koja vam se istorijska licnost najvise dopada

akena.jpg
 
zavisi shta podrazumevash pod dopadanjem....
dopada kao osoba, ili kao istorijski uticaj?
elem.. meni se recimo dopada hitler... al ne zato shto sam natzi vecj ga smatram fenomenom.....
ako je o karakteru onda majka tereza.... ja ne mogu da zamislim da neko mozhe dobrovoljno da zhivi na mestu kakvo je calcutta....
otqd znam.. .zavisi u kom je domenu.....
definitvno je najuticajniji istorijski lik isus....
 
004.jpg


Avva Justin Popović

Neiscrpna riznica Duha i Premudrosti, arimandrit dr Justin Popović, bivši profesor Teološkog fakulteta, koji je 1946. godine uklonjen sa katedre od strane ateističkog režima.
Od 1948. do 1979. godine bio je duhovnik Manastira Ćelije stavljajući snažan pečat lične harizme na manastirski život. Izuzetna ljubav i razumevanje monahinja prema svome Avi omogućila je njegovo potpuno posvećenje spisateljskom radu. Otac Justin je završio dva fakulteta: teološki i filosofski. Govorio je tečno četiri jezika (grčki, ruski, nemački i engleski); a u prevodu se služio sa 11 rečnika.

Sveti Ava Justin Ćelijski: veliki teolog, filosof, besednik, isposnik, molitvenik, prozorljivac - svetionik Duha koji kao sunce svetli u tami, svetitelj koji Istinom Hristovom prosvetljuje sve bogotražiteljne duše, čiji Sveti Grob položen u manastiru Ćelije, predstavlja duhovni temelj budućeg, još većeg značaja Manastira koji opravdano nosi epitet "biser u ruci Božjoj i parče raja na zemlji", koji zajedno sa Lelićem zbog drugog njemu ravnog duhovnog velikana Vladike Nikolaja Lelićkog - jeste Duhovna prestonica srpskog naroda.

Svojim naslednicima Ava je ostavio testament da objave njegova dela, s tim da čist prihod ide u fond "Sv. Jovana Zlatoustog", s ciljem podizanja trioltarnog hrama u čast Svetog Save (centralni oltar), Sv. Jutina Filosofa (južni oltar), Sv. Marije Egipćanke (severni oltar), i to u manastiru Ćelije, ako bude bilo moguće.

Rođen na Blagovesti 1894. godine u Vranju, Ava Justin se preselio u rajska naselja na Blagovesti 1979. godine, zbog čega je na rođenju dobio ime Blagoje - celog života je blagovestio Evanđelje Hristovo životom, delom i rečju.

Ostavio je obimno delo teološkog, filosofskog i bogoslužbenog karaktera u obimu od 33 toma, kao i 12 tomova "Žitija Svetih", prvi put priređenih na srpskom jeziku.
Grob Svetog Oca Justina nalazi se na južnoj strani oltara. Po njegovoj želji grob nema drugog spomenika osima ovećeg kamenog krsta i cveća na humci.
 
djerdj kastrioti - skender beg. iako o njemu pretpostavljam ne znate nista, pokusacu ukratko, kao dete daje se turcima kao "garancija" odanosti, tamo se dokazuje kao izvrstan vojnik i strateg, po povratku se dize protiv "gospodara", ujedinjuje sva albanska plemena i pruza jedini pravi otpor turcima...
 
Silent Bob:
prvi mi lichi na imenjaka... al nije on :(
ko je ovaj japanac? da nije Musashi? :)

a ja bi na moj spisak da dodam
Saladina,
Romela,
Sitting Bull-a,
Arhimeda

i, naravno, poslednjeg velikog druida
Merlina :D :D :D
smejte se vi kolko ocete, za mene je stvaran, ko karanovic, kastrirani i ostali iz "zone sumraka ;)" (zbog verske trpeljivosti im ne pominjem imena...)

zezam se...
najveci svih vremena... Leonardo da Vinchi 8)
 
Likurg!



adem_ks:
djerdj kastrioti - skender beg. iako o njemu pretpostavljam ne znate nista, pokusacu ukratko, kao dete daje se turcima kao "garancija" odanosti, tamo se dokazuje kao izvrstan vojnik i strateg, po povratku se dize protiv "gospodara", ujedinjuje sva albanska plemena i pruza jedini pravi otpor turcima...

Naravno da znamo, nego ovim svojim postom si me malo potsetio na divnu knjigu Ismaila Kadarea "Tvrdjava". Naravno da se ne slazem sa politickim stavovima Ismaila Kadarea, ali mu skidam kapu kao jednom velikom piscu.
 

Back
Top