Ljudi na Marsu

missmoon

Obećava
Poruka
90
2004 godine sleteli su roveri na Mars, a za nekih 30-tak godina u planu je put na Mars sa ljudskom posadom. Put do tamo i nazad trajao bi 3 godine. U daljij buducnosti verovatno se planira stvaranje baza na Marsu, u kojima bi ziveli i radili ljudi koji bi proucavali geologiju i druge kojestarije. Sta vi mislite, da li bi prisustvo ljudi na ovoj planeti moglo da izmeni njen izgled i atmosferu -mislim na neplanirani uticaj ljudi, kao sto je sejanje nasih zemaljskih bakterija i virusa po povrsini marsa. Moguce je da bi nasi mikroorganizmi i uspeli da prezive i da se izmene u skladu sa uslovima tamo.
I uopste, sta mislite o putu na Mars, i o putovanju ljudi kroz svemir?
 
A duhovi su pametne stvari. Samo, duhovi još ne žive na Internetu nego po mračnim tavanima i podrumima, starim kućama, napuštenim mlinovima i sličnim mjestima. Ostavi se ti kompjutera pa pođi na neko od takvih mjesta. Ovdje nećeš naći te svoje pametne stvari.
 
Istrazivanje i kolonizacija marsa ili bilo koje druge pogodne planete jesu neumitnost koja dolazi kao posledica civilizacijske tekovine. Da nepricam o problemima same zemlje (zagadjenje, hrana i voda, otopljavanje itd...)

Neverujem da bi ljudi dozvolili da na mars ponesu nasih bakterija i virusa, ali ako i odu, neumitno je da ce se morati i oni menjati, isto kao sam covek, kroz generacije, naravno.

Kolonizacija jeste neophodna (ili ce postati). U samoj je ljudskoj prirodi to.Zato i trose milijarde da preliminarno ispitaju najpogodniju od svih planeta.

Secate se kako je Kolumbo slucajno nasao ameriku i sta je tamo zatekao...a vidi sad sta od ista stvori.....:):)

Naravno, i duhove ce tamo da ponesu....kojima nije tamo nikako mesto, kao ni na ovom forumu.
 
Neverujem da bi ljudi dozvolili da na mars ponesu nasih bakterija i virusa, ali ako i odu, neumitno je da ce se morati i oni menjati, isto kao sam covek, kroz generacije, naravno.

А како да не понесу, када у нашем телу има на милионе бактерија без којих не би могли да живимо. Уосталом, ако мислимо да живимо ван куполе, потребно је тераформирати Марс, а за то је пак потребно да отопимо полове... Много ту проблема има.
 
Prisustvo ljudi uvek menja sredinu u kojoj se nalaze, što planirano a što neplanirano jer savršen plan ne postoji.

Kolonizacija Marsa je ono što nam sigurno predstoji, jer će Zemlja prema nama biti gostoljubiva još samo nešto manje od milijardu godina a možda i manje (zavisi od mnogih faktora). Prema tome , biće neophodno i teraformiranje što jeste težak i dugotrajan posao (i skup) ali možda će postojati olakšavajuća okolnost ukoliko se pokaže tačna pretpostavka da ispod površine Marsa postoji voda.

Naravno, Mars će biti samo odskočna daska za dalje osvajanje kosmosa jer je ova naša Vaseljena tako sazdana da se neprekidno menja, a život je na žalost tako tanan da mu i najmanja promena može naškoditi. (Ove promene odnose se pre svega na naše Sunce koje će oterati ljude prema granici sunčevog sistema a možda i van njega.) Zbog toga, putovanje po svemiru i kolonizacija drugih planeta je naša nasušna potreba, mada, i da nije tako, što reče Sal, čoveku je u prirodi da istražuje i osvaja nove svetove.
 
Čovjek je sazdan kao konkvistador. U njegovoj prirodi je ne da istražuje nove svjetove nego da ih osvaja. Istraživanje je samo prirodna posljedica tog nastojanja za zauzimanjem novih prostora. Samo, za to mora postojati motiv, jer tip ljudi koji prvi kreću u osvajanje nije onaj koji se brine za dobrobit rase nego onaj koji se brine za dobrobit jednog predstavnjka te rase - sebe samog.

Da dopunim: Ne bi me iznenadilo da osnivači prve naseobine na nekom stranom svijetu budu neki avanturisti koji su negdje oteli letilicu sposobnu da do tog svijeta stigne (samo ako bude ikakve realne nade da na taj način steknu bogatstvo, moć i slavu - ovo zadnje je manje važno).
 
Oticemo mi na Mars,ali tamo negde 5-og 6-og.Mi da bi isli na Mars treba nam kao prvo novac( i to u kolicinama koje je tesko zamisliti ),kao drugo novi raketni pogon ili prvo napraviti bazu na Mesecu pa odatle krecati dalje...
Ali,mi svi dobro znamo da NASA nije sletela na Mesec pre ko zna koliko godina ( pitam se dal je ono sletanje na Mesec bilo pravo ), NASA nema dovoljno para za takvo planinarenje,letelice su zastarele,pa kad se sve to uzme u obzir,mi necemo mrdati sa zemlje bar narednih 150 godina.
 
Samo su pare problem, tehnička strana je uglavnom rešena. Rusi imaju dovoljno iskustva sa dugim boravkom ljudi u kosmosu, a Ameri sa sletanjem na Mesec.
Sledeća etapa je slanje automatske letelice na površinu Marsa i njen povratak na zemlju. Posle toga bi mogli i ljudi da idu.
Jeste, potrajaće to par decenija ali ja sam, očito, optimista. Žalosno je što se novac daje na oružje umesto u nauku i ovakve projekte.
 
Tu ce odmah da se nadju neki besmrtni ljudi u senci koji ce da kazu : '' A ciji ce Mars biti ?''

Bice tu rata , upocetku na zemlji izmedju ljudi , a malo posle u svemiru , izmedju ljudi sa zemlje i marsovaca tj. ljudi sa marsa ...
 
O socijalnim interakcijama izmedju kolonista i zemljana bi se mogle teorije i teorije pisati...naravno da ce se kolonija osamostaliti kad-tad...to je sigurno. Bitno je da taj proces zapocne, i da se mene pita, rekao bih prvi DA za prvog kolonistu..samo da mi obezbede laptop sa interplanetarnom wireless internet pristupu....to bi jedino trazio. I mini montaznu jelen pivaru, da mi je spakuju u kofer.:)
 
hehe... bas lep podforum... sto se tice naseljavanja drugih planeta cini mi se da gresite u predpostavci da ce mo praviti kolonije na marsu... dakle greska ... to nece biti mars nego ce biti cini mi se Jupiterov satelit EVROPA ... na tom prirodnom satelitu ima i leda i kamenja i dovoljno suncevih zraka da bi mogle opstati neke biljke (naravno genetski modifikovane od strane coveka i prilagodjene zivotu u dosta losijim zivotnim uslovima na zemlji... elem... da bi sagradili koloni ja ewropi treba nam sa cime cu se sloziti sa vama mnogo ali bas mnogo novca... tehnoloski smo u mogucnosti da odletimo pa cak i do Evrope... recimo da vam dam jedan primer... kompjuter koji je upravljao jednom od prvih letelica koje su napustile atmosferu Majke zemlje je bio brzine sweha 400 Mhz/a hehe
... sa sadasnje tacke gledista imamo dostupne procesore na trzistu od 5000 ili 6000 Mhz/a... pa sto opet nije ni bitni jel znamo kakav je recimo AMD u stanju procesor da napravi namenski recimo za NASU ili ESU... da vam zagolicam mastu... vec sada intel ili amd mogu da naprave procesor od cak 80 jezgara a svako jezgro ima barem po 1.5 gigaherca... dalje... potrepstine koje su jos potrebne za takvu avanturu do evrope su takodje stvari mehanicke prirode... potrebne su jake i pouzdane rakete koje bi poterale vasionski brod do vrlo velikih brzina... eto to je to..??? ko se slaze samnom da ako bi se par ekonomskih sila (USA,Sjedinjena Evropa,Rusija,japan pa cak i Kina) slozile o tome da na Evropu treba stici za par godina i tamo sagraditi par objekata velicine nekoliko marakana , da li bi to islo sta vi mislite... ja mislim da bi ukoliko bi se sada odlucilo da se krene u takvu avanturu bili bi smo za to spremni vec za par godina mozda 5 ...

e sada jos nesto... stvar koja nas ocekuje u sveri nauke je totalna robotizacija privrede i recimo saobracaja... roboti su ti koji bi lako mogli da nam sagrade par objekata velicine marakane u kracem vremenskom roku.... takvi roboti jos ajde da uslovno kazemo ne postoje... pored toga sto se neke zgrade u USA grade same od sebe... na nacin sto ih da kazemo roboti grade sami sprat po sprat... jos uvek nemamo dovoljno dobar softver koji bi oponasao inteligenciju covekovog uma ... ali i to je blizu...

spomenu sam gore neki talas... aaaaaaaaa...da pricao sam o talasu robotike koji ce nas zapljusnuti u narednoj deceniji... radi se o tome da je covek blizu toga da zatvori krug proizvodnje ... dakle vise nece covek praviti robota nego ce roboti praviti sami sebe... vremenom ce mo dobiti nesto slicno sto smo videli u filmu JA ROBOT..!!

recite vi meni dali ce covek buducnosti voziti kola rukama i nogama ...a nece,,,, sve ce to biti kompjuterski kontrolisani preko GPSA nove generacije... dakle na coveku ce biti samo da ukuca lokaciju u racunar u koliko.... hehe ... golicaju me prsti napisacu jos par redova texta..... vrlo verovatno je da ce mo u narednih 50-100 godina dobiti i leteca kola .. naravno satelitski upravljana pri cemu ce na coveku birti samo da ukuca destinacije i tempo voznje....


na druge planete ce mo sigurno otici ali to nije uopste toliko zanimljivo koliko je zanimljivo ono sto ce planeta zemlja vremenom postati... (mobini telefoni, pda, racunari,,,lekovi za swe bolesti, produzeni i humanizovani zivot na ovoj planeti...)))

veliki pozdrav za swe zaljubljenike u SF i tehnoloska dostignuca!!!
 
lepa i optimisticka vizija buducnosti, nema sta...samo, zar ne mislis da bi trebali prvo na mesecu da naprave kao recimo "odskocnu dasku" ?...neki astroport za putovanja unutar solarnog, sa zemlje i ka zemlji, naravno...Mislim da do izgradnje arturovog svemirskog lifta ili otkricem alternativnog potiska nece biti nista dalje od meseca, ajd i marsa, jer ipak, velike terete treba podivi sa ove nase gravitacije, a to kosta i zagadjuje, da negovorim o rizicima lansiranja...

Ja mislim prvo moon baza, industrija za sirovine, komplexi za sklapanje i montazu svega toga i onda put pod noge, sa meseca...ili svemirski lift. Ovako sa zemlje, bogme tesko...:)
 
.. recimo da vam dam jedan primer... kompjuter koji je upravljao jednom od prvih letelica koje su napustile atmosferu Majke zemlje je bio brzine sweha 400 Mhz/a hehe
Prvim letjelicama koje su napuštale Zemlju i nisu upravljali kompjuteri, a prvi kompjuteri primijenjeni u istraživanju svemira imali su procesorsku jedinicu (ne mikroprocesor) koji je radio na 400 kHz.
Kompjuter u Apolu, koji je korišten u letovima do Mjeseca, trošio je preko 100 A struje (na 24 V) a jedva da bi mogao "tjerati" Tetris, da je ta igra tada postojala.
 
da se malo izvadim informacija koju sam izneo za racunar od 400 mhz-a sam izvukao iz malog mozga... dakle ostajem pri tome da je neka od starijih( sa pocetka istrazivackih letova u swemir) imala tu frekvenciju od 400 mhz-a... ajde pa prijatno vam bilo!!!
 
A da li ti uopšte znaš razlikovati te dvije veličine i koja je od njih veća? Po tvome, prve letilice su imale kompove od 400 MHz a poslije su ljudi počeli koristiti i one od 400 kHz. Hajde, molim te!

1 kHz = 1000 Hz
1 MHz = 1000000 Hz
 
MasterYoda:
Kompjuter u Apolu, koji je korišten u letovima do Mjeseca, trošio je preko 100 A struje (na 24 V) a jedva da bi mogao "tjerati" Tetris, da je ta igra tada postojala.
Onaj na Apolu ne bi mogao ni Tetris da tera, jer nije imao graficki displej. U danasnjim pojmovima to je jedva bio kalkulator sa nesto dodatnih ulaznih i izlaznih signala. Memorija je bila od feritnih jezgara (ako znate sta je to :) ), kapaciteta 2048 15-bitnih reci, plus fiksna memorija od 36864 reci. Memorijski ciklus je bio 11.7 mikrosekundi, a za jedno sabiranja je trebalo 23.4 mikrosekundi. Tezina kompjutera je bila 29.5 kg.
 
Sentient:
...Memorija je bila od feritnih jezgara (ako znate sta je to :) )...
Misliš na ovo: :D
t2511.jpg


Sliku je postavio Master u ovoj temi na našem forumu: http://www.sftim.com/forum/viewtopic.php?t=94
(ne znate vi koliko smo mi matori... :( )
 

Back
Top