Suočavanje s budućnošću

inagadadavida

Poznat
Poruka
9.864
"Danas je u Parizu konačno predstavljen izveštaj IPCC, tačnije prve radne grupe koja se bavila fizičkim osnovama globalnog zagrevanja, odnosno pokušala da odgovori na nekoliko pitanja - pre svega da li je za klimatske promene odgovoran čovek i kako će se menjati klima u XXI veku.

Sledeći izveštaj koji se očekuje je izveštaj radne grupe o uticaju klimatskih promena, problemima koje će izazvati i mogućem prilagođavanju tim promenama. Ovaj izveštaj će biti objavljen u aprilu u Briselu. Potom sledi izveštaj radne grupe o ublažavanju klimatskih promena koji će biti predstavljen u maju u Bangkoku. No vratimo se na današnji izveštaj.

Izveštaj, sažvakan za političare na dvadesetak stranica, možete pročitati ovde, ali ono što je bitno je sledeće:

Uzrok: Globalno zagrevanje je najverovatnije izazvao čovek. Verovatnoća je 90% (u prethodnom izveštaju iz 2001. bila je 66%). Koncentracija CO2 i drugih gasova staklene bašte je rezultat čovekovih aktivnosti od 1750 godine naovamo, uglavnom zbog koriščenja fosilnih goriva (nafta, zemni gas i ugalj) i zbog poljoprivrede.

Posledice: Kako se planeta bude zagrevala, porast temperature i nivoa mora će trajati vekovima, bez obzira na to da li će i koliko čovek smanjiti emisiju CO2. Veoma je verovatno da će vrućine, suša i oluje biti učestalije. Do kraja veka led na Arktiku može gotovo nestati tokom letnjih perioda.

Porast temperature: Predviđa se promena temperature od najmanje 1.1°C do najviše 6.4°C do 2100. godine.

Porast nivoa mora: Procenjuje se da će nivo mora porasti između 18 i 58 cm do kraja veka, mada je moguć i dodatni porast od 10-20 cm ako se nastavi neočekivano topljenje polarnih kapa koje je primećeno poslednjih godina.

Uragani: Već je uočena povećana frekventnost uragana i tropskih oluja posle 1970, koja je verovatno uzrokovana globalnim zagrevanjem, bar što se tiče uragana koji su pogodili Ameriku. U XXI veku verovatna je veća učestanost i jačina uragana i tajfuna.

Meni je veoma interesantan deo izveštaja koji kaže da čak i ako zaustavimo emisiju CO2 globalno zagrevanje će se nastaviti još nekoliko vekova. Zato ću se kasnije tokom serijala pozabaviti najviše prilagođavanjem odnosno načinima pomoću kojih možemo da umanjimo negativne efekte klimatskih promena na naš život.

Ono što mi je takođe interesantno je kako će se klimatske promene odraziti kod nas. Ono što za sada izgleda verovatno je smanjenje padavina u celoj južnoj Evropi i pojava polusušnih i sušnih oblasti, pre svega u jugoistočnim krajevima Srbije. Ali o tome u nastavku serijala."
 
A zasto NIKO u svemu tome ne pominje CERNOBIL?
Od Cernobila je SVE to krenulo - definitivno, i ne vidim razlog da SKRIVAJU Cernobil kao NAJVAZNIJI faktor ka unistenju.

Te CO2 , Freon, chelichane u USA i Rusiji i razne GLUPOSTI ostavimo po strani !
 
marlon:
i... koga to zanima... teorije zavere... sta ce biti za 500 godina. zabole me.

:D :D :D :D
mnogo si smesan u svojim tuznim pokusajima da budes veci pajac od eremite. Eremita je jedan, iako u tebi ima potencijala, za forumsku budalu, no 2........

Globalna frka sa klimom , koja ce se odlikovati drasticnim promenama , se ocekuje vec krajem ovog veka, dakle, za zivota dece vecine ljudi koji sada imaju malu decu ili ce je uskoro imati..........samotnjake naravno za zabole , sta ce biti krajem veka..... :roll:

Tema je postavljena kao pandan desetinama tema o Kosovu, za koje mene licno, zabole mnogo vise nego za ovaj problem globalnih razmera..........mnogo mi je smesno da se , satro palim da li ce Kosovo biti nezavisno, ili neovisno..... :D
 
jomini:
Jedan od razloga jeste, ali da se izdvoji od ostalih uzroka, nema zašto.

Ako se uzme merenje zagadjena od POSTANKA COVECANSTVA do 1957.g., ta linija je bila priblizna 0 (nula). Od 1957.g. do 1990 godine ta "krivulja" je za TRI puta porasla. Podatke od 1990.g. do danas nemam.
Mislim da je Cernobil presudan faktor, zato sto je to cista fizika. ENERGIJA JE PRESLA IZ JEDNOG OBLIKA U DRUGI, i sada, lagano osecamo posledice svaga toga.
Cernobil u poredjenju sa SVIM "Freonima" svim "CO2" i ostalim "zagadivacima" je na prvom mestu.
Mislim da cesh se sloziti sa tim.
 
vanesssa56:
Ako se uzme merenje zagadjena od POSTANKA COVECANSTVA do 1957.g., ta linija je bila priblizna 0 (nula). Od 1957.g. do 1990 godine ta "krivulja" je za TRI puta porasla. Podatke od 1990.g. do danas nemam.
Mislim da je Cernobil presudan faktor, zato sto je to cista fizika. ENERGIJA JE PRESLA IZ JEDNOG OBLIKA U DRUGI, i sada, lagano osecamo posledice svaga toga.
Cernobil u poredjenju sa SVIM "Freonima" svim "CO2" i ostalim "zagadivacima" je na prvom mestu.
Mislim da cesh se sloziti sa tim.
Ne znam... Ali pored onolikih nuklearnih proba po svetu...
 
inagadadavida:
:D :D :D :D
mnogo si smesan u svojim tuznim pokusajima da budes veci pajac od eremite. Eremita je jedan, iako u tebi ima potencijala, za forumsku budalu, no 2........

Globalna frka sa klimom , koja ce se odlikovati drasticnim promenama , se ocekuje vec krajem ovog veka, dakle, za zivota dece vecine ljudi koji sada imaju malu decu ili ce je uskoro imati..........samotnjake naravno za zabole , sta ce biti krajem veka..... :roll:

Tema je postavljena kao pandan desetinama tema o Kosovu, za koje mene licno, zabole mnogo vise nego za ovaj problem globalnih razmera..........mnogo mi je smesno da se , satro palim da li ce Kosovo biti nezavisno, ili neovisno..... :D

action-smiley-033.gif
action-smiley-033.gif
action-smiley-033.gif
action-smiley-033.gif
action-smiley-033.gif
action-smiley-033.gif
action-smiley-033.gif
 
Пре 2 године су говорили да ће Европа да се замрзне. Значи потпуно је неозбиљно да сада причају о прокувавању

Ја као бесмртан сам наравно заинтересован за природно окружење. Али не смањењем потрошње струје, и сличним глупирањима вегетаријанско-ђинђоидног лобија.
 
inagadadavida:
:D :D :D :D
mnogo si smesan u svojim tuznim pokusajima da budes veci pajac od eremite. Eremita je jedan, iako u tebi ima potencijala, za forumsku budalu, no 2........

Globalna frka sa klimom , koja ce se odlikovati drasticnim promenama , se ocekuje vec krajem ovog veka, dakle, za zivota dece vecine ljudi koji sada imaju malu decu ili ce je uskoro imati..........samotnjake naravno za zabole , sta ce biti krajem veka..... :roll:

Tema je postavljena kao pandan desetinama tema o Kosovu, za koje mene licno, zabole mnogo vise nego za ovaj problem globalnih razmera..........mnogo mi je smesno da se , satro palim da li ce Kosovo biti nezavisno, ili neovisno..... :D


МЛого си се занео и постао "ПОЛЕТАН" у свом напору да се прикажеш у бољем светлу...хехехе, ти се као бринеш за децу, вери интерестинг... пази само да не завршиш са јабуком у устима када схватиш да ниси од оних који могу да се
вину у небеске висине... :lol: :lol:









п.с. @ Jomini
@ Iron Lord

Ево, КО увек и НЕИЗОСТАВНО први почиње...
 

Back
Top