku raspravu ni po automatizmu.Inace kuca se i dalje vodi na umrlog,racuni ,porez itd.Napominjem da osim moje dece supruge i bake niko drugi ne zivi.Majka je u francuskoj koja ni tamo nije mogla da se situira a naglasava mi da ce se vratiti sa muzem iz ko zna kojeg braka sa decom koju je ko zna gde ostavio a da ce tetkin deo vrlo lako isplatiti ne bi li konacno mogla da zivi bez snaje.Zao mi je sto je tekst prljav ali ...gori mi pod nogama.
 
Nisam strucnjak,ali gledam i iz sopstvene situacije.
Zar nije logicno da se sada imanje na babu vodi?
Meni je deka umro i baba je, kao njegov bracni drug, nassledila sve, a kad ona umre, moj tata (jedinac je, nazalost) nasledjuje sve.
Znaci, baba ima garant neka prava, ako su deda i ona bili zvanicno-u opstini, gradjanski-vencani, pa, ako je tako, neka ti baka pripise sve pre svoje smrti!
Isto tako, baka,ako je tako, ima pravo i proda to imanje (moja jedna prabaka je htela da kucu ostavi nekim ljudima koji bi je cuvali, a ne svom sinu-jer se kuca na nju vodila, a ne na sina-sin je, kasnije, sve to nasledio kad je prababa umrla)!
Jedino ako tvoj deda,pre smrti, nije svoju imovinu pripisao cerkama, tada bi imao problem, ovako:mislim da tvoja baba moze mnogo da ucini!
Nisam strucnjak, ali se nadam da ce ti baka pomoci-pre svoje smrti!
'Ej, da, znam jos jedan slucaj, gde su babu, pred smrt, terali da prepise imanje unuku, da ne bi pripalo babinoj ostaloj deci!
Nadam se da sam bar nekako pomogla!
 
slatka_mala_83:
Nisam strucnjak,ali gledam i iz sopstvene situacije.
Zar nije logicno da se sada imanje na babu vodi?
Meni je deka umro i baba je, kao njegov bracni drug, nassledila sve, a kad ona umre, moj tata (jedinac je, nazalost) nasledjuje sve.
Znaci, baba ima garant neka prava, ako su deda i ona bili zvanicno-u opstini, gradjanski-vencani, pa, ako je tako, neka ti baka pripise sve pre svoje smrti!
Isto tako, baka,ako je tako, ima pravo i proda to imanje (moja jedna prabaka je htela da kucu ostavi nekim ljudima koji bi je cuvali, a ne svom sinu-jer se kuca na nju vodila, a ne na sina-sin je, kasnije, sve to nasledio kad je prababa umrla)!
Jedino ako tvoj deda,pre smrti, nije svoju imovinu pripisao cerkama, tada bi imao problem, ovako:mislim da tvoja baba moze mnogo da ucini!
Nisam strucnjak, ali se nadam da ce ti baka pomoci-pre svoje smrti!
'Ej, da, znam jos jedan slucaj, gde su babu, pred smrt, terali da prepise imanje unuku, da ne bi pripalo babinoj ostaloj deci!
Nadam se da sam bar nekako pomogla!

Slatka_mala_83 i ja imamo puno slicnosti, prvenstveno isto misljenje, jel'?

Pazi ovo, malo ceprkaj po netu, i ja sam, pa kaze da tvoja baka je jedini naslednik ako je bila pravno vencana za tvoga dedu! Sto znaci, posle smrti tvoga deke ona je jedini naslednik, i sve je njeno za zivota, naravno. Jos ti samo ostaje da ti baka prepise barem kucu ako nista drugo. Zatim, u povoljnoj si situaciji jer si bio njihov staratelj za razliku od njihove dece, sto te u odnosu na njih stavlja u zavidan polozaj.

SAVET: Pod hitno kod nekog advokata po PRAVNI SAVET!!! Sto vise cekas, situaciju pravis gorom. Prekrati neke stvari u startu!!!

pozz i bez nerviranja!!!
 
ne moze samo zena da nasledi svu imovinu iz braka, deca su naslednici u prvoj liniji. jedino ako je testamentom sve zavestano baki imovina se vodi na nju, sto verovatno nije tvoj slucaj. idi kod nekog advokata, nadji sve racune koje mozes, saberi svedoke koji mogu da potvrde da si bas ti ulagao u tu kucu godinama, ali ocekuj da tvoja majka i tetka imaju prava na veci deo kuce.
 
Колико ми је познато, све добијају наследници у првој линији, као што Мојра рече, па после њих остали, што би се рекло, по реду. Значи, мама и тетка су први који наслеђују. Једини изузетак је тестамент који, опет, може да се обара али тешко и тада се исплаћује пола од целокупне имовине (нужни део наследника) или уговор о доживотном издржавању или уговор о купопродаји. Провери да ли негде постоји неки од ових уговора, јер ако постоји, тешко да ћеш да га обориш.
Сведоке не признају, морају да постоје папири, а ако не, онда се иде по нужном делу. Могао је твој деда да прича шта год хоће, али ако то није писмено наведено, онда се не признаје. У принципу, ти и сведока можеш да подмитиш, јел` тако? Наравно, не тврдим да је то у твом случају, али кажем зашто не признају сведоке.
Најбоље у твом случају јесте консултација са адвокатом, има их који дају бесплатне савете, али ако хоћеш да покренеш спор, боље да то буде добар адвокат.
п.с. ја тренутно водим 2 спора, тј. ванпарнични поступак, од тога је један обарање тестамента.
 
Baka, kao dedina supruga, ima pravo na polovinu ukupne dedine imovine, a ostala polovina deci, znaci tvojoj majci i tetki. Nisam sigurna, ali s obzirom da si naveo da se tvoja majka lose ponasala prema tebi i da si, na neki nacin, bio primoran da se preselis kod dede, mozda se to moze istaci kao neka olaksavajuca okolnost za tebe, a otezavajucu za tvoju majku (mada je to vise stvar porodicnog, a ne naslednog prava :roll: ). S druge strane, kod tetke je sve jasno; ona ima pravo na svoj deo i gotovo. Svakako, najbolje je konsultovati se sa dobrim advokatom, koji ce do detalja poznavati cinjenice i u skladu sa istim reagovati.
 
Pozdrav svima u Forumu,veliko vam hvala tema koju sam postavio suviše je i komlikovana a i bolna,jedino advokat sa ogromnim iskustvom moze razresiti ovaj čvor.Još jednom vam se zahvaljujem.
Što se tiče Torrente-BG predloga kao da je naslutio...upravo mi se prasi krmača...zar toliko smrdim :(
Pozdrav.
 
akas:
Pozdrav svima u Forumu,veliko vam hvala tema koju sam postavio suviše je i komlikovana a i bolna,jedino advokat sa ogromnim iskustvom moze razresiti ovaj čvor.Još jednom vam se zahvaljujem.
Što se tiče Torrente-BG predloga kao da je naslutio...upravo mi se prasi krmača...zar toliko smrdim :(
Pozdrav.

Oho, ho... znaci ce da padnu prasici!!! Moze, sto se mene tice moze! E, samo bre opusteno, kod nas je ionako sve ovisi od jednog sudije!!! Bole te uvo!!! Vidi se da si zaista u srcu dobar covek, cetvoro dece, ulagao u kucu, ej prasici... Ma nemo da dodjem gore (gde god da si) da gi bre sve pobacaM!!!

POZZ
 
Slažem se sa onim što su vam napisali. Baba možda ima pravo na polovinu kuće kao bračna tekovina, ali tu opet može da postoji problem da li je ta kuća stečena u braku babe i dede ili je deda imao pre braka? Ako je stečena u braku može da vam svoju polovinu kuće baba ostavi testametom, ali opet bi tetka i majka mogle da traže nužni deo. Dedin deo po zakonskom naslednom redu nasleđuju baba, mama i tetka. Možete da tražite da vam se isplati ono što ste dodatno ulagali u dedinu kuću. Ako bi vam baba ostavila svoj deo testamentom to bi bilo malo, ali bi bilo bar nešto.
 
akas:
Pretpostavljam da na ovom forumu postoje ljudi upućeni u pravno ostavinske rasprave te vam stoga iznosim
jedan zaplet kojeg bi želeo da uz vašu pomoć rastumačim.
Posle razvoda roditelja pripao sam majci na staranje kako je bila nemarna sa mnom sa godinu dana starosti prihvatio me je njen otac a moj deda te sam snjime odrastao.Nakon njegove smrti nastavio sam život i dalje u njegovoj kući sa bakom.Sada sam oženjen ,imam četvoro dece kaja su se rodila u dedinoj kući školuju se i živimo u strepnji šta nakon njene smrti.Pravo na nasledstvo polažu moja tetka i majka.Pitam ovaj forum:
Kakva prava imam (osim da je deda govorio da je kuća moja nakon njegove smrti našta mogu da posvedoče dosta ljudi ) čemu da se nadam kada dodje dan za deobu kuće.Sa majkom sam u veoma lošim odnosima.
Tetka želi novac u iznosu polovine kuće.Pre dve godine u istom dvorištu digao sam novu zgradu na mestu
stare.Dosta sam ulagao posle dedine smrti u samu kuću i oko nje.Molio bih vas pomoć sa pitanjem gde sam ja tu u očima suda.
akas

U babinoj polovini.. :-D

Baba dobija svoju polovinu. Odmah se pismeno izjasni na sudu da tebe, sa porodicom, prima u svoju polovinu.
Kuća može ići na prodaju, ali kao - neuseljiva, što joj dosta spušta cenu.
Od te cene se odbiju tvoja materijalna ulaganja u nju.
Razliku, koju dobiješ od cene za vrednost neuseljive kuće minus tvoja ulaganja, daš tetki i majci za njihovu polovinu.Na taj način si postao vlasnik njihove polovine.
Odmah po okončanju ostavine, napravi ugovor o doživotnom izdražavanju s bakom za njenu polovinu.
Srećno...:wink:
 
nisi odmah spomenuo baku....,...to naš narod "a baka je stara, dajte babi keksa..... ".....drugo, ova karta da je majka tamo u fr...tda ima novu porodicu, to će svaki pošten advokat da da zamajava da imaš prava da nešto dokazuješ...a ništa neće da uradi..... ostoji varijanta da ta baka nije supružnik preminulog dede...baba može da bude i njegova sestra i sad razne su varijante...ako je baka žena umrlog...onda je varijanta 1/2 baba i po 1/4 tetka i majka................sa bakom onda sklopi ugovor o dož. izdržavanju.... a tetka.........ta već radi uveliko u svoju korist, zna ona šta radi....budi brz
 
moonja:
nisi odmah spomenuo baku....,...to naš narod "a baka je stara, dajte babi keksa..... ".....drugo, ova karta da je majka tamo u fr...tda ima novu porodicu, to će svaki pošten advokat da da zamajava da imaš prava da nešto dokazuješ...a ništa neće da uradi..... ostoji varijanta da ta baka nije supružnik preminulog dede...baba može da bude i njegova sestra i sad razne su varijante...ako je baka žena umrlog...onda je varijanta 1/2 baba i po 1/4 tetka i majka................sa bakom onda sklopi ugovor o dož. izdržavanju.... a tetka.........ta već radi uveliko u svoju korist, zna ona šta radi....budi brz

Naravno, sve ovo pije vodu ako je baka dedina žena sa kojom je i stekao predmetnu kuću.
Drugo, baka nasledjuje svoju polovinu, a njegovu polovinu deli na tri dela sa ćerkama. U tom slučaju, baka ima oko 66% a svaka kćer po 16,5%, što znači da je baka većinski vlasnik.
Zakon je propisao koliko je kvadrata potrebno za stanovanje. Ako dobijena trećina čini manje od te propisane kvadrature, onda on ima pravo da ih tuži da mu po sili zakona prodaje te svoje dobijene delove. Delove, opet kupuje po ceni neuseljive kuće. I na taj način postaje vlasnik njihovih delova, odnosno dve trećine kuće.
Kako bi baka, u ovom slučaju, bila većinski vlasnik, nema razloga za brigu.
 
Neverovatno.Te stvari sam potpuno ignorisao u društvu gde su teme bile nalik ovoj kad ono eto zadesi me upravo ono što nevolim te silne svađe oko međe i imanja,želeo bih da kuću u kojoj sam sada nastavi da živi sin sa budućom porodicom.Odnosi sa ćerkama koje je imao moj pokojni deda daju mi za pravo da u ovome istrajem i celog sebe posvetim za cilj da se kuća ne proda a to obe strane silno žele a mene sa porodicom već vide kod ženinih roditelja.
To zakon koji će presuditi ne poznaje.
 

Back
Top