krstenje deteta-obicaji

Cestitamo kumstvo i krstenje!
Da, kum poklanja bijelo platno, danas obicno peskir, mada ima i onih komercijalnih - na kojima je vec izvezena neka lijepa poruka "Srecno krstenje" i sl.
Mozes i sam da se potrudis, pa kupis neki fini peskir i platis krojacici ili vezilji da izveze ime djeteta i neki krstic.
Kum obicno poklanja zlato, a kod nas se malo ukorjenilo i to da snosi sve troskove krstenja. Jadan kum. To, zapravo zavisi od dogovora sa roditeljima. To zlato moze biti narukvice, posto je curica i mindjusice, a lijepo je da se uz to ukombinuje neki privjesak krstice, simbolicno. Ti zlatni krstici nisu skupi, a ostaje uspomena da je dobijen od kuma za krstenje.
Kum nosi i svijecu, onu vostanu.
Tokom ceremonije krstenja, kum drzi dijete.

Kada mala princeza dobije krstenicu, u rubrici "Dijete krstio" pisace tvoje ime... I mislim da drugih obaveza i pravila nema...

Ja uskoro idem na jedno krstenje, ovog puta jednom malom deckicu, pa cu vidjeti da li ti obicaji veriraju od crkve do crkve i od svestenika do svestenika...
 
Preko puta Crkve Sv.Marka na Bulevaru (ukoliko zivite u Beogradu) je radnja, crkvena da tako kazem, samo kazete da ste kum na krstenju, oni imaju sve sto Vam treba, belo platno je bas lepo. Slazem se sa prethodnim predlozima za poklon, a moze i dukat (zlatara u Nusicevoj ima veliki izbor).
Srecno krstenje i kumstvo!
 
4musketara:
Preko puta Crkve Sv.Marka na Bulevaru (ukoliko zivite u Beogradu) je radnja, crkvena da tako kazem, samo kazete da ste kum na krstenju, oni imaju sve sto Vam treba, belo platno je bas lepo. Slazem se sa prethodnim predlozima za poklon, a moze i dukat (zlatara u Nusicevoj ima veliki izbor).
Srecno krstenje i kumstvo!


Koliko kostaju ti pomenuti dukati u Nusicevoj i gde se tacno radnja nalazi (mislim koji je broj)?
Veliki pozdrav i hvala u napred!
 
"Preko puta Crkve Sv.Marka na Bulevaru (ukoliko zivite u Beogradu) je radnja, crkvena da tako kazem, samo kazete da ste kum na krstenju, oni imaju sve sto Vam treba, belo platno je bas lepo....."

Krstenje je prelep cin, a biti kum veliki ponos ali i odgovornost...Kum je u stvari drugi roditelj, neko ko, ako se ne daj boze pravim roditeljima nesto dogodi, treba da omoguci detetu da normalno odraste...To smo, izgleda, malo zaboravili...A sto se prodavnice tice, pa ne znam, prodavnica ko prodavnica, makar i Crkvena, prodace vam i ono sto vam nije neophodno...Sta treba kumu? Belo platno ili beli peskir - simbolizuje nevinost novokrstene duse, kojim ce se dete umotati i obrisati i koje se posle cuva...Nekada se dete umotavalo u kumovu (belu) kosulju - volela bih da mi neko ko to bolje zna objasni simboliku ovoga...Dakle platno, sveca, koja bi trebalo da se kupi u Crkvi, novac da se krstenje plati - negde placa samo kum, negde kum i roditelji pola-pola, zavisi od Parohije i poklon...Kod nas se uobicajilo da kum kupi detetu nesto zlatno - zato sto je zlato trajno i ostaje kao uspomena, ali i ne gubi vrednost...Dakle bilo sta od zlata, sto vam se svidja i odgovara vasem budzetu... I to je to... Cestitam buducem kumu i poljubac za malog andjela koji ce biti krsten...
g040.gif


P.S. Ne slazem se da deci treba ostaviti izbor - osim ako roditelji nisu razlicitih religija...Krstenje je prenosenje tradicije i potvrdjivanje pripadnosti...
 
Mili:
Јел` шкодљиво крстити децу?
jeste! ne bi trebalo da je dozvoljeno krstiti se dok ne napuni 18... vera je lichno pitanje i svako ima prava da bira svoju.. krshtenje u pelenama je nametanje koje ne ostavlja izbor.... samim tim nije fer... moje mishljenje... neko cje recji da je tradicija i ako je deda bio krshten i tata i ja i moje dete treba... al opet... deda i tata takodje nisu imali imali izbor... mis.. nije to nikakvo sechenje... al ako dete zheli kad poraste sam/a cje se krstiti....
ja bar mislim da je to bzvz.....
 
Мени не смета што сам крштена као мала, не видим у томе ништа лоше. А моје је да ли ћу да поштујем веру или не. Уосталом, веру и можеш да промениш.
 
da ali to chini chitavu stvar josh bezveznijom.. koja je onda poenta?
nekako mi je uvredljiva chinjenica da mene sad tu krste, a da me niko u svemu tome nishta ne pita.. jer ipak je to MOJE krshtenje..... sad da l cju ja da verujem il ne, videcje se vremenom..... ali mislim da je to neshto shto treba da bude lichni izbor....
ebote pa i isus se sam krstio kao odrastao chovek....
ne znam... to mi je krshenje ljudskih prava.....
 
Iivija:
jeste! ne bi trebalo da je dozvoljeno krstiti se dok ne napuni 18... vera je lichno pitanje i svako ima prava da bira svoju.. krshtenje u pelenama je nametanje koje ne ostavlja izbor.... samim tim nije fer... moje mishljenje... neko cje recji da je tradicija i ako je deda bio krshten i tata i ja i moje dete treba... al opet... deda i tata takodje nisu imali imali izbor... mis.. nije to nikakvo sechenje... al ako dete zheli kad poraste sam/a cje se krstiti....
ja bar mislim da je to bzvz.....
Pa, kad napuni 18 moze da promeni veru. Nego, sta sa onima iz tvog avatara :wink:. Njih ako obrezu onda nema vracanja :lol: :lol: :lol;
 
the shezika:
Pa, kad napuni 18 moze da promeni veru. Nego, sta sa onima iz tvog avatara :wink:. Njih ako obrezu onda nema vracanja :lol: :lol: :lol;
pa ni to nije vracjanje... krshten si i ne mozhesh sad to da obrishesh il ne znam.... mis ostaje ti ta svest.... sad muslimani pa tek ti ortodoksni su posebna pricha....
u sushtini ja ne podrzhavam religiju.... zato mi je sve to malo gadno.....
gledala sam neki dan na netu kao organizacija za pomocj deci u srbiji.. prvo pa mi pomazhemo sirochadi, bolesnoj deci.. ne znam shta... al prvo pa reklama za pravoslavlje... mi obezbedjujemo chasove veronauke.... fuj fuj fuj.... zato im nikad dinar jedan necju dati.... ko si ti/ja/djordjemarjanovicj da govorimo nekom u shta da veruje?
mis nije to samo eto sad si krshten i nishta... takodje je i nachin na koji si kasnije odgajan a koji ti namecje tu svest pripadnosti jednoj odredjenoj grupi....
mis ne znam.. kapiram ja da ljudi koji veruju u te stvari imaju potrebu da krste decu iz sujeverja il chega vecj... vere bi valjda oni kazli.... ja se samo ne bih usudila.....
 
Kroz istoriju je dokazano da moze da se izbrise "poturica gora od Turcina".
Ti svakako mozes da utices na svoju decu u sta ce da veruju ili ne, isto tako ja ili djordjemarjanovic :D
A na deci je da li ce to da zadrze ili ne, kada budu dosli do tog stadijuma svesti. Poz
 
Iivija:
pa upravo se o uticaju i radi.... deca su podlozhna.... shto je onda na kraju ipak nametanje.....
Pa mozda roditelji tome i sluze, da uticu na dete i pomognu dok ne postane svoj. Uticaja ima sa svih strana, ne samo od roditelja.
Koliko su tvoji roditelji uticali na tebe?
Jedino sam videla, neko rece prethodno, da u porodicama gde su roditelji razlicitih konfesija, dete nije bilo krsteno, obrezano ili sta vec sve ima.
 
Да ли неко може да ми каже какав поклон се носи на крштење детета, ако ниси кум? Тј. ја јесам венчана кума мајци детета, али не крстим ја дете.

Баш немам представу, никад нисам ишла на крштење. :?
 
Kad je dete malo, a dovoljno veliko da bude uplaseno, uglavnom ce prevristati krstenje. Ni roditelji, ni svestenik, ni kum, a ponajmanje dete, nece osetiti ni d od duhovnosti tog cina. Posle ce krsteno dete jos dugo zazirati od bradatih deda i cika, i ko zna svega jos.
Eto to je razlog zasto dete treba krstiti tek kad bude dovoljno veliko da kaze: hocu da se krstim. A sto se tice onih koji misle da deca sama treba da biraju religiju, to svakako ne zavisi od toga da li su krstena sa 8 meseci, ili 18 godina, vec od vaspitanja, i znacaja koji religija ima za porodicu i dete.
 
storm cloud:
Да ли неко може да ми каже какав поклон се носи на крштење детета, ако ниси кум? Тј. ја јесам венчана кума мајци детета, али не крстим ја дете.

Баш немам представу, никад нисам ишла на крштење. :?
Zavisi sta roditelji cene, u principu, neka poklon bude iste tezine kao rodjendanski, znaci za malo dete, neka haljinica, pantalonice, igracka...Nema nacina da pogresis!
 

Back
Top