SCADA

tehnicar1:
Ima li neko na forumu ko se bavi izradom SCADA aplikacija?
Ja sam jednom trebao da radim, pa nisam, ali sam se upoznao sa materijom, samo do same realizacije nije doslo, jer se narucioci posla nisu saglasili oko toga koliko kosta ispunjavanje njihovih zelja, pri tom nisu bas ni bili sigurni sta hoce, nebitno.

Reci sta te zanima ... ako mogu da ti pomognem ..

p.s. Uglavnom firme koje prodaju SCADA sistem prodaju ga sa nekim sw resenjima, koja su blago receno losa (u smislu obrade dobijenih podataka prema korisnicima). TJ dobiju se nesredjeni podaci ....
To je bila situacija od pre 5-6 godina, sad ne znam kako je.
 
Hteo sam da pitam gde si se obuchio da radish SCADA-u,iz koje literature si chitao i moze li se ona naci kod nas (po mogucstvu na srpskom jeziku),mada nije problem ni ako je na engleskom ili ruskom.Bio sam na jednom kursu koji je na osnovnom (basic) nivou,gde se radilo sa VipWin softverom za razvoj SCADA aplikacija,pa bih sada zeleo da prosirim znanje.
 
tehnicar1:
Hteo sam da pitam gde si se obuchio da radish SCADA-u,iz koje literature si chitao i moze li se ona naci kod nas (po mogucstvu na srpskom jeziku),mada nije problem ni ako je na engleskom ili ruskom.Bio sam na jednom kursu koji je na osnovnom (basic) nivou,gde se radilo sa VipWin softverom za razvoj SCADA aplikacija,pa bih sada zeleo da prosirim znanje.

Ha,ha kako da ti kazem nigde se nisam obucavao. Naime jedna firma iz BG (ako te zanima mogao bi da ti kazem koja pa da vidis imaju li oni sta od dokumentacije i da li su voljni da ti daju), je prodala jedan sistem firmi za koju sam ja tada radio kao spoljni. E onda oni (kupci) nisu bili zadovoljni sta su kupili pa je bila ideja da ja sa ekipom napravim ceo sistem od nule. Na kraju smo se razisli. Nebitan deo. U svakom slucaju posao kao posao je vrlo interesantan i ako imas kombinaciju da se radi za nekoga, a nedostaje ti ljudi javi se. Zaista vrlo interesantan posao.

Ostaje samo da ti nabavim kontakt telefone te firme pa da se cujes sa njima ...
Ponavljam da je ova prica bila pre 7-8 godina i pitanje je dal je taj segment trzista sada vec popunjen (mislim na SCADA sw).


p.s. hteli smo u C-u da napisemo sve ispocetka, dakle bez koristenja bilo kakvog vec postojeceg razvojnog okruzenja za SCADU (sta da ti kazem, mladost - ludost)
 
tehnicar1:
Zaista ludost! A koja je firma(prodavac) u pitanju?

:) mladost-ludost
Iskreno da ti kazem ne znam kako se zove firma al cu da saznam i napisacu ti, ako moze da ti nesto pomogne. Ustvari mislim da je sad najbolji posao da se gomila podataka koja se dobije mislim u SQL Serveru korisniku obradi i prikaze extra kao grafikoni, obojene tabele i sl na sta klijenti vec padaju, tj da se ta gomila brojeva pretoci u korisniku razumljiv i zeljeni prikaz, a da se odbaci gomila nepotrebnoih podataka (a pustiti SCAD-u da sama puni tabele kako vec to radi). Posto korisnici mahom nemaju blage veze kako SCADA funkcionise i sta ustvari radi (misle da je jednostavno, tipa "pa da kad neko otvori vrata upali mi se lampica crvena, a kad su zatvorena lampica je zelena" :):):) ), a ti im izadjes sa sarenim prikazom bla bla, mislice da si jaci programer od onih sto su napisali SCAD-u. Nazalost je kod nas tako i zato ti preporucujem vaj pristup. Nazalost ja sam operisan od dizajna, ali znam neke momke koji su jako dobro prolazili na tu foru.

javljam ti se sa kontaktom firme, sve najbolje
 
Izvini ali trebace mi jos neki dan da dodjem do kontakta firme koji sam ti obecao, ipak je proslo vreme i ljudi su se izmenjali, samo jos malo strpljenja.
poz
 
oprosti, ja zaboravio, tek neki dan vidim druga i setim se da sam obecao ime firme koja prodaje SCADA sistem, dakle firma se zove VES IMPEX (e sad da li je IMPEKS ili nesto tako ne bi znao, ali mogu da dodjem do kontakta ako nekog bude zanimalo)
 

Back
Top