integrali.............

malisan4231:
jel neko zna integrale...............................................trbace mi
Pitanje integrala vraća te na pitanje izvoda, a pitanje izvoda vratiće te na pitanje graničnih vrednosti iliti limese. Ako sve ovo pre integrala znaš onda je OK, samo prvo dobro nauci i uvežbaj tablične integrale. To se jednostavno nagruva uz "zvirkanje" i poređenje sa tabličnim izvodima. Sledeći korak su neke metode integraljenja, ali otom potom.
 
malisan4231:
jel neko zna integrale...............................................trbace mi
Ovde mnogi znaju integrale. Ako te interesuje ko sve zna, pitaj me. Ja ću ti svakog imenovati!;) A za početak, zna i stnco! Samo mu limesi malo škripe.;) :lol: :lol: :lol: :lol: Svakog na ovom Forumu hoće nešto da nauči. Čak i one koji ne žele niti da uče, niti da se nauče!:lol:

Samo mislim da ti integrali neće trbati!:-D
 
Sad već vidim da stnco priprema buzdovan da me mlati!
e040.gif
:lol:
 
O, Bože moj... Raspitaj se kod prvog "profesora matematike" koji će ti rado naplatiti privatne časove. Sumnjam da će ijedan da od početka do kraja objasni integrale, počev od limesa, preko izvoda, ali će ti svi rado izdiktirati tablice :?
Matematika je užasan smor ako je ne učimo suštinski. Ali, obično nam za to ne daju vremena :(
 
Da li neko zna kako se resava ovaj integral:

Integrate[ Sqrt[x] / (x+4) ]dx :dash:


Ako je od pomoci znam da je resenje: 2 Sqrt[z] - 4 ArcTan[Sqrt[z]/2]

Hvala!
Претпостављам да си мислио на овај интеграл ∫ √x / (x+4) dx , јер онако како је написано могао би бити и ∫√( x/x+6) dx но оба су решива ,па ћу дати решење само за први:

√x=t
x=t²
dx=2tdt
почетни инт постаје ∫ 2t² / t²+4 dt= 2∫(t²+4-4) / (t²+4) dt=

=2∫dt-8∫dt /(t²+4) dt=
=други инт. се решава преко смене t=2z dt=2dz и добије се решење

.......=2√x-4 arctg √x / 2 +c
 

Back
Top