Gotovo sa besplatnim studiranjem u Srbiji

JerryRopero

Primećen član
Poruka
835
Beograd -- Na beogradskim fakultetima narednih godina će se, zbog pooštravanja režima studiranja, osetno smanjiti broj studenata.


Prema novom Zakonu o visokom obrazovanju, a u skladu sa principima Bolonjske deklaracije, pravo da se školuju o trošku države imaće samo najbolji studenti. Takođe, studenti više neće "juriti" uslov za upis u narednu godinu, a ispit će moći da polažu najviše tri puta. Studentske organizacije zameraju da se fakulteti sporo reformišu i da obim gradiva nije smanjen.

Na Fakultetu organizacionih nauka u proseku se studira šest godina, ali za oko 800 redovnih studenata to nije bilo dovoljno da dobiju i diplomu.

Na nivou Beogradskog univerziteta, taj prosek je čak veći od osam godina. Kako bi se smanjio broj "večitih studenata", prema novom zakonskom rešenju, studenti će morati ubrzano da polože zaostale ispite.

"Svi oni kojima je istekao apsolventski staž su u obavezi da do 30. septembra završe fakultet ili će morati da pređu na nov nastavni plan i program. To znači da će dobiti od 4 do 7 novih predmeta", rekao je za B92 Milan Martić, prodekan FON-a.

Profesor Sima Avramović, koji je učestvovao u pripremi zakona, kaže da je problem večitih studenata konstantan problem i da nikome zakonom ne možete zabraniti da studira. Ipak, on navodi da od sada studenti više neće moći da prenose ispite u narednu godinu.

"Verovatno će dođi do neke prirodne selekcije onih koji neće moći da izdrže taj tempo, trči se sada jedna mnogo teža trka nego što je to bio slučaj i ohrabrujuće je što je to dosta studenata shvatilo. Već posle januarskog roka, možemo videti veliki broj izuzetno vrednih studenata, koji su napravili sjajan rezultat", kaže Avramović.

Gostujući u Vestima u 10 na TV B92, rektor Beogradskog univerziteta Branko Kovačević izjavio je da je Zakon o visokom obrazovanju dobar i u skladu sa zakonima u Evropskoj uniji.

On kaže da je stari sistem školovanja dozvoljavao studentima dugogodišnje studiranje i da je to, između ostalog, bio jedan od razloga za raspad sistema.

"Nema uslovnog upisa. Kad vi kažete da neko treba nešto uslovno da upiše, to znači da ste vi već priznali da plan koji ste napravili ne valja, da je predimenzionisan i da to ne može da se uradi u tom roku", kaže on.

"Uslovni upis kao kategorija i pojam ne postoje nigde, nego gradivo treba da bude tačno onoliko koliko studenti mogu da savladaju za taj period i koji je u skladu s tim uzrastom i znanjem. Studenti moraju da rade malo drugačije", kaže on.

Studentske organizacije napominju da zakon ne bi bio problem da se reforma na fakultetima sprovela do kraja. Umesto smanjenja obima gradiva, fakulteti su samo podelili velike ispite.

"Da li je realno da jedan student završi za godinu dana obim gradiva za koji je ranije prosečno bilo potrebno 2 i po do 3 godine? Studenti koji su sada prva godina uglavnom su uslovljeni da očiste godinu", kaže Nemanja Stamenčić iz Studentske unije Srbije.

"To znači da će jako malo studenata upisati godinu - oni koji su natprosečni, a ostali padaju na samofinansiranje", kaže on.

Na FON-u očekuju da će se za dve godine prosek studiranja smanjiti sa šest na četiri do pet godina.
 
Odlicna vest, recimo kod mene na Pravnom fakultetu u Novom Sadu je prosek studiranja preko 8 godina sto je strasno a po podatcima ministastva prosvete studiranje jednog studenta godisnje kosta drzavu 100 000 dinara .Neki napredak je napravljen dolaskom vlasti posle 2000. jer su uvedene ozbiljne skolarine za samofinansirajuce studente i ogranicavanjem broja obnovljenih godina jer nam je obrazovni sistem bio medju najneefikasnijim u Evropi a upotrebno znanje sa fakluteta je bilo malo .Nije ni sada mnogo bolje al ovo su koraci u dobrom pravcui jer sledi trend najrazvijenijih zemalja u Evropi gde se placaju visoke skolarine i manji broj ljudi studira ai su mnogo uspesniji i vise prakticnih stvari nauce tamo i sto je jos vaznije to onemogucava da se studenti razvlace po drzavnog grbaci godinama a na kraju mnogi od njih i napuste fakultete sto su za drzavu bacene pare.Kada se uvedu ozbiljne skolarine nastava ce biti samim tim produktvnija kvantitet ce ustupiti mesto kvalitetu .Setimo se onog starog vica : dodje Crnogorac kod oca i kaze "Tata ja napustam fakultet dosta mi je studiranja " a na to mu otac odgovara" ti radi sto oces al ja i deda ostajemo da studiramo"
Znam da ce nasem prostom narodu navilom na bl;agodeti samoupravnog socijalizma i slicne bajke to tesko pasti ali na zalot to je neminovnost jer je drug Tito umro pre frtalj veka a i komunizam je mrtav skoro 20 godina,
 
Iron Lord:
Student nije zapalio žito!

Problem je jedino što ovakav zakon donose oni koji su studirali u "Titinom režimu".
Sada su mundijalisti pa su čuli za razne deklaracije...
to si u pravu ali nie niko mogao sezdesetih i sedamdestih godina da bira u kom ce sistemu ziveti,znaci li to da bi sad trebalo da vretimo u potpunosti komunizam jer je ceokupna politicka elita od levice,desnice,liberala,mondijalista,monarhista tada skolovana?
 
Nije ni sada mnogo bolje al ovo su koraci u dobrom pravcui jer sledi trend najrazvijenijih zemalja u Evropi gde se placaju visoke skolarine i manji broj ljudi studira ai su mnogo uspesniji i vise prakticnih stvari nauce tamo i sto je jos vaznije to onemogucava da se studenti razvlace po drzavnog grbaci godinama a na kraju mnogi od njih i napuste fakultete sto su za drzavu bacene pare.
A po cijoj se grbaci razvlaci drzava ? :roll:
I na kraju mnoge od nas napusti...Ili mi napustimo nju. :cry:
Za mene je i PDV bacena para. :evil:
 
Po istoj toj deklaraciji treba da se boduju i vezbe, predavanja, polozeni kolokvijumi, dakle ako ste polozili kolokvijum za koji ste ucili 100 strana, vi tih 100 strane ne treba da polazete na ispitu. Ali cudnog mi cuda toga se niko nije setio. Zasto li me to ne cudi??? Oni su iz bolonjske deklaracije prepisali iskljucivo ono sto njima odovara nista sto odgovara studentima nije preuzeto. Da ja se veoma slazem sa svim odredbama, ali moj kolega u Francuskoj koji polozi sve kolokvijuma i da sve vezbe i koji redovno uci u najmanju ruku se oslobadja dobrog dela ispita a moze i da da ceo ispit. A nama su predispitne obaveze za neki jebeni potpis u indeks.

Ako student za da ce ako polozi kolokvijum da ga to oslobodi dela ispita, ako zna da ako polozi sve kolokvijume da ne izlazi na ispit tj da ga je polozio pa logicno da ce da uci redovno i da polaze po 150 strana umesto da polaze 600 odjednom. A to je upravo tajna uspeha zapadnog skolstva.

Pa ajmo onda po bolonji ali po potpunoj bolonji a ne po delovima bolonje koji odgovaraju profesorima.
 
AcaBg82:
Po istoj toj deklaraciji treba da se boduju i vezbe, predavanja, polozeni kolokvijumi, dakle ako ste polozili kolokvijum za koji ste ucili 100 strana, vi tih 100 strane ne treba da polazete na ispitu. Ali cudnog mi cuda toga se niko nije setio. Zasto li me to ne cudi??? Oni su iz bolonjske deklaracije prepisali iskljucivo ono sto njima odovara nista sto odgovara studentima nije preuzeto. Da ja se veoma slazem sa svim odredbama, ali moj kolega u Francuskoj koji polozi sve kolokvijuma i da sve vezbe i koji redovno uci u najmanju ruku se oslobadja dobrog dela ispita a moze i da da ceo ispit. A nama su predispitne obaveze za neki jebeni potpis u indeks.

Ako student za da ce ako polozi kolokvijum da ga to oslobodi dela ispita, ako zna da ako polozi sve kolokvijume da ne izlazi na ispit tj da ga je polozio pa logicno da ce da uci redovno i da polaze po 150 strana umesto da polaze 600 odjednom. A to je upravo tajna uspeha zapadnog skolstva.

Pa ajmo onda po bolonji ali po potpunoj bolonji a ne po delovima bolonje koji odgovaraju profesorima.


eeeee to je ono sto je bolna tacka u zemlji srbiji...
Ne mozes ti nauciti profesora od 60 leta da moze tako.... i privataju oni tvoje kolokvijume kao polozeni deo ispita ali onda te na ispitu ponovo pitaju to isto :)....
jbg ne radi se ljudima i lakse im je da posalju asistenta na kolokvijum a oni da dodju i za 2 do 3 h ispitaju 120 nas jadnika pa kud koji mili moji.....
 
JerryRopero:
"Nema uslovnog upisa. Kad vi kažete da neko treba nešto uslovno da upiše, to znači da ste vi već priznali da plan koji ste napravili ne valja, da je predimenzionisan i da to ne može da se uradi u tom roku", kaže on.

"Uslovni upis kao kategorija i pojam ne postoje nigde, nego gradivo treba da bude tačno onoliko koliko studenti mogu da savladaju za taj period i koji je u skladu s tim uzrastom i znanjem. Studenti moraju da rade malo drugačije", kaže on.

Znaci oni priznaju da je gradivo preobimno? Tacno, mi na mom fakultetu bubamo stvari koje nam u zivotu nece trebati, da bi posle mesec dana sve to sto smo polozili zaboravili. Zar nije bolje da je gradivo manje obicno a da nam vise ostane u glavi kao neko opste obrazovanje.

Vidite gde je problem ministarstvo je donelo zakon, ali nije donelo zakon kako da se sprovedu reforme, vec samo preporuke. I sta je fazon, uvedeno je da ispit moze 3 puta da se polaze sve po bolonji. Ali je fakultetima samo preporuceno da smanje obim gradiva i pocnu da rade po sto ja kazem zapadnom sistemu (bolonjskom). Sada fakultet to moze a i ne mora da prihvati. A vecina fakulteta na prihavata preporuke. Vi prakticno imate situaciju da studenti rade po bolonjskom zakonu a plan program i nacin rada na fakultetima su ostali iz titovog doba.
 
liberal82:
eeeee to je ono sto je bolna tacka u zemlji srbiji...
Ne mozes ti nauciti profesora od 60 leta da moze tako.... i privataju oni tvoje kolokvijume kao polozeni deo ispita ali onda te na ispitu ponovo pitaju to isto :)....
jbg ne radi se ljudima i lakse im je da posalju asistenta na kolokvijum a oni da dodju i za 2 do 3 h ispitaju 120 nas jadnika pa kud koji mili moji.....

To treba drzavada da donese zakon i da kaze RADI SE TAKO!!! I Zdravo!!!
Gde su u svetu profesor pita?

Neki fakulteti su cak uveli bodove, ali su bodovi za potpis profesora ali ne ulaze u indeks. Dakle ti opet izlazis na ispit kompletan. Ali kad pitas gde su bodovi od vezbi i kolokvijuma TU SU? Sluze za potpis.

Dakle fakulteti se prave blesavi, zaju oni dobro cemu dobovi slze, tako da treba uvesti striktne odredbe, po tackama, tacno da se zna cemu bodovi sluze, koliko sta nosi bodova, znaci sve da bude pod konac. Ako fakulteti sami budu smisljali pravila mi studenti smo najebali.
 
Samo ce se skolovati bogatasi,stim da siromah nema para,kad imas pare imas sve.Ma ***** ti ja bolonju i uvob u Evropu,uvode nam tu neku Evropu a posle ti dzaba diploma ako nemas vezu i pare za zaposljenje,moras i tamo da placas da bi negde radeo, pa ce i tad da se nesto dosete samo da bi zajebavali "SIROTINJU RAJU". EVROPA,EVROPA a gde su plate kao u Evropi???????????
 

Back
Top