Defragmentacija???

Darko_NK:
Šta treba da uradim da izvršim "defragmentaciju računara"?

Win98

Start->Programs->Accessories->System tools -> Disk Defragmenter ( Pozeljno je da uradis jedno skeniranje diska da pre toga otkloni neke greske ako postoje)

U WinXp-u
Ista prica, kada ti se otvori prozor. Klikni na drajv C: , dugme Defragment i to ti je to!

Evo ti iz helpa...Brate za sve sto ti treba procitaj help (ako naravno znas engleski)
------------------------------------------------
To defragment a volume
Using the Windows interface

Open Disk Defragmenter.
Click the volume that you want to defragment, and then click Defragment.
After the defragmentation is complete, Disk Defragmenter displays the results in the Defragmentation display.

Click View Report to view the Defragmentation Report, which displays detailed information about the volume you defragmented.
Notes

To open Disk Defragmenter, click Start, point to All Programs, point to Accessories, point to System Tools, and then click Disk Defragmenter.
You must be logged on as an administrator or a member of the Administrators group in order to complete this procedure. If your computer is connected to a network, network policy settings may also prevent you from completing this procedure.
You should analyze volumes before defragmenting them. This tells you whether you need to take the time to defragment them.
A volume must have at least 15% free space for Disk Defragmenter to completely and adequately defragment it. Disk Defragmenter uses this space as a sorting area for file fragments. If a volume has less than 15% free space, Disk Defragmenter will only partially defragment it. To increase the free space on a volume, delete unneeded files or move them to another disk.
You cannot defragment volumes that the file system has marked as dirty, which indicates possible corruption. You must run chkdsk on a dirty volume before you can defragment it. You can determine if a volume is dirty by using the fsutil dirty query command. For more information about chkdsk and fsutil dirty, see Related Topics.
The time that Disk Defragmenter takes to defragment a volume depends on several factors, including the size of the volume, the number and size of files on the volume, the percentage of fragmentation in the volume, and available system resources.
You can defragment only local file system volumes, and you can run only one instance of Disk Defragmenter at a time.
To interrupt or temporarily stop defragmenting a volume, click Stop or Pause, respectively.
If you start Disk Defragmenter while performing a backup, Disk Defragmenter stops.
 
Defragmentacija slaze fajlove na hdd-u u jednom nizu tako da glava hdd-a manje prelazi put pri citanju podataka i tako se stedi hdd i malo ubrzavaju performanse.Imas dole i slikovito :D.
FragmentationDefragmentation.gif
 
Mozda je moje pitanje glupo ali me zanima cemu sluzi to?

Zamisli da imas jednu POTPUNO ispisanu tablu na kojoj nema vise slobodnog mjesta.
Recimo da su to Software-i na tvom racunaru..nakon Uninstall-a jednog ili vise njih ostaju rupe tj. prazan prostor i da bi se taj prazan prostor popunio tj. svi ti ostali podatci lijepo slozili jedan uz drugi da bi kao sto je u prethodnom postu i receno da glava hdd-a manje prelazi put pri citanju podataka i tako se stedi hdd i malo ubrzavaju performanse radi se Deframent HDD-a.

Toliko sam ja to mogao slikovito objasniti.
 
Windows čuva fajlove na hard disku u blokovima podataka koji se zovu sektori (klasteri). Kada se fajl sačuva u nekoliko sektora koji se ne nalaze jedan pored drugog, on postaje fragmentovan (ili ti rascepkan, kao što se vidi i iz slike koju je @nozzlezator postavio), a hard disk sa mnoštvom fragmentovanih fajlova može da uspori performanse PC-ja. Defragmenteri skeniraju hard disk i preuređuju te razbacane fajlove, tako da se hard disk pokreće što je moguće efikasnije. Pokretanje Defragmentera jednom mesečno je dovoljno za prosečnog korisnika.

E sad, organizovanje podataka na hard disku (u fajlove, foldere itd.) vrši se preko tzv. fajl sistema koji mogu biti FAT i NTFS. FAT je fajl sistem koji koriste DOS i Windows 9x sistemi. On nema nikakve mehanizme zaštite i loše organizuje prostor na hard disku, tako da je kod njega defragmentacija "nužno zlo". S druge strane pak, NTFS fajl sistem je dizajniran za Windows NT4 sisteme. On ima efikasne mehanizme sigurnosti, zaštite i vraćanja podataka u slučaju gubitka istih i mnogo bolje i efikasnije organizuje prostor na hard disku, pa kod ovih sistema, defragmentacija ne predstavlja toliko bitnu stavku kao kod FAT sistema. Ali pošto ne može da škodi, zašto da ne. ;)
 
ja mogu da preporucim i O&O defragment 10, sad ima i 11, meni radi super defragmentaciju. cak ima caka kako da se defragmentuje hard, odnosno, da uradi defragmentaciju tako sto ce fajlove koji se najvise koristi postaviti na pocetku, kako bi hard brze pronalazio te podatke.
 
Ako cesto kopiras fajlove na HDD i brises ih, radi defragmentaciju na svakih 3 meseca (minimum, a mozes i cesce). Ako ne koristis racunar, mozes i nakon tri godine. Na novijim racunarima ces tesko da osetis bitnu razliku, jer neces nikad ni pokusati da meris vreme od dve sekunde koliko mu je trebalo da otvori neki program, a sada to radi za jednu sekundu (slikovito opisano). Ali, defragmentacija je vazna zbog drugih stvari. Narocito ako nisi iskusan korisnik.
 

Back
Top