Strani jezik u skolama

Ни један други. Енглески је сасвим довољан.
Клинци су ионако пренатрпани непотребним градивом, који ће им други језик кад с енглеским могу цео свет да обиђу?

(Ако већ мора неки други, онда - мађарски! Из практичних разлога.)
 
Slazem se sa Helen, jedan je dovoljan barem u osnovnoj. Klinci su ionako preoptereceni drugim predmetima. Ko bas hoce, moze dete poslati na kurs ili platiti privatne casove.
Mozda ne bi bilo lose uvesti jos jedan u srednjoj skoli, ali i to zavisi od smera.
 
Hellen:
Ни један други. Енглески је сасвим довољан.
Клинци су ионако пренатрпани непотребним градивом, који ће им други језик кад с енглеским могу цео свет да обиђу?

(Ако већ мора неки други, онда - мађарски! Из практичних разлога.)

(Hellen ,znam da si ti prosvetni radnik i izvinjavam se sto iskacem iz teme i koristim tvoj post za ilustraciju)


Da li je normalno da moja cerka u trecem osnovne uci da je KRV VODA,a sin u sedmom iz geografije uci Nizozemsku!
Potpuno se slazem da su pretrpani nepotrebnim gradivom,ali jos kad se na to dodaju ovakve budalastine samo im fali jos jedno petnaestak jezika da uvrste u program!
 
mozhda da se program malo priblizhi deci da nije tako.. ozbiljan.. bilo bi lakshe.. ali ne mislim da bi trebao da se sazhme... samo nema dobar pristup.... a jezici.. pa s obzirom da je eng obavezan ni ne rachunam ga.. to bi trebalo da se podrazumeva... a pored bih rekla shpanski, franc ili manadarinski.... jer to su trenutno najtrazheniji jezici u svetu....
a jezik je neophodan.... mis mogu da ne uche ni jedan.... al iako ga ne savladaju u potpunosti bar grade neq svest o prirodi drugih jezika a samim tim i qltura....
mozhda da je redovna nastava na eng bi olakshalo pitanje drugog jezika.....
ali svakako mislim da je potrebno..... ja govorim dva jezika i nabadam josh tri.... izmedju ostalih i ruski... a nikad ga ne bih znala da ga nisam uchila u shkoli.... al ako nishta bar umem da se sporazumem.... jezik je vazhan... mozhda vazhniji i od samog obrazovanja... jer reklama prodaje proizvod.. proshlo je vreme kvaliteta....
 
A šta je toliko loše u učenju jezika susednih zemalja, tj nacionalnih manjina kod nas? Ako već toliko insistiraju na učenju još više jezika, onda najbolje da to budu rumunski, mađarski, slovački, bugarski, albanski... sve sem bošnjačkog, bosanskog, hrvatskog i crnogorskog (da izbegnemo smejuriju). Valjda treba učiti nešto što se može koristiti u neposrednom okruženju. Romski?

Inače, previše je nastave jezika i samo sa engleskim (uz maternji nam srpski), mada sam mišljenja da se taj jezik ionako nauči usput, preko filmova, tv-a, muzike i kompjutera, više nego u školi.
 
slazem se da su deca pretrpana nepotrebnim gradivom, ali jezike treba forsirati, bar engleski. naravno, nisu svakom potrebna 2 strana jezika, ali nije svakome potrebna ni geografija, biologija, pa se to ipak uci, do detalja.
inace, sa engleskim se ne moze obici ceo svet - recimo u francuskoj nisu bas gostoljubivi prema ljudima koji pokusavaju da komuniciraju na engleskom. u svakoj zemlji ce vise ceniti osobu koja zna bar neke reci jezika koji se tu govori.
'koliko jezika znas, toliko vredis'.
(ne vaze varijante tipa 'koliko polinoma znas da rastavis bezuovim stavom, toliko vredis' :D:D)
p.s. tema je KOJI JEZIK.... tako da glasam za nemacki, iako u skoli ucim francuski :)
 
Па јес, ал рецимо ја сам пропутовала пола Европе, а баш нисам била у Француској....шта би ми свакако вредело знање француског...?
Са енглеским сам се добро сналазила у свим тим земљама.

Е сад, ако неко хоће други страни језик, нека буде изборни....зашто би сви учили још један језик, рецимо француски (немачки, све једно)?
За случај да једна конобарица, један заваривач, шалтерска службеница или вулканизер (без жеље да потцењујем занимања) хоће да путује у Француску, па да угоди Французима и обрати им се на њиховом матерњем језику да би га више ценили?

У мојој школи петаци имају 2 страна језика и један изборни - језик националне мањине. Јадна деца сваки дан по 7 часова - у 5. основне!!!???
Због чега? Због тога што ће можда једном некада у животу путовати у Немачку, па да угоде Немцима?
 
Pored engleskog, stavila bih jos jedan jezik opciono, s tim da ucenici mogu sami da izaberu jezik koji zele da uce. Znam da je tesko izvodljivo, ali tako bi bile male grupe za ucenje jezika, a bilo bi omoguceno ucenje jezika i onim ucenicima koji nemaju para da plate kurseve jezika.
 
mislim da su jezici jako bitni,i da se engleski podrazumeva da se zna.mozda bitniji od nekih drugih predmeta i mislim da deca dok su mala treba da uce sto vise jezika jer upijaju ko sundjeri i mnogo im je lakse da pamte.umesto da bubaju neke druge stvari.
pa pogledajte samo neke ponude za posao,neki samo traze savrseno poznavanje jezika bez obzira na koji fakultetsku diplomu imas.
inace mislim da je za ovdasnje podrucje,engleski pod jedan i nemacki ili francuski.
na globalnom nivou spanski definitivno i ruski.
 
ebote ovde se na shkolu gleda ko na muchenje... pa ne uche oni ni zato da bi se shlihtali francuzima ni nemcima niti bilo kome... ok gde god odesh mocji cjesh da komunicirash na eng (osim fr oni su neshto posebno)... al nije poenta samo u neophodnom... valjda postoji neshto shto zovemo i opshta qltura? shire obrazovanje?
chuj sedam chasova mnogo? ja sam imala 10... al nije tu problem 10 chasova vecj sistem predavanja.... eng i lat bih rekla da treba da budu obavezni kao deo egzistencije.... oni jesu neophodni.... ali zashto nemati i sporedne jezike? e sad dal manjina dal svetskih jezika pa to vljda mozhe da bude i izbor... samo zamislite od 20oro dece u razredu koliko cje se njih poklopiti da uchi isti jezik? i koliko to profesora iziskuje....
 
Ајде, Ливија, затвори дете од 10-11 година да 10 часова седи у клупи, шта ће испасти од њега?
Наша деца од 8 до 15 до 2 преседе у школи, па још код куће раде домаћи....ко каже да је то неопходно и добро - тај се грдно вара! (Бре, прваци имају сваки дан по 5 часова, прваци!)
Деца од 10 година треба да трче за лоптом, да се играју луткама, и да уче оно што им је потребно за живот, а ако неко баш жели да буде полиглота, то може увек, по свом избору!

Док год децу преоптерећујемо непотребним глупостима, школа ће и бити мучење! Зашто би сви људи на свету требало да буду интелектуалци и полиглоте? Хоће ли једна кројачица бити боља кројачица и срећнија као човек зато што је детињство провела учећи два страна језика и латински?
Дајмо да од њих направимо ДОБРЕ ЉУДЕ, да их бар у основној школи образујемо о ОСНОВНИМ стварима....а ко хоће да се усавршава у језицима или некој другој области - има средње школе, факултете, курсеве....

Излазе нам из основне деца неписмена и на матерњем језику, а ми хоћемо да им уфурамо још и два страна и латински као ''неопходан део егзистенције''.....не могу да егзистирају без њих!
Шио ми га Ђура!
 
uh jeste
umesto da nas u skoli uce kako da popravimo kotlic,medjuljudske odnose,odnose u paru(ili braku),da kuvamo,imam utisak da zee samo sto vise da nam napakoste nepotrebnim gradivom
licno volim da ucim jezike pa mi vise ne smetaju ali zaista od nas 20 u razredu(osnovne) mislim da sam jedina koje je imala konkretne koriste od ruskog
 

Back
Top