Smisao SOCIOLOGIJE kao nauke o drustvu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kao sto vidis - losa, onih sto nisu probali.
Moram ti reci da sam malo ocekivala i puno dobila od ove nauke.
Smatram da sociologija pruza kvalitetno i dosta siroko obrazovanje, na sta su mnogi skepticni, al neka ih. U srednjoj sam je mrzela, izgledala mi je skroz konfuzno, neodredjeno cak i besmisleno.
Na faksu sam se zaljubila... To je jedini predmet koji se slusa na gotovo svim fakultetima i za to postoje razlozi. Ona ti daje mogucnost sagledavanja celine kao sto to moze malo koja nauka. Na taj nacin te stiti od redukcionizma i raznih "logizma". Njeno potenciranje na terminologiji i elokventnosti ima svoje dublje razloge. Ona se ne bavi "davanjem imena ociglednim pojavama" :).
Zao mi je samo zbog cinjenice da ovde nije prihvacena kao "u svetu", al i to ce se valjda brzo promeniti :)
 
Mislim da nas sociologija moze zastiti od -izama, a ne logizama! :lol:
Salim se, malo sam pod dejstvom...Ne mislim da je i jedna drustvena nauka bez smisla...
Mislim da se na svakom faku slusa nesto sto ima veze sa sociologijom. Mi na filfaku ucimo socijalnu ekologiju.
Mislim, bolje da smo ucili bilo sta drugo, nego to, gde ti se profa obraca sa drugarice...Pish zivi od predmeta, a ne bi trebalo da bude...
 
*Marina*:
Kao sto vidis - losa, onih sto nisu probali.
Moram ti reci da sam malo ocekivala i puno dobila od ove nauke.
Smatram da sociologija pruza kvalitetno i dosta siroko obrazovanje, na sta su mnogi skepticni, al neka ih. U srednjoj sam je mrzela, izgledala mi je skroz konfuzno, neodredjeno cak i besmisleno.
Na faksu sam se zaljubila... To je jedini predmet koji se slusa na gotovo svim fakultetima i za to postoje razlozi. Ona ti daje mogucnost sagledavanja celine kao sto to moze malo koja nauka. Na taj nacin te stiti od redukcionizma i raznih "logizma". Njeno potenciranje na terminologiji i elokventnosti ima svoje dublje razloge. Ona se ne bavi "davanjem imena ociglednim pojavama" :).
Zao mi je samo zbog cinjenice da ovde nije prihvacena kao "u svetu", al i to ce se valjda brzo promeniti :)

Epa drago mi je "koleginice" ;)
Moram priznati da sam i ja bio sumnjicav u pocetku. Valjda od toliko kritika na kritiku na samo jedan pojam! Sada ne bih mogao da zamislim sebe bez socioloskog "pogleda na svet" :) Mislim da nisam upoznao osobu koja se razocarala studirajuci sociologiju. Problem smisla se po meni uvek javlja kad je upitanju relativno mlada i jos nedovoljno razvijena nauka. Sto se tice smislenosti sa aspekta pojedinca, to je vec relativno hehe, kao i sve u sociologiji. Jedino je kao sto kazes, problem u zaposlenju jer Srbija jos nema predstavu sta je to sociologija. Ipak znam par osoba koje su zaposlene u vaznim svetskim institucijama, koje naravno odlicno znaju engleski, al to je danas gotovo neophodan uslov za skoro svaki "normalan" posao. Bitna stvar je da postoji jako sirok spektar poslova koje mozes da radis ali najbitnije svakako samo znanje koje ti ova nauka pruza. :-D
 
Драго ми је да је неко отворио тему која се тиче социологије. Намеравао сам слично али као бруцош нисам се усудио:lol:

Људи су доста скептични што се тиче социологије, обично то схватају као класично наклапање о друштвеним проблемима, иако не знају шта то значи. Доста неосновано становиште је да се базира искључиво или бар већим делом на марксистичким поставкама, које опет нису познате ширем кругу друштва. Социологија би требала да да дијагнозу, као што лекар даје дијагнозу човеку тако би социологија требала да дијагнозу друштву. Врло интересантна, бар мени за ове две године колико сам имао прилике да се бавим њоме, даје широк спектар образовања. Неопходна сваком друштву а поготово друштвима са ових простора, како у проучавању(и очувању) традиционалних црта тако и у њиховом све очигледнијем сударом са савременим токовима глобакног друштва.

П.С.
Ово важи за мушки део, добијате изузетну привилегију да студирате на факултету који по броју девојака, згодних девојака, важи за лидера у тој области:lol::)
 
Rujevit:
Драго ми је да је неко отворио тему која се тиче социологије. Намеравао сам слично али као бруцош нисам се усудио:lol:

Људи су доста скептични што се тиче социологије, обично то схватају као класично наклапање о друштвеним проблемима, иако не знају шта то значи. Доста неосновано становиште је да се базира искључиво или бар већим делом на марксистичким поставкама, које опет нису познате ширем кругу друштва. Социологија би требала да да дијагнозу, као што лекар даје дијагнозу човеку тако би социологија требала да дијагнозу друштву. Врло интересантна, бар мени за ове две године колико сам имао прилике да се бавим њоме, даје широк спектар образовања. Неопходна сваком друштву а поготово друштвима са ових простора, како у проучавању(и очувању) традиционалних црта тако и у њиховом све очигледнијем сударом са савременим токовима глобакног друштва.

П.С.
Ово важи за мушки део, добијате изузетну привилегију да студирате на факултету који по броју девојака, згодних девојака, важи за лидера у тој области:lol::)

Dobro je, vec sam pomislio da su sociolozi ovde u deficitu. Otvorio sam ovu temu bas iz razloga sto je ona tako "prezrena" (uglavnom) od onih koji je ne poznaju (dovoljno), usled cega je pogresno shvataju. S druge strane, utisci onih koji su imali tu "privilegiju" su pretezno veoma pozitivni. Reakcija ljudi (npr. mojih ortaka/inja s drugih fakulteta) koji cuju da studiram sociologiju je tipa - Ti nisi normalan, Kakav je to smor, ili To nam je najtezi ispit (a lik ima matematiku, hemiju i fiziku sto vrsta!).
Ja sam na trecoj i mogu ti reci da sam sa svakom novom godinom iznova otkrivao njen smisao i uvidjao njene mogucnosti. U prve dve godine zaista ucis sve i svasta. Od psihologije, demografije i ekonomije do istorije i religije. Nekako mi je to sve izgledalo pomalo nabacano i nespojivo jer iskreno, kad sam upisao fax nisam imao predstavu sta sam upisao. Bio je to pomalo cudan splet okolnosti.
Nego nisam bio upoznat sa tim podatkom (u vezi devojaka)...,
al opet, nije kao da nisam primetio ;)
 
Е па драга колегинице и колега сад знамо да нас има:lol:

Углавном сви имају ту предрасуду о социологији, да је смор, глупост и потпуно непотребна. Управо је све контра. Мислим да баш због омаловажавања психологије, социологије и сличних наука друштво кубури у тешким ситуацијама. Но, каз'ће им се само...:)

Што се тиче девојака, шта рећи...упишите социологију или нешто на филозофском па ћете видети :razz: Чињенице су чињенице:lol:

Поздрав
 
Sociologija je sve samo ne smor, glupost i nepotrebna. :)
Sad bi mi verovatno rekli - Pa to mislis jer je studiras.
Pa bas zato sto je studiram, mogu to i da kazem.
Mislim da oni koji to ne studiraju uglavnom ni "ne mogu" da shvate (samo da naslute) cime se to ona zaista bavi.
Ona podrazumeva tako sirok spektar problema i pojava (i njihovo povezivanje), da je nemoguce zigosati je kao dosadnu ili sl.
Al to je moje misljenje...
 
Drass:
Sociologija je sve samo ne smor, glupost i nepotrebna. :)
Sad bi mi verovatno rekli - Pa to mislis jer je studiras.
Pa bas zato sto je studiram, mogu to i da kazem.
Mislim da oni koji to ne studiraju uglavnom ni "ne mogu" da shvate (samo da naslute) cime se to ona zaista bavi.
Ona podrazumeva tako sirok spektar problema i pojava (i njihovo povezivanje), da je nemoguce zigosati je kao dosadnu ili sl.
Al to je moje misljenje...

Ja npr. ne studiram sociologiju ali je ni u kom slucaju ne smatram manje naukom ili manje smislenom od nauke kojom se ja bavim...
Potrebna je i korisna i upravo se ta sociologija provlaci kroz sve ostale nauke...
Samo sto mnogi to ne znaju pa je kude jer su...otkud znam...imali ruznog profesora u srednjoj...
Mozda preteram, ali nazvacu je kraljicom drustvenih nauka...
Pozz
 
Mislim da je izvor fobije od sociologije u prvim susretima sa njom.
Npr. knjiga za srednju skolu i vecina onih koje sam vidjao po raznim fakultetima su lose organizovane. (Ipak ne znam kako bi drugacije mogle biti organizovane)
Obicno predstavljaju sistem veoma nabacanih i predmetno razlicitih tekstova (oblasti) koji vise predstavljaju ilustraciju onih problema kojima se sociologija bavi. Usled toga, obicno se zanemari ono sto je njena prava sustina, a to je celokupnost i sam SISTEM razlicitih uglova. Zbog njene sirine, a delimicno i neiskustvom da se posmatra na takav nacin, "ubrzanim" prelaskom preko metodologije, pristupa, teorija, ekonomije, istorije, psihologije ... kulture,
smisao sociologije i jasna predstava o njenim osobenostima ostaju u senci.

Sto se mene tice, ona definitivno jeste kraljica drustvenih nauka; pri tom ne potcenjujem doprinose ostalih drustvenih nauka bez kojih sociologija ne bi imala orudja za tumacenje drustva.
 
... hm, pa ... bez zelje da se uvlačim jednima, a potcenim druge, ali vi - (buduci) sociolozi ste jedini ovde od kojih sam uspela da čujem nešto iole stručno, i lepo sročeno. Barem ako se ja pitam, i barem do sada :wink:

I, još, povodom ovoga -
ALTEC:
sociologija pravi od ljude intelektualce....dakle vasa profesija je da budete intelektualci...ima jedan problem...kad postanete sveznajuci :)
generalno i psiholozi su po obrazovanju tu negde

*Marina*:
zasto bi to bio problem? :lol:

... pravite se pametni, hteo je reći - mislim da je bio mnogo više ironičan nego što si uspela da povežeš.
Stvarno "super" tretman imate ovde, šta da vam kažem :roll:
 
... pravite se pametni, hteo je reći - mislim da je bio mnogo više ironičan nego što si uspela da povežeš.
Stvarno "super" tretman imate ovde, šta da vam kažem...



:) Da, skapirala ja zato ga i pitam ( tkdj. ironicno 8-) ) ... Primetila sam da je ovde ironija masovna pojava (onako sa socioloskog stanovista hehehe), ali ipak mislim da su uzroci njenog koriscenja u domenu psihologa, eventualno psihijatra :lol:
Najbolji su mi ti koji se ubace u dve recenice (nemaju sta da kazu :-( )
i pocnu da pametuju o tudjem pametovanju... :lol:

(Nego ja odustala od one rasprave o poremecenim vrednostima.... :-) )
Inace, imas i ti u svojim stavovima dosta socioloskog, bar za ono malo sto smo komunicirale.
Zato pazi da u taj tretman ne ukljuce i tebe :lol:
 
Drago mi je sto cujem da ovde ima ljudi koji ne boluju od predrasuda.
Opet, nisam postavio ovu temu s namerom da hvalim sociologiju vec da je sagledam s kriticke strane.
Tema se bez obzira na naslov ne odnosi samo na sociologe i sociologiju.
Dakle, oni koji imaju tendencije da afirmisu svoje znanje a ne imidz vise su nego dobrodosli ;)
 
*Marina*:
Inace, imas i ti u svojim stavovima dosta socioloskog, bar za ono malo sto smo komunicirale.
Zato pazi da u taj tretman ne ukljuce i tebe :lol:

:lol:
Pa mene anyway svi trpaju u taj koš zato sto uvek zvučim kao da sam arogantna i pravim se pametnom :wink: A za stavove - pre bih rekla da sam ipak nepristrasna dok ovde većina jeste pa su svi u fazonu "šta izvodiš" :-D

Za divno čudo nisam ni znala koliko su mi ove stvari interesantne mada sam iskopala iz malog mozga da sam volela sociologiju u gimnaziji :wink: A btw veze sa ovim nemam ( u smislu bavljenja time) - totalni sam prirodnjak po opredeljenju :wink:
 
Drass:
... nisam postavio ovu temu s namerom da hvalim sociologiju vec da je sagledam s kriticke strane.
Tema se bez obzira na naslov ne odnosi samo na sociologe i sociologiju.
Dakle, oni koji imaju tendencije da afirmisu svoje znanje a ne imidz vise su nego dobrodosli ;)

... problem je jedino što ovde svi KRITIKUJU, a retko posmatraju stvari kritički :|

A što se mene tiče, ja sam pre svega došla da čujem nešto novo, a u nedostatku toga sam se "malo" raspričala ... pa opet džabe :wink:
 
Slazem se. "Udaranje" po nekom radi isticanja je ovde cesto, a pokazalo se i kao najlaksi nacin ukljucivanja u temu. Malo je hrabrosti da se odmah iskaze neki svoj stav i misljenje a jos manja spremnost da se oni koriguju. Pri tom se argumenti ni ne navode vec se dijalog pretvara u igru "ko je upravu" (sto licno izbegavam).
Ipak, i kritika je zdrava pod uslovom da nije sama sebi cilj. Kritika nam pomaze da sagledamo stvari iz drugog ugla i na taj nacin upotpunimo sopstveno znanje. Sto nas opet vraca ka sociologiji...
Sam proces ucenja polazi od pretpostavke da "nismo nepogresivi i sveznajuci". Ukoliko postoji medjusobna tolerancija i spremnost da se uvaze tudji komentari, sam dijalog postaje zadovoljstvo i nezavisno od necije specijalizacije za odredjenu temu, prosiruje znanje "obe strane".
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top