krstenje deteta-obicaji

Хм, па ја бих више волела да су ме моји крстили кад сам била беба. Сад кад могу да одлучујем о томе, мени се не крсти, а сви врше притисак на мене. :? Мислим, не баш притисак, али оно - кад ћеш, па кад ћеш. :? Што ме онда нису крстили као малу, кад су имали прилику? Требало би да се сада ја питам. :roll:
 
Decu treba krstiti dok su mala. Ne vidim da je to neko ugrozavanje, to je nesto sto dete prirodno nasledjuje od roditelja. A onda sledi vaspitanje u tom smislu. Nisam neki narociti vernik, ali postujem svoju veru. Krstili smo oba deteta dok su bila mala, jednog sa cetri meseca drugog sa godinu dana. Nisu bili uznemireni, malo su se uplasili kada su ih kvasili. To je svuda razlicito. Jednom su samo malo kvaslili noge, ruke i glavu, dok su drugog skroz okupali. To je bio mali sok ali se brzo smirio.
Narocito me nervira kada se ljudi krste da bi se vencali u crkvi.
 
trejsi:
Decu treba krstiti dok su mala. Ne vidim da je to neko ugrozavanje, to je nesto sto dete prirodno nasledjuje od roditelja. A onda sledi vaspitanje u tom smislu. Nisam neki narociti vernik, ali postujem svoju veru. Krstili smo oba deteta dok su bila mala, jednog sa cetri meseca drugog sa godinu dana. Nisu bili uznemireni, malo su se uplasili kada su ih kvasili. To je svuda razlicito. Jednom su samo malo kvaslili noge, ruke i glavu, dok su drugog skroz okupali. To je bio mali sok ali se brzo smirio.
Narocito me nervira kada se ljudi krste da bi se vencali u crkvi.

bas super i ja sam naslijedio 6 miliona imaginarnih maraka :? de to malo pojasni mozda sam ja glup...ma sta mozda ma sigurno:)
 
Eto, meni je prirodno da dete pravoslavnih roditelja bude pravoslavac. Sad ko zeli moze da krsti dete, ko ne zeli ne mora. Pricali su o tome da dete treba da bira samo, sa neznam koliko godina, a ne da mu roditelji to namecu. Pa mi kao roditelji od malih nogu vaspitavamo decu i kroz vaspitanje namecemo im hiljadu stvari. I vera je deo vaspitanja. Kada porastu oni na osnovu onoga sto smo im usadili i onoga sto su sami iskusili donose svoje odluke. Pa ako neko smatra da treba neka menja veroispevest.
 
trejsi:
Eto, meni je prirodno da dete pravoslavnih roditelja bude pravoslavac. Sad ko zeli moze da krsti dete, ko ne zeli ne mora. Pricali su o tome da dete treba da bira samo, sa neznam koliko godina, a ne da mu roditelji to namecu. Pa mi kao roditelji od malih nogu vaspitavamo decu i kroz vaspitanje namecemo im hiljadu stvari. I vera je deo vaspitanja. Kada porastu oni na osnovu onoga sto smo im usadili i onoga sto su sami iskusili donose svoje odluke. Pa ako neko smatra da treba neka menja veroispevest.
Bas tako. I usput ako neko hoce da predje iz pravoslavlja u katolicanstvo krstenje ne treba da se ponavlja(sto i ima logike). Za ostale je drugacije. A posto sa ja deista (verujem u Boga, ali ne i u instituciju) meni je krstenje bitno kao cin priblizavanja Bogu. A posto sam nasledila pravoslavlje kao veru onda cu da krstim dete po pravoslavnim obicajima.
 
trejsi:
Eto, meni je prirodno da dete pravoslavnih roditelja bude pravoslavac. Sad ko zeli moze da krsti dete, ko ne zeli ne mora. Pricali su o tome da dete treba da bira samo, sa neznam koliko godina, a ne da mu roditelji to namecu. Pa mi kao roditelji od malih nogu vaspitavamo decu i kroz vaspitanje namecemo im hiljadu stvari. I vera je deo vaspitanja. Kada porastu oni na osnovu onoga sto smo im usadili i onoga sto su sami iskusili donose svoje odluke. Pa ako neko smatra da treba neka menja veroispevest.

moj tata je bio direktor i ja treba da budem direktor :)
 
ja sam se krstila zato sto smo petkom u vrticu uvek imali suljpu za rucak,koju ja mrzim da jedem,i onda sam krstenje videla kao jedini nacin da ga izbegnem.

inace krstena,nekrstena,u svakom slusaju sam ateista i ne postujem crkvena pravila,tradiciju ili kako god se to zvalo :)
 
Juce je moj brat bio kum. Divan dan... osim sto su deca bila potresena onim umivanjem pa su malo plakala... ali divan prizor i znacenje obreda.

Dete je krsteno u Beogradu, devojcica, i ono sto je nama bilo zanimljivo jeste to sto roditelji dete i kum ne smeju nista da jedu dok se dete ne krsti, samo taj dan naravno.

I ja bih radije pustila da svako bira koje ce vere biti, ali cak i da se dete ne krsti ono ce odredjene shvatanja pokupiti od roditelja i okoline koji su uglavnom iste vere. Inace deca se krste tako rano u slucju nesrecnog slucaja da dete umre, jer ako umre ne krsteno nema opela...pa ni mira ni spokoja za to dete. U svakom slucaju, svako moze promeniti svoju veru kad god hoce ili je se odreci...
 
Pa , imam dve cerke , i obe su krstene kao male, jedna sa 3 meseca a ova druga sa nepunih 40 dana, s tim sto smo napravili veliku gresku kod drugog deteta, treba pustiti da odraste bar 3 meseca, jer tada je zakacila neki virus, od gostiju naravno , i osam meseci je kasljala, tek se sada malo oporavilo kako je krenulo leto!
Samo kod mene ne vazi obicaj taj da roditelji ne smeju da jedu nista dok se dete ne krsti, to mi vise lici na muslimansku veru, odnosno onaj njihov post kada ne jedu po ceo dan nista, u svakom slucaju sto bi rekao nas narod, sto sela sto obicaja
 
Присуствовала сам церемонији у цркви када су истовремено мама и тата венчани, а дете од годину дана крштено.... Значи, може истовремено.
Али, не знам за кумство.
 
Mi imamo četvoro dece i sva deca su krštena. Kršteni smo i mi, naravno. Smatram da je to imanentno pravoslavlju i ne ulazim u verske dogme i doktrine, svete tajne i ostale misticizme. Prosto, prihvatili smo običaj i - to je to.

:)
 
zdravo svima, prvi put se nalazim na forumu i ne snalazim se bas.. ne zamerite... I ja treba uskoro da krstim dete ali me zanima nesto drugo, da li neko zna postoje li pravila u pogledu darivanja kuma. Ipak je njegova uloga u tom svetom cinu velika, najveca, da li i cime se on dariva?
 
zdravo svima, ja sam prvi put na forumu i nesnalazim se baš, ne zamerite. Nego pomozite, sto se tice ove teme, zanima me nesto druge.. treba da krstim dete i interesuje me da li postoje neka pravila u pogledu darivanja kuma. Ipak njegova ulog u tom cinu je velika, najveca, da li i cime je prikladno darivati kuma?

Moram priznati da sam zaboravila, ali ide poklon koji zavisno od obicaja treba da sadrzi - ili odelo za kuma ili kosulja, tako nekako. Uh valjda ce se neko setiti
 

Back
Top