KUTAK ZA MAME

Debela Berta

Primećen član
Poruka
795
Drage mame sa iskustvom, mi mlade mame smo otvorile bezbroj tema sa koje kakvim pitanjima, imam plan!
Hajde da objedinimo sve to u jednu temu! Postoji kutak za trudnice, pa sto ne bi i kutak za mame.
Pricajte nam sve vezano za nasu decicu. Kad pocinjemo sa klopom, kad pocinje samo dete da jede, kad izbacujemo pelene, kad pocinje da se igra sa drugom decom ili odredjenim igrackama? Sve nas muci.
Ja sam imala pitanja vezana za pravo vreme za ovo ili ono ajd jos jedno.
Kad ste izbacile flasice iz upotrebe i kako to tece?
 
Дакле, флашицу смо избацили када је беба имала 8 месеци и кренули смо са оним специјалним шољицама са поклопцем на чијем истуреном врху има 3 рупице где може помоћу неке пластике да се контролише брзина истицања течности. У почетку иде тешко јер беба не прихвата тако олако, али треба бити упоран и после иде лако.
 
I ja sam mama. Pridruzujem se.
Ne secam se kad smo presli sa flasice sa cuclom na flasicu s tim piskom (cudo s rupicama). Verovatno oko 1 rodjusa. Ali je flasicu kao flasicu ostavila tek pre koji mesec, a za dva meseca puni 3 god. Jeli to kasno? Mislim, preko dana je normalno pila sve iz case ali je vecernje mleko bilo obavezno iz flasice s piskom. Vise kao ritual pred spavanje. Onda sam se jednom vratila od zubara gde su mi objasnili da su flasice jako opasne za zubice (cirkularni karijes) i sve joj to lepo prepricala i zavrsili smo s time. Sad pije iz case ali u krevetu. Mozete misliti na sta lici pidzamica i posteljina.
 
Ja sam klinki ukinula flasicu kad je pocela da cevci :lol: sokove po ceo dan. Od kad sam to uradila nit trazi sok , nit se tako sa flajkom uspaljuje. Ranije nije moglo da se zaspi ako se ne drmne jedan Frutek. :roll: Vecrnje mleko smo ukinili po savetu dr kad je pocela sve da jede. Ukidanje flasice i adaptiranog mleka koje je pila do pune dve godine , uticalo je na povecanje naseg kucnog budzeta. :lol:

Prilikom ukidanja flasice plakala je jedno vreme pa prestala. Danas obozava da pije vodu sve na casu ,a cim ustane pije neskvik . To je ritual za pocetak dana.

Imala sam veci problem sa cuclom nego sa flasicom. Za cuclom je plakala sto godina. :evil:
Ali i to je proslo.

Uf koliko je lepo biti majka toliko je i stresno. Toliko pitanja i novosti...Toliko briga.

Ajd ako ima ovde neki pedijatar neka uskoci u temu. Iako smo svi prosli isto, strucno misljenje je uvek dobrodoslo.
 
iako je moja bas lepo porasla, secam se nekih detaljcica..

tacno do trece godine se uspavljivala sa cuclom!!! onog dana kada je pregrizla vrh - bila je tragedija! ni jednu drugu nece, a staru nema vise za sta da uhvati zubicima!

tu noc i sledece 3 plakala je kao kisa. to su takvi jecaji bili, da mi se srce slamalo.
a onda je proslo.

flasicu je izbacila negde sa godinu i po. do tada je volela svoje mlekce i *kokim* da popije iz nje.

secam se i dogadjaja koji me je distancirao od kumova tada.
bili smo kod njih u poseti, oni okrecili stan ..i tako to.

moja cera imala tih godinu i po.
izula patikice i trckarala po ugaonoj garnituri. kuma joj sipa u flasicu mleko i dodala neskvik. a moje dete progrize vrh na cucli i napravi jos vesu rupu.u jednom trenutku se saplete, padne i iz flasice prsne mleko po zidu. pametna kuma brze polje uzme CRVENU truleks krpu i krene da RIBA beo zid.

efekat mozete same da zamislite. posle 5 min. i dalje gledajuci u sada CRVENU fleku na zidu samo je rekla *sledeci put dodjite kada vam dete bude punoletno*...ili bez njega!

posle toga smo prestale da budemo bliske.
 
Mi smo izbacili flasicu negde sa godinu i po, polako, ali sigurno menjajuci je sa casom sa poklopcem. On sad ima 2 god. i 4 mes. i i dalje pije tako, samo jogurt mu dajem iz solje, jer je sklon rasipanju.Zube trljamo cetkicom svake veceri, ali zato nocu kad se probudi da piski trazi sok.
Kad je bio skroz mala beba ocajavala sam jer decidirano nije hteo cuclu, mislila sam da bi uz nju lakse zaspao (jer imamo problema sa uspavljivanjem), sad sam mu zbog toga zahvalna.
 
i te kako treba da budes!

moja cera je do trece godine muljala cuclu po ustima. posledica - nosila je od 8 godine protezu.
zavrsile smo sa istom tek ovog leta - posle 8 godina!

drage mame, nadjite neki drugi sistem za uspavljivanje svojih medenjaka.lakse je podneti manju zrtvu u pocetku, nego posle popravljati pokvareno!
 
Jao, ovo je utesno cuti. Naravno zao mi je sto je tvoje dete moralo da nosi protezu ali mi je malo umirilo savest sto smo oduzeli dudu. Uzeli smo joj dudu negde pred drugi rodjendan i krizirala je jos mesecima. Upravo smo to uradili jer smo se bojali za zubice, a i postala je opasno ovisna. Cucli je bilo po celoj kuci, samo bi ih smenjivala u ustima, nekada bi stavila i dve odjednom. Jedno vece mi je preselo jer nismo mogli naci ni jednu, obicno bi ih rasejala ispod kauca, i rekla sam joj da je kuca odneo. I sad mi se srce cepa kad se setim kako je jadna coktala uvece u kreveticu, pa se vrti pa ne moze da zaspe, mesecima je jos pitala kucice na ulici kad ce joj vratiti njenu dudu. Nas pedijatar nam je rako da smo pogresili, da je do trece godine imaju taj refleks sisanja, ali vise nije bilo povratka. I sad kad vidi neko dete s dudom nekako se zagleda s nostalgijom. Jos uvek me pece da li sam pogresila?
 
Ниси погрешила! И ја сам мом другом сину одузела цуцлу кад је напунио 2 године! Наравно да су разлог - зубићи! Здрави зуби или носталгија за дудом? Знате одговор!
Први син уопште није подносио дуде, али што је сисао палац, мајко мила, и то до шесте године! То је радио ноћу! И направио проблем са вилицом и положајем зуба, и сада носи протезу.
 
Jaooo, Djordje sa svojih mesec ipo nece da zaspe bez dude - nema sanse.:? Kad da mu iscupam to cudo iz usta, a da nije kasno zbog zubica? Jer kako je krenuo, vidim da ce muka biti da mu je uzmemo.(kud mu je i stavih :( )
 
Nista se ne brini. Oko dude postoje velike diskusije. Mnogi pedijatri preporucuju dudu jer tvrde da im ju je lakse oduzeti nego palac. Znaci, mozda je bolje da se on sad navikne na dudu nego da skonta da ima palac. Moja sestricina je totalno iskrivila i prste i vilicu (ne samo zube) od sisanja dva srednja prsta. To i dan danas radi a ima 7 god. Znam i neke odrasle ljude koji krisom sisaju palac, a sa cuclom ne znam nikoga.
S ovim ne znam da li bih se slozila ili ne, ali takvo je stanje. Na mamama je da same procene svoje dete i njegove potrebe.
 
Gudajoka је у праву! Боље цуцла него палац! Већ сам написала да сам имала силне муке првог сина да одвикнем од палца, док са другим није било проблема са одузимањем дуде! Гошчице, рано је да бринеш о томе, кад порасте, лако ћеш ти њему да извучеш дуду. Боље да имате миран сан и ти и он него да се патите.
 
Meni je patronazna rekla da mu dam povremeno dudu jer je takvo dete koje na taj nacin stvara osecaj sigurnosti, sta li, jer im je u predelu usana najosetljivija zona.Auu, al srocih recenicu! :P
E, sad, ja mu kao davala malo, ali se otelo kontroli i sad ne moze da zaspe bez nje, urla najstrasnije ako mu je nedamo.
 
Pozdrav od mame dva decaka.
@ Goscica Daj detetu dudu, ima vremena kad ces da ga odviknes.
Ja sam se trudila jako, da starijem nametnem cuclu, ali nije bilo sansi. Trebala sam da se vratim na posao kad je on imao 2 meseca, pa sam smatrala da ce mu mnogo biti lakse ako bude koristio cuclu, ali neee on nije mislio isto. Zene, neverovatno je kako je on izbacivao cuclu daleko u sirokom luku. Hvala Bogu pa ni palac nije sisao. Kad bi bio jako gladan znao je da strpa pola sakice pa da slasno cokce. Mladjem nisam ni pokusavala da dajem cuclu, takodje nije sisao palac.
Jednom, kad je mladji imao oko 9 meseci, nadjem ja cuclu koju sam davala starijem i dam mu iz zezancije da vidim sta ce da radi. E, kako je strpao u usta i poceo da sisa, bilo je urnebesno. A kad sam pokusala da mu je uzmem poceo je da bezi (puzeci). Naravno, vise nikad nisam uradila isto.
 
moja mala ima 10meseci,i jos nismo izbacili flasicu mislim da je malo rano? :confused: zbog mleka.sto se tice nocnje flasice sa mlekom jedva sam joj ukinula sa 9meseci ali se i dalje budi i pije vodu ili caj. nadam se da uskoro nece ni to traziti i da cemo obe odspavati jednu kompletnu noc.sto se tice uvodjenja kasica itd. poceli smo kad je napunila 6 mes.a do tada sam je dojila,kreuli smo prvo povrce pa posle 3nedelje i pomalo mesa izmiksirano naravno,pa onda jogurtice itd.tako nas je poducavao pedijatar.Odlicno je prihvatila hranu i rucka danas sve.ma da nevidi da neko jede da ona ne trazi.iskreno moje neko misljenje danas sa nekim iskustvom da joj nebi hvalilo nista da smo poceli malo ranije sa kasicama.a na nosu je stavljam od 7 mese.malo rano ali nehvali joj nista ujutru kad se probudi posle rucka (tad sam primetila da joj se obicno ide)i pred spavanje.i za sad mogu da se pohvalim da na ide :razz:
 
ZIMIV pa mi smo vrsnjaci, moj Vanja ima 10.5.
Mi imamo dva obroka na flasicu, jutarnji oko 6-7 posle cega nastavlja da spava, tako da ga ja smatram nocnim, i vecernji pre spavanja. Radije bih mu izbacila flasicu pre spavanja, ovu jutarnju je malo teze. A da ukinem taj obrok jutarnji? Da li onda pije premalo mleka? Cula sam da bi trebalo minimum 0.5l mleka da popije, to je taman to i plus ono sitno za keksic ili griz i sl. Dobra je fora to sa neskvikom nije mi palo na pamet, probacemo.
Sto se dude tice Vanja je konzumira samo pred spavanje znaci ne puno a ne razmisljam o oduzimanju jos uvek. U svakom slucaju zagovornik sam teorije bolje duda nego prst.

Prosto mi zao kad vidim kako se muci sa zubima, on siroma ima samo 4 zuba i uzasno ga boli svako izbijanje. Svi simptomi koji prate izlazak su se pojavljivali kod svakog zuba, proliv, temp. razdrazljivost, oslabljen apetit par dana pre izlaska, uzas blagi. A izlaze mu u paru, znaci duplo boli i na svakih dva meseca tacno.
Kako ste vi prolazile sa tim? Jel ima nekih nacina da mu pomognem?
 
Млађи син је имао проблеме са зубићима, био је раздражљив до лудила и стално је плакао. Е не знам шта све нисмо пробали, од разних природних гелова из апотеке до утрљавања белог вина (не брините, нисмо му давали да пије наискап! :) ), дакле, немам неки поуздан савет сем да истрпите ту фазу. Једино можда водити рачуна да није случајно упаљено зубно месо.
Увече можеш да му даш нешто лагано са млеком (адаптираним, наравно), плазма кекс, бевита кекс, јувитана кекс, има велики избор, јер ће се у противном будити рано ујутру, гладан.
 
Mislim da nema pomoci. Moraju to da odboluju. Postoje razni gelovi, ali nisam primetila neki preterani efekat. Malo im utrnu desni na kratko vreme i opet po starom. Par puta sam u ocaju potegnula stari bapski recept: belo vino. Umocis prst u belo vino pa time istrljas desni. Mislim da je isti efekat, ali mi se onda u ocaju ucinilo da pali makar malo.
Da te ne plasim, mi smo cak otpatili i petice koje su izbile sa 2 g i 8 mes. Pedijatar tvrdi da ne bi trebalo da bude reakcije u tom uzrastu, ali cinjenica je da jedno 10ak dana nismo spavali, budila se celu noc placuci.
 
A kako uspevate da ugurate sve te obroke u dan. Pedijatri preporucuju 4 obroka dnevno plus dva mleka. Ja to nikako ne uspevam, mi imamo 3 obroka jer kad popije to mleko u 7 ujutru naravno da nije gladan do jedno 11-12. A posto jako lepo ruca dajem mu obroke na 4 sata jer se bas lepo najede. Ponekad zbog toga ne uspevamo ni 3 obroka, prosto nece da ruca onda kad bi trebalo.
Koliko je ustvari vazno da popije ta dva mlecna obroka?
 
A sto ne probas da prebacis jutarnje mleko na uzinu, mlekce pa popodnevno spavanje. Tako smo mi: vocna kasa dorucak, uzina mleko, spavanje, pa rucak, uzina neka kasica, vecera, mleko pa spavanje. Samo preporuka, nama je ferceralo na taj nacin
 

Back
Top