IDENTIFIKACIJA KOVANCA 1 BOR

dilce

Zainteresovan član
Poruka
212
lep pozdrav svima!

posedujem predmet u obliku kovanog novca, kojeg sam dobio u vreme 1960 do 1970 godine u Aleksincu. Diametar je 25 mm, debeline 1 mm. Na njemu je natpis " Verwaltung" sto bi trebalo na namackom da znaci privremena uprava. Kovanica ima nominaciju 1 BOR.
Da li je to neka oblika novca iz rudnika bakra u Boru, mozda iz vremena okupacije za vreme 2. sv. rata? Molima vas za odgovor ili neku informaciju.
Dodajem sliku.



 
Posle toliko vremena, zdravo numizmatičari!
Sa ovim predmetom upoznao sam g. Mandića, pisca jedinog kataloga žetona na ex, jugo prostorima. On smatra, da je ovo žeton rudnika Bor iz razdoblja pre 1. sv.rata. Žeton je jedini poznat do sada. ??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Šta mislite, mogu li biti srećan?
Ova vest bila je objavljena prvo na ovom forumu!!!!
 
Ovaj predmet, za kojeg nisam znao da li je neka kovanica ili žeton/ na to su me pripremali kolegi iz NDS/ je ispalo, da je jedini poznati primerak žetona iz rudnika Bor- To je mišljenje g.Ranka Mandića, valjda vama poznatog numizmatičara i poznavaoca žetona. Po obliku žeton spada u vreme pre 1. sv. rata, a "verwaltung" znači vojna uprava.U to vreme je Nemačka bila okupirala sve srpske rudnike, a poznato je, da je nemačka vojska imala upravu/verlwaltung/ nad svim rudnicima. Možda sam prerbzo objavio vest, jer sam za mišljenje zamolio i Muzej metalurgije i rudarstva Bor.
A znate kako je. Kad nešto nosiš sa sobom 40 godina i veruješ, da je to novac rudnika Bor, kao što je kazala ućiteljica istorije, onda je potvrda toga sa strane g.Mandića zaista dobrodošla .Taj predmet je moj medju prvima u numizmatičkoj zbirci i podseća me na dane bezbrižnog i srećnog detinstva u Aleksincu.
 
Ovaj predmet, za kojeg nisam znao da li je neka kovanica ili žeton/ na to su me pripremali kolegi iz NDS/ je ispalo, da je jedini poznati primerak žetona iz rudnika Bor- To je mišljenje g.Ranka Mandića, valjda vama poznatog numizmatičara i poznavaoca žetona. Po obliku žeton spada u vreme pre 1. sv. rata, a "verwaltung" znači vojna uprava.U to vreme je Nemačka bila okupirala sve srpske rudnike, a poznato je, da je nemačka vojska imala upravu/verlwaltung/ nad svim rudnicima. Možda sam prerbzo objavio vest, jer sam za mišljenje zamolio i Muzej metalurgije i rudarstva Bor.
A znate kako je. Kad nešto nosiš sa sobom 40 godina i veruješ, da je to novac rudnika Bor, kao što je kazala ućiteljica istorije, onda je potvrda toga sa strane g.Mandića zaista dobrodošla .Taj predmet je moj medju prvima u numizmatičkoj zbirci i podseća me na dane bezbrižnog i srećnog detinstva u Aleksincu.

Cestitam vam na ovako lepom i retkom zetonu !
 
Pridruzujem se cestitkama i ako je gosp.Mandić potvrdio postojanje jedinog takvog komada onda je to definitivno nesto kolekcionarsko i vrijedno cuvanja. a lijepo je znati da nesto sto ima na prvom mjestu sentimentalnu vrijednost kao sto vi osjecate za taj komad i neku kolekcionarsku.
Zao mi je sto se ne razumijem u zetone i tu tokenistiku znam ponesto sto naucim od starijih kolega numizmaticara vecinom su u pitanju rijedji sarajevski zetoni bas u tom periodu oko 1.svj rata koje sam naucio da razlikujem ali to znanje je definitivno nedovoljno za ovakav vrhunski i mozda jedini poznat komad.
Nek Vam je sa srecom u svakom slucaju, i jos jednom bravo.
pozdrav
 
Ovaj predmet, za kojeg nisam znao da li je neka kovanica ili žeton/ na to su me pripremali kolegi iz NDS/ je ispalo, da je jedini poznati primerak žetona iz rudnika Bor- To je mišljenje g.Ranka Mandića, valjda vama poznatog numizmatičara i poznavaoca žetona. Po obliku žeton spada u vreme pre 1. sv. rata, a "verwaltung" znači vojna uprava.U to vreme je Nemačka bila okupirala sve srpske rudnike, a poznato je, da je nemačka vojska imala upravu/verlwaltung/ nad svim rudnicima. Možda sam prerbzo objavio vest, jer sam za mišljenje zamolio i Muzej metalurgije i rudarstva Bor.
A znate kako je. Kad nešto nosiš sa sobom 40 godina i veruješ, da je to novac rudnika Bor, kao što je kazala ućiteljica istorije, onda je potvrda toga sa strane g.Mandića zaista dobrodošla .Taj predmet je moj medju prvima u numizmatičkoj zbirci i podseća me na dane bezbrižnog i srećnog detinstva u Aleksincu.
Mala ispravka: Zeton moze biti samo iz vremena Prvog Svetskog Rata i okupacije Srbije od strane Austrougarske, nikako iz vremena pre prvog svetskog rat.
A isto tako moze biti i iz vremena Drugo Svetskog Rata, sto je vrovatnije, jer je tada nacisticka Nemacka okupirala Srbiju i zavela vojnu upravu u svim strateskim resursima ondasne okupirane Srbije, ne samo u Borskim rudnicima
 
Mala ispravka: Zeton moze biti samo iz vremena Prvog Svetskog Rata i okupacije Srbije od strane Austrougarske, nikako iz vremena pre prvog svetskog rat.
A isto tako moze biti i iz vremena Drugo Svetskog Rata, sto je vrovatnije, jer je tada nacisticka Nemacka okupirala Srbiju i zavela vojnu upravu u svim strateskim resursima ondasne okupirane Srbije, ne samo u Borskim rudnicima

@ jovkesrbin i m.fatih, obojici hvala,

@ jevdokan,
Mislim, da tvoja ispravka nije potrebna. Kad sam pisao " Po obliku žeton spada u vreme pre 1. sv. rata", pisao sam o obliku žetona a ne o vremenu kad je ovaj žeton nastao.
Isto tako mnogo je veća mogućnost, da je žeton nastao u vreme 1. sv. rata a ne u 2. sv. ratu.
Zašto? Pročitao sam nmogo toga, a odupirem se posebno na sprskog istoričara A. Mitrovića,koji u svojem delu "Prodor na Balkan: Srbija u planovima AU i Nemačke 1908-1918 tema 5" piše, da avusta 1915 u rat ulazi i Bugarska. Po dogovoru izmedju Pruskog vojnog ministarstva i bugarske vlade, decembra 1915 i avgusta 1916, su bile železnice, rudnici uglja i rudnik Bor, dani u upotrebu Rajhu. Na tim područjima bili su glavni vojni organi / vojna uprava- Verfaltung/. Vojska je bila produžena ruka nemačkog gospodarstva u praksi. Privatni nemački kapital imao je velike interese za eksploataciju tih bogatstava. U tom delu se spomiju in privatni koncerni Schliper i Berger, koji pokazuju konkretni interes za rudnik Bor. Na mojem žetonu su udarena slova B na jednoj strani, a na drugoj slovo S, a tu sliku nažalost nisam objavio. Ta slova su možda kontramarke, slova su početna slova pre spomenutih koncerna.
Istraživanja oko žetona mnogo su teža nego kod novčanica ili kovanica.
Pozdrav.
 
@ jovkesrbin i m.fatih, obojici hvala,

@ jevdokan,
Mislim, da tvoja ispravka nije potrebna. Kad sam pisao " Po obliku žeton spada u vreme pre 1. sv. rata", pisao sam o obliku žetona a ne o vremenu kad je ovaj žeton nastao.
Isto tako mnogo je veća mogućnost, da je žeton nastao u vreme 1. sv. rata a ne u 2. sv. ratu.
Zašto? Pročitao sam nmogo toga, a odupirem se posebno na sprskog istoričara A. Mitrovića,koji u svojem delu "Prodor na Balkan: Srbija u planovima AU i Nemačke 1908-1918 tema 5" piše, da avusta 1915 u rat ulazi i Bugarska. Po dogovoru izmedju Pruskog vojnog ministarstva i bugarske vlade, decembra 1915 i avgusta 1916, su bile železnice, rudnici uglja i rudnik Bor, dani u upotrebu Rajhu. Na tim područjima bili su glavni vojni organi / vojna uprava- Verfaltung/. Vojska je bila produžena ruka nemačkog gospodarstva u praksi. Privatni nemački kapital imao je velike interese za eksploataciju tih bogatstava. U tom delu se spomiju in privatni koncerni Schliper i Berger, koji pokazuju konkretni interes za rudnik Bor. Na mojem žetonu su udarena slova B na jednoj strani, a na drugoj slovo S, a tu sliku nažalost nisam objavio. Ta slova su možda kontramarke, slova su početna slova pre spomenutih koncerna.
Istraživanja oko žetona mnogo su teža nego kod novčanica ili kovanica.
Pozdrav.

Postovani,
imate pravo na svoje misljenje, ali isto tako ja imam pravo da verujem da mozda gresite.
Ja, kao u principu benevolentna licnos hocu da verujem da je citav nesporazum nastao zbog vaseg nedovoljnog poznavanja srpskog jezika. Pisete o tipu zetona, koji je po Vama "tipa pre Prvog Svetskog Rata" i povezujete ga sa Borskim rudnicima. Kao sto sam Vam napisao, a verovatno i Vi to znate Borske rudnike Su Nemacka i Austrougarska okupirali, kao sto pisete pocetkom 1916. znaci u prvoj polovini Prvog Svetskog Rata.
Ta dva podatka koja ste izneli su u ocitoj koliziji.
Na dalje precutali ste jedan podatak koji mozebiti bitan za tacnu identifikaciju Vaseg zetona, a to je ono "S" sa druge strane.
Trece i najvaznije, kod identifikacije zetona odupirem se posebno na sprskog istoričara A. Mitrovića,koji u svojem delu "Prodor na Balkan se oslanjate samo na jedan izvor, koji, uz svo postovanje i uvazavanje Gosp. A. Mitrovica i nemora biti i najbolji za ono sto zelite da dokazete.
Ja bih se u Vasem slucaju potrudio da potrazim relevantne podatke u Nemackoj.
Nemci, kao vrlo pedantni ljudi su sigurno zaveli u svojim arhivama postojanje tog zetona ako je to ono sto Vi prepostavljate.
I tek nakon takve provere bi bili sigurni da je Vas zeton to sto vi tvrdite da jeste i u tom slucaju Vam pripadaju sve zasluge oko otkrivanja tako necega sto ima izvesnog znacaja za istoriju Srbije.
I u tom sllucaju Vi ste ponosni vlasnik jedinog za sada poznatog primerka zetona koji je Nemacka vojna uprava uvela u Borske rudnike tokom okupacije od 1916 dok nisu bili isterani iz Srbije.
A ako bi se detalnim istrazivanjem pokazalo da taj zeton nije to sto Vi mislite nego nesto drugo, opet Vi imate sve zasluge za dokazivanje da zeton nije ono sto ste mislili, Vi ste i dalje ponosni vlasnik jedinog poznatog primerka takvog zetona, a istrazivane bi se moglo nastaviti dok se ne ustanovi tacno sta je to.
Da zakljucim, niko ne umanjuje Vase zasluge u vezi tog zetona, samo istine radi, bez opsesnijih istrazivanja ne treba zuriti sa zakljuccima.
 
Poštovani jevdokan,
Ja sam na ovom forumu već prošao kroz jednu školu.Sa srpskim jezikom nemam problema jer sam u Srbiji rodjen i tamo sam završio sedmi razred. Istina je u tome, da ponekad ne nadjem pravu reč. Moje tekstove čitajte kao celinu in ne izvlačite reči iz rečenica i rečenice iz celine. Odebljavanje mojih delova tekstova nije potrebno, jer to je vikanje. Drugu stranu žetona nisam objavio slučajno, greškom. Potuno je ista onoj objavljenoj, samo da je na njoj slovo S.
Verovatno sam prebrzo objavio ovaj žeton i sve tekstove. Ali zbog veselja nakon dobijene potvrde sa strane g. Mandića, malo sam se zaneo.
Proučavanje žetona i traženje podataka o njima mnogo je teže nego za novčance i kovanice. Žetoni nisu upisani u službene listove i slično.G Mandć je več kontaktirao najvećeg poznavaoca nemačkih žetona a tu spadaju svi, koji imaju nemačke napise i nije važno, gde i kada su nastali. Taj poznavaoc ovaj žeton još nje video. Isto tako očekujem odgovor Muzeja metalurgije i rudarstva iz Bora. Znači, istraživanje je u toku in ne zadovoljavamo se samo jednim mišljenjem.
Nikakve zasluge meni osobno nisu potrebne. Pozivam Vas a i sve ostale članove ovog foruma, da se uključite u istraživanje u korist svih nas. Naravno, ko hoće i ko ima vremena.
 
Poslednja izmena:
Ovaj predmet, za kojeg nisam znao da li je neka kovanica ili žeton/ na to su me pripremali kolegi iz NDS/ je ispalo, da je jedini poznati primerak žetona iz rudnika Bor- To je mišljenje g.Ranka Mandića, valjda vama poznatog numizmatičara i poznavaoca žetona. Po obliku žeton spada u vreme pre 1. sv. rata, a "verwaltung" znači vojna uprava.U to vreme je Nemačka bila okupirala sve srpske rudnike, a poznato je, da je nemačka vojska imala upravu/verlwaltung/ nad svim rudnicima. Možda sam prerbzo objavio vest, jer sam za mišljenje zamolio i Muzej metalurgije i rudarstva Bor.
A znate kako je. Kad nešto nosiš sa sobom 40 godina i veruješ, da je to novac rudnika Bor, kao što je kazala ućiteljica istorije, onda je potvrda toga sa strane g.Mandića zaista dobrodošla .Taj predmet je moj medju prvima u numizmatičkoj zbirci i podseća me na dane bezbrižnog i srećnog detinstva u Aleksincu.

verwaltung znaci uprava, militärverwaltung znaci vojna uprava.
 
bor za vreme 2. svetskog rata...

bor01-1.jpg


bor02-1.jpg


Ortsgruppe der Volksdeutschen Gruppe Serbiens Bor

borcopy2-1.jpg


[fotografije su iz moje kolekcije]
 
@ stgto711 hvala za slike i vaše interesovanje za ovaj primer.
Iz Muzeja u Boru još nemam odgovora. Danas sam telefonom malo priupitao, ali izgleda, da još nisam stigao na red. Imaju ljudi važnijeg posla. Čujemo se za mesec dana.
 

Back
Top