Tek rodjena beba

mekili

Početnik
Poruka
40
Jedna moja drugarica se porodila, isla je u trudnoci na sve moguce i nemoguce preglede i sve je bivalo u redu. Kad je usla u 9. mesec ustanovili su joj manjak plodove vode i da beba u tezini nije mnogo napredovala, posle dve nedelje su je zadrzali da bi je porodili ako nesto ne bude u redu. Porodila se epiduralom, sve je bilo u redu, ali je ujutru pedijatar konstatovao da dete ima neku anomaliju u rastu donje vilice odn. ako sam dobro razumela vilica ne moze da se razvija, da bi bilo potrebno nekoliko operacija ali ni to nije sigurno.

Zanima me o cemu se radi, i da li je to moglo da se vidi na uz ili dopleru ili nekako drugacije. Majka ima 24 godine.
 
Tesko da mozes da pomognes, sem da budes tu, dostupna kada si im potrebna, da ne opterecujes ali da im se nadjes za sve ono sto moze da im treba, da pokusas da ih smiris kolko je moguce, jer od panike nikome nece biti dobro, ali drugo nista ne mozes. Cekanje je najgore, no i to mora da prodje, kada se definitivno bude znalo sta je sa detetom tek onda ce moci da se pravi neka strategija za dalje.
 
Meni je stvarno zao sto ne nudim carobne pilule srece i jos carobnija resenja?! Ja sam lekar a ne mag, ovo je forum a ne ordinacija - stvarno ne znam sta si ocekivala da ti se odgovori, posebno u odnosu na nikakve podatke koje si dala?? "Sve mogice i nemoguce preglede..." (koje moguce i nemoguce preglede i zbog cega ij je vrsila?) , "...dete ima NEKU anomaliju u rastu..." (sta znaci 'neku anomaliju' u rastu vilice? postoje dijagnoze, postoji otpusna lista...), "...potrebno je nekoliko operacija, ali ni to nije sigurno...." (kojih nekoliko i koliko nekoliko operacija - opet otpusna lista, izvestaju neonatologa itd).

Samo ti skrecem paznju kako izgleda tvoje pitanje, na koje ocekujes bog zna kakav odgovor. Ja ne madjijam ovde, odgovaram na osnovu onoga sto se potrudite ili ne potrudite da napisete, stvarno ne mogu da gledam u pasulj o cemu se radi. A i da imam sve podatke sa kakvom je anomalijom dete rodjeno, ne mogu da ti kazem da li je ili nije moglo da se vidi na ultrazuku: to moze da ti kaze samo neko ko bi pregledao snimke sa ultrazvuka koji su radjeni, a ko s eultrazvukom bavi, pa iz pregledanog materijala moze da kaze da li se promena videla ili nije.

A sto se tice pomoci, kako si zamislila d aim pomognes? Da detetu stvoris novu vilicu, vratis sat unazad i popravis misticno deformitet? Stvarno - znam da te situacija frustrira, ali budimo ozbiljni: kako mozes da pomognes nekome sa takvom mukom da mu je dete rodjeno sa deformitetom?! Kako se pomaze nekome kome je neko umro, ili umire ili je tesko bolestan?! Samo tako sto ces biti tu, kao emotivna i prakticna podrska u svakom trenutku, bez naturanja i sa osecajem za pravi momenat da uputis reci podrske da ljudi nisu sami u svom bolu. Sta si ti ocekivala da dobijes kao odgovor? Zao mi je ako ti se realnost ovoga ne dopada, ali je prosto tako. To nije neutralno izlaganje, samo nije ono sto tri zelis da cujes: da imas moc da nesto promenis i da nekako popravis situaciju za njih. Jednostavno - imas svoje limite i ne mozes, kao sto i medicina ima svoje limite i mozda uz najbolju volju i strucnost nece moci da popravi deformitet kod ove nesrecne bebe: nasa ogranicenja su nesto sa cijm se tesko zivi, ali takodje nesto sto odrastao zreo covek mora da prihvati i da se sa time pomiri. Zao mi je ako ti to ne mozes, ali naprosto - to je zivot. Niko nije rekao da mora da bude fer, niti da ti se dopada.
 
W moram da te priupitam,a da me ne banujes,posto vidim da zestoko odgovoris kada god neko nije zadovoljan komentarom...unapred sam se ogradio od svake malicioznosti,ali me interesuje zasto si toliko sujetna,zasto "opalis"toliko po ljudima koji dodju ovde dodju da traze neku vrstu pomoci....ako neko i nije zadovoljan sto ne iskuliras...nego ga bas nagrdis...pa bar lekari bi trebali da budu predusrethljivi i ovde na usluzi,blagi,koliko toliko raspolozeni....kao jedan od clanova Foruma zaleo sam da ti skrenem paznju na to.Ako dobijem neki razuman odgovor od tebe znacu da si shvatila poentu...u suprotnom necu se vise baviti tobom...Pozdrav :)
 
blue_eyes_bg:
W moram da te priupitam,a da me ne banujes,posto vidim da zestoko odgovoris kada god neko nije zadovoljan komentarom...unapred sam se ogradio od svake malicioznosti,ali me interesuje zasto si toliko sujetna,zasto "opalis"toliko po ljudima koji dodju ovde dodju da traze neku vrstu pomoci....ako neko i nije zadovoljan sto ne iskuliras...nego ga bas nagrdis...pa bar lekari bi trebali da budu predusrethljivi i ovde na usluzi,blagi,koliko toliko raspolozeni....kao jedan od clanova Foruma zaleo sam da ti skrenem paznju na to.Ako dobijem neki razuman odgovor od tebe znacu da si shvatila poentu...u suprotnom necu se vise baviti tobom...Pozdrav :)

Mislim da je to zato sto ima jako nisku emocionalnu inteligenciju. Ona nije u stanju da vidi kako to izgleda kad neko sa strane cita.
 
gost2004:
Mislim da je to zato sto ima jako nisku emocionalnu inteligenciju. Ona nije u stanju da vidi kako to izgleda kad neko sa strane cita.
Ne bih komentarisao njenu intelegenciju,cak ni emocionalnu.... :roll: Ona druga,dr nema bas tako zestoke komentare kao ova,stvarno mi je zasmetalo...neka stavi sebe u poziciju ljudi koji imaju neku muku,pa da vidi kako bi se osecala da je tako neko napenali....opet ponavljam,nemam nista licno protiv nje i vise necu pisati nista,ali kao posmatrac sa strane morao sam da odreagujem,sto je mnogo mnogo je....Na zalost nisam optimista sto se tice njene reakcije...Pozdrav svima,pogotovo onim raspolozenim ljudima i dobre volje :wink:
 
blue_eyes_bg:
Ne bih komentarisao njenu intelegenciju,cak ni emocionalnu.... :roll: Ona druga,dr nema bas tako zestoke komentare kao ova,stvarno mi je zasmetalo...neka stavi sebe u poziciju ljudi koji imaju neku muku,pa da vidi kako bi se osecala da je tako neko napenali....opet ponavljam,nemam nista licno protiv nje i vise necu pisati nista,ali kao posmatrac sa strane morao sam da odreagujem,sto je mnogo mnogo je....Na zalost nisam optimista sto se tice njene reakcije...Pozdrav svima,pogotovo onim raspolozenim ljudima i dobre volje :wink:
Ako budes cesce svracao na "zdravlje" videces da si u zabludi.
Probaj se ti staviti u ulogu moderatora(lekara) i videces da su WW i dr sasvim ok.
Analiziraj malo ovu temu,pa ce se zakljucak sam nametnuti.
Gotovo po pravilu ljudi ocekuju da na bilo koje pitanje dobiju odgovor koji ce ih zadovoljiti i narocito ih postedeti odlaska lekaru(da ne kazem izleciti).
I da,ovo takodje nije nista licno. ;-)
 
Kako je krenulo, jednog dana ce da osvane ovakva tema:
"Imao sam tucu u kafani i uboden sam nozem u stomak, dosta krvarim, noz je jos na svom mestu. Sta moze da mi bude? Da li je neophodno da zovem hitnu ili mozete nekako da mi na daljinu ukratko objasnite kako da to resim?"
Malo karikirano ali u principu...

Sinoc su mi bili bliski prijatelji kojima je kcerka od 16 godina na neurohirurgiji, sa dijagnozom AV malformacija, lekari su im objasnili da ima urodjenu anomaliju u krvotoku mozga, strasno, verovatno ce na operaciju. Izgubila je svest 'iz cista mira' na 10 minuta. Meni nije ni palo na pamet da na forumu pitam sta i kako, jer niti imam niti bih ovde postavio snimke pa da sad svi to analiziraju. Moj dobar prijatelj koji je abdominalni hirurg mi je rekao da mu je kolega rekao da nije sjajno. Ja znam da osim da im se nadjem u takvoj situaciji, ne mogu da im pomognem drugacije, u realnom svetu nema magicnih resenja, nazalost.
Forum sluzi da nam podigne nivo 'medicinske opste kulture', a ne da nam sad u konkretnom slucaju daje odgovore koje ne moze da da ordinirajuci lekar, koji ima sve parametre, a moderatori na forumu nemaju nijedan. Stvarno nije fer postavljati se ovde kao da je njima duznost da odgovaraju na svako pitanje, jer niti su placene za to, niti imaju dovoljno parametara. A cesto pitanja i nisu iz njihove oblasti specijalizacije.
 
Pjer: nadam se da ce devojcica biti dobro. Arteriovenski sant nije tako retka malformacija mozga kao sto se misli, cesto se desava da se to neurohirusko stanje ne otkrije do kasno, i da nekad ljudi u odraslom dobu ili kasnoj adoilescenciji zbog obicnog samara umru zbog postojanja ovakvih deformiteta. Dobro je sto je AV otkriven ovako rano, nadam se da je neurohiruskim putem moguce sanirati ovaj problem i da ce dete izaci iz toga zdravo, bez obzira na velike rizike......Pozdrav tebi.
 
blue_eyes_bg:
W moram da te priupitam,a da me ne banujes,posto vidim da zestoko odgovoris kada god neko nije zadovoljan komentarom...unapred sam se ogradio od svake malicioznosti,ali me interesuje zasto si toliko sujetna,zasto "opalis"toliko po ljudima koji dodju ovde dodju da traze neku vrstu pomoci....ako neko i nije zadovoljan sto ne iskuliras...nego ga bas nagrdis...pa bar lekari bi trebali da budu predusrethljivi i ovde na usluzi,blagi,koliko toliko raspolozeni....kao jedan od clanova Foruma zaleo sam da ti skrenem paznju na to.Ako dobijem neki razuman odgovor od tebe znacu da si shvatila poentu...u suprotnom necu se vise baviti tobom...Pozdrav :)
Razumem šta hoćeš da kažeš, ali mislim da nije problem u tome, već u količini gluposti koje se ovde pitaju, i reakcije moderatora na iste. Možda zbog toga mnogi ljudi budu uskraćeni za kvalitetne odgovore. Često se dešava da ljudi na Krstaricu dođu samo zbog podforuma Zdravlje, obično ne znajući kako funkcionišu forumi, ili su navikli na funkcionisanje nekih drugih foruma. S toga često postavljaju pitanja ne pročitavši pre toga lepljivu. E tu nastaje problem. Onda im se zaključa tema i upute se na pretraživač. I većina njih se nikada više ni ne pojavi. A tema je možda bila dobra i interesovala i nas druge. (sećam se npr. da je bila postavljena neka tema o povišenom holesterolu i umoru i mene je baš interesovao odgovor, ali naravno, posle postavljenog pitanja sve je otišlo pod ključ. I posle pretraživanja (mog) na temi "o holesterolu" naravno nije bilo odgovora na postavljeno pitanje. I svi ostadosmo bez odgovora).

Htela sam ovo da napišem, jer je ovaj podforum razlog što sam uopšte došla na Krstaricu. Pose toga ostala ovoliko dugo i upoznala neke ljude koji su mi privatno postali mnogo više od internet-dopiske. Možda sam samo imala sreće što sam umela da koristim pretraživač. :-D
 
Necu vise da sirim tematiku i da sirim pricu,imao sam takav verovatno subjektivan osecaj,vidim ima razlicitih misljenja i ja svako postujem,nema problema...Ali pozdravljati nekoga ko te podrzava napadati nekoga ko ne misli isto kao ti,pa za pocetak bar nije demokratija,a ovde bi bar trebalo da je ima,da je bude...cenim rad njih dve,bar na podizanju zdrastvene kulture,i nemam nista licno protiv njih,cak sta vise podrzavam sve ovo..ponavljam da nisam bio maliciozan,a mozda je i ona imala los dan...u svakom slucaju emancipovane osobe prihvatice savet sa strane,dobronameran..drago mi je sto je cela prica krenula u pravom smeru...Na kraju da pozelim da bude sto manje pitanja ovde,da ljudi budu sto vise informisani...sazeto receno da bude sto manje bolesnih...Pozdrav svima :smile:
 
Pozdravljam onoga koga znam od ranije; repliciram na malicioznost takodje onome koga znam i sa kim sam vec imala diskusije ranije. I jedan i drugi znaju zatso su dobili odgovore kakve su dobili: uz demokratiju ide i odgovornost i pristojnost. Ko ne moze da spoji jedno sa drugim, ne moze ni da racuna da ce imati pravo na demokratiju. Ko pozeli da se 'pecka; neka se ne ljuti sto ce mu biti uzvracena packa: vise puta je receno, ja sam lekar ali sam takodje i privatno lice, imam i strpljenje, i zivce, koji nisam nasla na ulici pa da ih bas svako zloupotrebljava.

Izvinjavam se pak svim korisnicima koji kao xiaoyu ostanu uskraceni za zanimljivosti ili odgovore zbog tudjih gluposti i neodgovornosti prema drugima. Na zalost kolko ljudi tolko cudi, sto kaze narod, ne moze se svima udovoljiti, ali se trudimo kolko mozemo da pomognemo. Ne trazimo nikakvu zahvalnost u zlatnotisku - radi se o nasoj dobroj volji, hvala ljudima koji to cene, sto se ostalih tice - nikad nam nije ni bila ambicija da nas svi vole. Radimo nas posao najbolje sto mozemo u prilicno teskim uslovima; ko misli da ce bolju pomoc dobiti na nekom drugom mestu - slobodan je da potrazi na drugom mestu. Pa neka i drugima prenese sta je saznao: vise glava pametnije je od jedne (u ovom slucaju - od dve).
 

Back
Top