Nasi i ostali stranci u NBA

Srlesrle

Domaćin
Poruka
4.966
Evo teme za sve! Nastala je da ne bi na temi o Milicicu pricali o ostalima. ;)
Poslednjih 10ak godina mnogooooo je igraca iz Evrope otislo u NBA.Ko je uspeo,a ko zalutao u najjacu Ligu sveta?Ko je najbolji vanamericki i evropski igrac u NBA? I koliko se sve promenilo od pocetka '90tih kad je bilo svega par igraca iz Evrope u NBA i sad?
 
I odmah moje misljenje!Najbolji Evropljani su sigurno Kukoc,Divac,i naravno Novicki,malo ispod njih je Drazen Petrovic koji bi sigurno bio i bolji od nijh,pa Sabonis...Srempf i Rik Smits takodje! trenutno ne mogu da se setim svih igraca koji su ostavili trag u NBA...A od onih koji nisu iz Evrope-Jao Ming i Djinobili.Dosta je igraca koji su zalutali,tako da je to malo teze nabrojati...A sto se promena u NBA tice..NBA je postala jedna velika crna rupa! Tad je bilo 24 ekipe,a sada ih ima 30!To je jos 100 novih igraca...Ako racunate da 10% igraca svake godine ode iz NBA(podatak iz Tempa),racunajte koliko godisnje igraca moraju da odnekud STVORE Ameri.To je oko 50 igraca svake godine...Odakle?I naravno da je sada mnogo laks uci u NBA,samo da si potencijal,a ne gotov igrac.
 
Srle, srle... a Šarunas Marčuljonis!?! Jedan od 2-3 igrača koji je prokrčio put ostalima i ubedio Amere da i Evropljani znaju da igraju. Jedno vreme je sa klupe imao prosek nekih 18ppg, samo su ga povrede sprečile da ostavi veći trag. Levoruki bek, brz, prodoran i jak kao stena, legenda
 
Muad'Dib:
Srle, srle... a Šarunas Marčuljonis!?! Jedan od 2-3 igrača koji je prokrčio put ostalima i ubedio Amere da i Evropljani znaju da igraju. Jedno vreme je sa klupe imao prosek nekih 18ppg, samo su ga povrede sprečile da ostavi veći trag. Levoruki bek, brz, prodoran i jak kao stena, legenda
Da da,zaboravio sam,ne zameri! Pa rekoh ima ih dosta a ja sam na brzinu postavio temu!naravno i Marculjonis,legenda..Da se nije onoliko povredjivao,svasta bi on tek radio tamo! :D
 
Nivo kvaliteta kosharke u svetu generalno je mnogo pao.
Npr.nekada je bilo par centara u svakoj deceniji kao :Olajuwon,Robinson,Morning,Ewing,Jabbar,..itd.
Poslednij stvarno veliki americhki centar,dominantan u ligi je Oneal..i nema ni naznake da ce se pojaviti novi,on praktichno povlachenjem Robninsona i Olajuwona nema vishe nikakvu konkurenciju... a i on stari...35 godina.Amerika vishe ne proizvodi vrhunske igrache kao nekad,zato uzimaju iz ostatka sveta i loshijeg kvaliteta,ali sa predispozicijama koje im odgovaraju da popune rupe.Igrachi koji su nekada odlazili i nisu uspeli bili su 10 puta bolji od vecine danashnjih stranaca,ali jednostavno nikada nisu dobijali shansu.
 
Bas tako...Sto bi se reklo,a istina je,NBA je postala crna rupa za igrace iz ostatka sveta! Moka Slavnic je rekao da je u njegovo vreme ko dobije poziv na NBA kamp bilo za padanje u nesvest,a sada na te kampove idu igraci od 17 godina koji nemaju ni minute u svojim ligama!Sta vise reci?

I da,ne moze se reci da su stranci svi oni koji nisu igrali NCAA...Po toj logici Moses Malone,jedan od najvecih NBA centara,Kobe Bryant,Kevin Garnett,Jermain O Neal i LeBbron James su stranci????Jer niko od njih nema ni minuta NCAA kosarke,samo srednjoskolske,koja je mnooooooogoooooo slabija nego bilo koja evropska liga.Sorry Muad ali tako ispada,verovatno si drugacije nesto mislio,ali po ovom odgovoru iznad ispada ovako.
 
Znate šta, nisam ni ja juče počeo da pratim NBA ali mi stvarno smeta konstantno vraćanje u "dobra stara vremena". Moj omiljeni centar svih vremena je Hakim, ipak on, Robinson, Šek, Džabar i drugi danas imaju dostojne naslednike u Amare Stodemajeru, Krisu Bošu, Dvajtu Hauardu... Šek je prvih par sezona bio ništa više od klasične "sirovine" koja razgrće pod košem, Dvajt može da bude još bolji. Amare je fenomenalan, Boš me oduševljava (sinoć sam gledao Orlando-Toronto, dribla kao bek).

Sa druge strane, mnogo američkih bekova dolazi u Evropu i podiže kvalitet, niko ne može da me ubedi da je dovođenje Fredija Hausa, Brauna, Kamingsa, Frimena, Pena loš potez. Od njih mladi evropski igrači mogu dosta da nauče
 
Сви ови центри које си побројао (Амаре, Бош, Хауард), па и неки мало старији као Џермејн О'Нил, Лафренц или Чендлер, Квоми Браун итд. никако нису доминантне "петице" као што су били Јуинг, Олајџувон, Робинсон, Мутомбо и Морнинг у деведесетим, више су крилни центри који силом прилика играју под самим кошем. Поред Шакила слабо да има још оних правих тешких центара, стрвина чија је територија сам рекет, а главна предност изузетна снага. Уопште, све је више тимова који играју са две четворке, где и центар често уме да се извуче напоље да шутне. Ето Финикса као драстичног примера који ихгра са две "тројке" и четворком, што опет сјајно одговара њиховој брзој игри, са пуно шутева и много поена по уткамици. Једино је питање колико је реално да такав тим догура до титуле. Они који још покушавају да играју са правим центрима довлаче европске играче (Илгаускас, Гаџурић) да попуне ту празнину. Сад, шта је разлог овоме и откуд таква тенденција - немам појма, тек имамо гомилу младих играча који још ни Евролигу нису поштено заиграли, а већ су промовисани у некакве НБА звезде.
 
stvarno centri su iskorenjeni u NBA, kad ode shaq, pitam se oce li ih uopste vise biti?
a sto se tice phoenixa, danny ainge je sklon eksperimentima, setimo se kad je tek dosao igrao je sa jednom peticom, dve dvojke i 2 keca, cuvena postava: John Willians, Rex Chapman, Wesley Person, Jason Kidd i Kevin Johnson, sa tom postavom je uspeo da naniza 10 uzastopnih pobeda i uveo ih je u playoff, na cemu mu skidam kapu..... i stvarno treba pohvaliti ljude koji vole da eksperimentisu po cenu rizika, jer samo to su pravi pobednici......
ali smatram da phoenix, bez prave petice ne moze daleko da dogura, jer koliko god da su bekovi dobili na znacaju uvodjenjem trojke i 3 sekunde u reketu i ilegalne odbrane, ipak bez igraca koji ce da skuplja lopte i udvajanjem stvara prostor bekovima, ne moze nista znacajnije da se uradi
 
Ta cuvena postava Finiksa...Secam se da su imali najgori start u istoriji NBA,cak 0-13,onda je isla promena trenera i cudo!Ulazak u Plej Of,i fenomenalna serija protiv prvoplasiranog Sijetla,i cuvena trojka Reksa Cepmena na kraju meeca...Jeste posle Finiks ispao,cini mi se 3-2 ali to je bilo nesto cemu se niko nije nadao od Finiksa.Svaka im cast te godine,cini mi se da je bila 97...
 
Pa pojma nemam zašto više nema "teških" centara, po meni treba odgovor tražiti malo u samim centrima, malo u ostatku ekipa. Ja najviše pratim taj Orlando kod koga je evidentno da imaju problema sa korišćenjem Dvajta Hauarda u napadu. On je izuzetno snažan i dominantan pod košem, međutim protivnici ga lako udvajaju ili "utroje", a Orlando to još uvek ne ume da iskoristi. Razlozi?

Prvo, današnji bekovi i krila NBA su izuzetno brzi. Centar mora da ima odličan pregled igre i smisao za asistenciju - tipa Divca, a Dvajt to još uvek nema. Šek je postao neodbranjiv tek kad je naučio da pri udvajanju upošljava saigrače.

Zatim, nedostatak "snajperista". Kad dodje do "skupljanja" odbrane, morate imati bar dvojicu na 7.25 koji ne promašuju otvorene šuteve. Vrlo karakterističan primer je San Antonio koji je mnogo dobio pre par godina kada je Boven postao pretnja na trojci: dotad prvenstveno odbrambeni specijalista šutirao je (i pogađao) više, a SA nisi mogao da zaustaviš, jednostavno nemaš kapacitete da pokriješ sve ofanzivne pretnje. U Orlandu imate Turkoglua koji dobro šutira ali ima katastrofalnu selekciju šuta i slabu pokretljivost, Bogansa i sada su draftovali JJa koji je upravo ono što im treba.

edit:izvinjavam se ako smaram Orlandom, ali najbolje ih poznajem i vrlo su karakterističan primer
 
MA koji Radmanovic...Nije on los igrac,daleko od toga,ali je kreten.Kakva reprezentacija,takve treba iskoreniti,ja da sam vlasnik Lejkersa,ja bih ga kaznjavao svaki dan,ako nista drugo,ono bar zato sto je ruzan i neposlusan.Eto...No,ovde pricamo o legendama... ;)
 
Sećam se te utakmice, debi Krstića u prvom timu Partizana koji je otišao sa juniorima i osvojio turnir. U toj utakmici je tim Partizana šutirao slobodna 22-23, a Krle sam 12-12. Bio je čudo, oduševio me lakoćom kojom je postizao poene pored duplo starijih centara.
 

Back
Top