Znacaj sistem za hladjenje

sis

Aktivan član
Poruka
1.168
Licno sam primetio da je veliki znacaj ovog sistema smanjenje visine temperature znacajno utice na poboljsanje finkcionisanje vaseg pc-a . Trenutno se najvise preporucuje Culing Master jer su njegovi proizvodi visokog kvaliteta , ja licno koristim Codegen evo slike mog kucista . Postoje novi sistemi hladjenja kao sto je npr. vodeno hladjenje ili umesto vode neka vrsta ulja . Otvorio sam ovu temu da bi malo prodiskutovali o zanacaju i pomogli korisnicima u mogucim problemima .
 
sta reci? slazem se da je hladjenje jako bitno- gotovo koliko i napajanje.... kome temperature procesora ili hdd-a idu preko 60ak C, neka resava problem pre leta... jer ce tada to biti i do 75, mozda i 80 C... Isto vazi i za grafiku, mada graficke trpe malo vece temperature...
inace: dobro napajanje= manja temperatura
 
Ja trenutno imam 10 ventilatora u kucistu - 2 na hard disku, 2 ispred harda, 2 u napajanju, 2 pored procesora, jedan na procesoru i jedan ispod graficke. Uslovi za hladjenje su veoma losu ti gde mi je kuciste pa se mora. Inace, moj athlon 2500 je imao temperaturu na max. opterecenju oko 84 C od kako sam ga kupio i pored svih maksimalnih opterecenja i maltretiranja ( rendering 3D i po 7 dana uzastopce )radi dan - danas bez problema. Padalo mi je napamet vodeno hladjenje ali tek za neki procesor u buducnosti.
 
JonyQuest:
Kad ste vec pomenuli hladjenje da li postoji neki termostat na delovima koji su predvidjeni za hladjenje (graficka, procesor,..) koji u slucaju da otkaze ventilator iskljuci uredjaj pre pregrevanja?
postoji... i uglavnom ako "softverski odlucis" komp ce ti se gasiti kada neka komponenta dostigne odredjenu (manualno ili automatski) kriticnu temperaturu. te programe ne koristim jer vodim racuna o temperaturi.. procesor ne prelazi 60C sada, tj. 70C preko leta, a grafa ide najvise do 75C... Inace za graficku postoji opcija za iskljucivanje u okviru drivera (i automatski je podesena je za moj 7300GT na 125C :shock: ).. inace ta graficka je sa pasivnim hladjenjem....
 
A ne znam da li se neko od vas seća, firma Apple je pre, orjentaciono, 6-7 godina, izbacila jedan od svojih Power PC modela bez i jednog ventilatora na sebi! Znači konstrukcija kućišta je bila takva da je sistem hlađenja funkcionisao na principu dimnjaka iliti čunka: Topao vazduh se peo gore, kroz sredinu kućišta koje je bilo otvoreno a hladniji vazduh je ulazio na njegovo mesto. Naravno, video sam samo fotku te skalamerije, ali kao ideja nije loša za razmatranje: zašto ne bi mogli da konstruišu površine za hlađenje bakar to bili veliki blokovi za hlađenje, ali da se izbace ventilatori iz upotrebe. Pa ljudi, zamislite samo kad na jednom kućištu, koje ima 10-ak ventilatora počnu da se čuju ti ventilatori iz raznoraznih razloga? Ja na procesoru imam hyper 6 od coolermastera, blok od skoro 1kg, i ventilator držim na minimumu. Mislim da bi mogao i da ga isključim ali, ali me mrzi da se zezam sa tim.
 
Ja imam dva kulera na celom kompu i radi bez problema....sada se nesto razmisljam da izbusim kuciste sa strane i stavim jedan svetleci......Sto se tice znacaja sistema za hladjenje jasno je da ce komponente kao sto su graficka i procesor efikasnije raditi na manjoj temperaturi....po meni najjace kulere ima zalman....
 
@polarnimeda
Gde se mogu proveriti temperature na procesoru i grafickoj (ako mogu da se provere).
Inace imao bih jedno malo zapazanje u vezi hladjenja posto upravo spremam ispit iz Mehanike fluida a Termodinamiku i Prenos toplote sam polozio (ne pitajte kako :-) ) pa ako sam nesto naucio to je da bi odveo temperaturu sa neke povrsine to moze da se uradi na par nacina, neki od njih su odvodjenjem fluidom (kako vi kazete aktivno) i zracenjem (pasivno), e sad za ovo aktivno potrebno je da imate protok kroz kuciste jer inace vazduh ce samo da kruzi i nema hladjenja. A ako se stavi puno kulera zakrcuje se prostor unutar kucista koja i nemaju nesto mnogo otvora po sebi a i motori kulera (pa i ventilatori, zbog trenja o vazduh) prave izvor toplote tako da bi ja u ovom slucaju citirao naseg nobelovca koji se verovatno i ne razume u kompjutere :-) :
"Mudrost je poznavanje mere"
 
JonyQuest:
@polarnimeda
Gde se mogu proveriti temperature na procesoru i grafickoj (ako mogu da se provere).
Inace imao bih jedno malo zapazanje u vezi hladjenja posto upravo spremam ispit iz Mehanike fluida a Termodinamiku i Prenos toplote sam polozio (ne pitajte kako :-) ) pa ako sam nesto naucio to je da bi odveo temperaturu sa neke povrsine to moze da se uradi na par nacina, neki od njih su odvodjenjem fluidom (kako vi kazete aktivno) i zracenjem (pasivno), e sad za ovo aktivno potrebno je da imate protok kroz kuciste jer inace vazduh ce samo da kruzi i nema hladjenja. A ako se stavi puno kulera zakrcuje se prostor unutar kucista koja i nemaju nesto mnogo otvora po sebi a i motori kulera (pa i ventilatori, zbog trenja o vazduh) prave izvor toplote tako da bi ja u ovom slucaju citirao naseg nobelovca koji se verovatno i ne razume u kompjutere :-) :
"Mudrost je poznavanje mere"
koliko ja znam komp se uglavnom hladi tako sto se iz kucista izbacuje topao vazduh. a ako hoces i mozes- najbolje je da stavis da jedan kuler stoji napred i upumpava vazduh u kuciste, a drugi ga ispumpava sa druge strane...
temperaturu proveravas sa nekim programom za to... Npr. speedfan, ili everest (koji je za jos po nesto, i vise mi se svidja).
 
Black Wolf:
Fino kućište gledao sam ga po radnjama.Ja sam mislio da kupim chenbro xpider2 ima ga u jednoj radnji za 3000din verzija bez napajanja i prednjeg ventilatora od 96mm .Kakvo je kućište je li neko imo iskustva sa njim?
Ja imam Xpider 2 i za te pare je odlicno kuciste,malo kicasto ali OK.Ima nosac za 4 HDD-a koji se izvlaci,slicno Chieftec-u.Montaza HDD-a,optike i FDD-a je sa sinama ali imaju i rupe za klasicnu montazu srafovima.Sa prednje strane je mesto za ventilator 80/92 mm koji se ne isporucuje sa kucistem a sa zadnje strane je 120mm ventilator sa plavim diodama,takav sam ja dobio,koji se kaci bez srafova.Sine za montazu imaju nosac unutar kucista.Na prednjem delu,ispod znaka sa paukom,se nalaze 2xUSB-a,audio i 1x1394 konektori.Unutrasnjost kucista je dobro odradjena,nema ostrih ivica i postoje mesta gde se mogu sakriti kablovi.Bocna strana ima zastitni lim koji skriva prozor i moze se skinuti.Lim od kog je izradjeno kuciste je jak,ne savija se i kuciste je tesko za svoju velicinu.Jedino sto mi kvari utisak o kucistu su signalne diode,power i HDD,koje su plave i bas bodu oci kada svetle,bar da su stavili diode kao na ventilatoru 120mm,a i nisu bas u kombinaciji sa crveno-crnim kucistem.
 
Ja imam Chambro Game Bomb, kvalitet ok, montaza bez srafova.Pozadi 12cm+14cm na napajanju izvlace topao vazduh, a napred preko HDDova 9cm ubacuje svez vazduh.
A najbolja varijanta je sa cevi koja ide od stranice na kuler od procesora, tako da on uvek dobija svez vazduh spolja.To imaju neka kucista a moze i da se doda-uradi sam(samo neznam gde ta tuba ima da se kupi??).
 
Molim za savet, ali da me ne ismejete, sastavio sam konfiguraciju za kupovinu PC, jedino imam dilemu oko napajanja i kucista. Mislim da uzmem kvalitetno i jako napajanje, posto ce biti 2 HDD, 2 DVD/RW. Ali sta znaci oznaka kod kucista .....300 W , 400 W...
Da li to mora da se poklapa sa napajanjem ?? Npr. uzmem napajanje 450 W, a kuciste 400 W ???

I uostalom, sta od svega toga da kupim, ali ne bas da se ne razbacujem, odnos cena/ kvalitet
 
Ту ти је битан произвођач.Малтене сва кућишта имају напајање декларисано као 400вати,која су тренутно у продаји.Реално та напајања имају нешто преко 200вати.
Ако нећеш да стављаш неку јаку графичку и ти ''кинези'' ће ти одрадити посао.
 
diabolo:
Molim za savet, ali da me ne ismejete, sastavio sam konfiguraciju za kupovinu PC, jedino imam dilemu oko napajanja i kucista. Mislim da uzmem kvalitetno i jako napajanje, posto ce biti 2 HDD, 2 DVD/RW. Ali sta znaci oznaka kod kucista .....300 W , 400 W...
Da li to mora da se poklapa sa napajanjem ?? Npr. uzmem napajanje 450 W, a kuciste 400 W ???

I uostalom, sta od svega toga da kupim, ali ne bas da se ne razbacujem, odnos cena/ kvalitet
Uzmi solidnije napajanje na pr. chiftec ili nesto slicno, isplati se uloziti u napajanje. Plus UPS
 
diabolo:
Molim za savet, ali da me ne ismejete, sastavio sam konfiguraciju za kupovinu PC, jedino imam dilemu oko napajanja i kucista. Mislim da uzmem kvalitetno i jako napajanje, posto ce biti 2 HDD, 2 DVD/RW. Ali sta znaci oznaka kod kucista .....300 W , 400 W...
Da li to mora da se poklapa sa napajanjem ?? Npr. uzmem napajanje 450 W, a kuciste 400 W ???

I uostalom, sta od svega toga da kupim, ali ne bas da se ne razbacujem, odnos cena/ kvalitet
Imas dve varijante da pazaris:
1-Kuciste sa napajanjem, tu izaberes model i to je to.(obrati paznju na snagu napajanja to je ono 200w,300w)
2-Posebno kuciste i posebno napajanje, ona su sva kompatibilna tako da nemas brige.

Kuciste biras da je prostrano,pristupacno, kvalitetno, mogucnost dodavanja ventilatora, broj mesta 5,25 i broj mesta za HDD.
Napajanje po snazi i proizvodjacu(tj kvalitet).

btw. kad kuciste ima oznaku 200w ili 300w to znaci da uz njega ide napajanje ili PSU!
Ako su noname kucista i napajanje je noname-garant!
 
HA HA HA !!!

Pa to sam trazio !
Sad mi je jasno !

Nisam ja potpuni neznalica, imam PC, ali sad mi treba nesto kvalitetno za posao, a znas kakvi su prodavci prodace ti i peglu, i reci da je to dobro za hladjenje.

Imam tacnu viziju sta mi od ostalih komponenti treba, ali oko napajanja i hladjenja sam imao kao pocetnik KLASICNU pogresnu procenu da ustedim BAS na tome.

Onda sam uvideo gresku, i hocu da je ispravim prilikom druge kupovine. I zato sam se obratio za savet.

Ova tema je ODLICNA.

Hvala na savetu, odmah pristupam problemu....
 
Za PSU(iliti napajanje) ne treba stedeti na kvalitetu, ali ako uopste nemas nameru kaciti 2-3HDDa rezaca, graficke u SLI i sl...nema potrebe za 500w, sasvim dovoljno je 300-420W(30-40eur brand CoolerMaster npr.).Snaga treba da je nesto veca ako ce PC biti upaljen 24\7 i\ili planiras da traje duze od 2 godin-zbog slabljenja istog.Ovaj link ce pomoci
http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine
http://www.smps.us/computer-power-supply.html

A sto se tice hladjenja glavno je napraviti protok vazduha u slucaju vise ventilatora, a u slucaju da imas 1 on treba da izvlaci.Na tome nema sta da se stedi(sem ako NE uzmes vodeno hladjenje pa ustedis:)).
 
Sjajni su ti linkovi ! Hvala !

DA ! Radice 24/7, ja inace ne gasim PC i po mesec dana, osim kad odem na put, a ovde ce zbog prirode posla morati da bude upaljen dok ne crkne !
A posto NE ZELIM da crkne, ili bar da mu malo produzim vek, zato pitam

Ko pita, ne skita, a ko ne skita, otpala mu kita.

Hvala, i ako imas jos neki savet baci ' VAMO.
 

Back
Top