PRAVOSLAVNI HRVATI

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Svetopelek:
Ja?
Crnogorac, porijeklom Dukljanin.
Novak Adžić: IRCI I CRNOGORCI

Motivacija i inspiracija za svoj istorijsko-politicki esej o Ircima i Crnogorcima javila mi se, u presudnom smislu, ne krijem to priznati, citajuci poetska, knjizevna djela irskog velikana Viljema Batlera Jejtsa i crnogorskog nacionalnog i knjizevnog barda i bastadura Jevrema Brkovica. Kao Crnogorcu ispod Lovcena i Orlova Krsa, kao independisti podno vrela Ivana Crnojevica, svoju pasiju prema lirskoj poeziji izgradjivao sam posvemasno na djelima Viljema Batlera Jejtsa i Jevrema Brkovica. Ono sto me kod njih impresioniralo je i nacionalna simbolika njihovih djela. Irska je u najljepsem znacenju ovjekovjecena i u djelima Jejtsa, a Crna Gora je svoje savremeno mjesto pod suncem u pravom, osvijescenom i zrelom smislu ugledala i kroz djela Jevrema Brkovica. Srodnost Iraca i Crnogoraca s punim pravom i osnovom se moze traziti i u slicnosti tema Jejtsove i Brkoviceve poezije.
(...)
Najstarija crnogorska drzava Duklja, nastala na prostoru rimske Prevalitane, od sredine X vijeka konstituise se kao drzava u knezevskom obliku vladavine. Dukljanski/crnogorski narod oformljuje se kao etnicka cjelina u procesu od sredine VII do X stoljeca simbiozom i asimilacijom Dukljanskih Slovena, Ilira, Romana i drugog starosjedilackog stanovnistva, dje je prisutan dijelom i keltski elemenat. Crnogorska drzava Duklja od prve polovine XI vijeka izgradjuje se kao drzava, sa domacom hriscanskom/katolickom dinastijom Vojislavljevica, koja suvereno upravlja zemljom do poznog XII vijeka. Dukljani/Crnogorci u XI i XII vijeku imaju snaznu crkvenu organizaciju Dukljansko-barsku nadbiskupiju. Dukljanska/crnogorska drzava u eri Vojislavljevica u XI vijeku stice priznanje svoje samostalnosti od papske drzave Rima i istocnog konstantinopoljskog Vizanta. Dukljanska drzava uzdize se kao tada medjunarodno priznata drzava u rangu Kraljevine, a svoj kulmen u razvoju postize za vrijeme vladavine dukljanskih/ crnogorskih kraljeva Mihaila i Bodina Vojislavljevica u XI vijeku.

Па, за кога сте, коначно: за папу, за Дедејића, за Амфилохија знам да нисте... То јест, кад сте, бре, преверили?
Или још – нисте?
Свето, пелеку ни један, дед проучи ово мало боље:
http://www.montenegrina.net/pages/pages1/antropologija/irci_i_crnogorci.htm

А, шта ћеш са овим, црни пелеку?

Akademik Zuvdija Hodžić:
Studija Pjera Stikotija "Rimski grad Doclea u Crnoj Gori" konačno i na našem jeziku:
Tužno svjedočanstvo našeg odnosa prema naslijeđenom

(Piero Sticotti: "Rimski grad Doclea u Crnoj Gori", monografija, Matica crnogorska i Kulturno - prosvjetna zajednica, Podgorica, 2000)

crkva_u_duklji.jpg


O rimskom municipijumu Doclei (Duklji), pisali su mnogi, i raznim povodima. Posebno su to u posljednje vrijeme činili P. Mijović, O. Velimirović - Žižić, D. Srejović, V. Korać, a prije njih Đ. Rasler i drugi. Godine 1975. grupa autora objavila je i monografiju "Antička Duklja - nekropole". Po nalogu knjaza Nikole, na Duklji su vršili arheološka istraživanja - Rovinski (od 1890. do 1892.); Englezi Munro, Anderson, Milne i Haverfild (1893), Pjero Stikoti, koji je Duklju obišao 1892. a četiri godine kasnije, započeo iskopavanja, nakon čega, izuzimajući I. Novickog (1938.) slijedi gotovo poluvjekovni prekid, kada od 1954. do 1962. godine, Duklju "obrađuju" domaći arheolozi - do najnovijih iskopavanja na njoj.

Ијух, кукаван ли си, јадо јадовити! Па, ово нису Брковићева баљезгања, а?
 
Još jedan pravoslavni Hrvat i to, general major Milan Uzelac!
Srba u Hrvatskoj i Bosni i Srba ijekavaca nije naravno bilo, sve dok ih Vuk Karadžić nije teoretski smislio u njegovom članku Srbi, svi i svuda


Emil (Milan) Uzelac was born on the 26th of August 1867 at Komorn (Hungary) but his home was in Svarca in Croatia where his father was a small farmer...

uzelac.jpg
General Milan Uzelac


[...] After the wars end Generalmajor Uzelac who was Croat and orthodox Christian by birth settled down in Petrinja (Peterwardein) and became a General in the newly formed Yugoslavian air force. One of his first responsibilities was to translate all the Austro-Hungarian instructions and technical manuals regarding aviation into the Serbian language and to buy new airplanes for the new royal air force mainly in France. When Croatia became during World War 2 an independent state General Uzelac naturally became the commander of this air force too. [...]

Evo gospodo, na engleskom sajtu, mora da je neka zavjera Vatikana, Kominterne, Mila Đukanovića i Jevrema Brkovića!
Znamo kad svetosavlje nema objašnjenje, onda je u pitanju neka zavjera protiv visokocivilizovanog i super kulturnog srpstva!
Sjećate se kako se Vladika Pahomije branio na suđenju, rekao je da je to zavjera Albanaca!

Zavjerenički link! Zavjeru skovaše i u Engleskoj, zavidljivci!

http://www.austro-hungarian-army.co.uk/biog/uzelac.htm

:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol:
:lol:
 
Smederevo, 4. april 1806.
Karadjordje diktira pismo pisaru.: "Mi smo to svagda i u serdcu i u misli imali da ćete vi kad bilo serbskom narodu i osvobodjenju velika i mogućna potpora biti, tako smo i u početku našemu i do danas svejednako na vas i na vaše slavne Serblje, crnogorske vitezove, i oči i serdce naše obraščeno imali kao na jednu jedinu slobodnu i nezavisnu i pravoslavnu uvi!.........."

Pisar: Otkud vožde tebi to da su oni Serblji....?

Karadjordje: "Kako ne znaš? Pa izmislio ih je ćopavi Vuk u članku "Srbi svi i svuda" iz 1836. Kako to nisi čitao?"
 
Jaš, 1. mart 1809.

Karadjordje diktira pisaru predlog ugovora sa Rusijom:

" Srpski narod sa svojim vrhovnim predvoditeljem Đorđem Petrovićem čvrsto obećava:

....Ako sad počne novi rat protiv Turaka, sav srpski narod u raznim predelima Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore po medjusobnom dogovoru namerava da iz svojih krajeva istera Turke....

Pisar: Ah, da vožde, čitao sam ja u "Načertaniju" 1844 da i preko Drine ima Srba...

Karadjordje: " Jašta, ja sam čitao kod Ćopavca u članku "Srbi svi i svuda" 1836., on ih je prvi izmislio....


orginal je pisan na ruskom.
 
Prezimena kod Crnogoraca su stara po nekoliko stotina godina.
Neka postoje, dokumentovano 500 godina, dakle dan danas postoje Crnogorci koji nose prezimena koja se nalaze u dokumentima iz kotorskog arhiva iz 16. vijeka.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top