Kako povratiti MBR

sazalakazum

Početnik
Poruka
17
Imao sam instaliran XP i Ubuntu 6.10 i onda sam "navukao" viruse pa je win morao na reciklazu i od tada nemam meni za izbor OS-a. Da li postoji mogucnost da povratim ovaj meni bez ponovne intalacije linuxa (na linux particiji imam neke podatke mukom "skinute" dial-up modemom) :cry:
 
e jebga, ja ubuntu nikad nisam koristio, ali trebalo bi da imas nesto tipa repair, fix, ili tako nesto...
ranije sam ovakve probleme resavao dizanjem Mandrake-a sa cd-a i editovanjem lilo.conf....a mandrake je imao i neku utility za to...
eto, to neka ti to bude neki hint, nista preciznije ne mogu da ti kazem.....ako koristis grub umesto lilo, situacija je slicna :)
 
Uzmi bilo koji butabilni linux i preko njega mozes da startujes masinu i da izvuces podatke .....
Posle toga zavisi koji boot manager koristis Lilo ili Grub oba su dobra i imaju napredne opcije za repair .... Mozes cak da prekopiras konfiguraciju boot managera sa butabilnog linuxa ....
 
Bekapuj ti prvo podatke, a onda pokušaj sledeće 8naravno, na svoju odgovornost ;):
1. Pokreni sistem pod nekim live Linux-om (može i Ubuntu),
2. Mount-uj linux particije (ako nisu automatski maountovane)
3. Promeni radni direktorijum sa chroot <root direktorijum Ubuntua koji je već instaliran>
4. Uđi u GRUB shell (cd /usr/sbin, pa grub)
5. instaliraj grub -> setup (hd0)

Ponavljam - nisam isprobao, ali trebalo bi da tako nešto upali...
Inače, LILO je prilično zastareo, a naročito nije preporučljiv za dual-boot. Radi on, ali...
 
Dakle, da to pokažemo malo jednostavnije :) prvo botuj linux sa Ubuntu diska i otvori terminal, pa kucaj :
$sudo su
$mkdir a
$mount -t ext3 /dev/hda5 a (ovde moraš da znaš koja je tvoja linux particija. verovatno je hda5)
$chroot a
$grub-install /dev/hda

kod SATA diskova kucaš sda, sdb, itd. Ako nešto ne ide, reci :)
 
Ja ubacim disk od linuxa izklikcem nesto i gotovo....radi kao sat..imam drugo pitanje kad ti se pojavi prozor da biras os jel moze da se podesi da windows bude prvi jel ako ne stojim pored kompa dok se pali on udje u linux?
 
Serijski_Ubica:
Dakle, da to pokažemo malo jednostavnije :) prvo botuj linux sa Ubuntu diska i otvori terminal, pa kucaj :
$sudo su
$mkdir a
$mount -t ext3 /dev/hda5 a (ovde moraš da znaš koja je tvoja linux particija. verovatno je hda5)
$chroot a
$grub-install /dev/hda

kod SATA diskova kucaš sda, sdb, itd. Ako nešto ne ide, reci :)
Uradio sam kako si predlozio i kada pokusam da promenim radni direktorijum (chroot) kaze mi da taj dir ne postoji :?:
 
Evo ovog postupka, mnogo je jednostavniji i provereno radi (danas sam ovako povratio grub :) ) :

- botuješ ubuntu live
- U terminalu ukucaš sudo su -
- kucaj grub
- kucaj find /boot/grub/stage1
- Prethodna komanda bi trebalo da ti pokaže gde je smešten grub. kod tebe bi možda trebalo da izbaci (hd0,4) ili kako već...
- kucaj root (hd0,4) *ovo u zagradi je ono što ti je malopre izbacilo :)
- kucaj setup (hd0)
- quit
I sad restartuj komp i trebalo bi da radi. ajd pa javi ako si uspeo :P
 
Stvarno ne znam šta si mislio pod mountovanjem iz gruba, pa ako možeš pojasni mi da i ja proguglam malo :)
a za većinu komandi možeš da kucaš man komanda da bi dobio upustvo za upotrebu te komande i opcija koje su podržane...
 
Serijski_Ubica:
Stvarno ne znam šta si mislio pod mountovanjem iz gruba, pa ako možeš pojasni mi da i ja proguglam malo :)
a za većinu komandi možeš da kucaš man komanda da bi dobio upustvo za upotrebu te komande i opcija koje su podržane...
Povratio sam (uz tvoju VELIKU pomoc) meni za izbor OS-a i kada selektujem Ubuntu kaze: Error 17:Cannot mount selected partition. E, onda probam "c" i tamo stoji "grub>", stisnem "tab" kad ono sve i svasta. Probam svaku komandu i nista. Neke traze apsolutne putanje, neke nesto drugo, sto nemem pojma sta je :oops: . Mogu da reinstaliram Ubuntu( nasao sam neke plugin-ove za Total comander, mogu da spasim ono sto mi je potrebno sa linux particije), al` mi je veci izazov ovako. Hvala sto si se ponudio da pomognes, postujem to, a idem i ja da guglam. Nije ova masina kupila mene da bi me nervirala!!!
 
Svaka čast, that's the spirit :)
I ja sam imao slične probleme kad sam žonglirao sa distribucijama, pa mi je mandriva poremetila sve... uglavnom, google.com i tamo ukucaj grešku koju ti prikaže, i verovatno ćeš da nađeš nešto :)
 
Hm, meni se to desilo skoro -> spojio sam neke dve particije u Partition Magic-u i očigledno se tabela particija promenila, pa GRUB nije mogao da podigne system. Srećom, nisam imao bog-zna-šta na Linux particijama, pa sam samo prosto FIXMBR :)
 

Back
Top