Ћирилица српско писмо

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Дафмен

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
247
Ма колико причали да се и латиницом може писати латиница није и никад неће бити српско писмо. Дакле она се једино може наметнути као што је бивала наметнута током комунистичке диктатуре и пинковске културне декаденције. Сада је Б92 тежи укинути али док је Срба са правим националним осећањем она ће опстати!
 
Дафмен:
Ма колико причали да се и латиницом може писати латиница није и никад неће бити српско писмо. Дакле она се једино може наметнути као што је бивала наметнута током комунистичке диктатуре и пинковске културне декаденције. Сада је Б92 тежи укинути али док је Срба са правим националним осећањем она ће опстати!
Ово је углавном тачно.

Али, мислим да би се пре могло говорити о - потискивању и запостављању ћирилице.

Намерно, или немарним односом према сопственој традицији.

Дакле, латиницу не можемо, нити је треба укидати, то је бесмислено.

Али, треба - чувати ћирилицу и форсирати њену употребу свугде где је то могуће, и где не задире у приватност грађана.
 
Дафмен:
Ма колико причали да се и латиницом може писати латиница није и никад неће бити српско писмо. Дакле она се једино може наметнути као што је бивала наметнута током комунистичке диктатуре и пинковске културне декаденције. Сада је Б92 тежи укинути али док је Срба са правим националним осећањем она ће опстати!

Oh,dve suze me guse sto ne mozes da ukines b92?

Stvarno sam pala u tesku depresiju..
 
A B92 je najbolja televizija nastala u Srbiji i mnogi su srecni sto imaju takav informacioni ,zabavni i kulturni program ... gospodo imate daljinski ako vam se ne svidja prebacite kanal , a mozete kao i ja da neke programe sklonite iz memorije pa vam se nece ni slucajno desiti da pogledate (npr. savetujem uklanjanje tv duge, jesenjina ,palme zbog psihicke stabilnosti ) :)
 
sw-darthBEN:
A B92 je najbolja televizija nastala u Srbiji i mnogi su srecni sto imaju takav informacioni ,zabavni i kulturni program ... gospodo imate daljinski ako vam se ne svidja prebacite kanal , a mozete kao i ja da neke programe sklonite iz memorije pa vam se nece ni slucajno desiti da pogledate (npr. savetujem uklanjanje tv duge, jesenjina ,palme zbog psihicke stabilnosti ) :)

Koliko im je kulturni program to je vec stvar za diskusiju..

Ali je b92 kao takav jednostavno legenda i ponos demokratske Srbije..
 
Rayela:
Koliko im je kulturni problem dobar to je vec stvar za diskusiju..

Ali je b92 kao takav jednostavno legenda i ponos demokratske Srbije..

kulturni program pa ... npr. yellow cab emisija koja se bavi izlozbama knjiga, promocijama, desavanjima sasvim ok ... mozda ima vise naucnih emisija i da ne zaboravim preterani insajder i mnogo toga jos...da ne spominjem ligu sampiona 8-)
 
Да ли је тема ћирилица, или Б92?

Где га помену, Дафимен? .

А заправо је много мање битно. Латиница - као искључиво писмо - на Б92 је само последица. Симптом.

Једног од она два разлога зашто се ћирилица потискује: намера или немар.

Нек свако сам размишља који је од њих у случају Б92, а ту ТВ пустимо сад за неке друге теме.
 
sw-darthBEN:
Na svim televizijama bi trebala da bude latinica primarna , da bi manjine mogle sve da razumeju .

A cirilica bi trebala biti iskljucivo privatna stvar ,ko je nacionalista nek gaji svoja osecanja i cirilicu ...

Pitam se zasto nacionalisti uvek teraju druge da budu (postanu) isto nacionalisti ???
Зашто се употреба ћирилице везује за некакве "националисте"? То је, напросто, српско традиционално примарно писмо.

Друго, а још важније: ко треба коме да се повинује, већина мањини, или мањина већини?

Мањина, ако и није дужна, у сваком случају јој је корисније да зна и језик и писмо већинског народа.

Мањине уосталом имају сва права, нико им не забрањује употребу језика и писма. Имају и своје програме на ТВ.

Према томе не видим да је икакав прави разлог за искључиво латиницу на ТВ постојање мањина.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top