deca sve losije citaju

schljokica

Zainteresovan član
Poruka
157
Navela me tema o disleksiji da postavim pitanje nekom ko se razume :
Zasto deca u osnovnoj skoli kako prolazi vreme njihovog skolovanja sve losije citaju?

Zapanjujuce je da neka deca na kraju 1. razreda bolje citaju nego klinci u 3. razredu !
Nemojte samo reci kako klinci danas sve manje citaju. To je tacno, ali problem je neki drugi, zbog neceg drugog.
Volela bih da na ovo da odgovor neko ko se razume, da uputi na nacin resavnja ovog vaznog problema. Ja sam u svakodnevnom komntaktu sa decom i svedok sam ove tuzne istine. Hvala
 
Zato što je to za njih smor, teška smaračina. Nešto potpuno nepotrebno. Oni kumuniciraju tako što vrte tri reči: smor, brate i pod obavezno - kao..:roll:
Prevazidjena lektira samo tom njihovom stavu ide u prilog. Nije u pitanju nikakav zdravstveni problem mladih.
 
Znas kako, moji matori su sedeli sa mnom dok sam chitao!!! JBT, bilo je povuci potegni. Klinci danas, moje misljenje, stvarno imaju jako los odnos prema radu!!! Mislim da uloga matoraca treba da budi kvazi "klovnova", nesto kao kroz igru, salu, zezanje sprovesti UCENJE!!!
 
Зато што се све убрзало, зато што више нико нема времена-живаца-воље-жеље да седи у фотељи и чита ''Кроз пустињу и прашуму'', кад може на ЦД-ТВ у свако доба да одгледа било какав акциони узбудљив филм, да га сажваће за сат ипо и испљуне...
Зато што је надужа форма коју пишу смс...
Зато што, на жалост, тешко ми је да прихватим, време читања полако али сигурно пролази....
 
moonja:
zato što sve kasnije počinju da govore...a zbog čega je to tako, zahteva neku širu i kompleksniju analizu...raspitaj se...

Slazem se i sa tim. Ali mislila sam, kad kazem da lose citaju, da deca od 10 i vise godina, citaju sa zamuckivanjem, a to nisu cinila u periodu opismenjavanja, u prvom razredu.
Stvarno, ovo je veoma ozbiljan problem, aniko se njime ne bavi, niko ne upucuje ucitelje kako da reaguju, kako da resavaju proble....e , o tome ja govorim i za to pitam za savet.
 
Па, ако су у нижим разредима научила добро да читају, неће моћи то да забораве...
Једино журба може бити разлог замуцкивању, или нерзумевање прочитаних речи...
 
Hellen:
Зато што се све убрзало, зато што више нико нема времена-живаца-воље-жеље да седи у фотељи и чита ''Кроз пустињу и прашуму'', кад може на ЦД-ТВ у свако доба да одгледа било какав акциони узбудљив филм, да га сажваће за сат ипо и испљуне...
Зато што је надужа форма коју пишу смс...
Зато што, на жалост, тешко ми је да прихватим, време читања полако али сигурно пролази....

Tacno!!! A ne treba zaboraviti i veoma vaznu stvar - primer roditelja. Ukoliko su u kuci glavno stivo press i kurir onda od citanja knjiga nema nista. Treba dodati i poremecen sistem vrednosti gde se velicaju likovi koji se nikako ne mogu pohvaliti pamecu i procitanim knjigama...
Osim loseg citanja, porazno je sto sve nepravilnije govorimo. Ovde je od pocetka devedesetih primetna promena stanovnistva. Mladi, pametni i obrazovani su odlazili u svet, a na njihovo mesto su dolazili ruralni likovi koji su nametali nesto sto samo cinici mogu nazvati kulturom. Bombardovali su nas najgorim narodnjacima, televizija puna polupismenih likova, pa nije ni cudo sto smo krenuli da se razvijamo u rikverc. Sta reci kada premijer ove drzave, u predizbornoj kampanji, kaze:"Ljudima cemo obezbediti POSO!" Meni smeta i kada kazu - puno te volim, puno ti hvala, puno...Puna je kanta, a za ono drugo, kaze se - mnogo. Takodje, smeta mi i ovo sto rade proevropski pomodarci koji pocese da menjaju pravopis ubacivanjem novih reci vezanih za zenski rod..ginekologinja, transfuziologinja, otorinolaringologinja, sekretarka...pa poslanica, govornica... Nije mi jasno , ako Patrijarh posalje poslanicu da li je to Gordana Pop-Lazić? Ako neko izadje za govornicu, da li je izasao da prica ili je seksualni manijak? Da li cu da narucim u poslasticarnici diplomatkinja tortu? Da li sada treba da postoji, osim pudlice i pudlac, ajkulac, krokodilka, zebrac, pacovkinja...
 
Pjer_Nis:
A tek sto je masa onih kojima nesto 'HVALI'? Ima ih i na forumu, i kada krenes da se zezas na tu temu oni jos misle da si nepismen sto ne shvatas sta je veliki um hteo da kaze.
BTW, ovo ode malo offtopic.
Nažalost, u pravu si. Zaprepaštena sam tim "hvali". I to govore uglavnom roditelji ovih klinaca koji imaju problema sa čitanjem. O čemu pričamo..
Složila bih se - i sa pisanjem. Tužno.
 
Граматичке грешке родитеља немају никакве везе са тиме да ли њихова деца споро читају или замуцкују при читању.
 
Goran_V:
Tacno!!! A ne treba zaboraviti i veoma vaznu stvar - primer roditelja. Ukoliko su u kuci glavno stivo press i kurir onda od citanja knjiga nema nista. Treba dodati i poremecen sistem vrednosti gde se velicaju likovi koji se nikako ne mogu pohvaliti pamecu i procitanim knjigama...
Osim loseg citanja, porazno je sto sve nepravilnije govorimo. Ovde je od pocetka devedesetih primetna promena stanovnistva. Mladi, pametni i obrazovani su odlazili u svet, a na njihovo mesto su dolazili ruralni likovi koji su nametali nesto sto samo cinici mogu nazvati kulturom. Bombardovali su nas najgorim narodnjacima, televizija puna polupismenih likova, pa nije ni cudo sto smo krenuli da se razvijamo u rikverc. Sta reci kada premijer ove drzave, u predizbornoj kampanji, kaze:"Ljudima cemo obezbediti POSO!" Meni smeta i kada kazu - puno te volim, puno ti hvala, puno...Puna je kanta, a za ono drugo, kaze se - mnogo. Takodje, smeta mi i ovo sto rade proevropski pomodarci koji pocese da menjaju pravopis ubacivanjem novih reci vezanih za zenski rod..ginekologinja, transfuziologinja, otorinolaringologinja, sekretarka...pa poslanica, govornica... Nije mi jasno , ako Patrijarh posalje poslanicu da li je to Gordana Pop-Lazić? Ako neko izadje za govornicu, da li je izasao da prica ili je seksualni manijak? Da li cu da narucim u poslasticarnici diplomatkinja tortu? Da li sada treba da postoji, osim pudlice i pudlac, ajkulac, krokodilka, zebrac, pacovkinja...

FENOMENALNO, davno se nisam ovako smejala! :):):) Pacovkinja, pudlaci zebrac su me posebno zabavili! :) Nisu to evropski pomodarci vec feministkinje smislile jos odavno - pa nek im bude, sto si bre takav! :)

Da, ima jos nesto sto nervira: promena glagola 'treba(ti)' po licima, posebno vole nepismeni TV voditelji kao i politicari ( "Mi trebaMO da se borimo za Kosovo!") da se najezis. I jos - 'zadnji u redu...' (za razliku od onog prednjeg, valjda, sta i?! :shock: )
 
Goran_V:
Tacno!!! A ne treba zaboraviti i veoma vaznu stvar - primer roditelja. Ukoliko su u kuci glavno stivo press i kurir onda od citanja knjiga nema nista. Treba dodati i poremecen sistem vrednosti gde se velicaju likovi koji se nikako ne mogu pohvaliti pamecu i procitanim knjigama...
Osim loseg citanja, porazno je sto sve nepravilnije govorimo. Ovde je od pocetka devedesetih primetna promena stanovnistva. Mladi, pametni i obrazovani su odlazili u svet, a na njihovo mesto su dolazili ruralni likovi koji su nametali nesto sto samo cinici mogu nazvati kulturom. Bombardovali su nas najgorim narodnjacima, televizija puna polupismenih likova, pa nije ni cudo sto smo krenuli da se razvijamo u rikverc. Sta reci kada premijer ove drzave, u predizbornoj kampanji, kaze:"Ljudima cemo obezbediti POSO!" Meni smeta i kada kazu - puno te volim, puno ti hvala, puno...Puna je kanta, a za ono drugo, kaze se - mnogo. Takodje, smeta mi i ovo sto rade proevropski pomodarci koji pocese da menjaju pravopis ubacivanjem novih reci vezanih za zenski rod..ginekologinja, transfuziologinja, otorinolaringologinja, sekretarka...pa poslanica, govornica... Nije mi jasno , ako Patrijarh posalje poslanicu da li je to Gordana Pop-Lazić? Ako neko izadje za govornicu, da li je izasao da prica ili je seksualni manijak? Da li cu da narucim u poslasticarnici diplomatkinja tortu? Da li sada treba da postoji, osim pudlice i pudlac, ajkulac, krokodilka, zebrac, pacovkinja...

:lol: :lol: :lol:
 
schljokica:
Slazem se i sa tim. Ali mislila sam, kad kazem da lose citaju, da deca od 10 i vise godina, citaju sa zamuckivanjem, a to nisu cinila u periodu opismenjavanja, u prvom razredu.
Stvarno, ovo je veoma ozbiljan problem, aniko se njime ne bavi, niko ne upucuje ucitelje kako da reaguju, kako da resavaju proble....e , o tome ja govorim i za to pitam za savet.


e, to već ne znam , ali sam primetio recimo na tv .... strane reklame sinhronizovane na srpski.... dete: moja mama kaze da sam veveiki svikar...prvo je išla ta reklama, onda je zamenjena drugom jer je klinac u međuvremenu odrastao (a ostao je veran deterdžentu)...i sada , osim što je primetno izrastao, uopšte nije naučio da bolje govori...

da li je stvavno svatko imati dete sa govovnom manom? očekujem uskoro i smoki...suskaju, glickaju...za tinjejdžere...
 
schljokica:
Navela me tema o disleksiji da postavim pitanje nekom ko se razume :
Zasto deca u osnovnoj skoli kako prolazi vreme njihovog skolovanja sve losije citaju?

Zapanjujuce je da neka deca na kraju 1. razreda bolje citaju nego klinci u 3. razredu !
Nemojte samo reci kako klinci danas sve manje citaju. To je tacno, ali problem je neki drugi, zbog neceg drugog.
Volela bih da na ovo da odgovor neko ko se razume, da uputi na nacin resavnja ovog vaznog problema. Ja sam u svakodnevnom komntaktu sa decom i svedok sam ove tuzne istine. Hvala
problem je u tome sto ih niko ne uci kako se cita......
ja sam pravo citanje tek naucio pre par meseci, citam tempom 15 stranica za 10 minuta, a imam veliki stepen interiorizacije proctane materije....
ja bih uveo velike reforme u skolstvo, ucile bi se tehnike citanja i pamcenja.....
ja sam imao problema sa citanjem u detinjstvu, jer sam citao sporo i trebalo mi je puno vremena da procitam knjigu, zato nisam procitao ni jednu lektiru
 
ja sam pravo citanje tek naucio pre par meseci, citam tempom 15 stranica za 10 minuta,


e al ne lazhi.... ja za 10 min 1 stranu....

to znachi da prochitash 1.5 stranu u min...

nema shanse..
Nemojte samo reci kako klinci danas sve manje citaju. To je tacno, ali problem je neki drugi, zbog neceg drugog.
pa sadashnja detza su gluplja nego ti kada si bila dete...



shto sada ako chitash znachi pametan si... to je glupo....

zashto se sve meri po knizi...

gluposti,....
 
Sta ce im da uce da citaju.Sada imas dve grupe dece i ni jednoj nije potrebno da znaju da citaju.
-Prva grupa je ona ciji su roditelji obicni ljudi tj nisu neki lopovi punise i sl. Oni ce i ovako kad odrastu da postanu robovi kod nekog Miskovica i slicnih i citanje im nece trebati.Dovoljno je da znaju da se potpisu.
-Druga grupa su deca tih punisica i lopova.Njima isto citanje i nije potrebno posto ce posle osnovne i srednje da im roditelji plate neki megatrend,BK a i ovaj regularni drzavni fax je sve blizi ovim privatnim.Kupice diplomicu i ako im mame i tate vec nemaju svoju robovlasnicku firmu zaposlice ih u neku dobrostojecu firmu ili neku tipa Telekom i tu ce sedeti,blejati i primati platu.Bice dovoljno da znaju da se potpisu isto kao i ovi iz prve grupe.

Znanje citanja je u ovoj zemlji postalo sasvim nepotrebno.
 
90 str. čitaš za sat vremena? prosečnu knjigu za 4h....baš ti zavidim. postoje tehnike brzog čitanja, ali nije taj tempo u pitanju...

Па то је сасвим просечна брзина читања - минут по страници...
Не знам шта се ишчуђавате.

Нико се није зачудио на овог Идола (стварно ми је идол!:lol: ) што чита једну страницу за 10 минута....
 
Hellen:
Па то је сасвим просечна брзина читања - минут по страници...
Не знам шта се ишчуђавате.

Нико се није зачудио на овог Идола (стварно ми је идол!:lol: ) што чита једну страницу за 10 минута....

nema šanse za min. u standardnom štamparskom proredu , pa i onom 1.5...niiti možeš da različito štivo čitaš istim tempom...(idol možda misli na udžbenik, onda nije smešno 10 min)
i po toj računici , za koliko pročitaš knjgu od 350 strana? beletristiku...
 
nema šanse za mniut, štandardni štamparski prored...1.5...niiti možeš da različito štivo čitaš istim tempom...
i po toj računici , za koliko pročitaš knjgu od 350 strana?

Наравно да нећеш Џојсовог ''Улиса'' или Његошев ''Горски вијенац'' читати истом брзином као неки роман Агате Кристи или Мир-Јам... али минут по страници је просек...

Е сад, не бих причала о себи јер је мени читање струка... Било је фаза када сам читала по неколико романа дневно...ал то је било у време интензивних спремања испита...

Иначе, не мислим да је брзина читања нешто битна, и изузетно се противим томе да учитељи оцењују децу по брзини читања... Од брзине много је важније разумевање прочитаног, изражајност (код гласног читања), тачност....и други елементи. Брзина је ирелевантна.
 

Back
Top