Problemo !

mefhisto

Zainteresovan član
Poruka
340
E ovako, svaki put kada vishe koristim memoriju racunara ( npr. Antivirus skenira, slusham muziku, igram igre...) racunar se zapuca, pojavi se plavi ekran na kome pishe kako trebam da izvadim skoro instaliran hardver itd... Na dnu pishe: "Beginning Dump of Physical Memory" itd...
Na sys trayu imam strelicu safely remove hardware, na kome su prikazani dsl modem i hard-driveovi....stalno mi se deshava, i ne znam shta da radim.......
 
Mislio je na RAM memoriju,ali pazi nije do toga.U sustini ili ti je otisao RAM ili je malo izvucen iz slota-proveri-ili kao sto se meni desilo puca zbog nekompatiblnosti sa plocom-zato je tu plavi ekran-kazu da u 90% slucajeva je do RAM memorije.Pozdrav
 
memorija je maltene u 70% slucajeva hardware-ski krivac. ako nista softverski ne pomaze- vadis i vracas memoriju :)
A ako ti komp pisti (beep) kada ga upalis i to na svakih nekoliko sekundi- uvek je memorija :)
 
dvr_liberty:
2rema


A o čemu onda pričate?
:evil:
kao prvo isti problem sam imao /imam jos uvek/i postavio sam pitanje na ,,sigurnost i zastita,,.
bilo je nekoliko saveta ali nista ne pomaze .mucim muke jos uvek sa istim problemom.
samo da ponovim da mi je nova memorija od 256 mb kingstom.
jedino sto sam primetio da kad iscupam dvd rezac sa napajanja sve je u redu a i to je novo pre 25 dana je kupljeno
kao drugo
prijatelju dvr_liberti ti si i tamo posle nekoliko saveta od kolege,,gz,, i ostalih postavio samo komentar citiram ,,,,,,gde ode ova tema,,,,zavrsen citat. pa bih te molio da ako vec nemozes da pomognes da bar ne odmazes.
unapred se izvinjavam ako ste vi neki dezurni filozof na ovom forumu
eeeeeeee onda izvini stvarno ja sam samo pocetnik u ovom cudu koje me zeza
 
ocigledno djavo ne ore i ne kopa nego mene zaje...a.
u momentu kad sam se iskljucivao sa neta ponovo se pojavilo plavi ekran .
pocetak ide ovako;

a problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer
driver_irql_not_less_or_equal
pa onda nesto u fazonu dali je pravilno instaliran zadnji hardwer ili softver .zatim ima jos pajz sad ovo

disable bios memory option such as caching or shadowing.
technical information:
***stop:(0x00000d1,0x955af59,0x00000002,0x0000000,0xf955af59)
***alcxwdm.sys_adress f 955af59 base at f 9529000 date stamp3b28910a
***alcxwdm.sys_adress f 955af59 base at f 9529000 date stamp3b28910a
beginning dump of physical memory
physical memory dump complete

contact your system administratora or technical support group for furteher assistance

eto to je to pokusao sam sto tacnije da prepisem ako neko moze na osnovu ovog da pomogne bilo bi lepo a ako ne dunav mi nije daleko .
mislim letece masina sa mosta ne ja
pozdrav
 
_paznja_ sve sto uradite je na vasu odgovornost ja sam rizikovao
i za sada sam zadovoljan sa rezultaom.
kad ukucate na googl - irql-dobijate gomilu tema na raznim forumima
izmedju ostalih postoji i www.101.com. pa nesto ,nemojte mi zameriti jer sam poludeo sa ovim plavilom
od ekrana kad god se iskljucujem sa neta ili neke igrice ma u ostalom vec se zna za moj problem u gornjim porukama .ikopiracu ovde ono sto je meni pomoglo a svako moze da pronadje za sebe posto kako sam shatio postoje razne varijacije problema. dakle to bi bilo sledece
citiram"
Poruke o greskama kod Windows 2000/XP | Štampaj |
Autor Tim 1o1
Ne treba da se ljutite na poruke o greskama - radije ih smatrajte darovima. Kada dobijete takvu poruku, ona ce vas uputiti gde da potrazite problem. To je pozeljnije nego da vam sistem padne bez upozorenja iii da kasno otkrijete da odredeni uredaj ne radi kako treba iako je naizgled ispravno instaliran.
Vrste Stop poruka
Postoje dve vrste sistemskih gresaka na koje de vas Windows 2000/XP upozoriti, u zavisnosti od toga sta se desava:
-Poruke Stop: Prikazuju se u tekstualnom rezimu rada kada jezgro operativnog sistema otkrije situaciju koja se ne moze popraviti.
-Poruke o neispravnom radu hardvera: I ove poruke se prikazuju u tekstualnom rezimu rada i pojavijuju se kada procesor otkrije nepopravljivo stanje hardvera.
Obe vrste poruka se generisu kod svake greske koja moze da zaustavi rad sistema, sto ne znaci da se sve mogu primeniti na vas slucaj. Poruka koju cete retko videti glasi "stop message ox0000003E". Ona znaci da nije podrzana vasa konfiguracija sa vise procesora i ugledacete je samo onda ako su razlicite vrste procesora, na primer, procesor 486 i Pentium, instalirane u istom sistemu. Da bi se ova greska generisala, morate da imate specijalan Microsoftov adapter.
Medu porukama o greskama poruke Stop su najcesce i pojavijuju se pri pokretanju sistema iii tokom njegovog rada. Ove greske se popularno nazivaju ,plavi ekran smrti , ali ako naucite da dobijene poruke protumacite, to vam moze pomoic da gresku popravite i podignete racunar u stabilnijem okruzenju.
Postoje tri vrste obavestenja na ekranu sa porukom Stop:
-Obavestenja o detekciji greske
-Uputstvo za akciju, a ponekad i savet
-Podaci programa za otkrivanje gresaka.
Obavestenja o detekciji greske sadrze deo programskog koda koji je izazvao gresku (engl. Stop code ili Bug check code). Ovaj kod sadrzi do cetiri parametra koje je definisao autor softvera. Parametri se pojavljuju u zagradama, zajedno sa simbolickim nazivom poruke o gresci. Ovaj kod jasno ukazuje u cemu je problem, a imate i uputstvo kako da ga otklonite. Microsoftova dokumentacija ima listu Stop kodova
Primer takvog koda bi bio:
STOP: 0x0000001E (0xc0000005, 0xf24a447a, 0x00000001, 0x00000000) KMODE EXCEPTION NOT HANDLED
Ovaj odeljak cesto (ne i uvek) sadrzi tacnu heksadecimalnu memorijsku adresu na kojoj je nastala greska, zajedno sa upravljackim programom za uredaj koji ju je izazvao. Pojavljivanje ovakvih podataka zavisi od vrste greske. Oni mogu da izgledaju ovako:
Address F24A447A base at F240000, datestamp 35825ef8d - wdmaud.sys
Ukoliko su zbog greske ostecene usluge koje su potrebne za prikazivanje poruke o gresci, onda ce se mozda prikazati samo prvi red poruke.Odeljak sa uputstvom za akciju sadrzi preporuke za oporavljanje od konkretne otkrivene greske. U izvesnim slucajevima problem moze da resi ponovno pokretanje racunara. Ukoliko se ponovo pojavi ista greska, mozda ce biti potrebno da ponistite izmene koje ste nedavno uveli ili da zamenite ostecenu datoteku sa upravljackim programom. Ukoliko se poruka Stop javi pri instalaciji, moci cete da utvrdite u cemu je problem i da ga otklonite. U Windowsu 2000/XP postoje dve opcije za pokretanje sistema: pokretanje u bezbednom rezimu rada (Safe mode) i podizanje poslednje poznate ispravne konfiguracije (Last Known Good Configuration).Poslednji odeljak sadrzi podatke programa za otkrivanje gresaka koji je deo jezgra operativnog sistema, ukoliko takav program radi. Oni obuhvataju npr. prikljucak COM, broj bita u sekundi i brzinu prenosa. Tu cete dobiti obavestenje i o tome da li je snimljena datoteka memdump, pod pretpostavkom da je ta opcija aktivirana.
Tumacenje poruka o Stop greskama moze da bude zapetljano, ali pomoc mozete da dobijete sa Microsoftove Web lokacije na adresi http://search.microsoft.com. Unesite kod Stop greske i izaberite opciju Search the Knowledge Base. Jos jedna alatka bez koje administrator ne bi smeo da bude jeste Microsoftov Technet. Ovaj program sadrzi opsezna obavestenja o prevazilazenju teskoca i moze se naruciti od Microsofta.
Uobicajene Stop poruke
Bila bi potrebna cela knjiga da objasnimo svaku Stop poruku, zato cemo se ovde ograniciti samo na one cesce, koje mozete da vidite tokom rada ili instalacije.
Poruka Ox0000000A u postojecoj instalaciji
Tekst poruke: IRQL NOT LESS OR EQUAL
Uobicajeni uzrok greske je to sto jedan ili vise upravljackih programa koriste neodgovarajuce memorijske adrese.
Ako je Windows 2000/XP uspeo da se pokrene, pokrenite program Event Viewer i potrazite koji je uredaj ili njegov upravljacki program izazvao gresku. Izaberite Start/Settings/Control Panel. Pritisnite dvaput stavku Administrative Tools, pritisnite dvaput stavku Event Viewer i izaberite stavku System Log.
Mozda ce biti potrebno da deaktivirate novoinstalirane upravljacke programe ili da uklonite sve druge programe koje ste nedavno instalirati. Ako racunar ne mozete da pokrenete, odaberite opciju Last Known Good Configuration ili opciju Safe mode. Bezbedni rezim (Safe mode) ce omoguciti da uklonite ili iskljucite novoinstalirane programe. O tome ce kasnije biti vise reci.
Kada odaberete opciju Last Known Good Configuration, bice izgubljene sve promene sistemskih parametara koje ste napravili od poslednjeg pokretanja sistema.
Poruka Ox0000000A pri instaliranju
Tekst poruke: IRQL NOT LESS OR EQUAL
Uobicajeni uzrok je to sto jedan ili vise upravljackih programa koriste neodgovarajuce memorijske adrese. U ovom slucaju (koji se odnosi na instaliranje, a ne na rad sistema), tokom instaliranja, kada stignete do ekrana „ Setup is inspecting your computer's hardware configuration, pritisnite taster F5 i izaberite ispravnu konfiguraciju racunara. Na primer, za racunar sa jednim procesorom izaberite opciju Standard PC. Druga mogucnost je da iskljucite kesiranje memorije u BIOS-u. Ako niste sigurni kako da postupite, potrazite savet od proizvodaca hardvera.
Iz racunara bukvalno izvucite sve adapterske kartice i iskljucite sve uredaje koji nisu neophodni za pokretanje sistema (npr. modem). Zatim ponovo pokrenite postupak instaliranja Windowsa 2000/XP.
Ako u sistemu imate SCSI adapter, proverite kod prodavca adaptera da li za njega ima poslednju verziju upravljackog programa namenjenog Windowsu 2000. Iskljucite sinhronizaciju, proverite zavrsne otpore na SCSI magistrali i obezbedite da se identifikacioni brojevi SCSI uredaja ne sukobljavaju.
Ako u sistemu imate IDE uredaje, onda IDE prikljucak na maticnoj ploci podesite na vrednost Primary only. Proverite da li su ispravni parametri Master-Slave za IDE uredaje. Osim cvrstog diska, iz sistema uklonite sve IDE uredaje koji nisu neophodni (jedinice trake, dodatne CD jedinice).
Proverite da li se hardverske komponente nalaze na Microsoftovoj listi kompatibilnog hardvera (HCL listi). Ona ce vam pomoci da utvrdite da li se vas hardver i upravljacki programi za njega slazu sa Windowsom 2000. Kopija HCL liste se nalazi na kompakt disku Windowsa 2000/XP u direktorijumu Support; otvorite datoteku hcl.txt. Ako zelite najsvesiju verziju ove liste, potrazite je na adresi http: //www. microsoft.com/hcl.
kraj citata .
kod mene konkretno sam u advanced bios features stavio da je external cache iskljucen .
nakon toga vec dva sata se non stop konektujem na net i igram igrice i sve sto mi je palo na pamet da mogu odjednom da pokrenem i sve je u redu,pa sam zato resio da ovaj podatak podelim sa svim koji imaju isti ili slican problem.
samo da dodam da je zbog duzine ipak ovo samo deo teksta
koji datira jos iz 2003
pozdrav
i da je problem itekako prisutan
 

Back
Top