dijeta za gojenje

Primer mešovite dijete za gojenje

Doručak: 200gr. mleka ili beke kafe (za prvi obrok ne uzimati kakao ili čokoladu), 100 gr. pavlake, 10 gr. šećera, 2 jajeta, 20 gr pečene slanine (moše se zameniti istom količinom outera) 250 gr.nekog peciva ili hleba.
Užina: Bujon (bistra supa) u kojije ukuvano 20 gr. testa, i umešano 60 gr. putera. Hleb ili pecivo po volji.
Ručak: !00 gr čorbe od mesa, sa 20 grama masnoće (dobra je i srž iz goveđih kostiju), 150 gr.ribe (mereno u gotovom stanju, ne sirove) 1 jaje, 150-200 gr. povća sa 40 gr, masnoće u povrću, ili 70 gr, pavlake, 150 gr. krompir pirea spremljenog sa mlekom ili nelupanom slatkom pavlako, ili krompira pečenog u ljusci, ili kuvanog, sa 20 gr, prelivenog sa putera . Hleb ili pecivo kao za doručak. sir po voli, za dezert voćni sok, pripremljen sa 150 gr slatke pavlake, i 20 gr, šećere, ili 200gr. kompota sa 40 gr šećera.
Užina: 2 jajeta (nije bitno u kom obliku), mogu se zameniti živinskim mesom ili šunkom, 150 gr. krompira, u bilo kom obliku, spremljenog sa 20 gr. putera, salata po volji, 400 gr.mleka, skuvanog sa 30 gr. griza ili pirinča i 30 gr, šećera. Pecivo ili hleb sa puterom, kao za doručak.
Pre spavanja: supa sa 20 gr. testa i 20 gr. masnoće.


Ovo je, naravno, samo primer odnosa količina, a što se tiče čestog spominjanja putera, recept za gojenje jeste kvalitetan, ali je iz "Velikog narodnog kuvara", koji je malo stariji, a nutricionistička saznanja su malo napredovala, a i tada je ulje retko korišćeno u ishrani (nije se mnogo ni proizvodilo), pa toplo preporučujem, tamo gde je to moguće i primereno (salate, supe, itd.) da se koristi hladno ceđeno ulje, umesto putera - druga stvar je sa mazanjem na hleb ili pecivo.
Što se tiče povrća, o njemu uglavnom piše "po želji", jer je neophodno u ishrani, a količina je ograničena samo apetitom.

I, naravno, ne znači da je sve ono što je zabranjeno u dijetama za mršavljenje, poželjno u dijetama za gojenje - tu mislim prvenstveno na "brzu hranu" i ostala razna gotova jela i namirnice, koje su pune hemije, jer je cilj doći do optimalne težine, a da se sačuva i unapredi zdravlje, ne izmršavi po prestanku dijete, i ne nastavi sa prekomernim gojenjem, posle prestanka dijete. A takođe i da se poveća i mišićna masa, koja strada i kod preteranog mršavljenja, kao i kod nekontrolisanog gojenja.
 
Poslednja izmena:
Za dorucak i pogotovo veceru jedi cvarke ,kulena ,kobasice , sunke ,neke salame po zelji , slanine , punomasne sireve sto zute, sto bele ,domacu pavlaku sa pijace (ubija od kalorija) , kajmak ,urnebes salatu , majoneze , tartare , senfove sa vec volis ,burek ,pica ,pljeskavica ,jaja sa slaninom przena na ulju , naravno puno hleba bala ili neke pogacice , sa cvarcima po mogucstvu ,onda ajvare ,ljute paprike i uoste zacinjenu hranu jer ona sporije razgradjuje masti ...
naravno posle svakog obroka i neki doba dezert na bazi cokolade ,jaja i putera sve jedno
pre obroka popiti dve tri rakijice ,viskija, vinjaka ili nekog drugog aperitiva koji poboljsava apatit, a uz obrok piti vino ili eventualno pivo posto uz njih se produzije obrok i omogucava da vise hrane "stane " u zeludac
 
Poslednja izmena:
Za dorucak i pogotovo veceru jedi cvarke ,kulena ,kobasice , sunke ,neke salame po zelji , slanine , punomasne sireve sto zute, sto bele ,domacu pavlaku sa pijace (ubija od kalorija) , kajmak ,urnebes salatu , majoneze , tartare , senfove sa vec volis ,burek ,pica ,pljeskavica ,jaja sa slaninom przena na ulju , naravno puno hleba bala ili neke pogacice , sa cvarcima po mogucstvu ,onda ajvare ,ljute paprike i uoste zacinjenu hranu jer ona sporije razgradjuje masti ...
naravno posle avakog obroka i neki doba dezert na bazi cokolade ,jaja i putera sve jedno
pre obroka popiti dve tri rakijice ,viskija, vinjaka ili nekog drugog aperitiva koji poboljsava apateti a uz obrok piti vino ili eventualno pivo posto uz njih se poroduzije obrok i omucava da vise hrane "stane " u zeludac

Znači,stekni loše navike i usput ode zdravlje u paradajz!
Ishrana za gojenje je slična onoj za mršavljenje (ne mislim na novinske instant dijete,nego na uravnotežene dijete propisane od str stručnih lica), samo su količine drugačije.
Uključi u ishranu med sa polenom i matičnim mlečom,otvara apetit a zdravo je. Bavi se nekim sportom pa nabaci mišićnu masu.
 
s kad bi svi toliko brinuli o zdravlju onda bi jesli samo zitarice , bareno povrce i musli , zdrava hrana je obicno bezukusna i jede je ulavnom samo onaj ko mora a, posto doticni zeli da se ugoji onda treba da apoji lepo i korisno i da jede ono sto sam napisao , bar dok ne nabaci nekih 5-10 kilograma ,a onda moze i sport ,teretana ,definicija mase i ostalo
 
Zdrava hrana ne mora da bude bezukusna...druga stvar su pojedine dijete za neke teže bolesti, pa i to može da se začini. Najpribližnija zdravoj hrani je, po merilima svetskih nutricionista, Indijska, pa Mediteranska.... (ima još, a misli se na tradicionalne recepte - nije najzdravuju Indijski ili Italijanski "mek" :lol:, ili gotova hrana)za njihovu kuhinju niko ne može da kaže da je bezukusna...Samo treba umeti kuvati, poznavati sastav namirnica i potrebe organizma, imati malo mašte, biti bez predrasuda, i hteti!
 
Verovatno je reč o kombinovanju namirnica i načinu spremanja, pa je zato indijska najbliža potrebama ljudskog organizma.

Mi smo često skloni da smatramo mesom i industrijske mesne prerađevine, i suhomesnate proizvode, a tu ima toliko hemije, da neupućen čovek ne može ni da zamisli...

Predpostavljam da u ovim zemljama nema u tradiciji takvih priozvoda, ili vrlo malo, s obzirom na njihovu klimu...
A i u našij tradicionalnoj kuhinji ti proizvodi su se jeli u tačno određenom delu godine (nije bilo ni frižidera ni zamrzivača), i u vrlo malim količinama, a da ne spominjem da hemije nije ni bilo...:lol:

Obzirom na naše navike i ukus, verovatno nam italijanska (i uopšte mediteranska) kuhinja najviše odgovara.:)
 
hhmmm...mogu ti reci da ti je najjednostavnije da
svaki dan 1 dnevno (ili 2 puta, nisam sigurna) uzmes i razmutis zumance u malo mleka i meda...i to popijes posle svakog obroka...taj isti problem je imala i moja rodica, bas je bila mrsava...i udebljala se, za ne znan ni ja koliko, ali joj je pomoglo...probaj...:)
*jooj kako mislim da je se lakse udebljati nego smrsati xD meni treba nesto efikasno za mrsavljenje xD hehe
 
hhmmm...mogu ti reci da ti je najjednostavnije da
svaki dan 1 dnevno (ili 2 puta, nisam sigurna) uzmes i razmutis zumance u malo mleka i meda...i to popijes posle svakog obroka...taj isti problem je imala i moja rodica, bas je bila mrsava...i udebljala se, za ne znan ni ja koliko, ali joj je pomoglo...probaj...:)
*jooj kako mislim da je se lakse udebljati nego smrsati xD meni treba nesto efikasno za mrsavljenje xD hehe

Pa, to je malko gadnjikavo.
 
Ja sam cuo za jedan metod debljanja, koji mi je dosta ljudi preporucilo, ali to jos nisam provjerio. Mlijeko, plazma i banana se pretvore u kasu, poslije nekog vremena bi se trebalo osjetiti na kilazi, valjda... Probajte pa mi javite rezultat! :eek:
 

Back
Top