Leming

Ako bi neko mogao da mi pomogne... Danas sam dobila leminga (patuljastog hrcka) i veoma je sladak, bucko mali (ili mala, sta god da je)! Ali imam mali problem, ponekad kada mu polako priblizim prst, on polako prilazi i izgleda kao da njuska, kad onda CAP i gricne me! Mislim, nije strasno, ali me zanima zasto to radi... Ima li neko mozda ideju? :neutral:
 
to je za njih normalno da gricnu po nekada,pokusaj dok je jos mali da ga naviknes da se mazi pa te nece ujedati,daj mu hranu ili pokusaj da ga hranis iz ruke,ja imam par leminga i pre mesec dana su dobili bebe,sad su vec velike pa sam ih odvojila.I moji leminzi ponekad vole da gricnu,nista strasno,samo nisu navikli da ih neko dira,vremenom ce se navici na tebe i na tvoj miris..SRECNO
 
Ja imam nesto sto nazivaju lemingom i nije uopste manje od hrcka i ne znam zasto ga onda zovu patuljasti hrcak?! Ali, ima prugu na ledjima, a na wikipediji (tj. engleskoj) pise da rastu 7-15cm!
 
Narode, par dana imamo leminga starog 2 meseca, ime mu je Mrvica (jer ne znamo pol još uvek). Primećujem da ne pije vodu, i kad mu nudim sa prsta ili iz ruke neće. Zapravo na to sam obratila pažnju kad sam videla dlaku koja se za nijansu promenila i ukazuje mi na dehidrataciju (izgleda kao poluvlažna, kad povučemo prstom uz dlaku, ona se ne vraća u prvobitni položaj odmah)-makar su mi tako rekli da se prepoznaje dehidratacija kod mačke, pa sam i kod njega primetila. Normalno se ponaša, jede, celu noć trči u točku prepodne uglavnom spava, pa je malo aktivan, pa opet dremne, ali tako je od početka. Generalno je druželjubiv, osim što je u početku grickao kad mu pružimo prst, a sada to uopšte neće da uradi-ne znam ima li neke veze. Dajem mu, pored njegove hrane i minerala, u toku dana par komadića sveže šargarepe i jabuke (mada, sada ovde čitam da to ne bi trebalo, zbog šećera?).
Pretrpeo je stres odvajanja od svog legla, par dana nakon toga i sat i po puta (ali je putovao u svom kavezu i okruženju, koji je veliki a spolja je bio zaštićen da mu ne bude hladno).
Imam li razloga za brigu, i šta raditi tako mrvičastom stvorenju kad neće da pije vodu? Isuvise je mali da bih mu silom otvorila usta i sipala pola kapi (?!) Primetila sam da se sa ovom pipetom za vodu ne snalazi baš najbolje, ali da je u tome problem pretpostavljam da bi bar sa mog prsta olizao kap dve vode kao sto je pre radio.
Nadam se da će odgovor stići pre nego sto bude kasno.
 
Moja prva dva patuljasta hrčka su živela po godinu i po dana bez vode, jer nisam ni znala da treba da im nudim. Dakle, ne brini. Kad ožedni sam će početi da pije. Daj mu sveže povrće.
 
Hrcak moze zivjeti bez vode, ali kad pije vodu zdraviji je i dugovjecniji. Flasica sa vodom bi trebala da bude stalno dostupna. E sad, kad su prisutni spoljasnji znaci dehidratacije (kao sto je slucaj kod Majushke), onda mora uzeti vodu.
 
Nabedila sam ga nekako da malo lizne vode. Pokušavam da izbegnem da mu silom dajem, bojim se da bi mogao da udahne opirući se pa da napravim još gore. Šta od povrća da mu dajem ovih dana, zima je, slabo ga ima...Dala sam mu malo kelja, uzeli smo danas i peršun. Šargarepu ne sme zbog šećera, kupus zbog nadimanja, ostaje krompir, boranija, prokelj, brokoli...šta sme od toga?
 
Sipaj vode u nekoj posudi koju ne moze da prevrne,ako je zedan popice vode,flasica sa vodom neka mu bude u blizini i zakazena na dostupnoj visini...ja imam maticni par leminga koji je u pocetku pio vodu iz keramicke posude pa sam im kupila flasicu i sada se odlicno snalaze a i jako je zahvalna flasica jel posudu napune sa piljevinom i vise nije za upotrebu.Nemoj da mu dajes nista od voca ili povrca koje sadrzi secer...AKO nista od ovoga ne uspe vodi ga kod veterinara mozda nije dehidrirao mozda je bolestan..Moj par leminga je prvi put dobio tri bebe i sve je odlicno proslo posle 20 dana sam ih poklonila,sada su ponovo dobili bebe i ne znam koliko ih ima posto su u svojoj kucici i zbog sigurnosti nista ne diram da ih mama leming ne bi ubila kada oseti tudji miris.Tebi sve najbolje potrudi se dok ne bude kasno i javi nam sta si uradila..
 
Brokoli..to bi mogla da mu das. A vidis da je bolje otkad je poceo da pije vodu. (: ipak je dobro sto je sam liznuo vode nego da si koristila spric, jer se to radi samo u hitnim slucajevima, ne savjetuje se inace. Uzmi neki svjez zeleni list, moze bas listic kelja pa uspi malo vode u njega, mozda tako popije. Samo vodi racuna da se ne skvasi. Nema razloga da brines sad. Popio je vode, bolje mu je, sad samo prati stanje i davaj mu da jede. (:
 
To sam sinoc vec uradila, nije se bas odusevio sto ima vode ali je liznuo malo jer mu se svidja kelj :) hvala ljudi na savetima, nadam se da ce biti dobro i pratim stanje. Trenutno spava na ledjima sa sve cetiri uvis i sirom otvorenih usta :D
 
Okreni ga na ledja i pogledaj okolinu analnog otvora. Kod muzjaka ces primijetiti malo ispupcenje na udaljenosti 1-2 cm od analnog otvora. A ako je zenka vidjeces mali otvor koji se nalazi odmah iznad anusa.
 
Mrvica nam je musko :) Nisam stigla da vam javim...! Dobro je sada, cini mi se da je sve regularno. Piski samo na jednom mestu u kavezu i to je super, sem sto je to mesto jedan deo tunela pa svaki drugi dan sve to skidamo i rasklapamo. Ne znam je li to normalno, ali mokraca mu se JAKO oseca, ali onako na nesto trulo. To tek osetimo kad rasklopimo cevke, ovako se po kavezu nista ne oseca.
 
molim za pomoc..... imam LEMINGA starog godinu dan, pojvila mu se velika grudvica velicine veceg klikera na desnoj butini i siri se,tumor ne raste tom brzinom, tako da je verovatno GNOJ, veterinar nece da ga operise jer je rizicno.... sta da radim
 
Zdravo Lemingovci ili kako god vec da se nazovemo, ja sam nov clan foruma i procitala sam sve sto ste dosad pisali... Zelim da vas pozdravim i prikljucim temi
jer sam i ja juce nabavila jednog preslatkog, blesavog malog STA... nije ili jeste patuljasti hrcak... Evo predlazem da mi njihovi ljubimci damo neko univerzalno ime kako bi znali o kome je rec jer je cela tema prilicno konfuzna....

Za prvo javljanje sam vas malko ugnjavila a tek slede dalja ... valda cete me istrpeti...

Puno pozdrava...
 
Dragi "lemingovci", posto sam nova na ovom forumu i ne znama da li sam prvu porukicu dobro poslala, samo vas sve pozdravljam a mog malisana ocekujem veceras, mislim na tog malenog patuljastog hrcka kako god se zvao :)
 
Da li imate ideju kako da pricvrstim malu pojilicu jer planiram da (malog patuljastog hrcka, leminga ili ti najmanju vevericu na svetu)_to su sve nazivi sa kojima sam se susrela, stavim u akvarijum,,, Veceras treba da ge oformim pa trazim predloge i sugetije od iskusnijih...

Hvala unapred:)
 
Imam jedno pitanje ako neko moze da mi pomogne,od druga sam dobila leminga,i jako je agresivan razlog toga ne znam,a pre toga sam vec imala jednog koji je uginuo i nije bio takav,e sad mene zanima sta bih ja mogla uraditi po tom pitanju? Kako bih ga vaspitala? xD HELLLLLP!!! :besna:
 

Back
Top