Pasteta,Virsla,Cajna kobasica

Gost 36589

Domaćin
Poruka
3.225
Da li znate sta su glavni sastojci ovih namirnica?

Nedavno sam bila u prilici da razgovaram sa covekom koji je radio u jednom velikom drzavnom mesno-preradjivackom kombinatu a sve je pocelo oko toga kako je moja mama greskom umesto Karneksove kupila Juhorovu pastetu koja je bila toliko tvrda da nije mogla da se namaze na hleb.
U tom razgovoru sam saznala da se gore navedeni proizvodi prave od otpadaka mesa,kosti,hrskavica,zila.
Frapirala me je cinjenica da se pasteta pravi od kuvanih i u hemikalijama rastopljenih svinjskih kozha sa dodatkom "bujona" i samo 3 % jetre (ako ima vise jetre,pastete nisu onako fine vec tvrde kao Juhorova ).

Jos jedna zabluda je da dimljene kobasice ustvarni nisu dimljene nego se u smesu stavlja nesto slicno kao pepeo ili chadj sto ima miris na dim pa se cini da su one susene na dimu.

Ima vec vise od mesec dana kako nisam probala pastetu,virslu,cajnu sam jela i kajem se;ranije sam to jela za svaki dorucak.

Jednostavno ne mogu,zgadila mi se od pomisli na svinje koje se backaju u blatu i njihove samlevene kozhe koje ja mazem na hleb.

Sto je najgore,kad majke pocnu da uvode mesovitu ishranu bebama tamo negde od prve godine,one se najpre hvataju za virslu i pastetu jer je to "fino" i "mekano" i dete moze da guta.

E pa majke,da znate da ste svoju decicu hranile rastopljenim svinjskim kozhama debelo konzerviranim a ne mesom
 
A što je svinjska koža groznija od svinjskog sala ili mišića ili škembeta ili onih belih bubrega (rekoh i ostadoh dama)? Majku mu, ne bi se to zvalo mesne prerađevine i bilo jeftinije od mesa da se pravi isključivo od mesa :D

edit: sad sam ukapirala, ovo je reklama koja nam kaže da je Juhorova pašteta bolja od Carnexove jer ima više jetre....
 
E,pa sad,ja vama koji ste znali da jedete svinjsku kozu umesto jetre nisam ovo ni rekla.
Rekla sam onima koji to nisu znali,npr kao ja,onima koji su bili u zabludi koliko su pastete zdrave.
A vi koji ste to znali,vi mozete i dalje to da jedete s uzivanjem i nemam nista protiv i deci da mazete na `leba da bi ustedeli na mesu :)

A zasto je groznija...pa...groznija je iz jednog naucnog razloga koji se zove "hranljivost" a zasniva se na cinjenici da jedenjem pastete u organizam unosis vezivno tkivo svinje koje nema ama bas nikakvu hranljivu vrednost za razliku od mesa koje je bogato belancevinama i gvozdjem.Dok se u isto vreme pastete i cajne kobasice reklamiraju kao nesto "najfinije" i "najzdravije" za vase dete sto uopste nijei tacno.

I na kraju,nije to ni tako jevtino kad se svede konacni racun i kad se pogleda malo dalje od novcanika.Takodje,pouzdano znam da siromasne porodice ne prezivljavaju na pastetama i cajnim kobasicama vec to smatraju luksuzom.

Na svakom je sam da odluci sta ce jesti.
 
E, sad si mi otvorila oci. Zamisli, ja sam sve vreme, jeduci cajne i pastete, mislila da se kljukam C vitaminom! I nekako, pocela sam da se osecam zdravijom. Znaci, te stvarcice su ustvari placebo. Sto opet znaci - da su zdrave. :D

A sad bez zezanja. Jeste gadno kad pomislis sta sve ima u tim namirnicama, ali s druge strane, niko nije umro zbog toga. Svasta se jelo i jesce se, pa su ljudi i dalje zivi. Eto, npr. ja sam cula da su pilece pastete ustvari kuvane kokosije glave. Fuuuuj, ako je to tacno.
 
Jako je interesantno i da recimo neke vrste inskata, crva i slično su nutricionistički gledano kvalitetna hrana, pa ih ipak ne jedemo već nam i pomisao izaziva gađenje iako je vrlo vjerovatno da su naši preci jeli upravo to. Takođe i djeca do valjda treće, četvrte godine nemaju osjećaj odbojnosti prema istim već ga usvajaju od roditelja.
 
Ja bih sutra spremila pohovane skakavce...al nemam gde da ih kupim :(

Salu na stranu,o sopstvenom zdravlju pocinje da se razmislja tek kad ono bude kompromitovano,na zalost.Ali je tada u najvecem broju slucajeva vec kasno.
Juce gledam na TV-u,istrazivanja pokazala da u ateroskleroticnim plakovima nakon patohistoloskog pregleda postoji obilje bakterija preklom iz usne duplje,tj bakterija karijesa ! I sad,dodje vam covek sa aneurizmom aorte ili anginom pektoris a vi pocnete da ga lecite antibioticima,zvucalo bi smesno ! Ali je doktrinarno potpuno opravdano !

U pravu si donekle,Fibi3,ko zna sta sve unosimo a i da ne znamo bla bla....i taj deo rizika je donekle i opravdan,ali ono sto vecina radi je zanemarivanje i sleganje ramenima bez ikakvog pokusaja da se nesto promeni...to je neopravdano rizikovanje i za taj procentualni deo eventualne bolesti je sam covek kriv.

Ja samo kazem da ne treba deci stvarati naviku da jedu "junk food" (mislim da mi ni nemamo odgovarajuci termin) a kasnije,kad im je svest o zdravom i nezdravom razvijena i moc rasudjivanja zrela,treba ih ostaviti da sami odluce sta ce jesti.
U nasem mentalitetu se obicno radi suprotno,sto zbog nedovoljne edukacije ili nezainteresovanosti roditelja,u vecem procentu,to zbog lose ekonomske situacije,to je ipak manji procenat,deca se zahvaljujuci roditeljima lose hrane.Kasnije zahvaljujuci licnom interesovanju,ona mozda promene navike u ishrani.
 
Te domace pastete nikad nemaju ukus koji mi zelimo jer smo navikli na one kupovne. Evo, postoji par recepata koji mogu da valjaju.
Jedna tunjevina ( konzerva), malo senfa, kecapa, soli, bibera i 100 gr tofu sira. Vazno je dobro izmiksati u blenderu ili necem slicnom.
Moze i meso koje je ostalo iz supe ( kuvano) ali u to se mora dodati malo margarina i dosta zacina. Najbitnije je da se dobro izmiksa.
A znate li kako je pasteta dobila naziv ?
Pa imali su mnogo otpadaka u mesnoj industriji i sve to su ubacivali u mikser govoreci "PA STETA da se baci..."
 
...visoko prerardjena hrana je mrtva hrana bez hranljive vrednosti i puna je toksina koje se vremenom sve vise taloze u organizmu...kad se organizam toliko zatruje toksinima da vise ne moze da se izbori sa njima obicno je kasno da se bilo sta preduzme...jedite sto vise sirovu hranu - ona pomaze organizmu da se izbori sa toksinima
 
U obilju loše i nekvalitetne hrane, pašteta je pri samom vrhu liste onoga što treba izbegavati. Tu su svi mogući otpatci, samo treba samleti dovoljno sitno. Ni viršle nisu puno bolje.
Prosto se iznenadim kad neko to i pomene budući da je to već godinama opštepoznata činjenica. Ima dobar ukus zbog aditiva i začina, nekad, vrlo retko, mi padne na pamet da pojedem malo, ali recimo da to nije dobra hrana ni za kučiće (bar ne dok su u razvoju ;) )!
Inače, ima jedan baš dobar recept za paštetu od pileće džigerice, nije ni mnogo komplikovano, pa koga ne mrzi - neka proba. Verovatno bi bilo dobro i kada bi se pravilo od svinjske/goveđe jetre.
http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=3761422#post3761422
 
Doors of Perception:
DA ali je problem sto svinjska/govedja jetra ima ona sitna zrnca cak i posle mlevenja pa sve to nije homogeno,ovaj cu recept sigurno probati cim naidjem u mesari na jetrice.`fala :)
Samelji više puta, dodaj još neku masnoću (puter, margarin za mazanje, svinjsku mast ako voliš...) kako bi masa bila mekša i lakša za mazanje.
Nisam probala sa svinjskom niti goveđom džigericom, ali ovu pileću deljemo sve dok ima. 8-)
 
Doors of Perception:
Svinjska mast ??

Bljak !!!

Uzdržavam se, uzdržavam da ne komentarišem ovu visokoumnu temu (velim, možda se dete tek sad prosvetlilo - bolje ikad nego nikad), ali na ovo moram da reagujem!
"Bljak" je ta pašteta koju si do juče jela u slast i masa industrijskih prerađevina koje jedeš u slast a da pri tome pojma nemaš šta jedeš!
"Bljak" je taj stav koji liči na stav zalečenog alkoholičara koji ide i "prosvećuje" ljude ili bivšeg duvandžije koji je zakleti protivnik pušenja pa pri tome davi i gnjavi okolinu idejama o "zdravom životu".
I malo dete u mom kraju zna da je pašteta nekvalitetna i loša hrana, lično ne znam ni jednu majku koja "to" rado kupuje deci, ali kad dođu u neke godine - ukus im se sviđa i sami je traže. A svako pismen može na deklaraciji da pročita sastav i komponente koje ulaze u tu konzervu! Ti nam iznosiš ovde kao ne znam kakvo otkriće kako je pašteta nezdrava i pitaš jesmo li znali! Da, znali smo! I opet ti niko nije rekao "Bljak"!
Dobila si dobar recept za paštetu (probao je - stvarno je fenomenalna. I ne znam nikog ko joj je odoleo), par saveta pride i ti na sve to kažeš "Bljak"!
To je sad kao nešto "in" biti gadljiv na svinjsku mast, a na čemu su tvoji roditelji odrasli, moliću fino? Iz kog si ti kraja pa tako sa visine i sa gađenjem pominješ namirnicu na kojoj se i dan danas priprema najveći broj jela u najvećem broju domaćinstava?!
Jedi ti lepo svoju paštetu u čiji sastav ulazi svinjska koža (ako nisi videla kako to izgleda: lepo očišćena koža se koristi za neke druge prerađevine, a u paštetu isključivo ide ona prljava sa sve dlakama, prljavštinom - da ne pominjem gde se sve svinja zabrljavi, čak i u sopstveno g..... , a i stolovi na kojima rade mesari u klanicama najčešće se lepo počiste, pa da se ne baci - sve se samelje u tvoju do juče voljenu paštetu. Treba samo imati dovoljno finu šajbnu i dosta aditiva i začina) i pusti ljude da jedu šta žele! Paštetom ne hranim ni kuče do koga mi je stalo!

PS Mast koja kane na odeću lako se i lepo opere. Pokušaj to da uradiš sa rafinisanim uljem ili margarinom - pa se zapitaj kako to izgleda u organizmu i krvnim sudovima. Za mast niko nije dokazao da je kancerogena, za ulje i biljne masnoće - da. Samo što industrija i EPP čuda čine!
 

Back
Top