Kalendar (Julijanski,Gregorijanski,...)-koji je tacan?

srbinXP

Zainteresovan član
Poruka
115
Sta je nauka utvrdila koji je kalendar tacniji od ta 2?
Cuo sam i da je u 20. vijeku Milutin Milankovic srpski naucnik napravio novi kalendar koji je tacniji od oba i kome su trebale da se prilagode pravoslavne crkve,ali su to uradile sve osim srpske,ruske i jos jedne.

da li je recimo datum rodjenja Hrista 25.decembra po julijanskom ili gregorijanskom?
Recimo neka se 1. godine rodio Hrist 25.decembra po julijanskom,ali julijanski kasni valjda svakih sto godina po jedan dan tako da danasnji 7.1. po gregorijanskom nije isti datum koa 7.1.po gregorijanskom(ili 25.po julijanskom) prije 2004 godine.
 
Julijanski kalendar je dobio naziv po Juliju Cezaru koji je ustavri ovaj nacin merenja vremena preuzeo od Egipcana po kojem je svaka 4 godina bila prestupna sto bi trebalo da nadoknadi razliku izmedju prave solarne godine i 365 dana. Reforma kalendara koju je sproveo papa Grgur XIII bila je neophodna jer Julijanski kalendar nije bio dovoljno precizan. Naime vreme Zemljine revolucije iznosi 365 dana 5 sati 48 minuta i 46 sekundi sto je za 11 minuta i 14 sekundi manje od 365 1/4 dana. Kako bi se izbeglo ovo kasnjenje koje na dugi vremenski period uopste nije beznacajno usvojeno je da se samo one stoletne godine koje su deljive sa 400 uzimaju kao prestupne. Ovaj kalendar se naziva Gregorijanski. Dakle Gregorijanski kalendar jeste tacniji od Julijanskog. Pravoslavne crkve nisu prihvatile ove izmene(verovatno zato sto ih je napravila katolicka crkva). Dakle Bozic jeste zaista 25. decembra po Gregorijanskom ili 25. decembra po Julijanskom sto je ustvari 7. januar po Gregorijanskom.

ps. Isus nije rodjen 1 godine. Dakle ne racunaju hriscani vreme od rodjenja vec od krstenja Isusa na reci Jordanu.

Poz.
 
Julijanski kalendar je dobio naziv po Juliju Cezaru koji je ustavri ovaj nacin merenja vremena preuzeo od Egipcana po kojem je svaka 4 godina bila prestupna sto bi trebalo da nadoknadi razliku izmedju prave solarne godine i 365 dana. Reforma kalendara koju je sproveo papa Grgur XIII bila je neophodna jer Julijanski kalendar nije bio dovoljno precizan. Naime vreme Zemljine revolucije iznosi 365 dana 5 sati 48 minuta i 46 sekundi sto je za 11 minuta i 14 sekundi manje od 365 1/4 dana. Kako bi se izbeglo ovo kasnjenje koje na dugi vremenski period uopste nije beznacajno usvojeno je da se samo one stoletne godine koje su deljive sa 400 uzimaju kao prestupne. Ovaj kalendar se naziva Gregorijanski. Dakle Gregorijanski kalendar jeste tacniji od Julijanskog. Pravoslavne crkve nisu prihvatile ove izmene(verovatno zato sto ih je napravila katolicka crkva). Dakle Bozic jeste zaista 25. decembra po Gregorijanskom ili 25. decembra po Julijanskom sto je ustvari 7. januar po Gregorijanskom.

ps. Isus nije rodjen 1 godine. Dakle ne racunaju hriscani vreme od rodjenja vec od krstenja Isusa na reci Jordanu.

Poz.
 
Fora je u tome sto kod Gregorijanskog kalendara stoletne godine nisu prestupne osim ako su deljive sa 400. To ne pravi nikakvu za nas trenutno znacajnu razliku ali na duze vremenske staze je i te kako bitno. Ja mislim da bi datum pocetka Srpske nove godine trebalo da se pomera svakih sto godina. Izvinite za opasku sa Isusovim rodjenjem izgleda da sam ja pogresio. Sto se tice valjanosti kalendara bas me zanima kako bi to resio atomima ili bilo cim drugim do posmatranja Sunca jer je zivot na Zemlji direktno uslovljen Suncem. Kalendar je dobar ako mi mozemo da kazemo u Maju je toplo a u Novembru je hladno. Najbolji kalendar bi bio onaj koji bi do na konstantu odredio postovao Sucevu revoluciju posto je to ne moguce zbog neizracunljivosti iracionalnih brojeva to moramo praviti kompromise i prihvatiti za sada sto tacniju varijantu. Sto se tice atoma oni mogu posluziti sa merenje vremena mikrosekundi, minuta itd. i to veoma precizno ali ne verujem da oni mogu posluziti za pravljenje kalendara.

Poz.
 
Milankovic je pomenuti kalendar proracunao na zahtev SPC i kalendar je predstavljen na Vaseljenskom Saboru u Carigradu (da ne kazem Istambulu) 1923 godine, gde je i USVOJEN ali na zalost nije usao u upotrebu u SPC, a i ostalih crkava mada sumnoge pravoslavne prihvatile gregorijanski kalendr.

Inace definitivno je to najprecizniji kalendar koji je do danas izracunatposto bi kalendarska godina zakasnila za suncevom tek negde 43200 godine (da za nekih cetrdeset hiljada godina).
 
Guru:
Najbolji kalendar bi bio onaj koji bi do na konstantu odredio postovao Sucevu revoluciju posto je to ne moguce zbog neizracunljivosti iracionalnih brojeva to moramo praviti kompromise i prihvatiti za sada sto tacniju varijantu. Sto se tice atoma oni mogu posluziti sa merenje vremena mikrosekundi, minuta itd. i to veoma precizno ali ne verujem da oni mogu posluziti za pravljenje kalendara.

Poz.

Zašto bi Sunčeva revolucija trebala imati veze s kalendarom! Bitno je što točnije mjeriti vrijeme i napraviti kalendar koji najbolje uzima u obzir razlomljene odnose trajanja godine i dana?
 

Back
Top