Polipi na zucnoj kesi

pajta72

Početnik
Poruka
5
Pre neki dan sam radio ultrazvuk gornjeg abdomena,gde je ustanovljeno da imam dosta polipa u zucnoj kesi ali vrlo malih sem jednog od 6.7mm,interesuje me sta su to polipi,kako su nastali,dosta se plasim jer sam 1972.god.Ne bih zeleo da idem na operaciju jer nemam mnogo poverenja u ovdasnje doktore a i nisam dovoljno finansijski stabilan da bih obavio laperoskopiju sto mi lekari preporucuju.Dajte mi neki savet sta dalje,da li postoji neki nacin leciti ih,i cega sve u ziviotu i ishrani se trebam pridrzavati.P.S.Imam samo jedan bubreg od rodjenja i slucajnom analizom sam dosao do saznanja za ovaj problem.Rezultati ostalih organa na ultrazvuku su dobri za razliku od krvne slike gde je nadjeno malo vise glukoze i holesterola!Nikakve bolove nisam osecao ni pre ni sada pogotovu sto nisa znao sta je bolest jer sam se aktivno bavio sportom.Uz nadu u brzi odgovor veliki pozdrav!!!!
 
U principu polipi su slucajan nalaz na ultrazvuku i ne daju tegobe.Najcesce zahtevaju kontrolu, ukoliko prelaze 10 mm u velicini pacijentu se savetuje operativno lecenje.Verovatno tvoji lekari zbog broja polipa savetuju laparoskopsku intervenciju.Ne postoji drugi vide lecenja izuzev operativnog, inace su polipi benigne promene koje izuzetno retko maligno alterisu (dajem ti cisto podatak sta je polip, nemas razloga za paniku).
S obzirom da si mlad covek treba prvo da resis taj problem povisenog secera, da se dobro ispita sta je uzrok istog, da nemas diabetes i naravno holesterol koji moras da snizis (povedi racuna sta i kako jedes) a onda kad to saniras mozes da se konsultujes sa doktorima oko operativnog lecenja polipa na zucnoj kesi.
Jedino nisi rekao iz kog razloga si radio ultrazvuk ultrazvuk, pregleda radi ili imas neke tegobe.
 
Nisam imao nikakvih tegoba ali s obzirom da imam jedan bubreg od rodjenja,uradio sam preventivne analize.Glukoza mi je 6.6,a holesterol 8.7,ureja 7.0,Bilirubin uk. 17.4,trigliceridi 1.7,S-AST(GOT) 31.3,S-ALT(GPT)63.3,sumnjali su na masnocu na jetri pa su me terali na ultrazvuk.Radim na mestu referenta ishrane i nisam vodio mnogo racuna nakon prestanka bavljenja sportom na hranjenje.Sad sam na strogoj dijeti,sto se glukoze tice uradicu ponovo analize ali mislim da je na stresnoj osnovi,jer sam imao problema oko zdravlja zene i deteta,mada i volim dosta slatkog.Na ultrazvuku svi organi su u redu samo bubreg je kompezatorno uvecan,i ovo sa zucnom kesom.Kazite mi sad da li se laperoskopijom,uklanja cela zucna kesa ili samo polip koji je velicine 7mm.Takodje me zanima sta sa ishranom da li treba nesto izbegavati,takodje do davanja rezultata koiristio sam gazirane napitke konkr.min.vodu najvise da li ih izbegavati u potpunosti.Inace krvna slika mi je u redu sem gore navedenih rezultata.Takodje su mi rekli da polipi nastaju zbog neke jake prehlade,jha imam problema sa sinusima tako da sam skolon istim stalno.Dali vremenom oni mogu da se povuku.Brinem se uopste jel slabo poznajem materiju,jer sta ako uklonim zucnu kesu,sta sa varenjem koje mi nije bas idealno i sta sa jednim bubrego da nije suvise rizicno uraditi to.U nadi da cete mi dati brz odgovor veliko zahvalan!!!!!
 
Bojim se da ces ozbiljno morati da povedes racuna o tome sta jedes, to je pod broj jedan.
Pod broj dva da smanjis stres na najmanju mogucu meru.
Pod broj tri, bubreg mora da bude kompenzatorno uvecan jer je preuzeo na sebe funkciju onog drugog koga nemas i ta cinjenica ne utice na mogucnost da se laparoskopski ukloni zucna kesa.
Koliko sam upoznata vadi se cela zucna kesa ,mada ostavljam mogucnost da nisam u pravu, prosto nisam hirurg i ne poznajem tehniku operacije.
Veliki broj osoba je operisao zucnu kesu i zivi normalno nakon toga, doduse moraju da vode racuna o tome sta jedu ali to je nesto sto inace treba da se radi nevezano za to imas li ili nemas zucnu kesu.
Sto se tebe tice, izbaci kafu, gazirana ****, smanji slatkise, nemoj da pu.sis,koristi sveze voce i povrce, od mesa samo bareno pilece meso, teletinu i naravno riba,izbaci iz upotrebe testa, koristi integralni hleb, parce po obroku.
Infekcija sinusa i polipi na zucnoj kesi nemaju nikakve veze jedno sa drugim.
 
Ja sam pre 4 meseca operisao polipe na zucnoj kesi.Bezveve sam otisao na ultrazvuk,posto me je stalno nesto bolelo sa leve strane i tamo su mi pronasli,sto je za mene sreca.Polipe treba sto pre skinuti,jer kasnije mogu da se pretvore u maligni tumor.Sta,ako na primer,ti radis ultrazvuk svakih 6 meseci,i izmedju tih pregledati se to pogorsa,posle ces se pojesti sto nisi odmah uradio operaciju.Meni su radili laparoskopiju i izvadili su mi celu zucnu kesu,bez koje,evo sad posle 4 meseca od operacije,hvala Bogu,sasvim normalno zivim.Od hrane mi bas nista ne smeta,pa cak ni jaja,samo sam prvih mesec dana bio na strogoj dijeti.Nadam se da ce ovo nekom pomoci.
 
Нема. Али иди на преглед да после не би било касно.:)
Наравно, не мислим на најгоре, него једноставно може полип да порасте па да изазове опструктивну жутицу, па последично запаљење, можда и пуцање жучне кесе, а да не кажем да је могућа и малигна алтерација(то је оно најгоре) , а то ти не треба.;)
 

Back
Top