Upis u prvi razred OŠ

Goran_V

Zainteresovan član
Poruka
111
Od prvog aprila počinje upis budućih prvaka u škole. Pošto mi po ceo dan zvoni telefon i postavljaju se pitanja vezana za to, hajde da malo pomognem i ovde.

U prvi razred osnovne škole upisuju se deca koja do početka školske godine, do 1. septembra, imaju najmanje šest i po, a najviše sedam i po godina. Dete starosti od šest i po do sedam i po godina upisuje se nakon ispitivanja pred polazak u školu. U školu se mogu upisati i deca od šest do šest i po godina, ali nakon provere spremnosti za polazak u školu.
Osnovna škola dužna je da upiše dete koje ima prebivalište na području škole. Škola može da upiše i dete sa područja druge škole, na zahtev roditelja, ukoliko ima prostorne mogućnosti.
Roditelj može da izabere osnovnu školu u koju će da upiše dete, o čemu podnosi zahtev izabranoj školi najkasnije do 1. februara tekuće kalendarske godine u kojoj se vrši upis. (Retko koja škola poštuje taj rok)

Dokumentacija potrebna za upis je lekarsko uverenje dokaz o zdravstvenom pregledu deteta (drzavni dom zdravlja), izvod iz matične knjige rodjenih i potvrda o prebivalištu. Od ove godine bice potrebna i potvrda o zavrsenom pripremnom razredu.
Proveru spremnosti deteta za upis u školu vrši psiholog škole.

Nemojte terati decu da uče i pišu slova. Naučiće u školi. Učiteljicama će biti teže da isprave greške u pisanju nego da krenu od nule.
Dajte deci što više da crtaju. Treba da jačaju šaku i sitne mišiće da bi kasnije lakše i lepše pisali.
Igrajte se sa decom. Pomozite im da shvate pojam broja. Idite u prodavnicu, pijacu...recite im "Daj mi DVE flaše, daj mi ČETIRI narandže..." Tako će shvatiti da broj nije - cifra.
Pričajte im o školi. Nemojte ih plašiti. Grozno je reći :"Videćeš ti kada kreneš u školu, tada će..." Ne! U školi će učiti, igrati se, družiti se.
Obiđite škole. Poštujte i mišljenje deteta. Ipak će ONO ići u tu školu.
Prilikom odlaska do izabrane škole, pokazjte detetu orijentire. Jednog dana će ići i samo.
Učite ga da pređe ulicu. Uvek razmišljajte i o tome da dete gleda sa visine od metar i nešto i da vidi stvari iz sasvim drugog ugla u odnosu na Vas.
Kad krenete da ga upišete u školu, da predate papire, obucite se lepo. Doterajte i dete. Odvedite ga posle u poslastičarnicu, Mekić... To je veliki dan za dete. Učinite ga svečanim!

Imate i par saveta na:
http://www.osbs.edu.yu/aktuelno/pocetak.php

A JOS VISE NA
http://www.osbs.edu.yu/aktuelno/prvaci.php
 
Goran-V je sve to divno napisao, pa i ja da se 'ugradim' u korisnu pricu jednim savetom:

svi oni roditelji koji imaju decu za redovan upis u skolu a koja su granicna po godinama (napr. ako dete puni 7 godina u oktobru ili novembru 2007., ono bi trebalo da podje u skolu septembra 2007 godine), a ne zele da upisu dete te godine, mogu odloziti polazak deteta u skolu za godinu dana odvodjenjem deteta u Dispanzer za menatlno zdravlje dece pri svom Domu Zdravlja (ili kod decijeg psihijatra), pod uslovom da smatraju da njihovo dete jos uvek nije zrelo (emotivno i socijalno) za skolu iako je proslo uspesno sve testove skolskog psihologa.
Godinu dana odlaganja polaska u skolu nema nikakvih posledica po obrazovanje i buduci akademski status ovakvog deteta, ali godinu dana vise za igranje, bez pritisaka i za socioemotivno sazrevanje od neporcenjive je vrednosti i dragoceni dobitak za dete. Pazljivo posmatrajte svoju decu - sva deca moraju u osnovnu skolu, ali ne moraju sva deca od 6 do 7 godina poci u prvi razred, CAK I AKO su prosla uspesno sva testiranja kod psihologa skole: intelektualni status nije jedino merilo zrelosti deteta - pustite vasu decu da se sto duze igraju u obdanistu: skola ih neminovno ceka bar 8 godina a obicno i duze!
 
Cao, ovde majka jednog buduceg prvaka. Moja malena puni 7 godina 30.decembra 2007 i veoma je zrela(po proceni decjeg psihologa iz Doma Zdravlja) tako da planiram da je upisem ove godine, iako mi je nekako zao, pocinje sa obavezama. Imam neka pitanja:
1.Interesuju me ti pregledi: Koji su to pregledi i da li mogu vec sada da se odrade, da izbegnemo guzve?
2. Kome se obratiti u skoli za informacije oko upisa?
3. Nisam ni znala da se podnosi zahtev za upis u skolu: Da li postoji neki formular ili sama pisem na parcetu papira?
Hvala unapred na odgovoru.
 
brizna mama:
Cao, ovde majka jednog buduceg prvaka. Moja malena puni 7 godina 30.decembra 2007 i veoma je zrela(po proceni decjeg psihologa iz Doma Zdravlja) tako da planiram da je upisem ove godine, iako mi je nekako zao, pocinje sa obavezama. Imam neka pitanja:
1.Interesuju me ti pregledi: Koji su to pregledi i da li mogu vec sada da se odrade, da izbegnemo guzve?
2. Kome se obratiti u skoli za informacije oko upisa?
3. Nisam ni znala da se podnosi zahtev za upis u skolu: Da li postoji neki formular ili sama pisem na parcetu papira?
Hvala unapred na odgovoru.

1. Pregledi se obavljaju po domovima zdravlja. Visina, težina, vid... Sistematski pregled. Tu lekar daje misljenje da li je dete za skolu ili ne. Kada krene upis naprave se velike guzve i dugo se ceka, a i pregled sam po sebi dugo traje. Nekada i dva dana.

2. U vezi upisa treba se obratiti direktoru ili sekretaru skole

3. Zahtev za upis bi, po zakonu, trebalo da se podnese samo onoj skoli kojoj dete teritorijalno ne pripada. Skola je duzna da primi svu decu sa svoje teritorije! Ukoliko ima prostorinih mogucnosti moze da primi i decu sa drugih teritorija. To se, uglavnom, ostavlja za kraj upisa da ne bi doslo do prebukiranosti skole. Mi smo, recimo, na proslom upisu odbili 15-20 ucenika jer nismo mogli da ih primimo, odnosno ili bi otvarali novo odeljenje ili bi imali ogromna odeljenja. To nismo zeleli, tako da je samo 50% molbi onih sa drugih terotorija ispostovano. Formular molbe ne postoji. Pise se na parcetu papira. Opet, sve to zavisi od skole do skole. Negde moze i bez molbe. Pojavite se i upisu dete. Negde treba molba. Najbolje je nazvati skolu i pitati. Dece je sve manje tako da veoma mali broj skola trazi molbu.

4. Sto se Vaseg deteta tice, ono je zrelo za skolu i treba da krene. Polaze sva deca koja 1. septembra pune 6,5 godina.
 
Deluje mi da nije jasna prica o teritorijalnoj pripadnosti. Skole su podelile naselja u kojima se nalaze. Nešto kao u Čikagu tridesetih godina ;) ;)
Recimo, teritorija moje skole je Banovo brdo, neparna strana Kirovljeve, sve iznad Pozeske ulice i neparna strana Pozeske do broja 65. Zatim, Blagoja Parovića neparna strana i sve ulice iznad.
Mislim, podela teritorije nije dobra. Deca koja stanuju 10 metara od Pancica pripadaju nama koji smo 300 metara uzbrdo. Verovatno je tako i kod drugih skola. To sto ste blizu neke ne znaci i da njoj pripadate. To je teritorijana podela koja je pravljena jos za vreme Josipa Broza. U martu skole dobijaju spisak dece koja su rodjena na teritoriji skole i trebalo bi da salju pozive roditeljima. Neke skole to rade, a neke ne. Najbolje je - telefon u ruku i pozovete zeljenu školu.
 
Goran_V:
1. Pregledi se obavljaju po domovima zdravlja. Visina, težina, vid... Sistematski pregled. Tu lekar daje misljenje da li je dete za skolu ili ne. Kada krene upis naprave se velike guzve i dugo se ceka, a i pregled sam po sebi dugo traje. Nekada i dva dana.QUOTE]

Jeste, i jos 333 drugih pregleda, te kod ocnog, te kod ORL, kod ovog, kod onog... Bar je tako bilo kad sam ja kretala u skolu, pre8 god. Da se ubije covek kroz koliko ordinacija treba da prodje. :| :| :-|
 
Marge:
Goran_V:
1. Pregledi se obavljaju po domovima zdravlja. Visina, težina, vid... Sistematski pregled. Tu lekar daje misljenje da li je dete za skolu ili ne. Kada krene upis naprave se velike guzve i dugo se ceka, a i pregled sam po sebi dugo traje. Nekada i dva dana.QUOTE]

Jeste, i jos 333 drugih pregleda, te kod ocnog, te kod ORL, kod ovog, kod onog... Bar je tako bilo kad sam ja kretala u skolu, pre8 god. Da se ubije covek kroz koliko ordinacija treba da prodje. :| :| :-|


Da, a svi cekaju poslednji dan pa se tokom aprila naprave ogromne guzve.
 
Миркић, мени су рекли за сина да је боље да остане још годину дана у вртићу да би сазрео за школу. Уписали смо га са 6,5 година ... и кајемо се ... тачно му је фалило тих годину дана! И да ти одмах кажем да су та деца максимално оптерећена што се тиче градива, до броја часова и вучења оних до бола тешких торби .... ако можеш, пусти је још мало, детињство је једно и брзо прође. И мислим да деца рођена после 1. априла не могу да иду раније у школу.
 
Pa da budem iskrena i ja imam tu ideju , da je ostavim do punih 7 godina u vrticu. Mada se u njenom vrticu bas dosta radi tako da do polaska u skolu vec tecno citaju i pisu , fakticki nece mnogo propustiti . Ja sam krenula sa 7 tj falilo mi je mesec do 7 . Samnom u razred su isli i oni rodjeni u martu , aprilu, maju...dakle skoro 8 godina. Ne vidim da im danas ista fali, a nije im falilo ni sto su krenuli sa 7,5. Mene

U stvari me zanima ko je taj ko odlucuje kad ce moje dete u skolu, tj kad je spremno. Ako sam to ja, onda sam sigurna da ce krenuti sa 7,5.
 
Mirka šizika:
Pa da budem iskrena i ja imam tu ideju , da je ostavim do punih 7 godina u vrticu. Mada se u njenom vrticu bas dosta radi tako da do polaska u skolu vec tecno citaju i pisu , fakticki nece mnogo propustiti . Ja sam krenula sa 7 tj falilo mi je mesec do 7 . Samnom u razred su isli i oni rodjeni u martu , aprilu, maju...dakle skoro 8 godina. Ne vidim da im danas ista fali, a nije im falilo ni sto su krenuli sa 7,5. Mene

U stvari me zanima ko je taj ko odlucuje kad ce moje dete u skolu, tj kad je spremno. Ako sam to ja, onda sam sigurna da ce krenuti sa 7,5.

Ako ниси добила позив за упис у школу, онда не мораш да је уписујеш. Знам клинца који је рођен истог дана кад и мој син, и њега су оставили још годину дана. Пријавили га касније. Ако је пријавиш раније, школски психолог ће проверити да ли је она спремна или не за школу.
Не кажем да им нешто фали, па и ја сам кренула са 7,5, али има деце која просто нису зрела за школу. Нема то везе толико са читањем и писањем. Мој син је имао неку врсту кризе у другом полугодишту првог разреда, једноставно се није снашао, док је сад већ другачије.
 
Svako dete to drugacije podnese, prvi razred je po mom skromnom misljenju stresan i za naspremniju i najstabilniju decu.

Samo promena drustva i uobicajenog nacina rada je vec dovoljno velik stres za dete. Ok priznajem ja sam preterano boleciva majka, al ni jedno dete nije umlo od toga sto je krenulo u skolu pa nece ni moje. Jaca je nego sto ja mislim .
a068.gif
 
Деца која до 1. априла текуће године пуне 6 година тестирају се за упис у школу. Психолог након тестирања препоручује родитељима да ли да дете упишу те године, или да чекају следећу. Значи, то зависи од дететове зрелости и спремности.
У великом броју случајева деца која раније пођу у школу касније мало касне са сазревањем у односу на ту своју генерацију...и тачно се осети да им фали година (нарочито дечацима)...али има и случајева када је дете сасвим зрело и када би још једна година вртића за њега значила стагнирање...
Моја ћерка је јануарско дете и најмлађа је у разреду, и то се и визуелно примети, али за сада нема никаквих потешкоћа везаних за учење, рад у школи и социјализацију.
 
Ima i onih koji sa s godina budu primljeni, ali se na kraju ispostavi da nisu bas zreli. Jedna moja drugarica je ranije krenula u skolu i tek se u sedmom razredu ispostavilo da je mnogo manje zrela od svih nas. Jednostavno, koliko god se ona trudila da bude kao ostali, vidi se da joj nesto fali da bi sazrela.
 
Marge:
Ima i onih koji sa s godina budu primljeni, ali se na kraju ispostavi da nisu bas zreli. Jedna moja drugarica je ranije krenula u skolu i tek se u sedmom razredu ispostavilo da je mnogo manje zrela od svih nas. Jednostavno, koliko god se ona trudila da bude kao ostali, vidi se da joj nesto fali da bi sazrela.

Tako je. Raniji polazak u skolu ne znaci samo problem sa zreloscu u prvom razredu. Problem ce se provlaciti skoro kroz celo skolovanje. U prvom razredu je lako videti ko je ranije krenuo u skolu. Sad malo karikiram, ali dok svi sede jedan se valja po podu. Tacno vidis da su bebe, da im nedostaje igra. Uvek je bolje da krenu kasnije pa da budu vodje nego da krenu ranije pa da budu u zapecku. Znate i sami kako se racuna IQ. Sa cime se dele rezultati. Vidite kako se menjaju klinci iz dana u dan, meseca u mesec. A koliko se tek promene za godinu dana? Godinu dana je ogroman period za decu!!! Dete ne treba da bude kompenzacija za neuspehe roditelja. Ne krece u skolu da bi se roditelji hvalili kako je pametno pa krenulo sa 6 godina.
Problem ce biti i kasnije, kao sto rece Marge koja je obecala da ce da uredjuje skolski sajt pa se sakrila. Problem je sto ce vecina da udje u pubertet u 6. ili 7. razredu i da se izluduje tada, a onaj koji je krenuo ranije ima da "šizne" kada se svi smire. Uvek se setim price o mojoj sestri cije su drugarice pocele da se sminkaju, a ona jos uvek nosila kikice. Stalno moraju nesto da se dokazuju.

Zakon je propisao kada treba dete da krene u skolu. Ne treba juriti i upisivati ga pre tog roka. Samo polako.

P:S: Ona kojoj je devojacko prezime Cvetanović neka upiše dete u školu kada meni prodje mandat. :lol: :lol:
 

Back
Top